Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Το μέγεθος της γραμματοσειράς

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 22 Nov 2015 12:17 #10

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Χαρακτηριστική περίπτωση μπερδέματος της π@υ... με την β@υ... ή αλλιώς της ... ζάχαρης με το ... καλάσνικοφ και η πλάκα είναι ότι νομίζεις, τρομάρα σου, ότι έγραψες και κάτι ... προχωρημένο (συνήθης παρανόηση).
Για άλλη μια φορά η (ψυχιατρική) επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

Όλοι στ' άρματα , αδέρφια, για να φάμε πρώτοι τους ... αρματωμένους γιατί άλλη λύση δεν υπάρχει...., υπάρχει άλλωστε και το παράδειγμα της ... ζάχαρης.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 22 Nov 2015 13:55 #11

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Απλά κάθε forum εχει κανόνες. Τους διαβάζουμε και αν δε μας αρέσει δε γράφουμε. Αν τους παραβούμε καταλάθος απλά ζητάμε συγνώμη και συνεχίζουμε. Τα υπόλοιπα ειναι φιλοσοφικές συζητήσεις.
The administrator has disabled public write access.

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 22 Nov 2015 14:26 #12

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ermakos wrote:
Απλά κάθε forum εχει κανόνες. Τους διαβάζουμε και αν δε μας αρέσει δε γράφουμε. Αν τους παραβούμε καταλάθος απλά ζητάμε συγνώμη και συνεχίζουμε. Τα υπόλοιπα ειναι φιλοσοφικές συζητήσεις.

Επαναλαμβάνω, ότι σε καμιά περίπτωση δεν παραβίασα το πνεύμα (όχι το ... Άγιον) του συγκεκριμένου κανονισμού αλλά μόνο το γράμμα. Αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι αυτό δεν ισχύει ας με ενημερώσει.

Επίσης, αν ήθελες να είσαι δίκαιος, θα έπρεπε να έχεις παρατηρήσει ότι στο ίδιο post που με κατηγορούσε (ο "θεματοφύλακας των κανόνων") ότι παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ, με την μιας κλίμακας παραπάνω, γραμματοσειρά, ξεκινούσε με το ... "Δικιά σου η ανάρρωση, εσύ τη χρειάζεσαι." δηλαδή με, αν μη τι άλλο, ειρωνικό σχόλιο, χωρίς καμία προηγούμενη, επι της ουσίας, πρόκληση, από πλευράς μου. Αν δεν κάνω λάθος, το γράμμα (επαναλαμβάνω το γράμμα) του κανονισμού απαγορεύει τα ειρωνικά σχόλια. Μετά συνέχισε με το πολύ ... εμπεριστατωμένο ότι ... γράφω ανοησίες (χωρίς να έχει γράψει ούτε μια λέξη επί της ουσίας) και τα υπόλοιπα γνωστά.
Άρα σε ποιους κανόνες αναφέρεσαι;;; Πόσα posts πρέπει να εξαφανισθούν αν προσπαθήσει ο διαχειριστής να εφαρμόσει το γράμμα του κανονισμού του forum;;;;
Έχουμε βέβαια συνηθίσει, σε αυτήν την χώρα, να διυλίζουμε τον κώνωπα και να καταπίνουμε την κάμηλο, να εγκληματούμε (κυριολεκτικά) και να ... "καθαρίζουμε" χρησιμοποιώντας όποιο υπαρκτό ή ανύπαρκτο άλλοθι μας κατέβει στην γκλάβα, οπότε ειλικρινά δεν μου κάνει εντύπωση κανένα από τα γραφόμενα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 22 Nov 2015 14:27 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 22 Nov 2015 23:29 #13

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Γενικά αναφέρθηκα. Φυσικά και τα ειρωνικά κλπ σχόλια πρέπει να απαγορεύονται.
The administrator has disabled public write access.

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 23 Nov 2015 12:52 #14

batista wrote:
Επαναλαμβάνω, ότι σε καμιά περίπτωση δεν παραβίασα το πνεύμα (όχι το ... Άγιον) του συγκεκριμένου κανονισμού αλλά μόνο το γράμμα. Αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι αυτό δεν ισχύει ας με ενημερώσει.
Φίλε batista, τα μεγάλα γράμματα, όπως τα κεφαλαία και τα greeklish, είναι στους κανόνες σε χωριστή παράγραφο. 'Εχουν την έννοια της παραίνεσης. Θεωρούμε ότι θα ήταν καλύτερο να μην γράφουμε με κεφαλαία, greeklish ή μεγάλα γράμματα για λόγους ομοιομορφίας, καλαισθησίας κ.λπ.
Τώρα αν κάποιος γράφει με greeklish δεν θα του διαγράψουμε το μήνυμα, ίσως να μην μπορεί να γράψει κι αλλιώς.
Φυσικά ουσιαστικότερο στη συζήτηση είναι να υπάρχει σεβασμός προς τον συνομιλητή. Η διαφορά είναι ότι η έλλειψη σεβασμού έχει χιλιάδες αποχρώσεις, όχι πάντα ευδιάκριτες, όπως είναι η αλλαγή της μορφής των γραμμάτων.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Το μέγεθος της γραμματοσειράς 23 Nov 2015 15:24 #15

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
batista wrote:
Επαναλαμβάνω, ότι σε καμιά περίπτωση δεν παραβίασα το πνεύμα (όχι το ... Άγιον) του συγκεκριμένου κανονισμού αλλά μόνο το γράμμα. Αν ο διαχειριστής θεωρεί ότι αυτό δεν ισχύει ας με ενημερώσει.
Φίλε batista, τα μεγάλα γράμματα, όπως τα κεφαλαία και τα greeklish, είναι στους κανόνες σε χωριστή παράγραφο. 'Εχουν την έννοια της παραίνεσης. Θεωρούμε ότι θα ήταν καλύτερο να μην γράφουμε με κεφαλαία, greeklish ή μεγάλα γράμματα για λόγους ομοιομορφίας, καλαισθησίας κ.λπ.
Τώρα αν κάποιος γράφει με greeklish δεν θα του διαγράψουμε το μήνυμα, ίσως να μην μπορεί να γράψει κι αλλιώς.
Φυσικά ουσιαστικότερο στη συζήτηση είναι να υπάρχει σεβασμός προς τον συνομιλητή. Η διαφορά είναι ότι η έλλειψη σεβασμού έχει χιλιάδες αποχρώσεις, όχι πάντα ευδιάκριτες, όπως είναι η αλλαγή της μορφής των γραμμάτων.

Φίλε T$ig. Νομίζω ότι, από την πλευρά μου, έκανα σαφές (αν και δεν χρειαζόταν καθώς η αλλαγή που έκανα ήταν μόνιμη, στα posts μου) ότι η συγκεκριμένη (αμελητέα) αλλαγή στο τρόπο γραφής, ούτε να προκαλέσει είχε σκοπό, ούτε κάτι παρεμφερές και θεωρώ ότι ο οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος συμφορουμίτης δεν θα μπορούσε να ... παρεξηγήσει την ενέργειά μου αυτή. Προφανώς, λοιπόν, η συγκεκριμένη κίνηση δεν εμπίπτει, όπως είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις, στην κατηγορία του μη σεβασμού του οποιουδήποτε συνομιλητή.
Αν λοιπόν κάποιος καλοπροαίρετος (μην έχοντας παρατηρήσει την συγκεκριμένη γενική αλλαγή) θίχτηκε για κάποιον λόγο (δεν υπήρξε μέχρι στιγμής τέτοια περίπτωση), του ζητώ συγνώμη. Για τους κακοπροαίρετους, που έχουν κάποιο κόλλημα μαζί μου λόγω των απόψεών μου, από την άλλη, δεν μου καίγεται καρφάκι.
Κατά τα λοιπά, θα συνεχίσω με το συγκεκριμένο μέγεθος γραμματοσειράς (δεν το θεωρώ ακαλαίσθητο) εκτός αν θέσεις κάποια ρητή απαγόρευση.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 23 Nov 2015 15:25 by batista.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.058 seconds