Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 18:36 #10

batista wrote:
Οπότε, είναι προφανές, ότι αν πρέπει να φοβάται κάποιος για το ... ποπίνι του, αυτός δεν είμαι εγώ αλλά εσύ. Εγώ και πολλοί άλλοι, ότι είχαν να πάθουν το έπαθαν από κάτι λαμόγια πολιτικούς και κάτι παλικάρια, "επαναστάτες" σαν και του λόγου σου.
Άρα ούτε να αυταπατάσαι ούτε να πουλάς τζάμπα τρέλα και εξυπνάδες. Το δικό σου ... ασύδοτο ποπίνι προσπαθείς να προφυλάξεις και όχι των υπολοίπων.
Μην εξαντλείς το θέμα στα ποπίνια..
Σκέψου οτι περιορίζονται πολύ οι ελευθερίες μας, η ιδιωτική μας ζωή κ τα ανθρώπινα δικαιώματά μας..
Κ σκέψου, οτι μαζί με τα ξερά, καίγονται κ τα χλωρά..
Ως συνήθως, εμείς θα την πατήσουμε...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 20:05 #11

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
έτσι κι αλλιώς είχαν πλήρη πρόσβαση για όποιο λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα ήθελαν (καθώς και έχουν για οποιαδήποτε τράπεζα της ΣΕΠΑ - μετά από σχετικό αίτημα των αρχών). η διαφορά είναι πως πλέον δεν θα χρειάζεται ιδιαίτερη γραφειοκρατία για να αποκτήσουν πρόσβαση στους ελληνικούς λογαριασμούς... όποιος δεν αποκρύπτει εισοδήματα, δε βλέπω το λόγο να ανησυχεί.
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 20:45 #12

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Γιώργο αυτά που λες δεν ισχύουν έχουν τώρα πρόσβαση απο προχθες πριν δεν είχαν ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΏΝ και δεν έχουν στην ευρώπη μονο με αιτιολογημένο αίτημα .
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 20:52 #13

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Γιώργο αυτά που λες δεν ισχύουν έχουν τώρα πρόσβαση απο προχθες πριν δεν είχαν ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΏΝ και δεν έχουν στην ευρώπη μονο με αιτιολογημένο αίτημα .

Οι λίστες λαγκαρντ με αιτιολογημενο αιτημα ηρθαν Σταμάτη;
Πήγαινε το ΣΔΟΕ σε μια ελληνική τράπεζα με ενα ΑΦΜ και πιστεύεις πως δεν μπορούσε μεχρι προχθές να δει τις κινήσεις; το πιστεύεις;
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 20:57 #14

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Διαβάζεις ή οχι Γιώργο τι γράφω;;;
εχουν τώρα πρόσβαση απο προχθες πριν δεν είχαν ΕΙΧΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΏΝ
Την διαφορά την αντιλαμβάνεσαι ελπίζω .
Επισης η Λιστα Λαγκαρντ η λεγόμενη ξέρεις πολύ καλά πως δεν έχει ακόμη τελειώσει η έρευνα ουτε για αυτή και πως επίσης ζητείται για τον κάθε ένα καταθέτη και τα δικά του στοιχεία και διασταυρωση στοιχείων απο την ιδια την τράπεζα . Δεν εξτάζω δε οτι ειναι προιον υποκλοπης αν το θυμάσαι .
Last Edit: 11 Sep 2015 20:59 by ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 21:15 #15

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Σταμάτη, όχι δυστυχώς δεν κατάλαβα/ καταλαβαίνω το σχόλιο σου σχετικά με τη διάκριση από προχθές.

Όσον αφορά τις ξένες τράπεζες, προσωπικά όταν άνοιξα λογαριασμό εξωτερικού στην σύμβαση που υπέγραψα αναγράφεται πως η τράπεζα δικαιούται να παρέχει πληροφορίες προς τις φορολογικές αρχές της χώρας μου σύμφωνα με τις νέες ευρωπαικές οδηγίες.

Το πως προέκυψαν οι λίστες Λαγκάρντ στα χέρια των ελληνικών φορολογικών αρχών, δεν το γνωρίζω.
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 21:36 #16

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Ναι και όλοι όσοι ανοίγουν λογαριασμό υπογράφουν κάτι τέτοιο ομως αυτό προυποθέτει κινησεις τις οποιες έχουμε εξηγήσει κατεπανάληψη και ειναι πολύ δύσκολες χρονοβόρες και θέλουν τεράστια εξειδήκευση . Πολύ απλά σου λέω οτι ο πρωην πρασινοφρουρος και νυν Συριζαιος αναπληρωτής υπουργος ειπε πως μεχρι προχθες για να γίνει έλεγχος μιας υπόθεσης φοροδιαφυγης έλληνα πολίτη σε ελληνική τράπεζα η διεκπεραίωση του αιτήματος απο τον οικονομικό εισαγγελέα γινόταν έπειτα απο την παρελευση 2 ετών τουλάχιστον . Άρα καταλαβαίνεις οτι το αιτημα τηε ελληνικής αρχής αιτιολογημένο θα γίνει προς την αρμόδια δικαστική αρχη της ευρωπαικής χώρας η οποια αυτοματα και χωρις πλεον δικαιολόγηση θα ζητήσει τα στοιχεια συγκεκριμένου έλληνα πολίτη με συγκεκριμένο αριθμο ταυτοτητας τα οποια θα αποδωθουν στην εκει ευρωπαικη δικαστική αρχη χωρις αρνηση πλεον - παλαιοτερα μπορουσε η τραπεζα να μην τα δωσει- η οποια θα διαβιβασει το αρχειο στην ελληνική υπηρεσια .
Λοιπον βαση επισημων ανακοινωσεων της τραπεζης της Ελλάδος κξατα το διαστημα 2013- 2014 έγιναν 14.800.000 εμβάσματα σε χωρες της ευρώπης εκ των οποιων τα 50.000 μετά την αρχειοθέτηση ηταν άνω των 100Κ σύνολο εμβασμάτων 56 δις εσύ ποσος κόσμος πιστευεις οτι χρειάζεται για να ψάξει τα χοντρά σου λέω εγώ εμβάσματα να τα ξεχωρίσει απο τα νομιμα .
Ποσος κοσμος θα κανει διασταυρωση εικονικων αγορων;;; Πσος κοσμος θα κανει σχετικά αιτήματα σε τράπεζες ;;; Ποσος κόσμος θα κανει προ του αιτήματος διασταύρωση στοιχειων;;;
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 21:38 #17

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
οι λιστες λαγκαρντ εδωθηκαν απο το γαλλικο δημοσιο στο ελληνικο μολις ηρθαν στα χερια των μυστικων τους υπηρεσιων μετα απο υποκλοπη απο υπαλληλο της ΗSBC.
The administrator has disabled public write access.

Πρόσβαση στις κινήσεις λογαριασμών των φορολογούμενων αποκτά η εφορία 11 Sep 2015 21:50 #18

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:
Οπότε, είναι προφανές, ότι αν πρέπει να φοβάται κάποιος για το ... ποπίνι του, αυτός δεν είμαι εγώ αλλά εσύ. Εγώ και πολλοί άλλοι, ότι είχαν να πάθουν το έπαθαν από κάτι λαμόγια πολιτικούς και κάτι παλικάρια, "επαναστάτες" σαν και του λόγου σου.
Άρα ούτε να αυταπατάσαι ούτε να πουλάς τζάμπα τρέλα και εξυπνάδες. Το δικό σου ... ασύδοτο ποπίνι προσπαθείς να προφυλάξεις και όχι των υπολοίπων.
Μην εξαντλείς το θέμα στα ποπίνια..
Σκέψου οτι περιορίζονται πολύ οι ελευθερίες μας, η ιδιωτική μας ζωή κ τα ανθρώπινα δικαιώματά μας..
Κ σκέψου, οτι μαζί με τα ξερά, καίγονται κ τα χλωρά..
Ως συνήθως, εμείς θα την πατήσουμε...

Για ... ποπίνια μου μίλησε ο άλλος για ποπίνια του απάντησα. Ώς προς την ουσία.
Παναγιώτη, στο έχω ξαναπεί. Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, κι εγώ δεν δέχομαι άκριτα τίποτα μα τίποτα, αλλά τα ίδια ακριβώς μηδενιστικά "επιχειρήματα" χρησιμοποιούν και όλα τα λαμόγια που έχουν συνηθίσει να κρύβονται στο σκοτάδι εις υγείαν κάποιων κορόιδων. Τα ίδια λαμόγια που δεν θέλουν τίποτα να αλλάξει.
Εσύ που δεν είσαι λαμόγιο και τα έχεις όλα στο φως τι έχεις να φοβηθείς ή αλλιώς τι έχεις να κερδίσεις αν συνεχίσουμε ακριβώς όπως είμαστε;;;
Άσε να γίνει ότι είναι να γίνει (όχι θεωρίες, καταστροφολογίες και κουτσομπολιά) και τότε έλα να συζητήσουμε ποιες ελευθερίες σου περιορίζονται...και ποιος θα την πατήσει.
Άλλωστε, όπως πολλοί καλά ξέρεις οι πάντες σε αυτή την χώρα διαμαρτύρονται για τα πάντα. Συντεχνίες, λαμόγια, φοροφυγάδες, παράσιτα, εδώ και πέντε χρόνια, όλοι είναι στα ... κάγκελα. Γιατί άραγε;;; Εγώ προσωπικά δεν θα τους κάνω παρέα και ας μην είναι δημοφιλή αυτά που γράφω.
Θα ψηφίσω καταλλήλως και θα προασπίσω με κάθε νόμιμο τρόπο τα δικαιώματά μου, αλλά τα επιχειρήματα άλλοθι για τα λαμόγια (και η ζωή συνεχίζεται κι ας μην αλλάξουμε τίποτα) μακριά από εμένα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 11 Sep 2015 21:55 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds