Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση;

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 19:44 #19

  • Davman
  • Davman's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Περι παρεξηγησεως προκειται , πρωτη φορα γυαλιστερα ηταν το συνθημα. :P
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 20:08 #20

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Πληρώνουν φόρους τελη φπα ενφια οπως όλοι σωστα;Όσο για τον πατριώτη Γιανη θα μπορούσε να βοηθήσει την πατρίδα του μόνο με ένα τρόπο αν εσπρωχνε καμια χαρμανιασμενη οπαδό της αριστερας και γλιτώναμε οι υπολοιποι

Τρείς(3) οι τρόποι για έναν ΔΥ, στο να συνεισφέρει αποτελεσματικά στα οικονομικά του κρατους κ το κράτος να μην έχει χασούρα απο αυτόν..

1) Να γίνει ιδιωτικός
2) Να απολυθεί
3) Οι μηνιαίες κρατήσεις του, οι φόροι κ οι δωρεές(!) του προς το δημόσιο να ειναι κατα τι υψηλότερεςαπο τον μισθό του..

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όσα κ να δώσει ο υπάλληλος στο κράτος, πάλι όφελος θα έχει(ο υπάλληλος)..

Παναγιώτη... Ξέχασες το ... να ανοίξει έναν λάκκο και να πέσει μέσα.... :silly:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 16 Sep 2015 20:12 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 20:11 #21

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Όσο για τον Βάρουφ...batista, μην γράφεις κ μην σκέφτεσαι καν για λογαριασμό του..

Ούτε εκείνος ξέρει σε τι πιστεύει, τι θέλει, τι ζητά, με ποιούς θα πάει κ ποιούς θα αφήσει κ γενικά, η κατάσταση είναι φλου..

Αλλα κ οτιδήποτε κ να πει, αργότερα θα το διαψεύσει..

Οπότε..άσε καλυτερα...
Πεσμου για τον Λάφα..
Το προτιμώ :blink: :silly:

Όπως νομίζεις... Αλλά για τον Λάφα τι να σου πω;;; Ανοικτό βιβλίο είναι ο άνθρωπος, όπως κι ο ... Κουτσούμπας.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 20:59 #22

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Εγώ ένα έχω να πω
ΚΥΡ ΑΛΕΚΟ ΚΥΡ ΑΛΕΚΟ ΜΕ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΣΤΟ ΓΙΛΕΚΟ :whistle: :whistle:
ΑΠΟΨΕ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΟΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ . ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΡΑΜΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΔΗΜΗΤΡΗ .
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 21:11 #23

batista wrote:

Παναγιώτη... Ξέχασες το ... να ανοίξει έναν λάκκο και να πέσει μέσα.... :silly:

Λέει ο Σταμάτης πως οι ΔΥ βοηθάνε με τους φόρους, τον ΕΝΦΙΑ κ τις κρατησεις τους στα οικονομικά του κράτους..

Πόσα παίρνει, το μηνα, καθαρά ένας ΔΥ;
Να πούμε 1100€;

Αν ξοδεύει τα 900 κ τα υπόλοιπα τα αποθηκεύει, δεν ειναι χαμένο το κρατος κατα 200€;

Μπορεί καποιος να πει οτι βοηθάει την οικονομία με τις αγορές προϊόντων που κάνει, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα με τις καταθέσεις που διατηρεί, μπλα, μπλα..

Ο κύκλος ειναι ο εξής..
Εγώ που ειμαι ΙΥ , ή ΕΕ, δίνω στον ΔΥ μέρος απο τους φόρους μου, αυτός τους κάνει μισθό κ με αυτόν τον μισθό αγοράζει απο εμένα κάτι απο αυτά που πουλάω, εγώ ή το αφεντικό μου..
Κ.οκ..

Αν όμως δεν είχαμε τόσους ΔΥ, μήπως εγώ δεν θα ημουν αναγκασμένος να πληρώνω τόσους φόρους ώστε να τους κάνει μισθό ο ΔΥ;
Μήπως κ οι ΙΥ, τελικά μπορούν να αγοράζουν τα προϊόντα μου, αν έχουν χαμηλότερη φορολογία, άρα 5 φράγκα παραπάνω στην τσέπη;

Δεν εξετάζω βέβαια την περόπτωση που ο ΔΥ εχει στειλει τα λεφτά του έξω, ή τα χωνει στο στρώμα, ή του τα τρωνε άλλοι/άλλες :lol:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 16 Sep 2015 21:16 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 21:22 #24

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Aκου λοιπόν με την σειρά απο το τέλος μαζι με την περιπτωση που αναφέρεις και ειναι σίγουρα αληθινή θα αναφέρεις και τις περιπτώσεις των συμπολιτών μας που φοροδιαφεύγουν . Γιατι εαν δεν φοροδιεφευγαν εσυ θα πληρωνες λγοτερους φορους . Εαν επισης καποιοι κρατικοδιαιτοι δεν τα επιαναν απο το κρατος προνομιακα παλι θα πληρωνες λιγοτερους φόρους . Εαν παλι καποιοι δεν έβγαζαν πλαστα τιμολογια ( εκατονταδες χιλιαδες στην πιατσα ) παλι θα πληρωνες λιγοτερους φορους .
Τωρα παμε στην αρχη δεν βοηθανε με τους φορους εκτελουν την υποχρεωσή τους προς το κρατος οπως ολοι .Για το παράδειγμα αποθηκευει 200 ευρω και χανει το κράτος ειναι βαρουφάκιος λογική αναθεωρησέ την . :woohoo:
Αυτο που θα έπρεπε να ζητάς δεν είναι να έχεις λιγότερους δημόσιους αυτή την στιγμή και θα σου εξηγήσω άλλη φορά γιατί και οικονομικά . Αυτο που θα έπρεπε να ζητάς ειναι οι δημοσιοι να δουλευουν πραγματικά να μην ειναι επιορκοι και να ειναι διορισμενοι αξιοκρατικά . Αν παρήγαν σαν σύνολο υψηλής υπηρεσίας έργο τοτε τα χρηματά σου θα έπιαναν τόπο και εσυ θα ειχε κέρδος απο αυτό .
Βασικές αρχές της οικονομιας αυτές που τις ξεχνάνε οι διαφοροι φιλελεδες που κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια δεξια και αριστερα.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 21:54 #25

ΣΤΑΜΑΤΗΣ wrote:
Aκου λοιπόν με την σειρά απο το τέλος μαζι με την περιπτωση που αναφέρεις και ειναι σίγουρα αληθινή θα αναφέρεις και τις περιπτώσεις των συμπολιτών μας που φοροδιαφεύγουν . Γιατι εαν δεν φοροδιεφευγαν εσυ θα πληρωνες λγοτερους φορους . Εαν επισης καποιοι κρατικοδιαιτοι δεν τα επιαναν απο το κρατος προνομιακα παλι θα πληρωνες λιγοτερους φόρους . Εαν παλι καποιοι δεν έβγαζαν πλαστα τιμολογια ( εκατονταδες χιλιαδες στην πιατσα ) παλι θα πληρωνες λιγοτερους φορους .
Τωρα παμε στην αρχη δεν βοηθανε με τους φορους εκτελουν την υποχρεωσή τους προς το κρατος οπως ολοι .Για το παράδειγμα αποθηκευει 200 ευρω και χανει το κράτος ειναι βαρουφάκιος λογική αναθεωρησέ την . :woohoo:
Αυτο που θα έπρεπε να ζητάς δεν είναι να έχεις λιγότερους δημόσιους αυτή την στιγμή και θα σου εξηγήσω άλλη φορά γιατί και οικονομικά . Αυτο που θα έπρεπε να ζητάς ειναι οι δημοσιοι να δουλευουν πραγματικά να μην ειναι επιορκοι και να ειναι διορισμενοι αξιοκρατικά . Αν παρήγαν σαν σύνολο υψηλής υπηρεσίας έργο τοτε τα χρηματά σου θα έπιαναν τόπο και εσυ θα ειχε κέρδος απο αυτό .
Βασικές αρχές της οικονομιας αυτές που τις ξεχνάνε οι διαφοροι φιλελεδες που κυκλοφορουν τα τελευταια χρονια δεξια και αριστερα.

Ωραία τα γράφεις κ συμφωνώ μαζί σου...μόνο που ειναι ολα πολύ θεωρητικά κ υποθετικά...

Ονειρεύεσαι κρατος με ΔΥ-υπόδειγμα τιμιότητας, εργατικότητας κ ευγένειας;
Κράτος που θα ανακαλύπτει φοροφυγάδες, θα τους βάζει πρόστιμα...και, το κυριότερο, ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ απο το πρόστιμο;;;

Στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν αυτα που λες..
Η πραγματικότητα είναι η ακριβώς αντίθετη..

Έτσι λοιπόν, ότι κ να γίνει, ο κόσμος να χαλάσει, ολοι να αποδεκατιστούμε, ο ΔΥ θα πληρωθεί στην ώρα του..

Πιάσουν-δεν πιάσουν φοροφυγάδες..

Τώρα, σχετικά με την βαρουφάκειο θεωρία, που εγώ υιοθετώ..δεν το κατάλαβα...
Εγώ έγραψα οτι το κράτος έχει απώλεια απο τα 200€ που θα αποθηκεύσει ο ΔΥ..
Ο Βάρουφ είχε πει οτι το κράτος εχει κερδος απο τους ΔΥ, γιατί κινουν την οικονομία με τον μισθό τους..
Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή...

Εκτός αν αναθεώρησε στο μεταξύ κ εγώ το έχασα!
Τεσπα, δεν τρέχει κ τιποτε...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 22:13 #26

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Μα θεωρητικά μιλάμε στην Ελλάδα για πράγματα που πρακτικά ειναι καθημερινότητα σε όλα τα άλλα κράτη . Και επειδη έζησα 5 χρονια δυτική ευρώπη Γαλλια Γερμανια και 12 Ανατολική Ευρώπη πρέπει να σου πω οτι δεν ειναι θεωρητικά αλλά καθημερινότητα . Με όλα οσα σου έγραψα στα έγραψα οχι για να αντιπαρατεθούμε αλλά γιατί η φιλελεδες προβάλουν μια χαζομαρα την θεωρια περι απολύσεων και μικρου δημοσιου σαν σωτηρια ενώ καλά θα έκαναν μιας και εκπροσωπουν τον ιδιωτικό τομέα πρωτα να ξεκίναγαν με τα δικά τους λάθη και την δικά τους ανομια. Γιατί μη γενόμενο αυτό σε συνεργασια με το διεφθαρμενο ανατολιτικο ελληνικό δημοσιο βγάζουν τα αντερά τους και μιλάνε με το κλασσικό εγώ χτυπιεμαι 12 13 ωρες την ημερα και οι δημοσιοι κάθονται κτλ κτλ κτλ .
Λες και δεν ειναι ο πιλοτος μαχητικων δημοσιος δεν ειναι οι ειδικες δυναμεις δεν ειναι ο γιατρος του ΕΣΥ δεν ειναι η δασκαλα στη Λερο με 800 ευρω μισθο και έξοδα διαβιωσης τα 600 δεν ειναι η νοσοκομα με 50 ασθενεις δεν ειναι ο καλος δημοσιος στο ΙΚΑ που εχει 5000υποθεσεις συνταξης να τις δει μονος του . Αλλά Δημοσιος ειναι ο φραπεδακιας κλητηρας ο καραβανας στο στρατο ο φακελακιας τουΕΣΥ ο αδιαφορος στο πρωτοκολο στο ΙΚΑ . Και για να ξέρετε και την προσωπική μου γνώμη η κορυφαία κίνηση του Σαμαρα στα 2 χρονια που κυβέρνησε ήταν το κλεισιμο της ΕΡΤ και το ανοιγμα της ΝΕΡΙΤ . Μονο έτσι δυστυχώς μπαινει τάξη . Α και τα λαμόγια που φωναζαν στην ΕΡΤ δεν ηταν μονιμοι δημοσιοι για να ξερετε που το ξέρετε.
Αρχιζουμε λοιπον ο καθενας απο την παρτη μας και μετά δεν κάνουμε την παλαβή οταν ειναι να πληρωσουμε για να αλλαξει αυτο το χάος ....
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Sep 2015 22:32 #27

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:

Παναγιώτη... Ξέχασες το ... να ανοίξει έναν λάκκο και να πέσει μέσα.... :silly:

Λέει ο Σταμάτης πως οι ΔΥ βοηθάνε με τους φόρους, τον ΕΝΦΙΑ κ τις κρατησεις τους στα οικονομικά του κράτους..

