Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Υγεία

€300.000 ετησίως σε γιατρούς! 26 Mar 2018 04:10 #667

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μπορεί ο άνθρωπος να πήγαινε μόνο σε δεξιούς γιατρούς για τη θεραπεία του.
Είναι κ αυτό μια επιλογή...
Πάντως, από επαγγελματικό κ μόνο ενδιαφέρον, θα έλεγα διαστροφή, θα ήθελα να μάθω ποιός ήταν ο "επιθετικός καρκίνος που θεραπεύτηκε"...

Καλησπερα.
Απο την ερωτηση, υποθετω οτι εισθε ιατρος, ισως ογκολογος. Ο φιλος μου ειναι επιβαρυμενος οργανισμος, ειχε πολλαπλα προβληματα απο νεος 24-25 ετων και στα 32 επαθε Crohn και τοτε ταλαιπωρηθηκε πολυ ειδικα που επροκειτο για παραγωγικη και "διασκεδαστικη" ηλικια, εμεις πιναμε τη μιση Σκωτια στα μπαρακια και αυτος καθοταν σπιτι και σφιγγοταν απο τους πονους. Τελος στα 52-53 του ηρθε καπακι ενας Λεμφατικος καρκινος (large B cell stage 4) και μετα απο 2 χρονια ταλαιπωρια και αυτομεταμοσχευση νωτιαιου συν μια σπληνα λιγοτερη (και ισως αλλα τετοια που δεν ενθυμουμαι), εχει καπως ηρεμησει αλλα δεν ζει και καμμια εξαλη ζωη, μια ζωη φοβισμενος ειναι. Εχει και μεγαλοκαρδια, γενικα πολυ πραμα.

Ομως αν και ορκισμενος αριστερος, μου εχει εκμυστηριευτει οτι η "δεξια" (λεμε τωρα σιγα τη σοβαρη δεξια, (ετσι κι αλλιως οτι θελανε τα συνδικατα εκανε παντα), του προσεφερε εξαιρετες νοσοκομειακες υπηρεσιες (ειδικα στην αυτομεταμοσχευση). Επειδη εξακολουθει να μπαινοβγανει σε νοσοκομεια μου ειπε επισης οτι η επιδεινωση και το χαλι τους που ο ιδιος παρατηρει ειναι τετοια που ειναι βεβαιος οτι αν επρεπε να τα περασει ολα αυτα σημερα, θα πεθαινε. Εγω δεν ξερω εχω καλη υγεια, εχω να μπω για δικους μου λογους σε νοσοκομειο απο το 1971 στο ΚΑΤ (ειχα πεσει με το ποδηλατο) αλλα για να λεει τετοια ενας ορκισμενος αριστερος που ψηφισε 2 φορες αλεξη, κατι θα ξερει.

Το να εχεις ενα τετοιο παλιο φιλο και να παρακολουθεις τη περιπετεια του για χρονια απο κοντα δεν εχει καθολου, μα καθολου πλακα. Με εχει σημαδεψει και τουλαχιστον στον τομεα αυτο εχω χασει το χιουμορ μου.

Καλη σας εβδομαδα!
Last Edit: 26 Mar 2018 04:24 by Giannhs Ellhnas (Ellhnas).
The administrator has disabled public write access.

Μισθοί γιατρών στις Η.Π.Α. 26 Mar 2018 04:55 #668

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
soto51 wrote:
Έχω φίλο, κολλητό, οφθαλμίατρο στις ΗΠΑ.
Δεν έχει μισθό, έχει δικό του ιατρείο.
Ναι, τα $345k που λέει ο πίνακας πρέπει να τα ξεπερνάει.

Μια φορά (που ήταν εδώ - έρχεται τακτικά) χρειαζόταν μια μικροεπέμβαση ο σκύλος μου στο βλέφαρο. Είχε βγάλει κάτι σαν ελιά/κριθαράκι.
Τον πήγαμε μαζί στον κτηνίατρο, και κάνοντας πλάκα "Έφερα και είδικό για τα μάτια του, κάντε συμβούλιο" κλπ.
Συζητάγανε διάφορα (κτηνίατρος GR - οφθαλμίατρος ΗΠΑ).

Ο ΗΠΑ κάνει πολλές εγχειρήσεις καταρράκτη. Από κει βγάζει τα πολλά λεφτά.
Είπε στον κτηνίατρο (παράπονο):
"Εγώ κάνω έναν καταρράκτη σε άνθρωπο, και παίρνω $500 το μάτι. Όταν ο αντίστοιχος κάνει καταρράκτη σε σκύλο, παίρνει $3.500"
:laugh:




να σου θεσω ενα ερωτημα?θα απαντησω αργοτερα για τον λογο που ρωταω.


αν παθαινες καρκινο σοβαρης μορφης-χτυπα ξυλο,δεν στο ευχομαι και γενικα σε κανεναν δεν το ευχομαι- πού θα πηγαινες να θεραπευτεις?

στην αμερικη ή στην γερμανια?
The administrator has disabled public write access.

Μισθοί γιατρών στις Η.Π.Α. 26 Mar 2018 05:22 #669

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sonik wrote:
δεν στο ευχομαι

Είσαι πολύ καλός που δεν μου το εύχεσαι.
Λίγοι με αγαπάνε τόσο.
Συγκινήθηκα τώρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Μισθοί γιατρών στις Η.Π.Α. 26 Mar 2018 07:10 #670

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
soto51 wrote:
Είσαι πολύ καλός που δεν μου το εύχεσαι.
Λίγοι με αγαπάνε τόσο.
Συγκινήθηκα τώρα.


οκ αφου το θετεις ετσι θα πρεπει να απαντησω και με το αναλογο υφος.


θα προσπερασω λοιπον το τοξικο και ειρωνικο υφος και μιας αγενειας που σε διακατεχει καποιες φορες και στο εχουν επισημανει κατ΄επαναληψη πολλοι εδω μεσα και ξαναρωτω.

επι της ουσιας και του ερωτηματος που εθεσα εχεις κατι να πεις ή αποφευγεις να απαντησεις γιατι δεν γνωριζεις?

γιατι απο εξυπναδες χορτασαμε.
Last Edit: 26 Mar 2018 07:22 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Aνισοποιητικό σύστημα κ καρκίνος. 26 Mar 2018 07:29 #671

Sadeness1990 wrote:
Ξεκάθαρα και με πάσα βεβαιότητα, Παναγιώτη. Ένα ισχυρό ανοσοποιητικό και ένα λειτουργικότατο ήπαρ (ως εργοστάσιο καθαρισμού και αποτοξίνωσης) είναι η απαρχή και ο θεμέλιος λίθος της καλής υγείας.

Διορθώνω κάτι στο προηγούμενο post, το οποίο ξέχασα να γράψω.
Η γυναίκα με το ca μαστού υποτροπίασε πολλά χρόνια αργότερα, μετά από τον θάνατο του πατέρα της.
Είχε λυπηθεί πάρα πολύ κ αφησε τον εαυτό της.
Μας τα έλεγε η ίδια..

Θα με ενδιέφερε να μου γράψετε περιπτώσεις που ξέρετε, με ανθρώπους που αρρώστησαν, όχι απαραίτητα με καρκίνο, μετά από δύσκολες ψυχολογικές καταστάσεις που βίωσαν..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Σοσιαλιστική Γερμανία 26 Mar 2018 10:33 #672

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13157
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
sonik wrote:
αν παθαινες καρκινο σοβαρης μορφης-χτυπα ξυλο,δεν στο ευχομαι και γενικα σε κανεναν δεν το ευχομαι- πού θα πηγαινες να θεραπευτεις?
στην αμερικη ή στην γερμανια?


Και στη Γερμανία μάλλον θα πετύχεις κάποιον Έλληνα Ειδικό Ιατρό, είναι οι καλύτεροι, οι ποιοτικότεροι, και τους προσλαμβάνουν αμέσως.
Ήδη μετανάστευσαν, ζουν κι εργάζονται εκεί 4.000 Έλληνες γιατροί.
Συνεχώς φεύγουν και περισσότεροι, λόγω των εξευτελιστικών μισθών που δίνει ο ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ Πολάκης για εγχώριες θέσεις εργασίας σε απομονωμένα νησιά, άγονα αγροτικά ιατρεία, Περιφερειακά Κέντρα Υγείας, σε Τ.Ο.Μ.Υ., στο ΠΕΔΥ, κτλ.
Στη Γερμανία επικρατεί Σοσιαλιστική πολιτική περικοπών/εξοικονόμησης στον Τομέα της Υγείας, και κάνουν απλή διαχείριση ασθενών ώστε να μην αυξάνεται η θνησιμότητα.
Δεν επιδίδονται σε πρωτοποριακή έρευνα, σε κλινικές μελέτες φάσης ΙΙΙ, σε καινοτόμες θεραπείες, κτλ.

Στα καλά Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία των Η.Π.Α. τα κάνουν όλα αυτά. Χρεώνουν βέβαια εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.

Οπότε, θα ήταν καλύτερα να πάει κάποιος στις Η.Π.Α., αν έχει τη δυνατότητα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Mar 2018 10:44 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Μισθοί γιατρών στις Η.Π.Α. 26 Mar 2018 11:48 #673

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sonik wrote:
θα πρεπει να απαντησω και με το αναλογο υφος.


θα προσπερασω λοιπον το τοξικο και ειρωνικο υφος


Αντιλαμβάνεσαι (ελπίζω) το άτοπο και ασύμβατο των ανωτέρω δύο προτάσεων.

Δεν μπορεί να ισχύουν και τα δύο! :ohmy:
Αποφάσισε: Ή θα απαντήσεις ανάλογα, ή θα το προσπεράσεις.
Τι ισχύει? :whistle:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπολογισμοί υγειονομικού ρίσκου 26 Mar 2018 12:34 #674

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13157
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Νεότερες πιστοποιημένες ηλεκτρονικές πλατφόρμες, υπολογίζουν με μεγάλη ακρίβεια, το μελλοντικό καρδιαγγειακό ή διαβητολογικό ρίσκο των ασθενών, εισάγοντας απλές παραμέτρους:


qrisk.org/three/index.php
www.qdiabetes.org/2018/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Mar 2018 12:36 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sadeness1990, aceman

€300.000 ετησίως σε γιατρούς! 26 Mar 2018 12:59 #675

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Giannhs Ellhnas (Ellhnas) wrote:
Ομως αν και ορκισμενος αριστερος, μου εχει εκμυστηριευτει οτι η "δεξια" (λεμε τωρα σιγα τη σοβαρη δεξια, (ετσι κι αλλιως οτι θελανε τα συνδικατα εκανε παντα), του προσεφερε εξαιρετες νοσοκομειακες υπηρεσιες (ειδικα στην αυτομεταμοσχευση).
.
.
Το να εχεις ενα τετοιο παλιο φιλο και να παρακολουθεις τη περιπετεια του για χρονια απο κοντα δεν εχει καθολου, μα καθολου πλακα. Με εχει σημαδεψει και τουλαχιστον στον τομεα αυτο εχω χασει το χιουμορ μου.

Καλη σας εβδομαδα!

Καλή εβδομάδα και σε εσένα.

Οφείλω όμως εδώ να σου πω ότι το μόνο ... χιουμοριστικό που έχει γραφτεί είναι το ότι η ... Δεξιά θεράπευσε τον καρκίνο του γνωστού σου (καλά να είναι ο άνθρωπος).
Αν εννοείς ότι επι ΣΥΡΙΖΑ επιδεινώθηκαν ακόμα περισσότερο τα θέματα αντιμετώπισης της υγείας των ασφαλισμένων, δεν έχεις άδικο, αλλά αυτό δεν είναι τόσο θέμα "Δεξιάς", "Κέντρου" ή "Αριστεράς".
Γι αυτό φταίει όλο το πολιτικό σύστημα διαχρονικά, με τελευταία και καθοριστική πινελιά, αυτή της ... Δεξιάς του μπουχέσα τα έτη 2007-2009.
Περαστικά λοιπόν στον άνθρωπο, καμία διάθεση για χιούμορ, αλλά να μην ξεχνιόμαστε κιόλας. B)
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.344 seconds