Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση.

Απ: Re: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 15:39 #10

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Αυτό με το όριο των €10.000 στην Εθνική ισχύει μόνο για ανάληψη με μετρητά ή και για ανάληψη με επιταγή;
Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 16:08 #11

  • Σπυρος
  • Σπυρος's Avatar
Τα όρια αυτά ισχύουν πάντα για μετρητά, με επιταγή δεν υπάρχει θέμα και για μεγαλύτερα ποσά. Απλά αν είναι μετρητά πρέπει να προμηθευθούν το ποσό στο συγκεκριμένο υποκατάστημα, γιαυτό θέλει ειδοποίηση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 16:18 #12

  • Θέμος
  • Θέμος's Avatar
Αυτό πάντοτε ίσχυε.
Μέχρι 5.000 είναι το "ανεπίσημο" όριο χωρίς προειδοποίηση. Από εκεί και πέρα κάνεις παραγγελία και την επομένη σου φέρνουν ΟΣΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ.
Έχουν προβλήματα ρευστότητας αλλά μη βγάζουμε και τα μάτια μας μόνοι μας.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 17:48 #13

  • Dinos (airdinos)
  • Dinos (airdinos)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (1)
Η ειδοποίηση πως γίνεται? Με κάποιο έγγραφο ή προφορικά?
Εαν γίνεται προφορικά τότε, μετά από 2 μέρες γιατί να μην κάνουν τους κινέζους και να σου τα κρατήσουν κ' άλλες μέρες.

Ρώτησα και κάποιο γνωστό μου ο οποίος βιάστηκε και έσπασε μια προθεσμιακή στην Πανελλήνια τράπεζα και του τα κράτησαν 2 μέρες
( λόγω του ότι δεν έιχαν και τα έκαναν παραγγελία).

Σε μια διαμάχη μου με την Μαρφίν παλιότερα ( είχε όρο σε προθεσμιακή εαν την σπάσεις νωρίτερα για να μην χρεωθείς πέναλτυ 1% του επιτοκίου από 5% σε 4% τον όρο να κάνεις την ειδοποίηση 2 μέρες πριν και μετά να μπορείς να την σπάσεις) ενώ τους ειδοποίησα τηλεφωνικώς αλλά και με επίσκεψη μου στην συνέχεια, όταν ήρθε ' η ώρα της κρίσεως ' μου κούρεψαν το επιτόκιο και όταν το είδα έγινε ο Χαμός. Αφού άρχισα τις φωνές και .... τις απειλές μου έδωσαν την διαφορά σε μετρητά.
Πως κατοχυρώνεσαι ότι ειδοποίησες?
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 18:16 #14

  • Θέμος
  • Θέμος's Avatar
Σε παλαιότερη περίπτωση μου είχαν ζητήσει ταυτότητα. Είχε ένα "τεμπεσίρι" ο υπάλληλος και έγραφε όνομα και ποσό.
Δεν σου δίνει αποδεικτικό έγγραφο ούτε αποδεικτικό οπότε έχεις δίκιο ότι δεν κατοχυρώνεσαι. Από εκεί και πέρα εξαρτάσαι από τον μηχανισμό της τράπεζας, πάντως να παρήγγειλε λεφτά κάποιος και να μην του τα έφεραν δεν έχω ακούσει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 19:30 #15

ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΛΗΨΗ ΑΠΟ ΤΗΝ PROTON BANK 10000 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η Εθνική δεν δίνει τα χρήματα κατάθεσης σε μετρητά χωρίς προειδοποίηση. 07 Nov 2011 19:50 #16

  • Θέμος
  • Θέμος's Avatar
Η γνώμη μου:
αναλήψεις ακόμη και μεγαλυτέρων ποσών από 10.000 μπορούν να γίνουν.
Εξαρτάται την κίνηση και τα μετρητά του καταστήματος τη στιγμή που θα πας.
Εξαρτάται αν είναι ημέρα συντάξεων ή κοντινή όπου θα εμφανιστούν όλοι οι συνταξιούχοι για να πληρωθούν.
Εξαρτάται τι ώρα θα πας, προς το μεσημέρι οι πιθανότητες σου μεγαλώνουν.
Εξαρτάται αν έχεις "πρόσωπο" για ορισμένες τράπεζες ή δεν σε ξέρει κανείς.

Η πεπατημένη στο όριο γνωρίζω ότι είναι τα 5.000 ευρώ ανεπίσημα. Αν ζητήσεις 2.000 και δεν στα δώσουν επί τόπου τότε έχουμε πραγματικά πρόβλημα.

Καλό απόγευμα, να είμαστε όλοι καλά.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.056 seconds