Πόσα παίρνει, το μηνα, καθαρά ένας ΔΥ;
Να πούμε 1100€;

Αν ξοδεύει τα 900 κ τα υπόλοιπα τα αποθηκεύει, δεν ειναι χαμένο το κρατος κατα 200€;

Μπορεί καποιος να πει οτι βοηθάει την οικονομία με τις αγορές προϊόντων που κάνει, το ελληνικό τραπεζικό σύστημα με τις καταθέσεις που διατηρεί, μπλα, μπλα..

Ο κύκλος ειναι ο εξής..
Εγώ που ειμαι ΙΥ , ή ΕΕ, δίνω στον ΔΥ μέρος απο τους φόρους μου, αυτός τους κάνει μισθό κ με αυτόν τον μισθό αγοράζει απο εμένα κάτι απο αυτά που πουλάω, εγώ ή το αφεντικό μου..
Κ.οκ..

Αν όμως δεν είχαμε τόσους ΔΥ, μήπως εγώ δεν θα ημουν αναγκασμένος να πληρώνω τόσους φόρους ώστε να τους κάνει μισθό ο ΔΥ;
Μήπως κ οι ΙΥ, τελικά μπορούν να αγοράζουν τα προϊόντα μου, αν έχουν χαμηλότερη φορολογία, άρα 5 φράγκα παραπάνω στην τσέπη;

Δεν εξετάζω βέβαια την περόπτωση που ο ΔΥ εχει στειλει τα λεφτά του έξω, ή τα χωνει στο στρώμα, ή του τα τρωνε άλλοι/άλλες :lol:

Παναγιώτη, νομίζω ότι ξεκινάς από λάθος αφετηρία. Αφετηρία μπορεί να είναι το ερώτημα "Πρέπει να υπάρχουν ΔΥ;". Η απάντηση, προφανώς και από εσένα είναι "ΝΑΙ". Από αυτή την απάντηση και μετά δεν νομίζω ότι έχει νόημα η διαφοροποίηση που κάνεις ανάμεσα σε έναν ΔΥ και έναν ΙΥ. Το μόνο που μπορούμε να πούμε επιπλέον είναι ότι όπως μια ιδιωτική εταιρία προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγικότητά της προσφέροντας κίνητρα και αντικίνητρα στους εργαζόμενούς της, το ίδιο θα έπρεπε να συμβαίνει και στο κράτος. Επίσης αν για μια συγκεκριμένη δουλειά χρειάζονται στον ιδιωτικό τομέα 5 άτομα για να την φέρουν εις πέρας με αποτελεσματικότητα, ποιότητα χωρίς να θίγονται τα λογικά εργασιακά δικαιώματα αυτών των εργαζομένων, αυτό ακριβώς πρέπει να ισχύει και στο δημόσιο. Αν πάμε τώρα στην συζήτηση, αν αυτά που γράφω γίνονται στο ελληνικό δημόσιο, προφανώς θα σου πω "ΟΧΙ" και αν θελήσω να μιλήσω και έξω από τα δόντια θα σου πω ότι αν κρίνουμε αυτό το δημόσιο με καθαρά σοβαρά ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια (και όχι αυτά που δυστυχώς ισχύουν στον και στον δικό μας ιδιωτικό τομέα) θα έπρεπε να απολύσουμε αύριο το πρωί το 80% των ΔΥ. Οπότε γιατί να συζητάμε για το 1100-900=200 και τα υπόλοιπα;; Το θέμα όμως δεν είναι τι δημόσιο έχουμε, αλλά τι δημόσιο θέλουμε. Σε αυτό λοιπόν το δημόσιο που θέλουμε ο ΔΥ-εργαζόμενος πρέπει να πληρώνεται με βάση την αξία του και την απόδοσή του, όπως ακριβώς και ο ΙΥ γιατί και οι δύο παράγουν. Δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσουμε σε αυτό..
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds