Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: τοποθετηση χρηματων που? και γιατι?

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 10:57 #55

  • John (jms)
  • John (jms)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Μάριος Αντωνίου wrote:
John wrote:
Ρε παιδες αυτη η advanzia τι λεει; Ειδα εχει μονο 70 ατομα προσωπικο,μηπως παραειναι μικρη;
Καλά λες... Ας τα βάλουμε καλύτερα στην Τράπεζα Κύπρου, που ΕΙΧΕ πολύ περισσότερο προσωπικό, τί λες;

Ξερω γω, στην ing εχει κανεις εμπειρια ;
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 11:40 #56

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Αυτή πρέπει να ανήκει στο ING Group. Γιγαντιαίος όμιλος χρηματοοικονομικών ολλανδικής προέλευσης.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 16:01 #57

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Όπου φύγει, φύγει βλέπω έ;


Πάντως και τα μικρά οικιακά χρηματοκιβώτια είναι φθηνά, αρκεί να μην γίνουμε στόχος με την αγορά τους.

Δηλαδή, αγορά μόνο αυτοπροσώπως και μόνοι μας, μόνο από πολυκατάστημα, μόνο με μετρητά και χωρίς χρήση τυχόν εκπτωτικής ή άλλης κάρτας μέλους του πολυκαταστήματος, και τέλος μεταφορά / τοποθέτηση αυστηρά και απαράβατα μόνοι μας, χωρίς βοήθεια, χωρίς να δανειστούμε εργαλεία από το γείτονα κτλ.
Last Edit: 24 Jun 2013 16:08 by El_Malak.
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 16:38 #58

  • fst.corner
  • fst.corner's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 13
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
John wrote:
Ρε παιδες αυτη η advanzia τι λεει; Ειδα εχει μονο 70 ατομα προσωπικο,μηπως παραειναι μικρη;

λοιπον μιας και ανοιξα και προχωρησα σε καταθεση, οι 1τες εντυπωσεις μου δεν με γεμιζουν ασφαλεια ικανοποιηση ισως για τον λογο οτι η προσβαση στον ελεγχο και διαχειρηση του κεφαλαιου μου διαφερει με οσα χρησιμοποιω.
για παραδειγμα εκανα καταθεση και ενω εχω δει μεσα απο το ebank μου οτι πηγαν επρεπε να στειλω email και να ζητησω επιβεβαιωση για να μου απαντησουν μετα πως ναι πιστωθηκαν!θα δουμε και τα statement που στελνουν στην πορεια και ισως αλλαξω γνωμη και συνηθησω.
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 17:25 #59

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
El_Malak wrote:
Όπου φύγει, φύγει βλέπω έ;


Πάντως και τα μικρά οικιακά χρηματοκιβώτια είναι φθηνά, αρκεί να μην γίνουμε στόχος με την αγορά τους.

Δηλαδή, αγορά μόνο αυτοπροσώπως και μόνοι μας, μόνο από πολυκατάστημα, μόνο με μετρητά και χωρίς χρήση τυχόν εκπτωτικής ή άλλης κάρτας μέλους του πολυκαταστήματος, και τέλος μεταφορά / τοποθέτηση αυστηρά και απαράβατα μόνοι μας, χωρίς βοήθεια, χωρίς να δανειστούμε εργαλεία από το γείτονα κτλ.

Προβληματικά τα βλέπω τα χρηματοκιβώτια.

1. Για να είναι αξιόπιστα πρέπει να έχουν μεγάλο βάρος. Επομένως για μεταφορά/τοποθέτηση πρέπει να ζητήσεις βοήθεια.

2. Δίνουν στόχο. Πρέπει να τα έχεις σε σημεία που δεν φαίνονται από τους επισκέπτες και να ξέρεις μόνο εσύ την ύπαρξή τους (κομμάτι δύσκολο).

Νομίζω πως, αν έχεις χρήματα στο σπίτι σε σεβαστή ποσότητα, μάλλον πρέπει να είναι καλά κρυμμένα σε μέρος που δύσκολα μπορεί να το υποψιαστεί κάποιος και όχι σε χρηματοκιβώτια.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 24 Jun 2013 17:26 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 24 Jun 2013 19:07 #60

  • John (jms)
  • John (jms)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 35
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
fst.corner wrote:
John wrote:
Ρε παιδες αυτη η advanzia τι λεει; Ειδα εχει μονο 70 ατομα προσωπικο,μηπως παραειναι μικρη;

λοιπον μιας και ανοιξα και προχωρησα σε καταθεση, οι 1τες εντυπωσεις μου δεν με γεμιζουν ασφαλεια ικανοποιηση ισως για τον λογο οτι η προσβαση στον ελεγχο και διαχειρηση του κεφαλαιου μου διαφερει με οσα χρησιμοποιω.
για παραδειγμα εκανα καταθεση και ενω εχω δει μεσα απο το ebank μου οτι πηγαν επρεπε να στειλω email και να ζητησω επιβεβαιωση για να μου απαντησουν μετα πως ναι πιστωθηκαν!θα δουμε και τα statement που στελνουν στην πορεια και ισως αλλαξω γνωμη και συνηθησω.

Λεω να προσπαθησω με ing. Δε ξερω ομως εαν εχουν ελαχιστο ποσο καταθεσης και τιποτα κρυφες χρεωσεις. Θα ενημερωσω.
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 26 Jun 2013 04:52 #61

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
kostasgl wrote:
πρέπει να είναι καλά κρυμμένα σε μέρος που δύσκολα μπορεί να το υποψιαστεί κάποιος και όχι σε χρηματοκιβώτια.
Σωστός.
Έχω γράψει και παλιότερα, ότι η ασφάλεια φύλαξης πολυτίμων πρέπει να βασίζεται στο καμουφλάζ, και όχι στη θωράκιση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 26 Jun 2013 14:17 #62

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Για νόμισμα κατάθεσης σε χώρα του εξωτερικού ποιο προτείνετε; Ευρώ, στερλίνα ή δολλάριο ΗΠΑ;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

τοποθετηση χρηματων που? και γιατι? 26 Jun 2013 14:55 #63

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Το νόμισμα στο οποίο καταναλώνεις, και αυτό εξαρτάται από τον τόπο μόνιμης διαμονής.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds