Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 02 Sep 2011 20:32 #10

ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΧΡΩΣΤΑΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΑΠΛΩΣ ΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕΡΙ ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΑΕΙ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΕ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑ .ΜΗ ΒΓΑΖΕΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 05 Sep 2011 15:58 #11

  • tham
  • tham's Avatar
αυτοι που θεωρουν ευκολη την ευρεση εργασιας και λοιδωρουν τους ανεργους, ειναι συνηθως αυτοι που τα βρηκαν ετοιμα απο το μπαμπα και δεν χρειαστηκε ποτε να ψαξουν για δουλεια μονοι τους.
στην πραξη προκειται η για δημοσιους υπαλληλους που τους βολεψε ο μπαμπας με τη βοηθεια καποιου κομματοσκυλου σε θεση χωρις αντικειμενο (γιατι σε θεσεις που εχει δουλεια δεν πηγαινουν),
η συνεχισαν τη δουλεια του μπαμπα τους (συνηθως εμποριο) και κλεβουν το φπα, δεν κοβουν αποδειξεις, δηλωνουν λιγοτερα απο ανειδικευτο εργατη, και κλεβουν τους υπαλληλους τους.
α ξεχασα και τους εισοδηματιες αυτους που ζουν ακομα με τα ενοικια απο τα ακινητα και τις χρυσες λιρες που απεκτησε ο παππους τον καιρο της κατοχης (το πιασατε το υπονοουμενο ε?).
καλα κανουν και απολαμβανουν αυτα που βρηκαν ετοιμα αλλα ας μη λοιδωρουν οσους δεν ηταν τοσο τυχεροι η τοσο αδιστακτοι οσο αυτοι.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 05 Sep 2011 20:28 #12

  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ
  • ΑΝΩΝΥΜΟΣ's Avatar
ΕΠΕΙΔΗ ΤΡΩΓΕΣΑΙ ΝΑ Τ' ΑΚΟΥΣΕΙΣ...


Αυτοί που θεωρούν δύσκολη την ευρεση εργασιας και λοιδωρουν τους εργαζόμενους, ειναι συνηθως αυτοι που ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να εργαστούν. Γελούν με τους αλλοδαπούς που εργάζονται σε αποθήκες και βενζινάδικα αλλά ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα πάνε να εργαστούν εκεί γιατί θα ξεφτυλιστούν ενώπιον φίλων και της Σούλας της μπαζογκόμενας που περιμένει να τους δει διευθυντές στην μαρφιν για να παντρευτούν. εγώ να δουλέψω σε βενζινάδικο ...αυτή είναι δουλειά πακιστανών θα σου πούν... Ενίοτε έχουν τελειώσει μια σχολή που γελάς όταν την ακούσεις έχουν και μια πτυχιακή για την "έγγυο μύγα στην Ανταρκτική" και περιμένουν τη θεσάρα του 8ωρου με 1500 ευρώ. Μέχρι τότε λιώσιμο στην καφετέρια.

Στην πράξη προκειται για τεμπέληδες που κυνηγούν μετά μανίας συμβάσεις 3μηνου και stage (α ρε βουλευτάρα μου...) μόνο και μόνο για να απολυθούν αργότερα μετά κοπιαστικής εργασίας και να εισπράξουν τα 450 ευρώ του ΟΑΕΔ τα οποία τους είναι υπέρ αρκετά για να την αράζουν όλη μέρα με ταβλάκι φραπεδάκι και τσιγαράκι. Αργότερα θυμούνται την 3μηνη σύμβαση που υπέγραψαν η οποία επειδή ανανεώθηκε 3 φορές ισούται με μονιμότητα....(Ελλαδάρα). Αν πάτε ένα πρωι σε καφετέρια θα δείτε κάμποσους από αυτούς. Αν πεις δε ζητάω έναν από σας για μεροκάματο σε οικοδομή/φυλλάδια/αποθήκη θα τους δεις να τρέχουν να κρυφτούν μη τυχόν και τους βάλει κανείς να δουλέψουν. Αλλά είπαμε πρέπει να δείτε φάτσα τύπου που παίρνει επίδομα αν του πει ο ΟΑΕΔ στο κόβω γιατί σου βρήκα δουλειά. Εκεί να δεις κλάμα....

Οι σύνταξεις είναι σε πρώτη ζήτηση δε, ειδικά της γιαγιάς και του παππού οι οποίοι ανάγκες δεν έχουν τη βγάζουν με γάλα και ψωμί οπότε όλη η σύνταξη πάει κατευθείαν στα εγγόνια. Η δε full τεμπέλικη εκδοχή της οικογένειας αυτής είναι όταν δεν εργάζονται ούτε οι γονείς και η σύνταξη πηγαίνει και σε παιδιά και σε εγγόνια από τους γέροντες (Ναι το έχω δει...)

Φυσικά δεν φορολογούνται, γιατί ΑΚΟΜΗ και στην Ε Σ Χ Α Τ Η περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να εργαστεί η δουλειά αυτή είναι μαύρη για όσο χρόνο πληρώνει ο ΟΑΕΔ παράλληλα με το επίδομα, μη χάσουμε και το επίδομα. (όπως έκανε γνωστός επίδομα +6ωρό σε πρακτορείο ΠΡΟΠΟ ...αλλά το επίδομα δεν το έκοψε μ@λ@κας έιναι???) Δεν πληρώνουν ΜΜΕ (η καφετέρια είναι δίπλα), δεν έχουν ΦΠΑ, έκτακτους φόρους, περαιώσεις κτλ είναι οι καλύτεροι του χωριού... δεν συνεισφέρουν στο κράτος τίποτε αντίθετα ρουφούν ότι υπάρχει σε τσάμπα

Στην άκρη δεν έχουν ούτε ένα ευρώ γιατί μια ζωή μπαταχτσήδες ήταν. ότι βγάζανε τα τρώγανε και γελούσαν με τους άλλους που έβαζαν και κάνα ευρώ στην άκρη...Πήραν διακοποδάνεια, αυτοκινητοδάνεια, κάρτες ένα κουβά σκ@τα και μετά ουρλιάζουν για την κακιά τράπεζα που τους παίρνει τα σώβρακα πίσω.

Ας κάτσουν στην αποτυχία τους και στο βασίλειο τους φραπέ τους. Δεν πειράζει δουλεύει ο υπόλοιπος κόσμος για αυτούς...είναι πολλά τα λεφτά του ΟΑΕΔ Άρη...
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 05 Sep 2011 21:26 #13

  • Σπυρος
  • Σπυρος's Avatar
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το παραπάνω. Δυστυχώς αυτή είναι κατα κύριο λόγο η αλήθεια, όσο κι αν δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 15 Nov 2011 07:02 #14

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Είμαι εποχιακος 2 σαιζόν αλλα θα κάνω τα χαρτιά μ φέτος για ΠΡΩΤΗ φορά στο ταμειο!!το 2010 απο 1/07 εώς 15/10 μάζεψα 63 και φέτος απο 26/05 εώς 23/10 126 ένσημα. Μπαίνω στο ταμειο ανεργίας;
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 15 Nov 2011 12:36 #15

  • Aytias
  • Aytias's Avatar
Ανώνυμος wrote:
Είμαι εποχιακος 2 σαιζόν αλλα θα κάνω τα χαρτιά μ φέτος για ΠΡΩΤΗ φορά στο ταμειο!!το 2010 απο 1/07 εώς 15/10 μάζεψα 63 και φέτος απο 26/05 εώς 23/10 126 ένσημα. Μπαίνω στο ταμειο ανεργίας;

Στον Αυτια κανε αυτες τις ερωτησεις, οχι εδω μεσα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ 15 Nov 2011 20:11 #16

  • ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
  • ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ's Avatar
tham wrote:
αυτοι που θεωρουν ευκολη την ευρεση εργασιας και λοιδωρουν τους ανεργους, ειναι συνηθως αυτοι που τα βρηκαν ετοιμα απο το μπαμπα και δεν χρειαστηκε ποτε να ψαξουν για δουλεια μονοι τους.
στην πραξη προκειται η για δημοσιους υπαλληλους που τους βολεψε ο μπαμπας με τη βοηθεια καποιου κομματοσκυλου σε θεση χωρις αντικειμενο (γιατι σε θεσεις που εχει δουλεια δεν πηγαινουν),
η συνεχισαν τη δουλεια του μπαμπα τους (συνηθως εμποριο) και κλεβουν το φπα, δεν κοβουν αποδειξεις, δηλωνουν λιγοτερα απο ανειδικευτο εργατη, και κλεβουν τους υπαλληλους τους.
α ξεχασα και τους εισοδηματιες αυτους που ζουν ακομα με τα ενοικια απο τα ακινητα και τις χρυσες λιρες που απεκτησε ο παππους τον καιρο της κατοχης (το πιασατε το υπονοουμενο ε?).
καλα κανουν και απολαμβανουν αυτα που βρηκαν ετοιμα αλλα ας μη λοιδωρουν οσους δεν ηταν τοσο τυχεροι η τοσο αδιστακτοι οσο αυτοι.


Ρε φίλε με τις αηδίες που μας αραδιάζεις, μου θυμίζεις πολύ τον παρακάτω τύπο στο βίντεο… :P



Δεν ξέρω γιατί...! :laugh:
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds