Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Διασφάλιση καταθεσεων

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 16 Jul 2012 14:19 #64

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
To θέμα της εξόδου της Ελλάδος απο την Ευρωπαική Ενωση και απο το ευρώ οπως ειναι λογικό εχει προκαλέσει διαμάχες ανάμεσα στους πολίτες που απο την ευορία και την «ασφάλεια» κινδυνεύουν με τις «αναλύσεις» των ειδικών να βρεθούν κυριολεκτικά στον δρόμο.

Οι Τραπεζικοί ομως δεν τα «συζητάνε» μεταξύ τους αλλά τα αφήνουν να εννοούνται στον αέρα λόγω του οτι γνωρίζουν πολλύ καλά οτι δεν πρόκειται να γίνει οσο και αν ΕΠΕΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ επιμένουν προφανώς για να πολλαπλασιάσουν τα κεφάλαια που εχουν ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Το μόνο που θα ¨προσθέσω» ειναι οτι για τους γνωρίζοντες την Γερμανική Εξωτερική Πολιτική οτι «εχουν γνώσει οι φύλακες»......
Το Κράτος ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ παρόλο τΙς οδηγείες απο τους Ευρωπαικούς Οργανισμούς.
Αλλωστε ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΝΤΑ.
Οι Ελληνικές Τράπεζες απο την μιά «τσέπωναν» τα χρήματα των αφελών απο «την εποχή του Χρηματιστηρίου» και απο την αλλη αναμένουν τώρα να πάρουν και αλλα μετρητά ‘λόγω κρίσης».

Οταν οι Γερμανικές Τράπεζες εκαναν παραγωγικές επενδύσεις και τροφοδοτούσαν την υγιεί αναάπτυξη στην Γερμανική οικονομία οι Ελληνικές Τράπεζες ειχαν το ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ.

Τώρα με τις απευθείας δανειοδοτήσεις των Τραπεζών απο την Eυρωπαική Κεντρική Τράπεζα θα αναγκαστούν οι Ελληνικές Τράπεζες να υποκύψουν και να συγχωνευτούν ειδάλλως θα ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΟΥΝ.
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ.

ΘΑ ΤΙΣ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ και εφοσον καθυστερούν θα χάνουν -ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΜΑΙΜΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Απλώς τα Τραπεζικά Ιδρύματα ελέγχουν τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα και νομίζουν οτι θα την γλυτώσουν την λυπητερή.

Οσο το Κράτος δίνει εγγυήσεις τόσο θα κινδυνεύουν και οι καταθέσεις των θυμάτων καταθετών και το ιδιο για χρεοκοπία.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 50 ΤΗΣ ΣΥΝΘΗΚΗΣ ΤΗΣ ΛΙΣΑΒΩΝΑΣ ειναι σαφές.
Εξοδος χώρας απο το ευρώ προβλέπετε αλλά –αλλά ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ και φυσικά με συμφωνητικό για επανείσοδο σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
ΟΙ Ελληνικές Τράπεζες πιάστηκαν για αλλη μια φορά αδιάβαστες γιατί και στην περίοδο του Χρηματιστηρίου αλλά και τώρα θέλουν δεν θέλουν θα δαγκώσουν το αμαρτωλό μήλο της ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 16 Jul 2012 14:38 #65

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Το δικαίωμα αυτό το εχει μόνο η FED
online.wsj.com/article/SB100014240529702...225122892450312.html
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 11:20 #66

  • dg79
  • dg79's Avatar
έχω κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
υπάρχει μια ρευστή οικονομική κατάσταση. το κράτος με τα μνημόνια, οι τράπεζες με ανακεφαλαιοποιήσεις και συγχωνεύσεις, κτλ.
α) ένα μικροκαταθέτη, ο οποίος θα έχει 10-15 χιλιάρικα, πώς τον επηρεάζει αυτή η κατάσταση;
είτε έχει τα χρήματα του σε ένα μισθοδοτικό λογαριασμό είτε σε μια προθεσμιακή κατάθεση.
υπάρχει περίπτωση να χάσει τα χρήματά του; από όσο γνωρίζω όχι, αφού καταθέσεις μέχρι 100.000 τις καλύπτει το ΤΕΚΕ.
σχεδόν όλες οι μικρές τράπεζες (αυτές που πρόκειται να απορροφηθούν) έχουν πολύ καλά επιτόκια. για ποιό λόγο να βάλω τα λεφτά μου στην eurobank για παράδειγμα που μου δίνει 3,4% και όχι στη fbb που δίνει σχεδόν 6%; άντε και η fbb συγχωνεύεται ή απορροφάται από μια άλλη τράπεζα. η δική μου προθεσμιακή θα επηρεαστεί; νομίζω πως όχι.

β) το ταμείο παρακαταθηκών και δανείων έχει επίσης καλά επίτοκια σε προθεσμιακές. διάβασα σε άλλο θέμα στο φόρουμ οτι λόγω διαφορετικής νομικής μορφής δε καλύπτεται από το ΤΕΚΕ. αυτό ισχύει ακόμα; είναι δηλαδή πιο παρακινδυνευμένη επιλογή το ΤΠΔ;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:08 #67

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
dg79 wrote:
έχω κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
υπάρχει μια ρευστή οικονομική κατάσταση. το κράτος με τα μνημόνια, οι τράπεζες με ανακεφαλαιοποιήσεις και συγχωνεύσεις, κτλ.
α) ένα μικροκαταθέτη, ο οποίος θα έχει 10-15 χιλιάρικα, πώς τον επηρεάζει αυτή η κατάσταση;
είτε έχει τα χρήματα του σε ένα μισθοδοτικό λογαριασμό είτε σε μια προθεσμιακή κατάθεση.
υπάρχει περίπτωση να χάσει τα χρήματά του; από όσο γνωρίζω όχι, αφού καταθέσεις μέχρι 100.000 τις καλύπτει το ΤΕΚΕ.
σχεδόν όλες οι μικρές τράπεζες (αυτές που πρόκειται να απορροφηθούν) έχουν πολύ καλά επιτόκια. για ποιό λόγο να βάλω τα λεφτά μου στην eurobank για παράδειγμα που μου δίνει 3,4% και όχι στη fbb που δίνει σχεδόν 6%; άντε και η fbb συγχωνεύεται ή απορροφάται από μια άλλη τράπεζα. η δική μου προθεσμιακή θα επηρεαστεί; νομίζω πως όχι.

β) το ταμείο παρακαταθηκών και δανείων έχει επίσης καλά επίτοκια σε προθεσμιακές. διάβασα σε άλλο θέμα στο φόρουμ οτι λόγω διαφορετικής νομικής μορφής δε καλύπτεται από το ΤΕΚΕ. αυτό ισχύει ακόμα; είναι δηλαδή πιο παρακινδυνευμένη επιλογή το ΤΠΔ;

Για το (α) να σου απαντησω οτι ναι το ΤΕΚΕ καλυπτει μεχρι 100.000 ευρω. Αρα συμφερει να τα βαλεις στην fbb. Παντως σε περιπτωση γενικης κρισης, το ΤΕΚΕ δεν βλεπω να υπαρχει. Αλλά και να υπαρξει θα ειναι του στυλ των "κουρεμενων" ομολογιουχων, "θα τα παρετε σε 40 χρονια".
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:20 #68

  • dg79
  • dg79's Avatar
ευχαριστώ για την απάντηση.
πάντως, όλες οι τράπεζες είναι στην ίδια μοίρα όσον αφορά αυτή τη περίπτωση:
α) είτε υπάρχει ΤΕΚΕ και καλύπτει όλες τις καταθέσεις μεχρι 100 χιλιάρικα είτε είναι μικρή είτε είναι μεγάλη τράπεζα
β) είτε ΔΕΝ υπάρχει ΤΕΚΕ οπότε όλοι παίρνουν το τρίτο το μακρύτερο (και όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι!)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:31 #69

  • Άγιον Πνεύμα
  • Άγιον Πνεύμα's Avatar
dg79 wrote:
και όταν λέμε όλοι, εννοούμε όλοι

Εκτός

από αυτούς που τα έχουν βγάλει έξω.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:32 #70

  • ...
  • ...'s Avatar
Τελικά υπάρχει κίνδυνος αν έχεις τα χρήματά σου σε κάποια μικρή τράπεζα με υψηλό επιτόκιο? Εστω οτι συγχωνεύεται (να κλείσει είναι λιγάκι ακραίο), το επιτόκιο και η κατάθεση ισχύει? Γιατί τότε δε τα πάνε όλοι στην fbbank ή στη millenium! Κρύβεται κάτι περίεργο? Γιατί να εμπιστευτεί κανείς περισσότερο μόνο τις μεγάλες τράπεζες (που και αυτές έχουν αρχίσει διαφημίσεις πχ ΕΤΕ)! Αν και εγώ είμαι ενα "θύμα" αυτού του "μύθου?".
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:35 #71

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
... wrote:
έχουν αρχίσει διαφημίσεις πχ ΕΤΕ

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

Σε ποιά διαφήμιση αναφέρεσαι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Διασφάλιση καταθεσεων 20 Jul 2012 12:41 #72

  • dg79
  • dg79's Avatar
@ 2ποστπιοπανω
αυτή την απορία είχα κι εγω :dry:

@soto51
και γω την ειδα τη διαφημιση αυτη της ΕΤΕ για προθεσμιακη αλλα δε συγκρατησα ουτε επιτοκιο, ουτε αλλη πληροφορια.
εψαξα και στο site της ΕΤΕ αλλα δεν εχουν ανεβασει ακομα τιποτα σχετικο
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds