Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 10 Dec 2017 22:19 #100

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13223
  • Thank you received: 1250
  • Karma: -28 (-1)
γιώργης (yorgi) wrote:
Άλλοι ίσως είχαν την τύχη να δουν κάτι παραπάνω.


Μερικές δεκάδες χιλιάδες άλλοι, αρκετοί κιόλας συνταξίδεψαν μαζί σου στο καραβάκι του Αγίου Όρους, στο ταξί, στο ΚΤΕΛ, στο τρένο...
Απλά δεν ήθελες να ανοίξεις κουβέντα μαζί τους, ίσως γιατί, ενδόμυχα, δεν ήθελες να μάθεις.
Πρώτα λοιπόν πρέπει να κάνεις προσωπικό αγώνα για να ξεπεράσεις τον ενδογενή σου αρνητισμό, και μετά όλα θα σου έρθουν ομαλά.
Γλυκά γλυκά έρχεται η φώτιση, μετά από προσευχές/επικλήσεις/δεήσεις στο Θεό, σύμφωνα με τον Άγιο Πορφύριο.
Θα προσευχηθώ κι εγώ για σένα.



Υ.Γ.
Σε θαυμάζω για την ευλογία του να δεις από κοντά και να δεχτείς ευχή από έναν Θησαυρό της Ορθοδοξίας μας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 10 Dec 2017 22:35 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Dec 2017 00:52 #101

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Soto51

Η θρησκεια δεν ειναι καλπικη λιρα……...δεν ειμαι πολλυ της εκκλησιας αλλα ζητας αντιφατικα θεματα να σου απαντησει η κ Καραντη.
Ανέφερες ξερεις τι ειναι αγιος………….και ζητας απο τριτο να σου.…...το εξηγησει!
Αφου ξερεις τι σημαινει η λεξη γιατι ρωτας…..και μαλιστα συνεχιζεις ακοοοομα να καταλαβεις τι ειναι αυτοι οι “τυποι” …...και συνεχιζεις αν ημουν θα το ηξερα……!
Ξεκινα αντιστροφα το ερωτημα και απαντα στον εαυτο σου αφου γνωριζεις τι ειναι “αγιος” !
Τραβας “κοκκινο φυλλο” στα θρησκευτικα για αυτον τον “τυπο” οτι ειναι ακτ-ημων και ελ(ε)-ημων!
Απο θα ηξερες οπως αναφερεις αν “ησ-ουν αγιος (χρησιμοποιεις παρελθον χρονο και αναφερεσαι στο παρων)?
Ποιος θα στο πει και με ποια κριτηρια κρινεις/κατακρινεις αν-θρωπους?
Ο παππας που εστω και “καθυστερημενα” μετα απο αιωνες καταλαβαν την μαλα-κια τους και ζητησαν “συγνωμη” απο την Ορθοδοξο θρησκεια?

Οσοι ειναι ορθο-δοξοι Χριστι-ανοι αυτο που παρατηρω ειναι οτι οταν προσευχονται (οπως και στο λειτουργικο μερος της εκκλησι-ας) οτι πρωτα προσευχονται τον Ιησου Χριστο (το χρηστικο καλο προτυπο του ανθρωπου ,χρισι-μος ισταμαι) και μετα την Παν-αγια την μητερα να παρα-καλεσουν τον θεο για κατι.
Δεν μπορεις ρε φιλε οσο και καλων προθεσεων να ειναι ο “αλλος” απο το Δημοτικο που εισαι να μιλησεις με τον Πρυτανη Πανεπιστημιου και να καταλαβεις διοτι σου λενε “εγω ρε φιλε θα στα πω αλλα εσυ θα με κατα-λαβεις?

Παραδειγμα
Ηρθε στην Χωρα μας ο χαρισματικος Προεδρος Erdogan και αμμεσως αρχισε η σπεκουλα απο τους ρεζιλες και ασχετους να κατηγορουν για “φασισμο” κλπ και οι “νεο πατριωτες” να μιλανε για πατρ-ιδα για τα συνορα “μας” κλπ τις μαλακιες.
Ερωτηση :
Ο μέσος Έλληνας κι ιδιαίτερα αυτοί που ισχυρίζονται, ότι αγαπάνε την πατρίδα τους έχουν άγνοια επί ενός τόσο σοβαρού θέματος.
Το πρώτο που έχουν να κάνουν είναι να μάθουν ποιά είναι η πατρίδα μας, ποιά είναι η Ελλάδα. Νομίζω, ότι οι περισσότεροι Έλληνες δεν ξέρουν ποιά είναι η Ελλάδα.

Συνεχιζω επι του “θεμ-ατος” αυτα να τα διαβαζουν οι φεμινιστριες που θεωρουν οτι η ορθο-δοξος θρησκεια εχει κατωτερα οντα τις γυναικες και αναφερομαι για την Παν-αγια.
Ποιος σας τα ειπε αυτα και που τα διαβάσατε?

Γιατρεψα περσυ στην παραλια μια Χειρουργο απο την Βρετανη με την αντιστροφη ερωτηση.
Τοτε madam γιατι στην θεια Λειτουργια ο Ιερ-εας αναφερει :
''Εξαιρέτως της Παναγίας,αχράντου,υπερευλογημένης,ενδόξου Δεσποίνης ημών Θεοτόκου και Αειπαρθένου Μαρίας''?
Γιατι η εκκλη-σια μας τιμα τοσες και τοσες αγ-ιες?
Την “εχασα” αρχισε τις “διπλοπενιες” με το ποδι και η εκφραση χανοταν και “ερχοταν” και με παιρνει τηλεφωνο στο fiber και μιλαμε.
Τις εχω πει οπως και σε εσενα τωρα γραφω δεν ειμαι πολλυ της εκκλησιας αλλα “δεν τραβω” φυλλο απο 31 να “καω”.
Tις ειπα εχεις διαβασει τοσα βιβλια να γινεις Ιατρος και αλλα τοσα για να γινεις Χειρουργος και εχεις δει αιματα ,αντερα,συκωτια και κυριως ανθρωπους να πεθαινουν.
Την Αγια Γραφη που ετυχε και διαβασα μερικα "φυλλα" γιατι παρελειψες.......να την διαβασεις?

Εχω μεινει σε Βουδιστικο μοναστηρι και σε Ινδικο ναο που ζουσαν Μοναχοι στην Bangkok που παω αλλα για τους Ιερεις ο.λ.ο.υ.ς μονο καλα λογια εχω να λεω οπως και σε Μoυσουλμανα μια αγια γυναικα που ετυχε να γνωρισω την παρακαλεσα να με ευλογησει και να κανει μια ευχη για μενα.
Ολοι “μιλανε την ιδια γλωσσα” αλλο αν “ποναει” νομιζοντας “θα χασουμε” και μας βαζουν και τσακωνομαστε.
Ανωτεροι ανθρωποι!

Η θρησκεια δεν ειναι καλπικη λιρα “φιλαρακια”!

«Πλούσιοι επτώχευσαν και επείνασαν, οι δε εκζητούντες τον Κύριον ουκ ελαττωθήσονται παντός αγαθού».

Απο τα μπουζουκια και τα clubs και τις χρηματαγορες που ο καθενας πουλαει την μανα του για μερικα eurοdollar “δεν κανει”.

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Χαραλάμπης, ο δια Χριστόν σαλός! 11 Dec 2017 01:08 #102

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Συμπλήρωσα μια περίληψη του βιβλίου μαρτυριών για τον Χαραλάμπη, που παρέθεσα και βαριέσαι να διαβάσεις.
Επισήμανα με έντονο μαύρο τα σημεία θαυμάτων στην ιστορία μεταφοράς/επιστροφής του κλεμμένου λειψάνου του Αγίου Σάββα.

Όσο αφορά τους σύγχρονους Αγίους Πορφύριο και Παϊσιο, επειδή είχαν συναντήσει/βοηθήσει/θεραπεύσει δεκάδες χιλιάδες ανθρώπους που είναι ακόμη εν ζωή, μπορείς απλά να βγεις στη γειτονιά σου και να ρωτήσεις τους γύρω κατοίκους.
Σίγουρα κάποιος θα γνωρίζει ποιος πήγε στη Μονή/στο Άγιο Όρος, και θεραπεύτηκε θαυματουργικά.

Δε βοηθάς.
Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο:
"Τι είναι "άγιος"?"
Περίμενα μια συγκεκριμένη, σαφή και ξεκάθαρη απάντηση.
Φαίνεται πως δεν υπάρχει.
Με παραπέμπεις σε διάφορους γνωστικούς λαβυρίνθους που δεν καταλαβαίνω ούτε πως πρέπει να τους αποκρυπτογραφήσω.

Υ.Γ:
Στο Άγιον Όρος έχω πάει (νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει εδώ), δύο φορές μάλιστα.
Με το καραβάκι πήγα (Ουρανούπολη-Δάφνη) κι εγώ, αλλά βέβαια όχι κτελ, ταξιά, τρένα και τέτοια. Είχα πάρει αυτοκίνητο (μέσα), γιατί ήμουν... VIP καλεσμένος (και τις δυο φορές). Μια κατακαλόκαιρο (μέσα Ιουλίου θυμάμαι), και μια καταχείμωνο (μέσα Δεκεμβρίου). Με ένα Land Rover είχα πάει.
Βλέπεις Καράντη Μαρία (cross), άμα (πληρώνεις και) κάνεις δώρα, και με το αυτοκίνητο σου πας, και ευχαριστήρια επιστολή σου δίνουν, και (δεν το ζήτησα αλλά νομίζω ότι και) άγιο σε κάνουν.
Ο "Σ" στο "υπ' όψιν", εγώ είμαι. Τα υπόλοιπα τα σβησα, δε χρειάζεται να φαίνονται λεπτομέρειες.


AgionOros.jpg



Υ.Γ.2:
Έχω κάτι φωτογραφίες από κει, αλλά δυστυχώς είναι σε slides, όχι ψηφιακές, οπότε δεν ανεβαίνουν εδώ. Απίστευτες παραλίες, θέα από τη μονή, αρχιτεκτονικά ενδιαφέροντα, φυσικό κάλλος. Αν κάποτε τις σκανάρω, να σας βάλω μερικές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Dec 2017 10:14 #103

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
PARIS33 wrote:
Παραδειγμα
Ηρθε στην Χωρα μας ο χαρισματικος Προεδρος Erdogan και αμμεσως αρχισε η σπεκουλα απο τους ρεζιλες και ασχετους να κατηγορουν για “φασισμο” κλπ και οι “νεο πατριωτες” να μιλανε για πατρ-ιδα για τα συνορα “μας” κλπ τις μαλακιες.

Όσες ύβρεις και όση προπαγάνδα και να χρησιμοποιηθεί υπέρ αυτών που έχουν αφανίσει διαχρονικά ότι ελληνικό-χριστιανικό υπήρχε στα γεωγραφικά όρια της σημερινής Τουρκίας (και μάλιστα τώρα υποκριτικά μιλάνε και για δήθεν ..."σφάλματα" των προηγούμενων τούρκικων κυβερνήσεων), δεν πρόκειται να πετύχει τίποτα.
Τα του φασιστο-σουλτάνου τα ξέρουν και οι πέτρες σε όλο τον κόσμο και πρώτα ο λαός του, όσοι τουλάχιστον δεν είναι αμόρφωτοι φανατικοί και δεν δέχονται να κρέμονται από το ξεροκόμματο που τους πετάει για να τους έχει υποχείριά του.
Όσο για την ερώτηση για το κατά κεφαλήν εισόδημα Ελλάδας (μετά από 3 μνημόνια) και Τουρκίας του ... "χαρισματικού" με την "οικονομική ανάπτυξη", γαργάρα έτσι; :whistle: :whistle: :whistle:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 11 Dec 2017 10:14 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Χαραλάμπης, ο δια Χριστόν σαλός! 11 Dec 2017 13:43 #104

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13223
  • Thank you received: 1250
  • Karma: -28 (-1)
soto51 wrote:
ήμουν VIP καλεσμένος (και τις δυο φορές).

VIP δεν είσαι όταν μπαίνεις με αυτοκίνητο, τρως ψάρια με τον Ηγούμενο, κοιμάσαι σε μονόκλινο πολυτελές δωμάτιο, κτλ.
VIP είσαι όταν συναντάς κάποιον διορατικό Πνευματικό μεγαλόσχημο Ιερομόναχο, κι αποφασίσει να σου ανοίξει τα μάτια με τα Θεία του Χαρίσματα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 11 Dec 2017 13:44 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Χαραλάμπης, ο δια Χριστόν σαλός! 11 Dec 2017 14:55 #105

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
VIP δεν είσαι όταν μπαίνεις με αυτοκίνητο, τρως ψάρια με τον Ηγούμενο, κοιμάσαι σε μονόκλινο πολυτελές δωμάτιο, κτλ.
VIP είσαι όταν συναντάς κάποιον διορατικό Πνευματικό μεγαλόσχημο Ιερομόναχο, κι αποφασίσει να σου ανοίξει τα μάτια με τα Θεία του Χαρίσματα.

Μη μου κολλάς, γιατί μάλλον ξέρω παραπάνω από σένα για τη μηχανή που είναι στημένη εκεί από χιλιετίες.
Ούτε ψάρια με ηγούμενους έφαγα, ούτε κοιμήθηκα σε πολυτελές μονόκλινο.
Αλλά το αυτοκίνητο is a must, αν θέλεις να κινείσαι αξιοπρεπώς.
Αλλιώς, είτε κόβεις με τα πόδια διόμισυ ώρες μέσα στο λιοπύρι τη διαδρομή Δάφνη-Σιμονόπετρα (αυτήν έπρεπε να κάνω εγώ), είτε σκας 15.000 δρχ (τόσα ζήταγαν τότε) σε κάτι απίστευτους τύπους ντυμένους καλόγερους που οδηγούσαν κάτι ημιαγροτικά (τύπου Datsun) και τα έλεγαν "ταξί" για τα 8 χιλιόμετρα της διαδρομής. Έβαζαν 4 άτομα πίσω στην καρότσα (σαν γουρούνια) και έναν μπροστά, και κονόμαγαν 75.000 δρχ. σε μισή ώρα. Το 1995 ήταν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ 15.000 δραχμές.
Οι αποστάσεις είναι μεγάλες (για ποδαρόδρομο), νερό δεν υπάρχει στις διαδρομές, και αν εξαρτάσαι απ' τους ντόπιους για τη μετακίνηση σου, την έβαψες.

Και το λέω και για όλους όσους σκοπεύουν να πάνε κάποτε εκεί:
Το καθεστώς των επισκεπτών του αγίου όρους είναι αυτό του "προσκυνητού". Σαν τέτοιον σου δίνουν άδεια εισόδου. Και σαν τέτοιος δεν παίρνεις ούτε αυτοκίνητο, και δεν θυμάμαι και τι άλλο ΔΕΝ μπορείς να πάρεις μαζί σου (π.χ. αλκοόλ ή κονσέρβες κρέας).
Αν θες να πας, βρες κάποιο τρόπο να πας ΠΑΡΑΚΑΜΤΟΝΤΑΣ την ιδιότητα του "προσκυνητού". Εγώ το κατάφερα κάνοντας μια δωρεά σε μια μονή. Οπότε έπρεπε να πάω για να "επιβλέψω" την εγκατάσταση των πραγμάτων που τους χάρισα. Και έτσι πήγα σαν κύριος, όχι σαν γουρούνι. Ούτε ιδιαίτερη μεταχείριση απαίτησα, ούτε ψάρια, ούτε τίποτα τέτοιο. Μόνο να με αφήσουν να πάρω το αυτοκίνητο μου και μάλιστα φορτωμένο με όσα έκρινα ότι μου χρειαζόντουσαν για τις 4-5 μέρες που έμεινα. Και πήρα μαζί μου και ένα φίλο μου (Ολλανδό) που πολύ χάρηκε που του δόθηκε αυτή η ευκαιρία.



Πάλι μεταχειρίζεσαι μπερδευτικές λέξεις για να πεις κάτι. Που δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό δηλαδή, γιατί δεν το λες καθαρά:
-"Διορατικός". Δηλαδή? Τι "διοράται" το άτομο που εννοείς? (Παραπάνω από μας τους υπόλοιπους, εννοώ).
-"Μεγαλόσχημος". Ως προς τι είναι το μεγάλο σχήμα του? 2,40 ύψος, 220 κιλά βάρος κλπ? Δεν είδα τέτοιους.
-"ΙΕΡΟ-μόναχος". Στη λέξη αυτή πάλι μπερδεύεται η έννοια "άγιος" (ιερός), την οποία έχεις συστηματικά αποφύγεις να εξηγήσεις τι σημαίνει, οπότε δεν έχει νόημα να ρωτάω άλλο. Μπορώ και να θεωρήσω ότι κάτι κρύβεις, πια.
-¨"Να μου ανοίξει τα μάτια". Δεν τα είχα κλειστά όταν πήγα, ούτε φόραγα αυτό που φοράγαμε παιδιά όταν παίζαμε την τυφλόμυγα. Επομένως δεν είχε τίποτα να "μου ανοίξει" κανένας. Τώρα αν το λες μεταφορικά (και απειλητικά/προσβλητικά), με την έννοια του "να μου πετάξουν τα μάτια έξω", δεν είδα τέτοιες διαθέσεις, το αντίστροφο θα έλεγα. Έκανα (λόγω των επισκέψεων μου αυτών) διάφορες παρατηρήσεις ως προς την σεξουαλικότητα των ατόμων αυτών εκεί (που αυτή διοχετεύεται και πως εκτονώνεται), αλλά 1) Ξεφεύγει των παρόντων προβληματισμών και 2) Δεν είναι και ψυχιατρική μελέτη, εντυπώσεις μου είναι. Οπότε το σταματώ αυτό το θέμα.
-"Θεία χαρίσματα". Χάρισμα, ξέρω τι είναι. Π.χ. η Μαρία Κάλλας είχε τη φωνή της, οι διάφοροι εξερευνητές το χάρισμα του προσανατολισμού (Κολόμβος, Μαγγελάνος κλπ), ο Πελέ το χάρισμα του να βάζει γκολ, κάθε άνθρωπος έχει και το χάρισμα του. "Θείο χάρισμα" πα να πει? Δεν το καταλαβαίνω.

Αλλά είναι φυσικό (να μην το καταλαβαίνω), γιατί ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ να μεταχειρίζεσαι μια λέξη (άγιος) που σου έχω ζητήσει να την εξηγήσεις, και δεν το κάνεις, και τώρα βάζεις στην κουβέντα και τα συνώνυμα της: Ιερός, θείος, όσιος, κλπ.

Μα μπορεί να γίνει κουβέντα έτσι?
Όχι βέβαια!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Χαραλάμπης, ο δια Χριστόν σαλός! 11 Dec 2017 16:49 #106

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
soto51 wrote:
Μη μου κολλάς, γιατί μάλλον ξέρω παραπάνω από σένα για τη μηχανή που είναι στημένη εκεί από χιλιετίες.
Ούτε ψάρια με ηγούμενους έφαγα, ούτε κοιμήθηκα σε πολυτελές μονόκλινο.
Αλλά το αυτοκίνητο is a must, αν θέλεις να κινείσαι αξιοπρεπώς.
Αλλιώς, είτε κόβεις με τα πόδια διόμισυ ώρες μέσα στο λιοπύρι τη διαδρομή Δάφνη-Σιμονόπετρα (αυτήν έπρεπε να κάνω εγώ), είτε σκας 15.000 δρχ (τόσα ζήταγαν τότε) σε κάτι απίστευτους τύπους ντυμένους καλόγερους που οδηγούσαν κάτι ημιαγροτικά (τύπου Datsun) και τα έλεγαν "ταξί" για τα 8 χιλιόμετρα της διαδρομής. Έβαζαν 4 άτομα πίσω στην καρότσα (σαν γουρούνια) και έναν μπροστά, και κονόμαγαν 75.000 δρχ. σε μισή ώρα. Το 1995 ήταν ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ 15.000 δραχμές.
Οι αποστάσεις είναι μεγάλες (για ποδαρόδρομο), νερό δεν υπάρχει στις διαδρομές, και αν εξαρτάσαι απ' τους ντόπιους για τη μετακίνηση σου, την έβαψες.

Και το λέω και για όλους όσους σκοπεύουν να πάνε κάποτε εκεί:
Το καθεστώς των επισκεπτών του αγίου όρους είναι αυτό του "προσκυνητού". Σαν τέτοιον σου δίνουν άδεια εισόδου. Και σαν τέτοιος δεν παίρνεις ούτε αυτοκίνητο, και δεν θυμάμαι και τι άλλο ΔΕΝ μπορείς να πάρεις μαζί σου (π.χ. αλκοόλ ή κονσέρβες κρέας).
Αν θες να πας, βρες κάποιο τρόπο να πας ΠΑΡΑΚΑΜΤΟΝΤΑΣ την ιδιότητα του "προσκυνητού". Εγώ το κατάφερα κάνοντας μια δωρεά σε μια μονή. Οπότε έπρεπε να πάω για να "επιβλέψω" την εγκατάσταση των πραγμάτων που τους χάρισα. Και έτσι πήγα σαν κύριος, όχι σαν γουρούνι. Ούτε ιδιαίτερη μεταχείριση απαίτησα, ούτε ψάρια, ούτε τίποτα τέτοιο. Μόνο να με αφήσουν να πάρω το αυτοκίνητο μου και μάλιστα φορτωμένο με όσα έκρινα ότι μου χρειαζόντουσαν για τις 4-5 μέρες που έμεινα. Και πήρα μαζί μου και ένα φίλο μου (Ολλανδό) που πολύ χάρηκε που του δόθηκε αυτή η ευκαιρία.


Συγνώμη, αλλά εσύ δεν πήγες στο Άγιο Όρος. Πήγες σε ένα τόπο παραθερισμού, όπως θα πήγαινες στη Μύκονο, στην Ίμπιζα ή στα σαλέ της Ελβετίας. Μετακίνηση με αυτοκίνητο, διαμονή στο ξενοδοχείο της Σιμωνόπετρας, σαλαμάκια, μπριζόλες και να κουβαλάς τα χρειαζούμενα στο πορτ-παγκαζ δεν θεωρείται επίσκεψη στο Άγιο Όρος.
Κι εγώ έχω πάει 2 φορές -όχι απο θρησκευτική ανάγκη, αλλά επειδή ήθελα να δω και να ζήσω λίγο αυτό το μέρος το οποίο είναι διαφορετικό. Και τις δύο φορές μετακινήθηκα με τα πόδια κουβαλώντας στην πλάτη το σακίδιο μου.
Έκανα και 3 ώρες μέσα στη βροχή για να πάω από τη Κουτλουμουσίου στην Ιβήρων.
Δεν το έχω μετανιώσει, πεζοπορία σε παρθένο δάσος κι η άφιξη στη μονή κάτι σαν μια όαση. Οι φακές που έφαγα το μεσημέρι ήταν ότι πιο νόστιμο έχω φάει σε όσπριο.

Οπότε το λέω κι εγώ για όποιον θέλει να πάει εκεί:
Αν έχετε σκοπό να πάτε στο Άγιο Όρος και να αισθανθείτε λίγο διαφορετικά -ανεξάρτητα του αν πιστεύετε ή όχι- να πάτε με τα πόδια. Μην πάτε σε μονές-ξενοδοχεία όπως η Σιμωνόπετρα, αλλά δοκιμάστε μικρές μονές ή σκήτες, ακόμη και χωρίς ηλεκτρικό.
Κι αν μπορέσετε συζητήστε με κάποιους από τους ανθρώπους που μένουν μόνιμα εκεί, κάτι θα αποκομίσετε.
Αν θέλετε να κάνετε διακοπές πηγαίνετε αλλού, τόσα μέρη υπάρχουν.


Ναι, υπάρχουν και τα στραβά - τα οποία διογκώνονται με την πάροδο του χρόνου και την συνεχή μείωση του αριθμού των μοναχών - αλλά κι εκεί τελικά άνθρωποι ζούνε με τα μειονεκτήματα τους.
Last Edit: 11 Dec 2017 16:51 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), batista

αχαιρευτοι δεν εχει πατο η ξευτηλα σας 11 Dec 2017 22:59 #107

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Πολλοι "πηγαινουν" στο Αγιον Ορος οχι γιατι πιστευουν διοτι αμα δεν πας ρε φιλε στην Εκκλησια και κυριως δεν νηστευεις τουλαχιστον δυο φορες την εβδομαδα τι πας να κανεις στο Αγιο Ορος.
Σαν τους φιλελε-δες του κ#@λου της πρασινης αναπτυξης που μπερδεψαν τις βουρτσες με "κατι αλλο" και την ταυτισαν με "ημερησια" εκδρομη στο βουνο.
Απλα πηγαινουν και εχουν κανει και τους ασκητες "χαρτοριχτρες" τσιγγανες "να σε πω το μελλον σου" και λογικο ειναι Αγιοι ανθρωποι οι ασκητες τους αποφευγουν γιατι προσευχονται και νηστευουν.
Φιλοι μου εχουν παει απο τις ΕΙδικες Δυναμεις και μαλιστα ηταν και μαλακοπιτουρες "χεστες" και "αντρακια" πηραν και πιστολι γιατι ετρεμαν και εγκατελειψαν τους Μοναχους στις σπηλιες απο την ολοννυκτια προσευχη.
Μου ειχαν κλεισει να δω Ασκητες αλλα ρε παιδια καταλαβαινω τον εαυτο μου αμα με εβλεπαν εκει αυτοι οι Αγιοι ανθρωποι θα εφευγαν απο το Αγιο Ορος και θα με κυνηγαγαν.
Ανωτεροι ανθρωποι με χαρισματα ειναι οι Ιερεις και ασκητες (καψοκαλυβα,και "κονακια") αμα δεν εχετε παει σε Εκκλησια της γειτονιας να μιλησετε με Ιερεις τι θελετε να πατε να μιλησετε με Μοναχους και μαλιστα Ασκητες?
Μαγισσες και "χαρτοριχτρες" να σε πω το μελλον σου νομιζετε ειναι οι Μοναχοι και Ασκητες?
Αμα δεν εκκλησιαζεστε καθε Κυριακη και δεν νηστευετε τρεις (3) φορες την εβδομαδα εσεις και τα παιδια σας τοτε τι περιμενετε να βγουνε αγγελουδια?
Τι φοβαστε μην χασετε κανενα κιλο που σε τελικη αναλυση καλο θα σας κανει?
Ετυχε και ειχα δει πανω απο 50 φορες τον Εφημεριο Πορφυριο στον ιερο Ναο του Αγιου Γερασιμου Ομονοιας που περναγα με την μηχανη μου με Ukranians girls και κοιταγα να παω να πηδηξω και τις γκομενες που ο μετεπειτα Αγιος Πορφυριος οπως και παλληκαρακια ναρκωμανεις τους διδασκε με παραβολες στα σκαλοπατια της Πολλυκλινικης Αθηνων μεσανυχτα μετα τις 02:00 03:00 τα χαραματα).
Τι φοβηθηκα και δεν καθησα να ακουσω ρε φιλε τι ελεγε αυτος ο παππουλης νυχτιατικα και χαραματα στις γκομενες και στα παλληκαρακια κακκο θα μου εκανε?
Γυρναγα σε ολα τα κακκοφημα bars και "ρδελαμπου" και "τον εχωνα" χωρις προφυλαξη αερα πατερα εκεινη την εποχη (ημουν στα 110 "καλα" κιλα απο το γυμναστηριο) και περναγα ολα τα κοκκινα φαναρια και ενας θεος ξερει πως "την γλυτωσα" απο ολον αυτον τον "καλο κοσμο" .....τον Ιερεα εφημεριο Πορφυριο φοβηθηκα μην ......με βλαψει?
Την υγεια μου θα προφυλαγα τα λεφτα μου δεν θα σπαταλουσα και θα μαζευομουνα απο τα bars με τα strip -shows.
Γνωθι σε αυτον!
Οι Ιερεις ολων των θρησκειων ειναι ανωτεροι ανθρωποι με χαρισματα και οπου τους δω τους ασπαζομαι "μην κολλατε"!
Τον bin Landen ολοι τον εχουμε μεσα μας και η θρησκεια καλιεργει τα καλα στοιχεια του ανθρωπου ενω στην περιπτωση που ανεφερα να ρωτησω κατι?
Οι "τανες" και οι "ναρκωμανεις" παλληκαρακια ποιοι ηταν αυτοι που εστω στο τελευταιο σκαλοπατι της Κοινωνιας ακουγαν χαραματα τον εφημεριο Πορφυριο η εγω και αλλοι συνομιλικοι μου που οι παντες ηταν "μεθυσμενοι" στα πλουτη της εποχης με αυξημενο ομως πληθωρισμο?
Οι Ιερεις των θρησκειων ειναι ανωτεροι ανθρωποι με χαρισματα!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει "Άγιος"; 12 Dec 2017 01:53 #108

soto51 wrote:

"Τι είναι "άγιος"?"

Πιτσιρικάς ήμουν όταν έβλεπα συχνά-πυκνά μια καλόγρια που τριγύριζε με τα πόδια τις γειτονιές κοντα στο πατρικό μου σπίτι, φορτωμένη με σακκούλες γεμάτες τρόφιμα.

Το χειμώνα με το κρυο κ τις βροχές κ το καλοκαίρι μέσα στο λιοπύρι, αυτή εκεί, περπατούσε συνέχεια κ μοίραζε τα τρόφιμα σε φτωχές οικογένειες που είχαν ανάγκη.
Δεν ζήτησε ποτέ κάποιον να την βοηθήσει, ποτέ δεν μιλήσαμε..μόνο τη θαυμαζα για αυτο που έκανε κ ακόμη κ τώρα νιώθω ένα τιποτα μπροστα της..

Υπήρχε όμως κ κάτι αλλο που δεν μπορούσα να το εξηγήσω...

Απο όπου περνούσε άφηνε ένα εκπληκτικό άρωμα που σίγουρα δεν περίμενες να μυρίσεις απο μια καλόγρια λουσμένη στον ιδρώτα.
Μάλιστα, η ευωδιά παρέμενε για λίγη ώρα στον δρόμο που είχε περασει πριν η καλόγρια.
Πολλές φορές ήμουν σπίτι κ μου ερχόταν το άρωμα.
Έβγαινα στο μπαλκόνι κ έβλεπα αυτή τη γυναίκα να περπατάει με κόπο, φορτωμένη με τσάντες, λες κ ηταν αφοσιωμένη όλη η ζωή της σε αυτή την αποστολή.

Ώσπου πριν απο 20 χρόνια ακριβώς, σταμάτησα να μυρίζω αυτό το άρωμα.
Η καλόγρια είχε πάψει να ζεί.
Δεν είχα μιλήσει ποτέ μαζί της.
Μόνο τα μάτια της θυμάμαι κ το διακριτικό χαμόγελό της όταν συναντούσε κάποιον στο δρόμο της.

Αυτή ήταν για μένα, κατι παραπανω απο άνθρωπος.
Αγία;
Για μένα, ναί...

Άγιος είναι αυτός που μόνο καλό κάνει, χωρίς να σκεφτεί ούτε στιγμή πως θα του το ανταποδώσουν.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 12 Dec 2017 01:56 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.370 seconds