Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Νέα επιτόκια FBBank.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 27 Feb 2011 04:06 #10

Sovereign wrote:
Καλημέρα φίλε Τάκη,
Θα πας στην τράπεζα ή στις τράπεζες που έχεις τα χρήματά σου και θα ζητήσεις να σου εκδώσουν τραπεζική επιταγή στο όνομα σου με όσα χρήματα θέλεις να μεταφέρεις. Μόλις οι επιταγές υπογραφούν από τον ταμία και τον διευθυντή είσαι έτοιμος να πας στην FBBank. Εκεί να τους πεις αν και θα στο πουν και οι ίδιοι ότι οι επιταγές έχουν valeur (Βαλερ) μιας εργάσιμης ημέρας το πολύ. Δηλαδή αν πας 28 Φεβρουαρίου και καταθέσεις επιταγή η προθεσμιακή θα αρχίσει απο την τρίτη 1η Μαρτίου.

Kαλα, δε με πειραζει κι αν αρχισει 1-2 μερες μετα, αρκει να μην χρεωθω...
Δεν εχω ξανακανει επιταγη, μολις τη παρω την κραταω οπως ειναι και οταν τη προσκομισω την υπογραφω απο πισω?
Sovereign wrote:
Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από κρυφές χρεώσεις ή χρεωστικούς τόκους αρκεί να διαβάσεις καλά τι υπογράφεις όταν σου φέρουν τα χαρτιά της προθεσμιακής

Μαλλον δυσκολο να κατσω 2-3 ωρες να διαβασω τα ψιλα γραμματα απο τα χαρτια. Λες να εχουν βαλει μεσα τιποτα πονηρο?:)
jabaman wrote:

Πολλάκις ειπώθηκε ότι ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ = ΜΕΤΡΗΤΑ και πλέον το ξέρουν και οι πέτρες.

Ναι, να προσεξω αλλα τι? Δεν εχω ιδεα απ αυτα. Πως ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου τη φερουν κι εμενα?

Αφου επιταγη=μετρητα, αν μου τη κλεψουν μπορουν να πλαστογραφησουν υπογραφη και να την ρευστοποιησουν?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 27 Feb 2011 05:14 #11

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
takis wrote:
Sovereign wrote:
Καλημέρα φίλε Τάκη,
Θα πας στην τράπεζα ή στις τράπεζες που έχεις τα χρήματά σου και θα ζητήσεις να σου εκδώσουν τραπεζική επιταγή στο όνομα σου με όσα χρήματα θέλεις να μεταφέρεις. Μόλις οι επιταγές υπογραφούν από τον ταμία και τον διευθυντή είσαι έτοιμος να πας στην FBBank. Εκεί να τους πεις αν και θα στο πουν και οι ίδιοι ότι οι επιταγές έχουν valeur (Βαλερ) μιας εργάσιμης ημέρας το πολύ. Δηλαδή αν πας 28 Φεβρουαρίου και καταθέσεις επιταγή η προθεσμιακή θα αρχίσει απο την τρίτη 1η Μαρτίου.

Kαλα, δε με πειραζει κι αν αρχισει 1-2 μερες μετα, αρκει να μην χρεωθω...
Δεν εχω ξανακανει επιταγη, μολις τη παρω την κραταω οπως ειναι και οταν τη προσκομισω την υπογραφω απο πισω?
Sovereign wrote:
Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα από κρυφές χρεώσεις ή χρεωστικούς τόκους αρκεί να διαβάσεις καλά τι υπογράφεις όταν σου φέρουν τα χαρτιά της προθεσμιακής

Μαλλον δυσκολο να κατσω 2-3 ωρες να διαβασω τα ψιλα γραμματα απο τα χαρτια. Λες να εχουν βαλει μεσα τιποτα πονηρο?:)
jabaman wrote:

Πολλάκις ειπώθηκε ότι ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ = ΜΕΤΡΗΤΑ και πλέον το ξέρουν και οι πέτρες.

Ναι, να προσεξω αλλα τι? Δεν εχω ιδεα απ αυτα. Πως ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου τη φερουν κι εμενα?

Αφου επιταγη=μετρητα, αν μου τη κλεψουν μπορουν να πλαστογραφησουν υπογραφη και να την ρευστοποιησουν?

Φιλε takis λες οτι δεν σε πειραζει αν το valeur ισχυσει παραπανω απο 1 μερα αρκει να μην σε χρεωσουν.Μα,και αυτο ειναι ενα ειδος χρεωσης (καταχτηστικης) απλα το εχουν ονομασει ετσι ωραια οι τραπεζιτες που νομιζεις οτι δεν σου μειωνει το κεφαλαιο.Αλλα δεν ειναι ετσι, ειναι χρεωση.Να απαιτησεις τοκο αυθημερον!!!

Τωρα σχετικα με το κλεψιμο-χασιμο τραπεζικης επιταγης να σου πω οτι αν την χασεις ειναι πολυ μεγαλη διαδικασια να βγαλεις δευτερη και ειναι πολυ δυακολο και ναι μπορουν να σου πλαστογραφησουν υπογραφη και να την ρευστοποιησουν αν εχουν και μια οποιαδηποτε πλαστη ταυτοτητα που να γραφει το ονομα σου.Γιαυτο μεγαλη προσοχη με τις επιταγες!!!!
Παντως να ξερεις οτι ειναι ακομα και ετσι προτιμοτερο απο το να κυκλοφορεις με ενα ματσο λεφτα στην τσεπη!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 02:05 #12

Ρε παιδια, πως γινεται η fbbank να μην σου ανοιγει λογ/σμο ταμιευτηριου, ουτε και να σου δινει βιβλιαριο?...:huh:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 02:14 #13

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
takis wrote:
Ρε παιδια, πως γινεται η fbbank να μην σου ανοιγει λογ/σμο ταμιευτηριου, ουτε και να σου δινει βιβλιαριο?...:huh:
Τι εννοείς φίλε @takis, γίνε πιο σαφής.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 02:24 #14

Oτι εκανα προθεσμιακη και μου λεει δε χρειαζεσαι λογ/σμο ταμιευτηριου, ουτε βιβλιαριο... μόνο χρεωστικη καρτα(atm).
Last Edit: 04 Mar 2011 02:25 by takis (takoulis).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 02:55 #15

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Εκανες δηλαδή την προθεσμιακή δεν σου άνοιξαν λογαριασμό, ούτε φυσικά είχες άλλο λογαριασμό νωρίτερα εκεί.

Πάνω στο αποδεικτικό της προθεσμιακής δεν έχει δηλαδή καθόλου συνδεδεμένο λογαριασμό;

Μήπως σου άνοιξαν λογαριασμό (όχι ταμιευτηρίου) με Τριμηνιαίο Statement δίχως βιβλιάριο, κάποιον από αυτούς που αναφέρονται εδώ.

Αλλο κουφό πάλι σήμερα, πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν τώρα τελευταία.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 02:59 #16

Μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι λογ/σμο ταμιευτηριου(αρα ουτε και βιβλιαριο) και θα ειναι σε τρεχουμενο. Τα λεφτα λεει θα μπορω να τα παιρνω καθε 3μηνια μεσω του atm.
Γενικα αυτη η τραπεζα δεν χρησιμοποιει βιβλιαρια?
Μηπως να ζητησω την αλλη βδομαδα που θα παω να παρω τη καρτα?

Πανω στο αποδεικτικο(ενα ροζ αποκομμα που λεει "Εναρξη προθεσμιακης καταθεσης") αναγραφεται ενας αριθμος λογ/σμου και ενας Ιβαν.
Last Edit: 04 Mar 2011 03:03 by takis (takoulis).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 03:29 #17

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
takis wrote:
Μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι λογ/σμο ταμιευτηριου(αρα ουτε και βιβλιαριο) και θα ειναι σε τρεχουμενο. Τα λεφτα λεει θα μπορω να τα παιρνω καθε 3μηνια μεσω του atm.
Φυσικά και στο ταμείο θα μπορείς να κάνεις ανάληψη επίσης θα σου έρχεται με επιστολή τριμηνιαία ενημέρωση για τις κινήσεις που έχουν γίνει.

Επρεπε όμως να σου δώσει και ένα καρτελάκι με τον αριθμό του τρεχούμενου λογαριασμού, συνήθως έτσι γίνεται.takis wrote:
Γενικα αυτη η τραπεζα δεν χρησιμοποιει βιβλιαρια?
Βεβαίως και χρησιμοποιεί, εγώ έχω τρία, βέβαια έχουν εκδοθεί πριν 3 χρόνια περίπου.takis wrote:
Μηπως να ζητησω την αλλη βδομαδα που θα παω να παρω τη καρτα?
Ρώτησέ το, αλλά νομίζω πως η κάρτα έρχεται με συστημένη επιστολή και η παραλαβή του PIN γίνεται από το κατάστημα έκδοσης (έτσι είχε γίνει τουλάχιστον τότε εμένα).takis wrote:
Πανω στο αποδεικτικο(ενα ροζ αποκομμα που λεει "Εναρξη προθεσμιακης καταθεσης") αναγραφεται ενας αριθμος λογ/σμου και ενας Ιβαν.
Αυτός είναι ο αριθμός του τρεχούμενου λογαριασμού.
Last Edit: 04 Mar 2011 03:43 by Κώστας1 (koter).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Νέα επιτόκια FBBank. 04 Mar 2011 03:56 #18

Κώστας1 wrote:
Φυσικά και στο ταμείο θα μπορείς να κάνεις ανάληψη επίσης θα σου έρχεται με επιστολή τριμηνιαία ενημέρωση για τις κινήσεις που έχουν γίνει.
Στο ταμειο ομως αναληψη ανευ βιβλιαριου ε?
Αν καποιος μου βουτηξει τη ταυτοτητα παει και κανει αναληψη αντι εμου...
Κώστας1 wrote:
Επρεπε όμως να σου δώσει και ένα καρτελάκι με τον αριθμό του τρεχούμενου λογαριασμού, συνήθως έτσι γίνεται.

Mπoρω να το ζητησω τωρα? σε τι χρησιμευει αυτο το καρτελακι, αν ο λογ/σμος ειναι γραμμενος και πανω στο αποδεικτικο?
Κώστας1 wrote:
Βεβαίως και χρησιμοποιεί, εγώ έχω τρία, βέβαια έχουν εκδοθεί πριν 3 χρόνια περίπου.

Kι εμενα γιατι δε μου'βγαλε? Ζητησα μεν αλλα δεν.
Μπορω να ζητησω οταν ξαναπαω? Μπορω να ζητησω να μπαινουν εκει οι τοκοι των τριμηνιων?
Κώστας1 wrote:
αλλά νομίζω πως η κάρτα έρχεται με συστημένη επιστολή και η παραλαβή του PIN γίνεται από το κατάστημα έκδοσης (έτσι είχε γίνει τουλάχιστον τότε εμένα).

Aναποδα το ειπες. Πρωτα λεει θα ερθει με το ταχυδρομειο το pin, μετα παω και παιρνω τη καρτα. Μηπως αυτο που ειχε γινει σε σενα(πρωτα καρτα, μετα pin) ηταν σε αλλη τραπεζα?
Κώστας1 wrote:
Αυτός είναι(ο Iβαν) ο αριθμός του τρεχούμενου λογαριασμού.

Ιβαν φιλε μου δε νομιζω πως σημαινει αποκλειστικα τρεχουμενος λογ/σμος. Εχω εναν απλο λογ/σμο ταμιευτηριου σε αλλη τραπεζα και υπαρχει κι εκει ο Ιβαν. Τον δηλωνω καθε χρονο στη φορολογικη μου δηλωση για να μου βαλουν εκει την επιστροφη.


Τι εστι "τρεχουμενος λογ/σμος" μπορει να μας πει καποιος? Γιατι τρεχουμενος και οχι ταμιευτηριου?
Last Edit: 04 Mar 2011 03:58 by takis (takoulis).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.065 seconds