Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 20:46 #37

  • alex (The_Emperor)
  • alex (The_Emperor)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 752
  • Thank you received: 239
  • Karma: 12
Για να απαντήσω στο σκέλος που μου αναλογεί: όντως το ΚΚΕ αυτό κάνει αλλά ποτέ δεν είχε ρεαλιστικές προτάσεις και έχει μείνει προσκολλημένο στην ίδια ρητορική εδώ κ δεκαετίες...Στα δικά μου μάτια είναι εκτός τόπου κ χρόνου. Αν με ρωτήσεις αν θεωρώ αν θέσεις των άλλων "αντί ευρωπαϊκών" κομμάτων είναι ρεαλιστικές, θα σου απαντήσω ότι η ίδια ή σημερινή Ευρωπη δεν είναι "ρεαλιστική" σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κ δεν έχει καν προσανατολισμό κ όραμα αυτή τη στιγμή. Είναι νεκρή κ δεν το έχει καταλάβει ακόμη...
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 21:19 #38

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Νομίζω ότι ο μέσος Έλληνας θεωρεί το Λεβέντη γραφικό...Αλλά είναι οι ίδιες επιλογές του μέσου Έλληνα που έχουν οδηγήσει τη χώρα στη χρεοκοπία...Γραφικό θεωρεί ο μέσος Έλληνας και τον Ψινάκη, όμως στις Φιλιππίνες ο πατέρας του θεωρείται ήρωας !
Στο εξωτερικό νομίζω θεωρούν πιο καθαρό πρόσωπο το Λεβέντη, ο οποίος δεν προέρχεται από την οικογενειοκρατία (βλ. Κούλη) ή την ΕΡΤ και τους ολιγάρχες (βλ. Θεοδωράκη)...Είναι σημαντικό και σε προσωπικό επίπεδο να εμπιστεύονται οι ξένοι τον πολιτικό εκπρόσωπο της Ελλάδας που έχουν απέναντί τους...
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 21:30 #39

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
king (kong) wrote:
batista wrote:
Δεν είναι θέμα διάψευσης, αλλά ο συγκεκριμένος πολιτικός ρέπει πολλές φορές προς την υπερβολή μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει. Π.χ. το να μιλάς για γενικό πλαφόν 1500 Ευρώ στις συντάξεις είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

Aκουσες τι ζητησαν οι δανειστες φιλε μου?... 1200€ πλαφον. Μικτα.
Και μην εχεις καμμια αμφιβολια ότι θα γινει.

Φυσικά φίλε μου. Όσο δεν κάνουμε τίποτα (μείωση ανεργίας, σοβαρό, δίκαιο και βιώσιμο ασφαλιστικό σύστημα και όχι τις αναποτελεσματικές ... Κατρουγκαλιές) για να μπορέσουμε να φέρουμε πόρους στο ασφαλιστικό σύστημα, όχι 1200 αλλά 500 max θα ζητήσουν και θα ... λάβουν.
Προσωπικά ήθελα απλά να επισημάνω το ένα και βασικό χαρακτηριστικό που πρέπει να διέπει όποιον κανόνα θεσμοθετείται (ακόμα και τώρα στην εποχή της κρίσης) προκειμένου να είναι αποτελεσματικός και να οδηγεί σε βιώσιμες καταστάσεις και αυτό είναι η δικαιοσύνη. Δεν είναι π.χ. δυνατό να λες σε κάποιον που δίνει 1000% μεγαλύτερες εισφορές από κάποιον άλλον ότι θα πάρει 20% μεγαλύτερη σύνταξη από αυτόν τον άλλο. Είναι προφανές σε τι θα οδηγήσει αυτό σε σχέση με τα τελικά έσοδα του ασφαλιστικού (ή στην πραγματικότητα του ... φορολογικού).
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την ληστρική και πέρα από κάθε λογική, φορολόγηση (π.χ. βλέπε ... μπλοκάκια από του χρόνου, όπου δεκάδες χιλιάδες ετοιμάζονται να κάνουν διακοπή επαγγέλματος και να αρχίσουν και αυτοί να δουλεύουν με μαύρα).
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 21:32 #40

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
soto51 wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εγώ θα ψήφιζα Τζήμερο, όπως κ έχω ξαναψηφίσει στο παρελθόν.

Κι εγώ το ίδιο.

Παρ' ότι οι επαφές που είχα με "στελέχη" της ΔΞ μάλλον με απογοήτευσαν.

Τελικά, όσοι αποφασίζουν να ασχοληθούν με τα "κοινά", όσο καλές κι αν είναι οι προθέσεις τους (αυτές δεν τις αμφισβητώ γι' αυτούς που γνώρισα) κάπου χάνουν...

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να πλησιάζει περισσότερο τις δικές μου ιδέες όμως.

Το να μην πάω, άκυρο, λευκά, κλπ, δεν το συζητώ. Το θεωρώ ανοησία.

Οταν πρωτοεμφανιστηκε ο Τζημερος πιστεψα πως επιτελους ηρθε καποιος να κανει τη διαφορα. Τον ψηφισα κιολας. Εκτοτε τον παρακολουθω στενα και η αληθεια ειναι πως με εχει απογοητευσει. Μετανοιωσα και για μια (ακομα) χαμενη ψηφο (κατα τη γνωμη μου παντα). Καμια εμπιστοσυνη πως ο συγκεκριμενος μπορει να φερει την οποιαδηποτε αλλαγη.

Αν στη Δραση ηταν ο Στεφανος Μανος πιθανον να τους στηριζα. Τωρα προς τον κανεναν προσανατολιζομαι.
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 22:00 #41

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
kathrine wrote:
Γραφικό θεωρεί ο μέσος Έλληνας και τον Ψινάκη, όμως στις Φιλιππίνες ο πατέρας του θεωρείται ήρωας !

Αυτό, ειλικρινά σου λέω, δεν οδηγεί ούτε κατά διάνοια στο συμπέρασμα που θέλεις να καταλήξεις. Πρώτα αναφέρεσαι στην ... γραφικότητα του Ψινάκη και στην πορεία ρίχνεις την ηρωική εικόνα του ... πατέρα του στις ... Φιλιππίνες. Για ποιον λόγο;;; Για να ... αναιρέσει αυτό, την γραφικότητα (όπως αναφέρεις) του Ψινάκη ... junior;;;; :ohmy:

Τέλος πάντων. Σε σχέση με την ... γραφικότητα του Λεβέντη, δυστυχώς, ο μέσος Έλληνας είναι από τις λίγες φορές που δεν κάνει λάθος, μόνο και μόνο γιατί και ο ίδιος φροντίζει να τον ... δικαιώνει σε κάθε ευκαιρία.


kathrine wrote:
Στο εξωτερικό νομίζω θεωρούν πιο καθαρό πρόσωπο το Λεβέντη, ο οποίος δεν προέρχεται από την οικογενειοκρατία (βλ. Κούλη) ή την ΕΡΤ και τους ολιγάρχες (βλ. Θεοδωράκη)...Είναι σημαντικό και σε προσωπικό επίπεδο να εμπιστεύονται οι ξένοι τον πολιτικό εκπρόσωπο της Ελλάδας που έχουν απέναντί τους...


Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο Θεοδωράκης είναι εκπρόσωπος της ολιγαρχίας; Επειδή δούλευε στο MEGA; Αν το πάμε έτσι θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να σου πει τα "χειρότερα" για τον οποιονδήποτε, συμπεριλαμβανομένου φυσικά και του Λεβέντη. Έχεις κάτι συγκεκριμένο σε σχέση με την ρητορική του Θεοδωράκη να παρατηρήσεις με το οποίο δεν συμφωνείς; Όσο για τον Κούλη, το πρόβλημά του δεν είναι οικογενειοκρατία άλλα το ότι ως παραδοσιακός (δυστυχώς) Έλλην πολιτικός προσπαθεί με ... γαργάρες και σάπια υλικά να κάνει ... θαύματα. Αυτά δεν γίνονται ούτε στο ... Χόλυγουντ και μακάρι να κάνω λάθος και να με διαψεύσει όταν θα έρθει η ... βασιλεία του :P .
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 22:07 #42

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
George (geo821) wrote:
Εκτοτε τον παρακολουθω στενα και η αληθεια ειναι πως με εχει απογοητευσει.

Δεν θεωρείς ότι θα έπρεπε να αναφέρεις τι είναι αυτό που σε απογοήτευσε για να μπορέσουν να κρίνουν και οι υπόλοιποι;;; Θα μας το κάνεις σαν κάποιον άλλο που έγραψε ότι "κάποια στελέχη του ... χάνουν" χωρίς να μας πει ... που ... χάνουν;;;;;


George (geo821) wrote:
Τωρα προς τον κανεναν προσανατολιζομαι.

"Προσανατολίζομαι" ;;;;;;;

Είχα την εντύπωση ότι το είχες δέσει από όλες τις πάντες.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 22:21 #43

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Υπάλληλοι της Βουλής παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από τον Α/ΓΕΕΘΑ !!!


www.freepen.gr/2014/12/blog-post_1975.html
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 22:30 #44

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
kathrine wrote:
Υπάλληλοι της Βουλής παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από τον Α/ΓΕΕΘΑ !!!


www.freepen.gr/2014/12/blog-post_1975.html

Και, προσωπικά τουλάχιστον, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά ... τέτοια. Εδώ υπάρχουν και πολλοί οργανισμοί που έχουν αρνηθεί να δώσουν στοιχεία στην απογραφή που είχε γίνει και συνεχίζουν να μισθοδοτούνται κανονικά.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ποιο κόμμα θα ψηφίζατε αν γίνονταν εκλογές σήμερα 24 Dec 2016 22:33 #45

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
batista wrote:
George (geo821) wrote:
Εκτοτε τον παρακολουθω στενα και η αληθεια ειναι πως με εχει απογοητευσει.

Δεν θεωρείς ότι θα έπρεπε να αναφέρεις τι είναι αυτό που σε απογοήτευσε για να μπορέσουν να κρίνουν και οι υπόλοιποι;;; Θα μας το κάνεις σαν κάποιον άλλο που έγραψε ότι "κάποια στελέχη του ... χάνουν" χωρίς να μας πει ... που ... χάνουν;;;;;


George (geo821) wrote:
Τωρα προς τον κανεναν προσανατολιζομαι.

"Προσανατολίζομαι" ;;;;;;;

Είχα την εντύπωση ότι το είχες δέσει από όλες τις πάντες.

Πολλα διαβαζεις, λιγα καταλαβαινεις. Προφανως δεν ξερω ποιοι θα ειναι ακομα οι υποψηφιοι, πως θεωρησες πως το εχω δεσει απ ολες τις παντες, με ξεπερναει. Παρ ολα αυτα, οντως αν οι υποψηφιοι ειναι οι συνηθεις υποπτοι το "κανενας" ειναι δεδομενο. Αυτα, Καλα Χριστουγεννα!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.109 seconds