Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους;

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 14:20 #28

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Filoxrimatos wrote:
batista wrote:

Όταν τελειώσεις με τους πανηγυρισμούς και τα εύσημα στον καθηγητή της φοροδιαφυγής για το νέο βελτιωμένο δείγμα φορολογικής ... συνέπειας (θου κύριε...) , υπολόγισε και πόσο καπέλο επιπλέον θα φας στο κεφάλι όταν θα έρθει ο δικός σου φορολογικός λογαριασμός...και ίσως μετριάσεις λίγο τα ... εύσημα.

Το ξέρεις ότι δεν είναι έτσι...εγώ ότι είναι να πληρώσω θα το πληρώσω, δεν έχει σημασία αν πάρει επιστροφή κάποιος.
Εδώ όλα πάνε υπερ πατρίδος, για χάρη της μαύρης τρύπας. Σε 1.000€ επιστροφή θα κολλήσουμε ;

Πολλαπλασίασε το 1.000, επι το ποσό των Σώτων ανα την Ελλάδα, επί τα τόσα χρόνια του πάρτι της φοροδιαφυγής και θα δεις εκεί μια μαύρη τρύπα αν όχι μεγαλύτερη τουλάχιστον ίση με αυτήν που σωστά υπονοείς και να είσαι σίγουρος ότι θα ... κολλήσεις κι εκεί.

Όσο για το (επίτρεψέ μου) απίστευτο "...εγώ ότι είναι να πληρώσω θα το πληρώσω, δεν έχει σημασία αν πάρει επιστροφή κάποιος.
" θα το πάρεις αμέσως πίσω αν κάνεις (ας το απλοποιήσουμε αν και είναι λίγο πιο πολύπλοκο) μια διαίρεση των (δίκαιων-άδικων κατά περίπτωση) απαιτούμενων, κάθε χρόνο, φόρων, με τον αριθμό αυτών που φορολογούνται για τα πραγματικά τους εισοδήματα (όπως εσύ κι εγώ) και όχι τα φανταστικά (όπως κάποιων άλλων). Αν κάνεις λοιπόν αυτήν την διαίρεση θα δεις ότι αυτό το "... εγώ ότι είναι να πληρώσω θα το πληρώσω..." δεν ισχύει γιατί θα ήταν πολύ μικρότερο αν ο φίλος μας ο Σώτος και η παρέα του δήλωναν όπως κάνεις κι εσύ αναγκαστικά τα πραγματικά τους εισοδήματα. Όταν λοιπόν ο διαιρέτης είναι ο μισός επειδή κάποιοι αντί να πληρώσουν παίρνουν και επιστροφές καταλήγεις να πληρώνεις αυτά που πληρώνεις. Τόσο απλά φίλε Phil.

Θα μου πεις τώρα, ναι δίκιο έχεις αλλά υπάρχει και ο διαιρετέος στον οποίον συμβάλλουν και οι άλλες μαύρες τρύπες, των πολιτικών, των Δ.Υ. κ.λπ. κ.λπ. Και λοιπόν ;;;;
Δεν φτάνει που μου τα παίρνουν από παντού. Θα αρχίσω να κάνω και διάκριση (και να αθωώνω) αυτών που συμβάλλουν τα μέγιστα στο να μου τα παίρνουν επι δύο επειδή έτσι θέλει ο Σώτος και η παρέα του;;;;; Ε όχι ρε Phil δεν θα πάρω.....
Μέτρον άριστον
Last Edit: 05 Sep 2015 21:50 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 14:52 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Καθημερινά, όσα χρόνια διαβάζω κ ακούω τις ειδήσεις, μαθαίνω για μεγαλοφοροφυγάδες, για απατεώνες, για μιζαδόρους, για λαδώματα, για κομπίνες κ άλλα πολλά..
Δεν υπάρχουν αυτά, Παναγιώτη.
Είναι ένας μύθος.
Είναι το άλλοθι που επιστρατεύεται για να δικαιολογηθεί το πέσιμο στη μαρίδα.
Γιατί απ' τη μαρίδα βγαίνει το χρήμα. Το έχω ξαναγράψει:
Αν πάρεις 1.000.000 από τον καθένα από 300 άτομα (τους "μεγαλο"τέτοιους) θα μαζέψεις 300 εκ.
Αν πάρεις ένα χιλιάρικο από 5.000.000 άτομα μαζεύεις 5 δις.
Εσύ τι λες να τους ενδιαφέρει?
Κάνουν τη φασαρία για τους "μεγαλο..." (π.χ. διαφήμισαν ότι συλλάβανε το Μπόμπολα για 1,8 εκ οφειλές) αλλά στη συνέχεια την πέσανε στη μαρίδα (με κάποια ΠΝΠ που πέρασε νύχτα) και μάζεψαν ένα δις.
Έτσι δουλεύει το σύστημα.

Να σου πω και το άλλο?
Είναι και ξεδιάντροποι και ξετσίπωτοι, και δεν έχουν μπέσα ούτε για δείγμα:
Αν δεις στο εκκαθαριστικό μου, φαίνεται "φόρος πολυτελούς διαβίωσης 151,67 ευρώ". Τι είναι αυτό?
Είναι μια βάρκα που έχω, και που πέρσι (2014) αποφάσισα να ξαναπάρω τις "πινακίδες" της από το λιμεναρχείο για δυο μήνες το καλοκαίρι. Τις πινακίδες (άδεια εκτέλασης πλόων) τις είχα καταθέσει για λόγους τεκμηρίου από το 2012.
Απόφάσισαν (πότε? ΜΕΣΑ στο 2015) να επιβάλουν "φόρο πολυτελούς διαβίωσης" σε ορισμένες περιπτώσεις (μεταξύ των οποίων και στα σκάφη αναψυχής άνω των 7m μήκους).
Δηλαδή επέβαλαν ένα φόρο ΜΕΤΑ τη λήξη του οικονομικού έτους, για να τον πληρώσει κάποιος με τη δήλωση του το ΕΠΟΜΕΝΟ έτος.
Κατάλαβες?
Ας πούμε δηλαδή ότι μπαίνει το 2016. Ξέρουμε τα ισχύοντα, καθώς τρέχει ο χρόνος.
Πας εσύ π.χ. και κάνεις κάτι μέσα στο 2016, π.χ. αγοράζεις ένα δερμάτινο σακκάκι.
Τελειώνει το 2016, μπαίνουμε στο 2017.
ΠΡΙΝ υποβάλλεις δήλωση το 17 για το 16, βγάζουν ένα νόμο που λέει:
"Όποις αγόρασε δερμάτινο σακκάκι μεσα στο οικονομικο έτος, του καταλογίζω τεκμαρτό εισόδημα 15.000 ευρώ, το προσθέτω στα υπόλοιπα και τον φορολογώ μ' αυτό. Επί πλέον, του καταλογίζω φόρο αγοράς δερματίνων ειδών, 1.000 ευρώ για κάθε ρούχο".
Αν την ήξερες τη μαλακία απ' το 16, θα το αγόραζες το σακκάκι? Όχι βέβαια. Γι' αυτό και το ΣΥΝΤΑΓΜΑ λέει κάτι περί μη αναδρομικότητας των νόμων.
Τα έχουν κάνει κουρελόχαρτα όλα, Και το σύνταγμα, και τη δεοντολογία, και τη λογική, και τα πάντα. Όπως στο λέω, καμία μπέσα.

Και μου λέει (με δεδομέν όλα αυτά) εμένα τώρα ο μπατίστας να πηγαίνω να πληρώνω αδιαμαρτύρητα και κανονικά τους φόρους μου, τον ΦΠΑ, τις εισφορές, τους ΕΝΦΙΑ, το Ε1, τα τέλη, τις αρχές, και όλη αυτή την καταιγίδα που από όπου μπορεί να βρει (έστω και σαθρή - όπως γι αυτά τα 152 ευρώ) δικαιολογία την επιστρατεύει, και όπου βρει λεφτά τα αρπάζει. Έτσι (λέει ο μπατίστας) "θα γίνουμε κράτος".

Ε, δεν τρελλάθηκα!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 05 Sep 2015 15:09 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 15:00 #30

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Filoxrimatos wrote:
Με μπερδεύεις με κάποιον άλλον. Δεν έχω εκφράσει επιθυμία για ιδιαίτερα :P Ούτε ζήτησα έκπτωση :P
Έχει δίκιο, o starmaker είπε κάτι σχετικό και μπέρδεψα τα ποστ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 15:06 #31

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
Και μου λέει (με δεδομέν όλα αυτά) εμένα τώρα ο μπατίστας να πηγαίνω να πληρώνω αδιαμαρτύρητα και κανονικά τους φόρους μου, τον ΦΠΑ, τις εισφορές, τους ΕΝΦΙΑ, το Ε1, τα τέλη, τις αρχές, και όλη αυτή την καταιγίδα που από όπου μπορεί να βρει (έστω και σαθρή - όπως γι αυτά τα 152 ευρώ) δικαιολογία την επιστρατεύει, και όπου βρει λεφτά τα αρπάζει. Έτσι (λέει ο μπατίστας) "θα γίνουμε κράτος".

Ε, δεν τρελλάθηκα!

Ενώ πριν που δεν υπήρχε ο φόρος πολυτελείας για τις ... βάρκες των ... επτά μέτρων εσύ ήσουν ένας ειλικρινής φορολογούμενος έτσι;;;;

Στην σαθρότητα που περιγράφεις καταλήξαμε, εκτός των άλλων γνωστών λόγων, και γιατί στην Ελλάδα πολλοί σαν κι εσένα το μόνο που σκέφτονται και κυρίως σκέφτονταν τότε που ο φορολογικός έλεγχος ήταν περισσότερο ανέκδοτο, η φορολογία ήταν χαμηλή και συνήθως τεκμαρτή με αστεία ποσά, είναι η πάρτη τους.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 15:12 #32

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Στην σαθρότητα που περιγράφεις καταλήξαμε, εκτός των άλλων γνωστών λόγων, και γιατί στην Ελλάδα πολλοί σαν κι εσένα το μόνο που σκέφτονται και κυρίως σκέφτονταν τότε που ο φορολογικός έλεγχος ήταν περισσότερο ανέκδοτο, η φορολογία ήταν χαμηλή και συνήθως τεκμαρτή με αστεία ποσά, είναι η πάρτη τους.
Τι σε έχω πει μέχρι τώρα?
Διάφορα.
Εκτός όλων αυτών, είσαι και σκέτη κούραση, αδερφέ μου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 15:48 #33

batista wrote:
προσπαθώντας να ... ωραιοποιήσεις και να ... νομιμοποιήσεις την φοροδιαφυγή, μου περιγράφεις πτυχές μιας κατάστασης της τελευταίας τριετίας-τετραετίας της υπερφορολόγησης. Για όλα τα προηγούμενα χρόνια του πάρτι της φοροδιαφυγής από μικρούς-μεσαίους και μεγάλους τι έχεις να μου πεις;;; Αν έχεις να μου πεις τα ίδια, άστο καλύτερα. Απλά θα μείνω με την ... απορία. Δεν είναι κακό αυτό.

Εγώ δεν κατάλαβα διαφορά τα τελευταία χρόνια, καθότι, δουλεύω εδώ κ πολλά χρόνια, μισθωτός ιδιωτ τομέα κ φορολογούμαι διαχρονικα, στην ώρα μου κ χωρίς καμμιά έκπτωση, ασχέτως αν πάει καλά η οικονομία καλα ή άσχημα..

Συνεπώς, δεν γράφω για το άτομό μου, αλλα για τους επιχειρηματίες κ τους λοιπούς ελευθ επαγγελματίες, που, πως να το κάνουμε, δίνουν δουλεια σε κόσμο κ κινούν την οικονομία.

Να σου πω ένα παράδειγμα;

Αν είχες τζίρο, ως επιχειρηματίας, 1 εκατ το χρόνο, πότε θα το σκεφτόσουν 2 φορές να πληρώσεις φόρο;
Οταν το κράτος σου ζητούσε 100 χιλ ή όταν σου ζητούσε 500 χιλ;
Πότε θα ρίσκαρες περισσότερο να κλεψεις την εφορία;
Εγώ λέω στην δεύτερη περίπτωση.

Θα μου πεις, αυτά γινονται τώρα.
Παλιότερα, δεν έκλεβαν περισσότερο την εφορία;

Σίγουρα, αλλα τώρα που βρισκομαστε σε κρίση κ έχουν μείνει ελαχιστες υγιείς επιχειρήσεις στη χώρα, αυτές πρέπει να βοηθήσουμε κ όχι να τους ανεβάζουμε τους φόρους, ωθούμενους τους επιχειρηματίες να διαπράττουν φοροδιαφυγή.

Πρέπει να ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι φόροι, για όλους..

Αλλιώς, ολοι θα κάνουν τα παντα για να τους αποφύγουν.
Αυτή ειναι η αλήθεια, άσχετο με το τι πιστεύουμε..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 16:04 #34

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Στην σαθρότητα που περιγράφεις καταλήξαμε, εκτός των άλλων γνωστών λόγων, και γιατί στην Ελλάδα πολλοί σαν κι εσένα το μόνο που σκέφτονται και κυρίως σκέφτονταν τότε που ο φορολογικός έλεγχος ήταν περισσότερο ανέκδοτο, η φορολογία ήταν χαμηλή και συνήθως τεκμαρτή με αστεία ποσά, είναι η πάρτη τους.
Τι σε έχω πει μέχρι τώρα?
Διάφορα.
Εκτός όλων αυτών, είσαι και σκέτη κούραση, αδερφέ μου.

Τουλάχιστον εγώ σου είμαι μόνο κούραση (τέλος πάντων). Εσύ μου είσαι και κούραση και κόστος. Αναλογίσου ποιος είναι σε μειονεκτικότερη θέση.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 16:21 #35

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Πρέπει να ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι φόροι, για όλους..

Ας συμφωνήσουμε λοιπόν σε κάτι. Ναι πρέπει να μειωθούν οι φόροι για όλους. Δύο τρόποι υπάρχουν για να γίνει αυτό.

1) Να εξορθολογιστούν οι δαπάνες του κράτους. Το αν θα πρέπει να μειωθούν 50% ή 1% ή 30% είναι μια άλλη συζήτηση. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να αρθούν οι αιτίες που δημιουργούν την διαφθορά (γραφειοκρατία, αναξιοκρατία, ατιμωρησία).

2) Να πληρώσουν επιτέλους και αυτοί που διαχρονικά και με διάφορα προσχήματα (όπως το πρώτο) δεν έχουν πληρώσει φόρους.

Αυτό που δεν ανέχομαι να ακούω είναι το

" ... ε δεν βαριέσαι ας γίνουν όλα τα άλλα σωστά και τότε μπορεί να αρχίσω να πληρώνω και εγώ κανένα φόρο, αν κρίνω βέβαια, πάντα με τα δικά μου ατομικά κριτήρια (της τσέπης μου) ότι πρέπει να το κάνω, γιατί αλλιώς ... last year.

Και ρίχνω και καμιά μούτζα στους πολιτικούς, την Μέρκελ και τον Σόιμπλε και καθάρισα και είμαι και ... επαναστάτης και κονομημένος...."

Αυτό φυσικά δεν είναι επανάσταση είναι η εξυπηρέτηση αποκλειστικά του ατομικού μου συμφέροντος που σίγουρα δε μπορεί να με καθιστά τιμητή σε σχέση με τα λοιπά κακώς κείμενα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει τρόπος να γλιτώνουμε φόρους; 05 Sep 2015 16:58 #36

batista wrote:

Ας συμφωνήσουμε λοιπόν σε κάτι. Ναι πρέπει να μειωθούν οι φόροι για όλους


images_2015-09-05.jpg


Ωραία, συμφωνήσαμε..
Αφού λυσαμε το πρόβλημα της φοροδιαφυγής, έλα το βράδυ σπίτι.
Έχω bbq με κρέας ελευθέρας βοσκής...

Μετα τη Θάσο, κατεβαίνοντας, πέρασα απο ενα ορεινό χωριό κ φούλαρα το ψυγείο του αμαξιού..

Άλλο πράμα!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.104 seconds