Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασφαλεια σπιτιου

Ασφαλεια σπιτιου 13 Dec 2013 21:33 #64

  • Nexus (nexus)
  • Nexus (nexus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-4)
George wrote:
Κύριε NEXUS ασφαλιστά,

Εξηγήστε ΜΟΝΟ κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Γιατί στο πλήθος των συμβολαίων ΖΩΗΣ, οι ασφαλιστικές εταιρείες, αρνούνται την αποζημίωση σε περίπτωση ψευδής δήλωσης κατά την σύμβαση (που εντέχνως αποσπάται και που μπορούσε ΠΑΡΑ πολύ εύκολα να διαπιστωθεί κατά την ασφάλιση - αλλά δεν το εξετάζω ) ΟΤΑΝ η αποκρυφθείσα αλήθεια δεν θα μπορούσε να προκαλέσει την ενεργοποίηση κάποιου όρου αποζημίωσης (δόλος) και τελικός δεν την προκάλεσε, αλλά κάποια άλλη καλυπτόμενη αιτία.

Δηλαδή η άρνηση αποζημίωσης ενώ δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια μεταξύ αυτού που απέκρυψε και της πραγματικής αιτίας.

Μην υπεκφύγετε όπως παραπάνω, γιατί αυτό που ρωτάω δεν είναι ασφαλιστική συμβουλή αλλά ηθικό τέστ. Να δούμε αφενός αν έχετε λογική απάντηση και αφετέρου αν υπερισχύουν οι ευνουχιστικές επαγγελματικές σας αναστολές.

Γιατί οι ασφαλιστές δεν συστήνουν ποτε! στους υποψήφιους την γνώμη δικηγόρου αλλά συναδέλφου τους ?

Αν κατάλαβα καλά, με ρωτάτε γιατί ενώ έχετε κάνει ψευδή δήλωση δεν αποζημιώνεστε ? Μου αρέσει μάλιστα ότι παρουσιάζετε τη ψευδή δήλωση εκ μέρους σας ως '' έντεχνη απόσπαση'' (από τον ασφαλιστή προφανώς) χωρίς εσείς να έχετε καμμιά ευθύνη. Πάλι καλά που δεν μας είπατε ότι ο ασφαλιστής στον οποίο κάνατε τη ψευδή δήλωση - αίτηση ασφάλισης και την υπογράψατε, ήρθε με κανένα μαχαίρι - στυλιάρι- καλάσνικοφ πάνω από το κεφάλι σας και σας απείλησε για να κάνετε την ασφάλεια.
Το ότι δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια είναι δική σας ερμηνεία. Σας εμπόδισε κανείς να ζητήσετε τη γνώμη δικηγόρου ?
Εχω την εντύπωση διαβάζοντας τους όρους που εσείς ο ίδιος χρησιμοποιείτε (αποκρυφθείσα αλήθεια - δόλος), ότι μέσα σας έχετε καταλάβει ότι κάνατε λάθος και έχετε μετανοιώσει και απλώς προσπαθείτε να ρίξετε σε άλλους το φταίξιμο.
Μάλλον το ηθικό τεστ θα πρέπει να το κάνετε στον εαυτό σας πρώτα.
Και αυτό το πιστοποιημένος, τι σημαίνει?
Ποιος σε πιστοποιεί , γραφεις κάποιες εξετάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο ή σε κάποιο ΤΕΙ ή σου δίνουν κάποια κορνίζα, που γραφει ότι εισαι εγκεκριμένος ?

Πιστοποιημένος σημαίνει :

1. Εχει δώσει εξετάσεις στην τράπεζα της Ελλάδος και έχει πάρει ένα από τα ακόλουθα πιστοποιητικά.

Α (για ασφαλιστικός σύμβουλος),
Β (Πράκτορας ασφαλίσεων)
Γ (Μεσίτης ασφαλίσεων) και
Δ (πώληση ασφαλιστικών προιόντων συνδεδεμένων με επενδύσεις)

Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα ας ρίξουν μια ματιά εδώ (www.bankofgreece.gr/Pages/el/deia/exams.aspx) Πράξη εκτελεστικής επιτροπής.

2. Εχει κάνει εγγραφή στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο της περιοχής του . (είναι υποχρεωτική η επίδειξη της επαγγελματικής κάρτας σε κάθε ραντεβου)

και

3. Και το σημαντικότερο, από το νόμο υποχρεωτικά έχει ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης για λάθη και παραλείψεις έναντι των πελατών του.


Ο καθένας που θέλει να κάνει μια οποιαδήποτε ασφάλεια, πρέπει να ζητά από αυτόν που έχει απέναντί του να δει την επαγγελματική του κάρτα. Αυτό τον εξασφαλίζει με την έννοια ότι είναι σίγουρος για τα τυπικά προσόντα του επαγγελματία που έχει μπροστά του αλλά και για τα δικαιώματα του ως πελάτη με την παρακάτω έννοια.
Οπως είπα και πρίν οι επαγγελματίες ασφαλιστές (και όχι οι διάφοροι δημόσιοι υπάλληλοι, υδραυλικοί, πωλητές,στρατιωτικοί κλπ που ''πουλάνε'' ασφάλειες ή δίνουν συμβουλές ) είναι υπεύθυνοι με υψηλότατα όρια απο την Τράπεζα της Ελλάδος (insuranceworld.gr/default.php?pname=Arti...art_id=6398&cat_id=4) έναντι των πελατών τους για τις συμβουλές και τις ασφάλειες που θα τους κάνουν.
Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να πώ και να κάνω ότι θέλω όπως πχ οι δικηγόροι γιατί θα έχω συνέπειες αν κάποιος στραφεί εναντίον μου.Θα μου αφαιρέσουν την άδεια. Φανταστείτε λοιπόν να έχω μια παραγωγή χ μετά από 10 χρόνια δουλειάς και να μου αφαιρέσουν την άδεια γιατί θα έχω κάνει κάποιο λάθος. (οι δικηγόροι δεν είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να έχουν ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης, γι αυτό άλλωστε είναι και ασύδοτοι).

Κάτι τελευταίο. Ολα τα παράπάνω δεν σημαίνουν ότι και στις ασφάλειες , όπως σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους, δεν υπάρχουν και λαμόγια,απατεώνες και ύπουλοι χαρακτήρες που θα προσπαθήσουν να σε ξεγελάσουν μόνο και μόνο για να σου πάρουν τα λεφτά και μετα να σε ξεχάσουν. Που για να γίνουν αρεστοί θα σου πουν μόνο τα θετικά και όχι τα αρνητικά σημεία οποιασδήποτε ασφάλειας .
Αυτό όμως απέχει πολύ από το να λέμε συλλήβδην ότι
Απ' την άλλη μεριά είναι το "ασφαλιστικό κύκλωμα". Αφεντικά (μέτοχοι), υπάλληλοι των εταιρειών, πράκτορες, ασφαλιστές
Γι αυτό λοιπόν και εγώ κατά μείζονα λόγο δεν μπορώ να συνεχίζω ένα διάλογο, ο οποίος καταλήγει από κάποιους συνεχώς στο παραπάνω συμπέρασμα. Δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Last Edit: 13 Dec 2013 21:53 by Nexus (nexus).
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 13 Dec 2013 21:38 #65

Nexus wrote:
George wrote:
Κύριε NEXUS ασφαλιστά,

Εξηγήστε ΜΟΝΟ κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Γιατί στο πλήθος των συμβολαίων ΖΩΗΣ, οι ασφαλιστικές εταιρείες, αρνούνται την αποζημίωση σε περίπτωση ψευδής δήλωσης κατά την σύμβαση (που εντέχνως αποσπάται και που μπορούσε ΠΑΡΑ πολύ εύκολα να διαπιστωθεί κατά την ασφάλιση - αλλά δεν το εξετάζω ) ΟΤΑΝ η αποκρυφθείσα αλήθεια δεν θα μπορούσε να προκαλέσει την ενεργοποίηση κάποιου όρου αποζημίωσης (δόλος) και τελικός δεν την προκάλεσε, αλλά κάποια άλλη καλυπτόμενη αιτία.

Δηλαδή η άρνηση αποζημίωσης ενώ δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια μεταξύ αυτού που απέκρυψε και της πραγματικής αιτίας.

Μην υπεκφύγετε όπως παραπάνω, γιατί αυτό που ρωτάω δεν είναι ασφαλιστική συμβουλή αλλά ηθικό τέστ. Να δούμε αφενός αν έχετε λογική απάντηση και αφετέρου αν υπερισχύουν οι ευνουχιστικές επαγγελματικές σας αναστολές.

Γιατί οι ασφαλιστές δεν συστήνουν ποτε! στους υποψήφιους την γνώμη δικηγόρου αλλά συναδέλφου τους ?

Αν κατάλαβα καλά, με ρωτάτε γιατί ενώ έχετε κάνει ψευδή δήλωση δεν αποζημιώνεστε ? Μου αρέσει μάλιστα ότι παρουσιάζετε τη ψευδή δήλωση εκ μέρους σας ως '' έντεχνη απόσπαση'' (από τον ασφαλιστή προφανώς) χωρίς εσείς να έχετε καμμιά ευθύνη. Πάλι καλά που δεν μας είπατε ότι ο ασφαλιστής στον οποίο κάνατε τη ψευδή δήλωση - αίτηση ασφάλισης και την υπογράψατε, ήρθε με κανένα μαχαίρι - στυλιάρι- καλάσνικοφ πάνω από το κεφάλι σας και σας απείλησε για να κάνετε την ασφάλεια.
Το ότι δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια είναι δική σας ερμηνεία. Σας εμπόδισε κανείς να ζητήσετε τη γνώμη δικηγόρου ?
Εχω την εντύπωση διαβάζοντας τους όρους που εσείς ο ίδιος χρησιμοποιείτε (αποκρυφθείσα αλήθεια - δόλος), ότι μέσα σας έχετε καταλάβει ότι κάνατε λάθος και έχετε μετανοιώσει και απλώς προσπαθείτε να ρίξετε σε άλλους το φταίξιμο.
Μάλλον το ηθικό τεστ θα πρέπει να το κάνετε στον εαυτό σας πρώτα.
Και αυτό το πιστοποιημένος, τι σημαίνει?
Ποιος σε πιστοποιεί , γραφεις κάποιες εξετάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο ή σε κάποιο ΤΕΙ ή σου δίνουν κάποια κορνίζα, που γραφει ότι εισαι εγκεκριμένος ?

Πιστοποιημένος σημαίνει :

1. Εχει δώσει εξετάσεις στην τράπεζα της Ελλάδος και έχει πάρει ένα από τα ακόλουθα πιστοποιητικά.

Α (για ασφαλιστικός σύμβουλος),
Β (Πράκτορας ασφαλίσεων)
Γ (Μεσίτης ασφαλίσεων) και
Δ (πώληση ασφαλιστικών προιόντων συνδεδεμένων με επενδύσεις)

Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα ας ρίξουν μια ματιά στο συννημένο.

2. Εχει κάνει εγγραφή στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο της περιοχής του . (είναι υποχρεωτική η επίδειξη της επαγγελματικής κάρτας σε κάθε ραντεβου)

και

3. Και το σημαντικότερο, από το νόμο υποχρεωτικά έχει ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης για λάθη και παραλείψεις έναντι των πελατών του.


Ο καθένας που θέλει να κάνει μια οποιαδήποτε ασφάλεια, πρέπει να ζητά από αυτόν που έχει απέναντί του να δει την επαγγελματική του κάρτα. Αυτό τον εξασφαλίζει με την έννοια ότι είναι σίγουρος για τα τυπικά προσόντα του επαγγελματία που έχει μπροστά του αλλά και για τα δικαιώματα του ως πελάτη με την παρακάτω έννοια.
Οπως είπα και πρίν οι επαγγελματίες ασφαλιστές (και όχι οι διάφοροι δημόσιοι υπάλληλοι, υδραυλικοί, πωλητές,στρατιωτικοί κλπ που ''πουλάνε'' ασφάλειες ή δίνουν συμβουλές ) είναι υπεύθυνοι με υψηλότατα όρια απο την Τράπεζα της Ελλάδος (insuranceworld.gr/default.php?pname=Arti...art_id=6398&cat_id=4) έναντι των πελατών τους για τις συμβουλές και τις ασφάλειες που θα τους κάνουν.
Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να πώ και να κάνω ότι θέλω όπως πχ οι δικηγόροι γιατί θα έχω συνέπειες αν κάποιος στραφεί εναντίον μου (οι δικηγόροι δεν είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να έχουν ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης, γι αυτό άλλωστε είναι και ασύδοτοι).

Κάτι τελευταίο. Ολα τα παράπάνω δεν σημαίνουν ότι και στις ασφάλειες , όπως σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους, δεν υπάρχουν και λαμόγια,απατεώνες και ύπουλοι χαρακτήρες που θα προσπαθήσουν να σε ξεγελάσουν μόνο και μόνο για να σου πάρουν τα λεφτά και μετα να σε ξεχάσουν. Που για να γίνουν αρεστοί θα σου πουν μόνο τα θετικά και όχι τα αρνητικά σημεία οποιασδήποτε ασφάλειας .
Αυτό όμως απέχει πολύ από το να λέμε συλλήβδην ότι
Απ' την άλλη μεριά είναι το "ασφαλιστικό κύκλωμα". Αφεντικά (μέτοχοι), υπάλληλοι των εταιρειών, πράκτορες, ασφαλιστές
Γι αυτό λοιπόν και εγώ κατά μείζονα λόγο δεν μπορώ να συνεχίζω ένα διάλογο, ο οποίος καταλήγει από κάποιους συνεχώς στο παραπάνω συμπέρασμα. Δεν έχει νόημα η συζήτηση.

νεξους, με το θεμα της πιστοποιησης με καλυψες,
για το θεμα με την ΥΠΑΣΦΑΛΙΣΗ, ομως γιατι δεν λες κατι? αφου βλεπω , οτι, γνωρίζεις τι παιζει....
Last Edit: 13 Dec 2013 21:39 by waverunner (gk8719).
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 01:18 #66

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
waverunner wrote:
νεξους, με το θεμα της πιστοποιησης με καλυψες,
για το θεμα με την ΥΠΑΣΦΑΛΙΣΗ, ομως γιατι δεν λες κατι? αφου βλεπω , οτι, γνωρίζεις τι παιζει....

Ρε waverunner, δεν καταλαβαίνεις γιατί?
Γιατί έτσι γουστάρει. Απαντάει μόνο σε όσα θέλει (το δήλωσε άλλωστε).
Τα υπόλοιπα, γαργάρα.
Αυτή είναι η τακτική των διαφόρων "λαμόγιων" σε αυτό τον κόσμο. Σε κάθε επαγγελματικό κλάδο, όπως και στην πολιτική. Λέμε όσα θέλουμε, κι όσοι τσιμπήσουν. Οι υπόλοιποι (που το ψάχνουν λίγο περισσότερο), ζμπτσμς.
Το μεροκάματο βγαίνει απ' τους πρώτους μόνο, που ούτως ή άλλως, είναι αρκετοί.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 02:51 #67

  • Nexus (nexus)
  • Nexus (nexus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-4)
waverunner wrote:
Nexus wrote:
George wrote:
Κύριε NEXUS ασφαλιστά,

Εξηγήστε ΜΟΝΟ κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Γιατί στο πλήθος των συμβολαίων ΖΩΗΣ, οι ασφαλιστικές εταιρείες, αρνούνται την αποζημίωση σε περίπτωση ψευδής δήλωσης κατά την σύμβαση (που εντέχνως αποσπάται και που μπορούσε ΠΑΡΑ πολύ εύκολα να διαπιστωθεί κατά την ασφάλιση - αλλά δεν το εξετάζω ) ΟΤΑΝ η αποκρυφθείσα αλήθεια δεν θα μπορούσε να προκαλέσει την ενεργοποίηση κάποιου όρου αποζημίωσης (δόλος) και τελικός δεν την προκάλεσε, αλλά κάποια άλλη καλυπτόμενη αιτία.

Δηλαδή η άρνηση αποζημίωσης ενώ δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια μεταξύ αυτού που απέκρυψε και της πραγματικής αιτίας.

Μην υπεκφύγετε όπως παραπάνω, γιατί αυτό που ρωτάω δεν είναι ασφαλιστική συμβουλή αλλά ηθικό τέστ. Να δούμε αφενός αν έχετε λογική απάντηση και αφετέρου αν υπερισχύουν οι ευνουχιστικές επαγγελματικές σας αναστολές.

Γιατί οι ασφαλιστές δεν συστήνουν ποτε! στους υποψήφιους την γνώμη δικηγόρου αλλά συναδέλφου τους ?

Αν κατάλαβα καλά, με ρωτάτε γιατί ενώ έχετε κάνει ψευδή δήλωση δεν αποζημιώνεστε ? Μου αρέσει μάλιστα ότι παρουσιάζετε τη ψευδή δήλωση εκ μέρους σας ως '' έντεχνη απόσπαση'' (από τον ασφαλιστή προφανώς) χωρίς εσείς να έχετε καμμιά ευθύνη. Πάλι καλά που δεν μας είπατε ότι ο ασφαλιστής στον οποίο κάνατε τη ψευδή δήλωση - αίτηση ασφάλισης και την υπογράψατε, ήρθε με κανένα μαχαίρι - στυλιάρι- καλάσνικοφ πάνω από το κεφάλι σας και σας απείλησε για να κάνετε την ασφάλεια.
Το ότι δεν υπάρχει αιτιώδης συνάφεια είναι δική σας ερμηνεία. Σας εμπόδισε κανείς να ζητήσετε τη γνώμη δικηγόρου ?
Εχω την εντύπωση διαβάζοντας τους όρους που εσείς ο ίδιος χρησιμοποιείτε (αποκρυφθείσα αλήθεια - δόλος), ότι μέσα σας έχετε καταλάβει ότι κάνατε λάθος και έχετε μετανοιώσει και απλώς προσπαθείτε να ρίξετε σε άλλους το φταίξιμο.
Μάλλον το ηθικό τεστ θα πρέπει να το κάνετε στον εαυτό σας πρώτα.
Και αυτό το πιστοποιημένος, τι σημαίνει?
Ποιος σε πιστοποιεί , γραφεις κάποιες εξετάσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο ή σε κάποιο ΤΕΙ ή σου δίνουν κάποια κορνίζα, που γραφει ότι εισαι εγκεκριμένος ?

Πιστοποιημένος σημαίνει :

1. Εχει δώσει εξετάσεις στην τράπεζα της Ελλάδος και έχει πάρει ένα από τα ακόλουθα πιστοποιητικά.

Α (για ασφαλιστικός σύμβουλος),
Β (Πράκτορας ασφαλίσεων)
Γ (Μεσίτης ασφαλίσεων) και
Δ (πώληση ασφαλιστικών προιόντων συνδεδεμένων με επενδύσεις)

Για όσους θέλουν να μάθουν περισσότερα ας ρίξουν μια ματιά στο συννημένο.

2. Εχει κάνει εγγραφή στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο της περιοχής του . (είναι υποχρεωτική η επίδειξη της επαγγελματικής κάρτας σε κάθε ραντεβου)

και

3. Και το σημαντικότερο, από το νόμο υποχρεωτικά έχει ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης για λάθη και παραλείψεις έναντι των πελατών του.


Ο καθένας που θέλει να κάνει μια οποιαδήποτε ασφάλεια, πρέπει να ζητά από αυτόν που έχει απέναντί του να δει την επαγγελματική του κάρτα. Αυτό τον εξασφαλίζει με την έννοια ότι είναι σίγουρος για τα τυπικά προσόντα του επαγγελματία που έχει μπροστά του αλλά και για τα δικαιώματα του ως πελάτη με την παρακάτω έννοια.
Οπως είπα και πρίν οι επαγγελματίες ασφαλιστές (και όχι οι διάφοροι δημόσιοι υπάλληλοι, υδραυλικοί, πωλητές,στρατιωτικοί κλπ που ''πουλάνε'' ασφάλειες ή δίνουν συμβουλές ) είναι υπεύθυνοι με υψηλότατα όρια απο την Τράπεζα της Ελλάδος (insuranceworld.gr/default.php?pname=Arti...art_id=6398&cat_id=4) έναντι των πελατών τους για τις συμβουλές και τις ασφάλειες που θα τους κάνουν.
Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να πώ και να κάνω ότι θέλω όπως πχ οι δικηγόροι γιατί θα έχω συνέπειες αν κάποιος στραφεί εναντίον μου (οι δικηγόροι δεν είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να έχουν ασφάλεια επαγγελματικής αστικής ευθύνης, γι αυτό άλλωστε είναι και ασύδοτοι).

Κάτι τελευταίο. Ολα τα παράπάνω δεν σημαίνουν ότι και στις ασφάλειες , όπως σε όλους τους επαγγελματικούς χώρους, δεν υπάρχουν και λαμόγια,απατεώνες και ύπουλοι χαρακτήρες που θα προσπαθήσουν να σε ξεγελάσουν μόνο και μόνο για να σου πάρουν τα λεφτά και μετα να σε ξεχάσουν. Που για να γίνουν αρεστοί θα σου πουν μόνο τα θετικά και όχι τα αρνητικά σημεία οποιασδήποτε ασφάλειας .
Αυτό όμως απέχει πολύ από το να λέμε συλλήβδην ότι
Απ' την άλλη μεριά είναι το "ασφαλιστικό κύκλωμα". Αφεντικά (μέτοχοι), υπάλληλοι των εταιρειών, πράκτορες, ασφαλιστές
Γι αυτό λοιπόν και εγώ κατά μείζονα λόγο δεν μπορώ να συνεχίζω ένα διάλογο, ο οποίος καταλήγει από κάποιους συνεχώς στο παραπάνω συμπέρασμα. Δεν έχει νόημα η συζήτηση.

νεξους, με το θεμα της πιστοποιησης με καλυψες,
για το θεμα με την ΥΠΑΣΦΑΛΙΣΗ, ομως γιατι δεν λες κατι? αφου βλεπω , οτι, γνωρίζεις τι παιζει....

Θα σου απαντήσω ολοκληρωμένα όταν βρω το χρόνο. Δεν είμαι όλη μέρα πάνω από ένα πληκτρολόγιο...
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 05:50 #68

OK, thank you nexus
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 08:30 #69

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Παιδιά εντάξει, ας δεχτούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι έστω κάπου υπάρχει ένας τίμιος πιστοποιημένος ασφαλιστής.


Όμως, ως έχουν τα πράγματα, και με δεδομένο ότι δεν πάσχουμε (ακόμα) από αμνησία, μπορούμε να το πάρουμε αυτό στα σοβαρά;





Δηλαδή αν εμφανιστεί π.χ. ένας Έλληνας πολιτικός και μας πει ότι είναι "πιστοποιημένος" και "τίμιος" και έκανε και ασφάλεια αστικής ευθύνης για να μην μπλέξει με τα ψέμματα που (ίσως να) λέει, τι θα πούμε τότε;



(Αλήθεια, με πόσα είπαμε τον έπιασαν τον άλλο, τον κολλητό του Άκη, στη Σιγκαπούρη τα είχε, κάτι ψιλά βρήκαν σχεδόν 14 εκ λέει μόνο εκεί. Ασφάλεια αστικής ευθύνης είχε κάνει όμως αυτός; )
Last Edit: 14 Dec 2013 08:32 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 08:52 #70

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
George wrote:
είναι αποδεκτό να μην υπάρξει αποζημίωση για τη σχετική περίπτωση με την παράλειψη δήλωσης.
George, μάλλον δεν έχεις καταλάβει!
Στα συμβόλαια μέσα ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει η φράση «Η Εταιρεία είναι υποχρεωμένη να πληρώσει».
Ρίξε μια ματιά στα link που βάζω εδώ πιο κάτω. Τα έχω ξαναπει, και καταδείξει.

