Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 28 May 2012 14:46 #10

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Ανώνυμος wrote:
Τα χρηματα λογιζονται οτι ειναι στη Κύπρο οποτε μπορείς να
τηλεφωνήσεις στην Κύπρο στο υποκατάστημα που είσαι
για να σου πούν ακριβώς την διαδικασία γνωμη μου είναι οτι γίνεται
η μεταφορά και απο Κυπρο με χρεωση εμβασματος .
Ομως γιατι τόσο φόβος?

δεν ρώτησα φίλε απο φόβο αλλα απο περιέργεια :S
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 28 May 2012 22:07 #11

  • κυνικός
  • κυνικός's Avatar
Τα χρήματα θεωρούνται ότι είναι στο εξωτερικό (Κύπρος), οπότε τα μεταφέρεις με έμβασμα σε λογαριασμό τραπέζης άλλης χώρας που θα ανοίξεις. Νομίζω, όμως, ότι παρά τα προβλήματά της, η Κύπρος δεν έχει καμιά σχέση με Ελλάδα και, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δε βλέπω ότι κινδυνεύουν οι καταθέσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 00:25 #12

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Μπορείς να στείλεις έμβασμα σε άλλο λογαριασμό μόνο από τον κυπριακό International Account. Πάντα σε συνάρτηση με το χρόνο προειδοποίησης που έχεις ορίσει αλλιώς υπάρχει penalty. Φυσικά το έμβασμα θα χρεωθεί με προμήθεια.

Από τον ελληνικό international account δεν μπορείς να στείλεις έμβασμα σε τρίτο λογαριασμό παρά μόνο ή στον αδελφό κυπριακό international account (χωρίς προμήθεια) ή στον ελληνικό όψεως.
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 03:19 #13

  • y (t8)
  • y (t8)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 244
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4
Ανώνυμος wrote:
Μπορείς να στείλεις έμβασμα σε άλλο λογαριασμό μόνο από τον κυπριακό International Account. Πάντα σε συνάρτηση με το χρόνο προειδοποίησης που έχεις ορίσει αλλιώς υπάρχει penalty. Φυσικά το έμβασμα θα χρεωθεί με προμήθεια.

Από τον ελληνικό international account δεν μπορείς να στείλεις έμβασμα σε τρίτο λογαριασμό παρά μόνο ή στον αδελφό κυπριακό international account (χωρίς προμήθεια) ή στον ελληνικό όψεως.

Για τον ελληνικό δεν έχει σημασία, μιας και όντας εδώ, πηγαίνεις στο υποκατάστημα, ή μέσω ebanking, κάνεις ότι θέλεις. Το θέμα είναι τι δυνατότητες υπάρχουν από τον κυπριακό.

Έχεις ρωτήσει σε κάποιο υποκατάστημα για τον κυπριακό λογ/μό;

Ξέρει κανείς ποια είναι η ποινή αν τα πάρεις χωρίς να τηρήσεις το διάστημα προειδοποίησης;
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 15:53 #14

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Σε περίπτωση που το υπόλοιπο είναι κάτω των 5.000ε δεν υπολογίζεται ποινή.

Αν είναι άνω των 5.000ε και δεν γίνει η προειδοποίηση στο απαιτούμενο χρονικό διάστημα τότε η ποινή υπολογίζεται ως εξής:

-αν έχει γίνει τουλάχιστον ένας εκτοκισμός στο λογαριασμό τότε η ποινή ανάληψης χωρίς προειδοποίηση ισούται με [Ποσό που αναλαμβάνεται χωρίς προειδοποίηση] Χ [2] Χ [ημέρες από τον τελευταίο εκτοκισμό μέχρι την ανάληψη - 1] / 36000.
-αν δεν έχει γίνει ακόμα εκτοκισμός στο λογαριασμό τότε η ποινή ανάληψης χωρίς προειδοποίηση θα ισούται με [Ποσό που αναλαμβάνεται χωρίς προειδοποίηση] Χ [2] Χ [ημέρες από την ημερομηνία ανοίγματος του λογαριασμού μέχρι την ανάληψη] / 36000

Η χρέωση των ενδεχόμενων ποινών ανάληψης χωρίς προειδοποίηση θα γίνεται την τελευταία ημέρα κάθε μήνα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 15:59 #15

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Σε ποιά ημερομηνία γίνεται ο εκτοκισμός στον International Account στη Κύπρο?
Την βεβαίωση τόκων για πληρωμή του 10% στην εφορία το στέλνουν μόνοι τους ή πρέπει να το ζητήσουμε?

Στο e-banking της Marfin βλέπω μόνο τον όψεως και τον ελληνικό international account.
Πως μπορώ να βλέπω και τον κυπριακό λογαριασμό?
Μπορώ από Αθήνα να ζητήσω να μου ανοίξουν και e-banking στη Λαική Τράπεζα στη Κύπρο?
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 16:08 #16

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Ανώνυμος wrote:
Σε ποιά ημερομηνία γίνεται ο εκτοκισμός στον International Account στη Κύπρο?
Την βεβαίωση τόκων για πληρωμή του 10% στην εφορία το στέλνουν μόνοι τους ή πρέπει να το ζητήσουμε?

Στο e-banking της Marfin βλέπω μόνο τον όψεως και τον ελληνικό international account.
Πως μπορώ να βλέπω και τον κυπριακό λογαριασμό?
Μπορώ από Αθήνα να ζητήσω να μου ανοίξουν και e-banking στη Λαική Τράπεζα στη Κύπρο?

ναι εγω εκανα ιντερνετ απο κυπρο μόλις τωρα αλλα για τους τοκους δεν ξερω αν θα τους δηλώσω θα δω σε 6 μηνες στο τελος του χρονου :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 16:12 #17

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
xristos g wrote:
Ανώνυμος wrote:
Σε ποιά ημερομηνία γίνεται ο εκτοκισμός στον International Account στη Κύπρο?
Την βεβαίωση τόκων για πληρωμή του 10% στην εφορία το στέλνουν μόνοι τους ή πρέπει να το ζητήσουμε?

Στο e-banking της Marfin βλέπω μόνο τον όψεως και τον ελληνικό international account.
Πως μπορώ να βλέπω και τον κυπριακό λογαριασμό?
Μπορώ από Αθήνα να ζητήσω να μου ανοίξουν και e-banking στη Λαική Τράπεζα στη Κύπρο?

ναι εγω εκανα ιντερνετ απο κυπρο μόλις τωρα αλλα για τους τοκους δεν ξερω αν θα τους δηλώσω θα δω σε 6 μηνες στο τελος του χρονου :cheer:

Εννοείς έκανες την αίτηση στην Ελλάδα και στάλθηκε υπηρεσιακώς μέσω της Marfin?
The administrator has disabled public write access.

Απ: μεταφορά χρημάτων απο κυπρο προς άλλη χώρα 29 May 2012 16:14 #18

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Ανώνυμος wrote:
xristos g wrote:
Ανώνυμος wrote:
Σε ποιά ημερομηνία γίνεται ο εκτοκισμός στον International Account στη Κύπρο?
Την βεβαίωση τόκων για πληρωμή του 10% στην εφορία το στέλνουν μόνοι τους ή πρέπει να το ζητήσουμε?

Στο e-banking της Marfin βλέπω μόνο τον όψεως και τον ελληνικό international account.
Πως μπορώ να βλέπω και τον κυπριακό λογαριασμό?
Μπορώ από Αθήνα να ζητήσω να μου ανοίξουν και e-banking στη Λαική Τράπεζα στη Κύπρο?

ναι εγω εκανα ιντερνετ απο κυπρο μόλις τωρα αλλα για τους τοκους δεν ξερω αν θα τους δηλώσω θα δω σε 6 μηνες στο τελος του χρονου :cheer:

Εννοείς έκανες την αίτηση στην Ελλάδα και στάλθηκε υπηρεσιακώς μέσω της Marfin?

ναι φιλε μου
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds