Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Υγεία

Υγεία 05 Nov 2016 01:44 #73

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Αχρείαστα να είναι και μακριά από όλους τα Ιατρεία αλλά παρακάτω είναι η επίσημη ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Υ.Υ όπου βάζετε μήνα, Νομό και Ειδικότητα Ιατρού παρέχετε προαιρετικά και το όνομα διαθεσιμότητας του Ιατρού για κλείσιμο ραντεβού.

Η αρχική σελίδα είναι εδώ:
www.eopyy.gov.gr/Home/StartPage?a_HomePage=Index

Eνώ η αναποδιά (δεν το κατάλαβα αυτό αν ….και όλοι ξέρουμε η εξυπηρέτηση του πολίτη είναι …..δεύτερη προτεραιότητα) να κλείσετε ραντεβού είναι να πάτε στο Βρείτε ραντεβού με γιατρούς του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. που θα σας κατευθύνει εδώ:
apps.ika.gr/eFindDoctor/

Παρακάτω βρίσκετε η λίστα με γιατρούς της ειδικότητας για οσους αναζητούν, και θα ξεκινήσουν τα τηλέφωνα για να δουν ποιοι έχουν διαθέσιμες επισκέψεις.(αμα συμπληρώσετε τα πεδία (κενά) σας βγάζει τους Ιατρούς και αμα διπλοκλικάρετε δεξία στην γραμμή που ειναι ο Ιατρός σας βγάζει την πλήρη καρτέλα του οπως και τον χάρτη με την οδό απο το Google map)
www.eopyy.gov.gr/MedSupplier



Εδώ η ιστοσελίδα για το Α.Μ.Κ.Α μας.
www.amka.gr/

(Έχω πάνω από 9 χρόνια να πάω σε Ιατρό και να πάρω το οποιοδήποτε είδος φαρμάκου μόνο στην Sofia πρίν απο 3 εβδομάδες παραλίγο να κάτσει "στραβή" από λάθος μου……. πήγα να χαριτολογήσω με το λυκόσκυλο που κράταγε Αστυνομικός στο Α/Δ και έκανε ελέγχους στις αποσκευές……δικό μου σφάλμα άψογος ο Αστυνομικός).
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 05 Nov 2016 01:57 by PRS33 (PARIS33). Reason: πρόσθεση στοιχείων αναζήτησης
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 05 Nov 2016 05:10 #74

  • king (kong)
  • king (kong)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 23
  • Karma: -10
PARIS33 wrote:
(Έχω πάνω από 9 χρόνια να πάω σε Ιατρό και να πάρω το οποιοδήποτε είδος φαρμάκου μόνο στην Sofia πρίν απο 3 εβδομάδες παραλίγο να κάτσει "στραβή" από λάθος μου……. πήγα να χαριτολογήσω με το λυκόσκυλο που κράταγε Αστυνομικός στο Α/Δ και έκανε ελέγχους στις αποσκευές……δικό μου σφάλμα άψογος ο Αστυνομικός).

Eυγε συναδελφε, κι εγω το ιδιο, 7-8 χρονια πιο συγκεκριμενα, από τοτε που υιοθετησα υγιεινη διατροφη πηρα διαζυγιο απ τους γιατρους και τις ασθενειες :)
Πλην οδοντογιατρου βεβαια. Εσυ οδοντογιατρο?..
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 05 Nov 2016 05:20 #75

  • king (kong)
  • king (kong)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 23
  • Karma: -10
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
PARIS33 wrote:
...αυτήν την πανέμορφη Χώρα την Thailand...


Γράψε μας πως είναι η εκεί κατάσταση τώρα με τη στρατιωτική χούντα.
Συμπλήρωσε τις οδηγίες καλής διαβίωσης με τα είδη ανατολίτικου μασάζ που σου κάνουν οι εκεί ζουμερές νεαρές κοπέλες ή trans κορίτσια, τη διάρκεια τους, τα ενδεχόμενα happy endings, και τα σχετικά κόστη.
Σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Χαχα, οι περισσοτεροι που ακουνε Ταυλανδη αυτό σκεφτονται, τη πορνεια, ετσι κι ενας φιλος μου, πηγε εκει για (σεξο)τουρισμο, βρηκε όμως μια κανονικη κοπελα την εφερε εδώ και παντρευτηκαν.

Προσφατα απεβιωσε ο βασιλιας τους μετα απο 70 ετη στο θρονο. Στη φωτο ο διαδοχος...

Last Edit: 05 Nov 2016 05:20 by king (kong).
The administrator has disabled public write access.

Σωρεία λαθών σε πιστοποιητικά θανάτου στην Ελλάδα! 09 Nov 2016 16:22 #76

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13160
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Στην τριτοκοσμική Ελλάδα, μέχρι και τα πιστοποιητικά θανάτου είναι αναξιόπιστα λόγω εκτεταμένων λαθών!


www.protothema.gr/greece/article/626532/...opoiitika-thanatou-/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Jul 2017 12:44 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Θανατηφόρα μολυσμένα τα δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ: 15 Nov 2016 23:56 #77

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13160
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Τα ελληνικά δημόσια νοσοκομεία του ΕΣΥ είναι τα πιο μολυσμένα με πολυανθεκτικά θανατηφόρα μικροβιακά στελέχη του Πλανήτη, επειδή επίορκοι αναξιολόγητοι φακελάκηδες Επιμελητές υπερσυνταγογραφούν αχρείαστα αντιβιοτικά για μίζες, δημιουργώντας αντιστάσεις.
Πας για επεμβάσεις ρουτίνας και καταλήγεις στις λιγοστές και υποστελεχωμένες Εντατικές Μονάδες, να χαροπαλεύεις.
Καλή δύναμη στον κύριο Πλεύρη.
Τα φθονερά πιράνχας του ΕΣΥ που τόσο πολέμησε μαζί με τον τότε Υπουργό Υγείας Άδωνι Γεωργιάδη, πήραν την εκδίκηση τους, και γελάνε που κανείς δε μπορεί να τους αξιολογήσει/απολύσει/φυλακίσει παρόλο που είναι δολοφόνοι κατά συρροήν, εκ προθέσεως ή εξ αμελείας.


cid.oxfordjournals.org/content/53/2/177.long
www.grreporter.info/en/greece_ranks_firs...on_antibiotics/10267
www2.keelpno.gr/blog/?p=1166&lang=en
journals.lww.com/ccmjournal/Abstract/201...fections_in.456.aspx
www.telegraph.co.uk/news/health/news/106...istant-to-drugs.html
www.independent.co.uk/life-style/health-...-europe-6264079.html
www.mja.com.au/journal/2014/200/2/growin...-returned-australian
www.upi.com/Health_News/2014/03/07/Brita.../UPI-94771394217191/
www.irishhealth.com/article.html?id=22009
www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/...-superbugs-1.1319237
www.theglobeandmail.com/news/british-col...eak/article17491728/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Jul 2017 12:45 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos), aceman

Υγεία 18 Nov 2016 05:40 #78

Σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο οι νοσοκόμες κάνουν νοσηλεία ως εξής..

Βάζουν γάντια απο το γραφείο τους πριν την νοσηλεία κ με τα ίδια γάντια πάνε απο ασθενή σε ασθενή, του βάζουν θερμόμετρο, του δίνουν χάπια του αλλάζουν ορούς κλπ....
Σε παρατήρηση που έκανα σε μια απο αυτές, γιατί δεν αλλάζει γάντια σε κάθε ασθενή που φροντίζει, μου απάντησε πως δεν τους παρέχουν αρκετά ζευγάρια γάντια!
Της ξαναλέω, "αν κάποιος ασθενής έχει κάποια λοίμωξη, αν δεν αλλάξεις γάντια θα κολλήσεις κ τον άλλον"..
Ελπίζω να καταλάβουν το λάθος τους.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 20 Nov 2016 02:04 #79

  • king (kong)
  • king (kong)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 23
  • Karma: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο οι νοσοκόμες κάνουν νοσηλεία ως εξής..

Βάζουν γάντια απο το γραφείο τους πριν την νοσηλεία κ με τα ίδια γάντια πάνε απο ασθενή σε ασθενή, του βάζουν θερμόμετρο, του δίνουν χάπια του αλλάζουν ορούς κλπ....
Σε παρατήρηση που έκανα σε μια απο αυτές, γιατί δεν αλλάζει γάντια σε κάθε ασθενή που φροντίζει, μου απάντησε πως δεν τους παρέχουν αρκετά ζευγάρια γάντια!
Της ξαναλέω, "αν κάποιος ασθενής έχει κάποια λοίμωξη, αν δεν αλλάξεις γάντια θα κολλήσεις κ τον άλλον"..
Ελπίζω να καταλάβουν το λάθος τους.


Mα και οι νοσοκόμες κάθε πρωι που στρωνουν/αλλαζουν τα σεντονια απο τα κρεβατια των ασθενων, τα ιδια γαντια εχουν για όλα τα κρεβατια...
Τα γαντια φιλε μου είναι για την προστασια των ιδιων, όχι των ασθενων.

Ακούγεσαι παντως ευαίσθητος σε τετοια θεματα, τα χερια σου τα πλενεις συχνα?
Last Edit: 20 Nov 2016 02:05 by king (kong).
The administrator has disabled public write access.

Υγεία 20 Nov 2016 22:04 #80

king (kong) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο οι νοσοκόμες κάνουν νοσηλεία ως εξής..

Βάζουν γάντια απο το γραφείο τους πριν την νοσηλεία κ με τα ίδια γάντια πάνε απο ασθενή σε ασθενή, του βάζουν θερμόμετρο, του δίνουν χάπια του αλλάζουν ορούς κλπ....
Σε παρατήρηση που έκανα σε μια απο αυτές, γιατί δεν αλλάζει γάντια σε κάθε ασθενή που φροντίζει, μου απάντησε πως δεν τους παρέχουν αρκετά ζευγάρια γάντια!
Της ξαναλέω, "αν κάποιος ασθενής έχει κάποια λοίμωξη, αν δεν αλλάξεις γάντια θα κολλήσεις κ τον άλλον"..
Ελπίζω να καταλάβουν το λάθος τους.


Mα και οι νοσοκόμες κάθε πρωι που στρωνουν/αλλαζουν τα σεντονια απο τα κρεβατια των ασθενων, τα ιδια γαντια εχουν για όλα τα κρεβατια...
Τα γαντια φιλε μου είναι για την προστασια των ιδιων, όχι των ασθενων.

Ακούγεσαι παντως ευαίσθητος σε τετοια θεματα, τα χερια σου τα πλενεις συχνα?

Μάλλον δεν έχεις μπει ποτέ σε δημόσιο νοσοκομείο..
Κ αν έχεις μπεί, θα πήγες μόνο μέχρι την είσοδο, ή στην καφετέρια..
Θα απαντήσω, όχι σε σένα, αλλα σε όσους μας διαβάζουν, να μάθουν να προφυλάσσονται..
Λοιπόν, η γρίππη κ ο στρεπτόκοκκος πχ, μεταδίδονται απο τα σταγονίδια που εκκρίνουμε όταν μιλάμε, όταν βήχουμε κ όταν φταρνιζόμαστε.
Ο σταφυλόκοκκος, κάποιες μυκητιάσεις κλπ, μεταδίδονται ΚΑΙ απο την σωματική επαφή, πχ χειραψία.

Φαντάσου τώρα το εξής σκηνικό..
Παππούς με πνευμονίτιδα, ή γρίππη, ή γενικά μια λοίμωξη του αναπνευστικού, να βήχει διαρκώς, χωρίς να του έχουν φορέσει την πράσινη μάσκα, ούτε γάντια στα χέρια.
Κ η νοσοκόμα να του σκουπίζει τις μύξες, τα σάλια κ με τα ΙΔΙΑ γάντια να πηγαίνει για νοσηλεία στον διπλανό ασθενή..
Εσύ τι λες;
Θα κολλήσει κ ο διπλανός;
Γιατί εγώ λέω πως θα κολλήσει κ η νοσοκόμα, η οποία θα μπεί στο μετρό πχ κ θα κολλήσει κ όσους βρεθούν κοντά της κ έχουν πεσμένο ανοσοποιητικό.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Sadeness1990

Υγεία 21 Nov 2016 00:47 #81

  • king (kong)
  • king (kong)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 23
  • Karma: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Μάλλον δεν έχεις μπει ποτέ σε δημόσιο νοσοκομείο..
Κ αν έχεις μπεί, θα πήγες μόνο μέχρι την είσοδο, ή στην καφετέρια..
Θα απαντήσω, όχι σε σένα, αλλα σε όσους μας διαβάζουν, να μάθουν να προφυλάσσονται..
Λοιπόν, η γρίππη κ ο στρεπτόκοκκος πχ, μεταδίδονται απο τα σταγονίδια που εκκρίνουμε όταν μιλάμε, όταν βήχουμε κ όταν φταρνιζόμαστε.
Ο σταφυλόκοκκος, κάποιες μυκητιάσεις κλπ, μεταδίδονται ΚΑΙ απο την σωματική επαφή, πχ χειραψία.

Φαντάσου τώρα το εξής σκηνικό..
Παππούς με πνευμονίτιδα, ή γρίππη, ή γενικά μια λοίμωξη του αναπνευστικού, να βήχει διαρκώς, χωρίς να του έχουν φορέσει την πράσινη μάσκα, ούτε γάντια στα χέρια.
Κ η νοσοκόμα να του σκουπίζει τις μύξες, τα σάλια κ με τα ΙΔΙΑ γάντια να πηγαίνει για νοσηλεία στον διπλανό ασθενή..
Εσύ τι λες;
Θα κολλήσει κ ο διπλανός;
Γιατί εγώ λέω πως θα κολλήσει κ η νοσοκόμα, η οποία θα μπεί στο μετρό πχ κ θα κολλήσει κ όσους βρεθούν κοντά της κ έχουν πεσμένο ανοσοποιητικό.

Μα αυτό που σου ειπα προερχεται απο την εμπειρια μου από νοσοκομεια: οι νοσοκομες καθε πρωι περνανε και στρωνουν όλα τα κρεβατια με τα ιδια γαντια.

Τα υπολοιπα δε καταλαβαινω γιατι μου τα εγραψες, κανεις δεν τα αρνειται προφανως.

Εγω ξερω να προφυλασσομαι, γιαυτο και ρωτησα εσενα αν πλενεις συχνα τα χερια σου...
Θεια κοινωνια απο την εκκλησια μεταλαμβανεις?
Last Edit: 21 Nov 2016 14:58 by king (kong).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.349 seconds