George wrote:
έχεις κομμένο το πέος σου
εάν πεθάνεις από αυτή την αιτία.
Περίεργο! Όταν τον έκοψα (και τη γλύτωσα από την αιμορραγία) οι γιατροί φεύγοντας από το νοσοκομείο μου είπαν ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ η διαμορφωθείσα αναπηρία κάποτε να με σκοτώσει... Λες να μη μου είπαν αλήθεια? Να πάω να το δηλώσω στην ασφαλιστική?

George wrote:
ακόμα περιμένουμε ανυπόμονα την τεκμηρίωσή σου, ασφαλιστά μας.
Θα περιμένεις πολύ.

George wrote:
μπάζει από παντού και όχι απαραίτητα από καταχρηστικούς όρους αλλά και από το έμψυχο υλικό της κάθε εταιρείας και την στρατηγική της.
Η στρατηγική είναι μία: «Ου πληρώσεις, αν δεν θέλεις να πληρώσεις, Αλλά τουλάχιστον γράφ’το με ωραία λόγια».
Το έμψυχο δυναμικό έχει στόχο του να τα κάνει ακόμα πιο ωραία...

George wrote:
θράσος εκατό πιθήκων
Υπάρχει και μουσικό συγκρότημα με αυτό το όνομα, το ήξερες?



Τα έχω ξαναπεί (και κοντεύει χρόνος από τότε):
www.tsig.gr/lang-en/forum/12-%CE%94%CE%A...%CE%AC?start=9#24008

Και παλιότερα:
www.tsig.gr/lang-el/forum/18-%CE%95%CE%B...%CF%82?start=9#21429

Ο δε ασφαλιστής nexus από τότε έγραφε στο site εδώ,
www.tsig.gr/lang-el/forum/18-%CE%95%CE%B...CF%82?start=27#21765
αλλά το κοψε, γιατί είδε ότι τα πράματα δεν είναι εύκολα με “το κοινό” του...

Αξίζει να διαβάσετε όλο το νήμα, αλλά αν δεν έχετε τα κουράγια, δείτε τουλάχιστον και αυτό:
www.tsig.gr/lang-el/forum/18-%CE%95%CE%B...CF%82?start=45#21851

Αξίζει τον κόπο!

Αλλά δε βαριέσαι... Να η (τότε) απάντηση του “κοινού”:

"Soto εμένα με νοιάζει η τσέπη μου για τα υπολοιπα σορρυ κιολας αλλα χεστηκα."
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 09:00 #71

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
maria wrote:
Nexus wrote:
Ολά όσα γράφεις στο 1 και στο 2 είναι 100 % λάθος.
Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θες αλλά τουλάχιστον μην συμβουλεύεις τρίτους παίρνοντάς τους στον λαιμό σου...

Καταλαβαινω οτι εισαι ασφαλιστης.

Εχεις επιχειρηματα=περιπτωσεις πληρους αποζημιωσης οικοδομης σε αξια καινουργιας που να επιβεβαιωνουν αυτο που ισχυριζεσαι παραπανω ?

Καλησπερα σε ολους,

Παρακολουθω την συζητηση και αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι εισαι λαλιστατος σε ολα...πλην της ''ταμπακιερας''...Για τις πιστοποιησεις μας ειπες,για τις ασφαλισεις ζωης κατι μαθαμε, για τις ασφαλισεις κατοικιας (που στο φιναλε αυτο ειναι και το θεμα της συζητησης) με παραπεμπεις σε ασφαλιστη για να μου τα εξηγησει. Ο Σωτηρης ειπε την γνωμη του σχετικα με τις αποζημειωσεις, εσυ δεν εχεις παραδειγματα 'η επιχειρηματα να τον αντικρουσεις ? Δεν χρειαζονται ουτε ονοματα,ουτε ποσα. Ποια δεοντολογια σε περιοριζει ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Ασφαλεια σπιτιου 14 Dec 2013 09:33 #72

  • Nexus (nexus)
  • Nexus (nexus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 44
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (-4)
George έγραψε:
Και εσύ πως το ξέρεις αυτό ασφαλιστά? Έβγαλες και ετυμηγορία ?

Ο θάνατος επήλθε από καρκίνο και όχι εκ του σακχάρου που δεν δηλώθηκε κατά την ασφαλιστική σύμβαση. Τεκμαίρεται επιστημονικά και δια δεδικασμένων αποφάσεων Αρείου Πάγου.

Εφόσον στην δίνω ως δεδομένο γιατί βγαίνεις πάλι εκτός θέματος? Μήπως επειδή είσαι απλά ένας ασφαλιστής !

Επειδή είμαι ένας απλά ένας ασφαλιστής και όχι γιατρός και δεν ξέρω αλλά και ούτε κάνω τον έξυπνο σε άλλα θέματα, όμως ψάχνω ότι μου λένε, μόλις γίνατε πιο συγκεκριμένος γράφοντας την αιτία θανάτου, που όπως λέτε ''τεκμαίρεται επιστημονικά'', έβαλα από περιέργεια στο google την πρόταση ''το σακχαρο προκαλει καρκινο'' .
Ανάμεσα στα αποτελέσματα που μου έβγαλε ήταν και αυτό sweetblog.gr/diabetes-news/10547-sugra.html το άρθρο απο το site του Γ. Τράγκα με τίτλο ''Τα αυξημένα σάκχαρα και η πολλή ζάχαρη προκαλούν καρκίνο''. Στην τρίτη παράγραφο λοιπόν, γράφει ότι
''Αυτό που είναι λιγότερο γνωστό είναι ότι ο διαβήτης και η παχυσαρκία συνδέονται επίσης με αύξηση του κινδύνου για καρκίνο. Δηλαδή, ο διαβητικός πληθυσμός έχει διπλάσιες πιθανότητες να παρουσιάσει καρκίνο του παχέος εντέρου ή του παγκρέατος, μεταξύ άλλων, σύμφωνα με επιδημιολογικές μελέτες.''
Νομίζω είναι πια ολοφάνερο τι πήγατε να κάνετε. Προσπαθήσατε να κοροιδέψετε την ασφαλιστική εταιρεία αποκρύπτωντας μια τόσο σόβαρή πάθηση με σκοπό να δεχθεί να ασφαλίσει τον μακαρίτη. Φυσικά οι ασφαλιστικές εταιρείες δεν τρώνε κουτόχορτο όπως ίσως νομίζετε. Αν εγώ με μια απλή αναζήτηση βρήκα αυτό το άρθρο, φανταστείτε τί επιστημονικές μελέτες και αποδείξεις έχουν οι ασφαλιστικές εταιρείες γι αυτό το θέμα που να αποδεικνύουν την αιτιώδη συνάφεια μεταξύ του διαβήτη και του καρκίνου.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που συνεχίζετε την κουβέντα δηλώνοντας ευθαρσώς ότι δεν δηλώθηκε μια τόσο σοβαρή πάθηση στην αίτηση ασφάλισης όπως το σάκχαρο. Δυστυχώς παίξατε και χάσατε. Και είναι πραγματικά κρίμα, επειδή υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες οι οποίες έχουν νοσοκομειακά προγράμματα που καλύπτουν εξ αρχής τόσο σοβαρές ασθένειες και τις επιπλοκές τους χωρίς να χρειάζεται να κρύψεις οτιδήποτε.
Οσο για τους υπαλλήλους των τραπεζών που μου λέτε, γιατί εγώ θα πρέπει να απολογηθώ γι αυτούς ? Αυτοί είναι υπάλληλοι τραπεζών που ασκούν τραπεζικές εργασίες και συμπληρωματικά κάνουν και καμμιά ασφάλεια για να συμπληρώνουν το εισόδημά τους. Αφού πάτε σε αυτούς είστε άξιος της τύχης σας.
Last Edit: 14 Dec 2013 09:48 by Nexus (nexus).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.087 seconds