Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία....

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 16 Feb 2016 23:00 #10

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Γιατί δεν διαμαρτύρονται γι'αυτό οι αγρότες;
Δεν τους ενδιαφέρει που τα δικά τους προϊόντα μένουν απούλητα;

Μα αφού τα προϊόντα είναι στα ράφια τα έχουν ήδη πουλήσει. Με εξευτελιστικές τιμές συνήθως.
Το το γίνεται στο ενδιάμεσο θέλει έρευνα.
The administrator has disabled public write access.

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 17 Feb 2016 01:02 #11

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
Λέω λοιπόν:
Καλά, τους Ελβετούς δεν μπορούμε να τους ανταγωνιστούμε στις σοκολάτες (*), αλλά ΤΟΥΣ ΠΟΛΩΝΟΥΣ ρε γμτ μου?

en.wikipedia.org/wiki/Leonidas_(chocolate_maker)

Leonidas is a Belgian chocolate company that produces chocolate and other related products. The company was started in 1913 by Greek-American confectioner Leonidas Kestekides in Brussels although he first began producing his chocolate in the U.S. Even so, according to author and editor Mort Rosenblum, Leonidas chocolate is “real Belgian chocolate, fairly priced, and plenty of people like it.”Its maintenance has been passed down through Leonidas Kestelides’ descendants over the years.[1] Leonidas has 350 shops in Belgium and nearly 1,250 stores in around 50 countries including 340 in France. Leonidas has become one of the highest producing, widespread chocolate companies in the world.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 17 Feb 2016 01:03 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 17 Feb 2016 01:12 #12

Filoxrimatos wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Γιατί δεν διαμαρτύρονται γι'αυτό οι αγρότες;
Δεν τους ενδιαφέρει που τα δικά τους προϊόντα μένουν απούλητα;

Μα αφού τα προϊόντα είναι στα ράφια τα έχουν ήδη πουλήσει. Με εξευτελιστικές τιμές συνήθως.
Το το γίνεται στο ενδιάμεσο θέλει έρευνα.

Α, μπράβο!
Δεν θα'πρεπε, αντί να διαμαρτύρονται που θα φορολογηθούν με 22%, να διαμαρτυρηθουν, που τα προϊόντα τους πωλούνται πολύ ακριβότερα απο ότι τα πωλούν αυτοί, στους εμπόρους;
Πουλανε το γάλα για 25 σεντς, υπογράφουν χαρτιά οτι το πουλησαν για 50 σεντς κ στα σούπερ μαρκετ το αγοράζουν για πανω απο 1€..
Αυτά τα θέματα θα επρεπε να λυθούν, απο χρόνια..
Δεν μπορώ να καταλάβω τους αγρότες, πάντως.
Έχουν κολλήσει με τη φορολογία κ δεν κοιτάνε που εισπραττουν λίγα, για κάτι που πουλάνε κ αργότερα, καποιοι άλλοι το αγοράζουν ακριβά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 17 Feb 2016 04:10 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Πουλανε το γάλα για 25 σεντς, υπογράφουν χαρτιά οτι το πουλησαν για 50 σεντς κ στα σούπερ μαρκετ το αγοράζουν για πανω απο 1€..
Κοντά στο σπίτι μου υπάρχει ένα μαντρί με πρόβατα. Πρέπει να είναι περί τα 50-100.
"Κοντά" εννοώ 1-2 λεπτά (με το αυτοκίνητο).
Ο τύπος τα βγάζει κάθε μέρα και βόσκουν στην περιοχή.
Καμιά φορά πάω και αγοράζω γάλα. Πήγα πριν 4-5 μέρες (είχα πολύ καιρό να πάω - δε με θυμόταν) και πήρα 2 λίτρα.
Το γάλα ήταν χλιαρό ακόμα (από τη θερμοκρασία των ζώων: Μόλις είχε αρμεχτεί).
"Τι σου χρωστάω?"
"Δώσε 3 ευρώ. Αν έχεις. Αν δεν έχεις, δεν πειράζει. Καλή καρδιά".

Τα καλά της εξοχής είναι αυτά. Εκτός από τη φρεσκότητα και γνησιότητα των προϊόντων (καμία σχέση αυτό το γάλα με το γάλα από το σουπερμαρκετ, έστω και το "κατσικίσιο") υπάρχει και η αγνότητα των ανθρώπων.

Btw τα λιπαρά του πρέπει να είναι 7-8%. Σχεδόν δεν ρέει από το δοχείο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 17 Feb 2016 13:59 #14

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Πουλανε το γάλα για 25 σεντς, υπογράφουν χαρτιά οτι το πουλησαν για 50 σεντς κ στα σούπερ μαρκετ το αγοράζουν για πανω απο 1€..
Κοντά στο σπίτι μου υπάρχει ένα μαντρί με πρόβατα. Πρέπει να είναι περί τα 50-100.
"Κοντά" εννοώ 1-2 λεπτά (με το αυτοκίνητο).
Ο τύπος τα βγάζει κάθε μέρα και βόσκουν στην περιοχή.
Καμιά φορά πάω και αγοράζω γάλα. Πήγα πριν 4-5 μέρες (είχα πολύ καιρό να πάω - δε με θυμόταν) και πήρα 2 λίτρα.
Το γάλα ήταν χλιαρό ακόμα (από τη θερμοκρασία των ζώων: Μόλις είχε αρμεχτεί).
"Τι σου χρωστάω?"
"Δώσε 3 ευρώ. Αν έχεις. Αν δεν έχεις, δεν πειράζει. Καλή καρδιά".

Τα καλά της εξοχής είναι αυτά. Εκτός από τη φρεσκότητα και γνησιότητα των προϊόντων (καμία σχέση αυτό το γάλα με το γάλα από το σουπερμαρκετ, έστω και το "κατσικίσιο") υπάρχει και η αγνότητα των ανθρώπων.

Btw τα λιπαρά του πρέπει να είναι 7-8%. Σχεδόν δεν ρέει από το δοχείο.

Πρόσεχε το μελιταίο γίνεται χαμός, γάντια μιας χρήσης, όπως και το που βόσκουν τα ζωντανά (μακριά από ΧΥΤΑ, εργοαστάσια κλπ). Κατά τα αλλα αν πίνεις πρόβιο είναι τέλειο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 19 Feb 2016 02:15 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Το ελληνικό κρέας πωλείται πιο ακριβά απο τα εισαγόμενα. Γιατί;
Ένας πραγματικός λόγος (τον άκουγα τώρα σε κάτι συζυτήσεις με αγρότες λόγω της επικαιρότητας) είναι ότι το ελληνικό μοσχάρι (π.χ.) χρειάζεται 7,5 "μονάδες" αγοραστής ζωοτροφής κάθε μέρα/βδομάδα/μήνα (μέσος όρος ετήσιας ανάγκης) ενώ το ευρωπαϊκό μόνο 1,5 μονάδες. Ο λόγος: Η πρασινάδα που υπάρχει παντού πιο βόρεια (και την τρώνε τα ζώα τσάμπα), ενώ εδω, ξεραϊλα.
Εκτός απ' τους πραγματικούς λόγους (σαν κι αυτόν) υπάρχουν και οι "τεχνητοί". Γραφειοκρατία, φορολογία, baksish, γενικώς συντήρηση παρασίτων. Που θα πάνε όλα αυτά τα κόστη? Στην τιμή του κρέατος θα πάνε.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Το γάλα κ το τυρί, το ίδιο.
Για τους ίδιους λόγους.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δεν μπορώ να καταλάβω, τι ακριβώς ανεβάζει τόσο πολύ τις τιμές, που καθιστά ασύμφορο την αγορά ελληνικών προϊόντων απο έλληνες.
Συνολικά, η ΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ της Ελληνικής οικονομίας. Και ΔΕΝ είναι οι αμοιβές των εργαζομένων (που δεν είναι ψηλότερες από τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές) που συνεισφέρουν σ' αυτό. Είναι τα διαφόρων ειδών παράσιτα.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Είναι οι χονδρέμποροι που αγοράζουν φτηνά κ πωλούν ακριβά;
Όχι πάντα. Αλλά όταν βρουν την αγορά "μπόσικη" και εύκαιρη, τη σκίζουν.


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Είναι το κέρδος των σούπερ μάρκετ;
Αυτό, όχι σίγουρα. Στα περισσότερα είδη είναι απολύτως λογικό. Βέβαια αν πας να πάρεις ένα κουτάκι ξυλόβιδες (τα μεγάλα έχουν, στο διάδρομο "μαστορέματα"), θα σε σκίσουν. Σου πουλάνε 20 βίδες όσο στο κανονικό κατάστημα για βίδες και επιπλοποιία αγοράζεις τις 1.000


ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Γιατί δεν διαμαρτύρονται γι'αυτό οι αγρότες;
Μα είναι τώρα εποχή να κάνεις τέτοια ερώτηση?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 19 Feb 2016 03:22 #16

soto51 wrote:
πήρα 2 λίτρα.
Το γάλα ήταν χλιαρό ακόμα (από τη θερμοκρασία των ζώων: Μόλις είχε αρμεχτεί).
"Τι σου χρωστάω?"
"Δώσε 3 ευρώ. Αν έχεις. Αν δεν έχεις, δεν πειράζει. Καλή καρδιά".

Τα καλά της εξοχής είναι αυτά. Εκτός από τη φρεσκότητα και γνησιότητα των προϊόντων (καμία σχέση αυτό το γάλα με το γάλα από το σουπερμαρκετ, έστω και το "κατσικίσιο") υπάρχει και η αγνότητα των ανθρώπων.

Btw τα λιπαρά του πρέπει να είναι 7-8%. Σχεδόν δεν ρέει από το δοχείο.

Δυο λίτρα γάλα,μη ελεγμένο, άβραστο, χωρίς απόδειξη, στο πούλησε 3€...
1,5€ το λίτρο...

Σώτο...ο τύπος ούτως ή άλλως, θα αρμεγε τα ζώα του, όπως κ να'χε το πράμα, αλλιώς θα πέτρωνε μέσα τους.
Έπρεπε να τα αρμέξει, άσχετο αν θα πουλούσε το γαλα.
Αν δεν έβρισκε αγοραστή, πιθανόν να το πετούσε..
Κ εγώ μένω σε προαστειο της Αττικής κ βλέπω κοπαδια απο πρόβατα.
Τρώνε τα παντα..
Κ έχουν στα αυτακια τους την ειδική κίτρινη σήμανση...
Για την επιδότηση...
Τι θέλω να πω με αυτά;
Αν ήμουν κτηνοτρόφος, θα σου έδινα 4-5 λίτρα γάλα, προς 3€.....βρασμένο όμως...
Ετσι κ αλλιώς, δεν περιμένουν να πλουτίσουν απο το γάλα.
Πουλανε κατσικάκια το Πάσχα κ παίρνουν κ την επιδότηση..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 19 Feb 2016 03:24 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 19 Feb 2016 03:36 #17

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Δυο λίτρα γάλα,μη ελεγμένο, άβραστο, χωρίς απόδειξη, στο πούλησε 3€...
1,5€ το λίτρο...

Σώτο...ο τύπος ούτως ή άλλως, θα αρμεγε τα ζώα του, όπως κ να'χε το πράμα, αλλιώς θα πέτρωνε μέσα τους.
Έπρεπε να τα αρμέξει, άσχετο αν θα πουλούσε το γαλα.
Αν δεν έβρισκε αγοραστή, πιθανόν να το πετούσε..
Κ εγώ μένω σε προαστειο της Αττικής κ βλέπω κοπαδια απο πρόβατα.
Τρώνε τα παντα..
Κ έχουν στα αυτακια τους την ειδική κίτρινη σήμανση...
Για την επιδότηση...
Τι θέλω να πω με αυτά;
Αν ήμουν κτηνοτρόφος, θα σου έδινα 4-5 λίτρα γάλα, προς 3€.....βρασμένο όμως...
Ετσι κ αλλιώς, δεν περιμένουν να πλουτίσουν απο το γάλα.
Πουλανε κατσικάκια το Πάσχα κ παίρνουν κ την επιδότηση..

Παναγιώτη,

Είμαι πανευτυχής που πήρα γάλα κατ' ευθείαν απ' τα ζώα, σαφώς μη επεξεργασμένο και μη νοθευμένο με νερό.
Τα €3 δε με απασχολούν. Και αν πάρεις "καλό" γάλα απ' το σουπερμάρκετ, κάνει πάνω από €1,50 το λίτρο.
Το πουλάει σίγουρα το γάλα του. και σε σπίτια της περιοχής (όπως μου είπε) και σε μια βιοτεχνία γαλακτοκομικών που υπάρχει εδώ (γιαούρτια, ρυζόγαλα, παγωτά, κλπ).
Αν έβγαλε και 1 ευρώ παραπάνω από μένα, χαλάλι του. Δε μου λείπει.
Ας παίρνει και την επιδότηση για 50-100 πρόβατα. Και παλι χαλάλι του.
Αν μερικές φορές αναγκαστεί να πετάξει τό γάλα (για να μην πετρώσει μέσα στα ζώα όπως λες), σε λίγο καιρό ο τύπος θα πάψει να υπάρχει. Και αυτό, δεν θα μ' αρέσει.
Όσο για το βράσιμο, επειδή είναι θέμα υγείας, και επειδή δεν θα ήξερα ποτέ αν το έκανε όπως πρέπει (τουλάχιστον 75C για 1 λεπτό που είναι η παστερίωση), προτιμώ να το κάνω μόνος μου.
Όσο για το "χωρίς απόδειξη", τις ξέρεις τις απόψεις μου...

Μη γίνεσαι μίζερος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Γιατί δεν θα υπάρξει σωτηρία.... 19 Feb 2016 11:49 #18

soto51 wrote:

Παναγιώτη,

Είμαι πανευτυχής που πήρα γάλα κατ' ευθείαν απ' τα ζώα, σαφώς μη επεξεργασμένο και μη νοθευμένο με νερό.
Τα €3 δε με απασχολούν. Και αν πάρεις "καλό" γάλα απ' το σουπερμάρκετ, κάνει πάνω από €1,50 το λίτρο.
Το πουλάει σίγουρα το γάλα του. και σε σπίτια της περιοχής (όπως μου είπε) και σε μια βιοτεχνία γαλακτοκομικών που υπάρχει εδώ (γιαούρτια, ρυζόγαλα, παγωτά, κλπ).
Αν έβγαλε και 1 ευρώ παραπάνω από μένα, χαλάλι του. Δε μου λείπει.
Ας παίρνει και την επιδότηση για 50-100 πρόβατα. Και παλι χαλάλι του.
Αν μερικές φορές αναγκαστεί να πετάξει τό γάλα (για να μην πετρώσει μέσα στα ζώα όπως λες), σε λίγο καιρό ο τύπος θα πάψει να υπάρχει. Και αυτό, δεν θα μ' αρέσει.
Όσο για το βράσιμο, επειδή είναι θέμα υγείας, και επειδή δεν θα ήξερα ποτέ αν το έκανε όπως πρέπει (τουλάχιστον 75C για 1 λεπτό που είναι η παστερίωση), προτιμώ να το κάνω μόνος μου.
Όσο για το "χωρίς απόδειξη", τις ξέρεις τις απόψεις μου...

Μη γίνεσαι μίζερος.

Δεν είναι θέμα μιζέριας.
Ποτέ δεν σκέφτομαι τα λεφτά όταν πρόκειται να αγοράσω κάτι ποιοτικό.
Απο ρούχα, ηλεκτρικά είδη, είδη διατροφής, ρολόγια, μέχρι χαρτοπετσέτες, που λέει ο λόγος.....
Άλλο ήθελα να πω..
Ο παππούς έδωσε το γάλα του σε εσένα για 1,5€..
Στον έμπορο όμως, το δίνει προς 0,5€, στην καλύτερη περίπτωση.
Θα μου πεις, ο έμπορας αγοράζει ποσότητες απο αυτόν..
Έτσι λοιπόν, θά πρεπε να σου πει," Παιδάκι μου πάρε το γάλα.Τώρα, επειδή θες ντε κ καλά να πληρώσεις, σου λέω πως ο έμπορας μου το αγοράζει προς 0,5€ το λίτρο.
Δώσε ότι θες.."

Θυμήθηκα πριν λίγα χρόνια, όταν είχα πάει βόλτα στα Άγραφα.
Στο δρόμο απο το ομώνυμο χωριό, προς τα Καμάρια, είδα έναν τρισάθλιο χωματόδρομο να κατεβαίνει τη χαράδρα.
Τον ακολούθησα κ είδα 2 στάνες..
Έφτασα μπροστά στην είσοδο σε μια απο αυτές κ με μιας ξεχύθηκαν λυσσασμένα τσοπανόσκυλα που φορούσαν κολλάρα με καρφιά.
Βγήκε μια γιαγιά κ μάζεψε τα σκυλιά.
Πιάσαμε την κουβέντα, μαζεύτηκαν κ άλλοι τσομπαναρέοι απο την άλλη στάνη, άντρες κ γυναίκες.

Αποτέλεσμα..
Όταν έφυγα κουβαλούσα ήδη έναν τενεκέ με φέτα δική τους παραγωγής κ ένα κατσικάκι που το είχαν σφάξει για πάρτη τους, πριν έρθω, αλλα μου το έκαναν δώρο τελικά..
Για λεφτά, ούτε λόγος..
Το θεώρησαν προσβολή κ μου το ξέκοψαν.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.271 seconds