Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ανακαίνιση με… χορηγό την ΑΑΔΕ (?)

Ανακαίνιση με… χορηγό την ΑΑΔΕ (?) 30 Dec 2023 13:29 #10

  • Alex Corso (aa)
  • Alex Corso (aa)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Freelance Content Writer Corsogr
  • Posts: 27
  • Thank you received: 7
  • Karma: 0
GREGORYMO wrote:
Μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα: υπάρχουν 2 παράμετροι: ο ένας είναι ότι καλύπτει ΜΕΡΟΣ των υλικών και 100% την παροχή υπηρεσιών.
Η 2' παράμετρος αφορά αυτούς που πληρώνουν φόρο εισοδήματος τουλάχιστον 3.200€. όποιος ΔΕΝ είναι σε αυτή την κατηγορία, έτσι και αλλιώς δεν τον ενδιαφέρει.
Το πρόγραμμα πάει κατά περίσταση: αν βρεις να κάνεις την δουλειά στο 1/6, εννοείται ότι θα το προτιμήσεις.

Σε ευχαριστώ που το έφερες στην προσοχή μου, πράγματι χρειάστηκε μια δεύτερη ανάγνωση.

Οπότε αν κάποιος πληρώνει φόρο εισοδήματος τουλάχιστον 3.200€ (άρα τον ενδιαφέρει) και θέλει να ξοδέψει ακριβώς 16.000€ συνολικά για εργατικά και υλικά είναι ένα πρόγραμμα που τον συμφέρει απ' ό,τι γράφεις.

Θα αποπειραθώ να κάνω μια ερώτηση για να υπάρχει. Ποιά αντιπροσφορά θα μπορούσε να κάνει ένας εργολάβος, χωρίς αποδείξεις σε αυτή την περίπτωση, έτσι ώστε να κάνει αυτό το πρόγραμμα ασύμφορο;

Edit: Νομίζω απάντησες ήδη!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ.

Μια πιθανή αντιπρόταση θα μπορούσε να είναι η εξής: Ο εργολάβος θα μπορούσε να προτείνει να αυξηθεί ο όγκος της εργασίας που θα πρέπει να εκτελέσει, χωρίς αύξηση του συνολικού ποσού των 16.000€. Έτσι, ακόμα και αν είναι δυνατόν να καλυφθεί μόνο το 1/6 της εργασίας με αυτά τα χρήματα, ο εργολάβος μπορεί να προτείνει μια πιο περίπλοκη ή αντικειμενικά δύσκολη εργασία που θα απαιτήσει περισσότερο χρόνο ή πόρους απ' ό,τι είναι αρχικά διαθέσιμα.

Ένας άλλος τρόπος θα μπορούσε να είναι να αυξήσει το κόστος των υλικών που προσφέρει ή να μειώσει την ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών, οπότε αν και θα καλυφθεί η παροχή υπηρεσιών, το συνολικό αποτέλεσμα ίσως δεν είναι ικανοποιητικό για τον πελάτη.

Αυτές οι προτάσεις θα μπορούσαν να καθιστήσουν ασύμφορο το πρόγραμμα για τον πελάτη, καθώς ενδέχεται να μην πληροί τις αρχικές του προσδοκίες ή να απαιτεί επιπλέον δαπάνες που δεν είναι διαθέσιμες στα πλαίσια του συγκεκριμένου προϋπολογισμού.
Freelance Content Writer - Corsogr
Επικοινωνήστε μαζί μου για δημιουργία περιεχομένου στη σελίδα σας.
www.linkedin.com/in/alex-corso-274341237/
Last Edit: 30 Dec 2023 13:44 by Alex Corso (aa).
The administrator has disabled public write access.

Ανακαίνιση με… χορηγό την ΑΑΔΕ (?) 30 Dec 2023 18:09 #11

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Alex Corso (aa) wrote:
Σε ευχαριστώ που το έφερες στην προσοχή μου, πράγματι χρειάστηκε μια δεύτερη ανάγνωση.

Οπότε αν κάποιος πληρώνει φόρο εισοδήματος τουλάχιστον 3.200€ (άρα τον ενδιαφέρει) και θέλει να ξοδέψει ακριβώς 16.000€ συνολικά για εργατικά και υλικά είναι ένα πρόγραμμα που τον συμφέρει απ' ό,τι γράφεις.

Θα αποπειραθώ να κάνω μια ερώτηση για να υπάρχει. Ποιά αντιπροσφορά θα μπορούσε να κάνει ένας εργολάβος, χωρίς αποδείξεις σε αυτή την περίπτωση, έτσι ώστε να κάνει αυτό το πρόγραμμα ασύμφορο;

Edit: Νομίζω απάντησες ήδη!

Θα προσπαθήσω να απαντήσω και εγώ.

Μια πιθανή αντιπρόταση θα μπορούσε να είναι η εξής: Ο εργολάβος θα μπορούσε να προτείνει να αυξηθεί ο όγκος της εργασίας που θα πρέπει να εκτελέσει, χωρίς αύξηση του συνολικού ποσού των 16.000€. Έτσι, ακόμα και αν είναι δυνατόν να καλυφθεί μόνο το 1/6 της εργασίας με αυτά τα χρήματα, ο εργολάβος μπορεί να προτείνει μια πιο περίπλοκη ή αντικειμενικά δύσκολη εργασία που θα απαιτήσει περισσότερο χρόνο ή πόρους απ' ό,τι είναι αρχικά διαθέσιμα.

Ένας άλλος τρόπος θα μπορούσε να είναι να αυξήσει το κόστος των υλικών που προσφέρει ή να μειώσει την ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών, οπότε αν και θα καλυφθεί η παροχή υπηρεσιών, το συνολικό αποτέλεσμα ίσως δεν είναι ικανοποιητικό για τον πελάτη.

Αυτές οι προτάσεις θα μπορούσαν να καθιστήσουν ασύμφορο το πρόγραμμα για τον πελάτη, καθώς ενδέχεται να μην πληροί τις αρχικές του προσδοκίες ή να απαιτεί επιπλέον δαπάνες που δεν είναι διαθέσιμες στα πλαίσια του συγκεκριμένου προϋπολογισμού.
Αν επιλέξεις εργολάβο για τον α β λόγο, μόνος σου αποδέχεσαι αμέσως αμέσως την προμήθεια του 20-30%. Όχι, όμως στο 1/6 που καθ υπερβολή είπε η φίλη μας.
Θα ξανασταθω στο πρόγραμμα: ΜΕΡΟΣ των υλικών καλύπτει, άρα ένα κομμάτι της δουλειάς μένει εκτός. Επίσης, μην σκέφτεσαι το νούμερο 16.000 γιατί δεν έχει σημασία. Αν πχ πληρώνεις φόρο σταθερά άνω του 3.200€ έχει νόημα.
Εγώ πχ είμαι στα 2.000€ και υπολογίζω το ίδιο για τα επόμενα 5 χρόνια ΣΤΑΘΕΡΌ, άρα έχω διαθέσιμο ποσό 10.000€ (όχι, 16.000).
Επίσης, το ποσό αυτό μπορεί να 'σπάσει' σε διάφορες εργασίες και χρονικές στιγμές.
The administrator has disabled public write access.

Ανακαίνιση με… χορηγό την ΑΑΔΕ (?) 08 Jan 2024 03:30 #12

Πάντως δεν είναι, νομίζω, εντελώς ξεκάθαρο αν η όλη διαδικασία της επιστροφής ολοκληρώνεται απλά με την καταχώριση των στοιχείων του εκάστοτε τιμολογίου, χωρίς πρόσθετες μανούρες & γραφειοκρατίες.
Επίσης, αν στην περίπτωση ανακαινίσεων πολυκατοικιών & κοινόχρηστων χώρων ισχύει σωρευτικά το ποσό των (έως) 16k ανά (συν)ιδιοκτήτη. (Εδώ βέβαια η μεγάλη μανούρα θα είναι προφανώς για τον διαχειριστή..)
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.050 seconds