Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 13 Apr 2011 19:36 #37

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
ευχαριστω ντεμι.και κατι αλλο αν ξερεις.....απο την τραπεζα κυπρου στη κυπρο οταν μπουν οι τοκοι να ζητησω μια βεβαιωση τοκων με τα ονοματα και των δυο συνδικαιουχων η δυο βεβαιωσεις τοκων ξεχωριστα?γνωριζεις?
Last Edit: 13 Apr 2011 19:41 by antonios (antonakis).
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 14 Apr 2011 00:37 #38

  • ΝΤΕΜΙΝΙΟ
  • ΝΤΕΜΙΝΙΟ's Avatar
Αντόνιε θέλεις δεν θέλεις στην βεβαίωση θα αναγράφονται όλα τα ονόματα των συνδικαιούχων,απλά στην περίπτωση που κάνετε διαφορετικές φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να ζητήσεις ίδιο αριθμό αντιγράφων.
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 14 Apr 2011 01:03 #39

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
ευχαριστω ντεμι να σαι καλα ησουν κατατοπιστικοτατος
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 10:19 #40

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ's Avatar
ΝΤΕΜΙΝΙΟ wrote:
Αντόνιε θέλεις δεν θέλεις στην βεβαίωση θα αναγράφονται όλα τα ονόματα των συνδικαιούχων,απλά στην περίπτωση που κάνετε διαφορετικές φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να ζητήσεις ίδιο αριθμό αντιγράφων.
δηλ. εγω που κάνω κοινή δήλωση με τη σύζυγό μου , αλλά εκείνη έχει δικό της ΑΦΜ , θα κάνουμε απόδοση του φόρου 10% επί των τόκων με μια κοινή δήλωση στην εφορία όπου απλά θα γράφονται τα ονόματα μας; και στη φορολογική μας δήλωση θα επιμεριστούν οι τόκοι
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 10:22 #41

  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ's Avatar
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ wrote:
ΝΤΕΜΙΝΙΟ wrote:
Αντόνιε θέλεις δεν θέλεις στην βεβαίωση θα αναγράφονται όλα τα ονόματα των συνδικαιούχων,απλά στην περίπτωση που κάνετε διαφορετικές φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να ζητήσεις ίδιο αριθμό αντιγράφων.
δηλ. εγω που κάνω κοινή δήλωση με τη σύζυγό μου , αλλά εκείνη έχει δικό της ΑΦΜ , θα κάνουμε απόδοση του φόρου 10% επί των τόκων με μια κοινή δήλωση στην εφορία όπου απλά θα γράφονται τα ονόματα μας; και στη φορολογική μας δήλωση θα επιμεριστούν οι τόκοι

θΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΦΙΛΤΑΤΟΥ TSIG ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 10:50 #42

Φίλε Δημήτρη, καθώς τα λογιστικά δεν είναι ο τομέας μου η γνώμη μου δεν πρέπει να έχει ιδιαίτερη βαρύτητα. Νομίζω ότι ο φίλος Ντεμίνο το έθεσε σωστά. Έχω ακούσει ότι κάποιες εφορίες θέλουν χωριστή δήλωση για κάθε δικαιούχο και άλλες δέχονται κοινή. Όσο για την αναγραφή των τόκων στην φορολογική δήλωση δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικός ο επιμερισμός στους δικαιούχους. Για παράδειγμα μπορεί συγγενής μου να με βάλει συν-δικαιούχο στο λογαριασμό του για την περίπτωση που του συμβεί κάτι και να δηλώνει όλους τους τόκους στην δική του φορολογική δήλωση.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 11:46 #43

  • antonios (antonakis)
  • antonios (antonakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Posts: 199
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
tsig ετσι ειναι η δικια μου περιπτωση.συγγενης μου με εβαλε συνδικαιουχο στο λογαριασμο του στην κυπρο (σε περιπτωση που του συμβει κατι).και εχω γυρισει 5-6 λογιστες και αλλος λεει δεν τα δηλωνεις αλλος λεει οτι επιμεριζονται 50-50.η αληθεια ειναι οτι ουτε οι ιδιοι οι λογιστες δεν το γνωριζουν το θεμα (καταθεσεις στο εξωτερικο).εχω μπερδευτει και εγω παντως....
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 11:52 #44

  • Τζωνης
  • Τζωνης's Avatar
Αν ο λογαριασμος στο εξωτερικο ειναι ΑΤΟΚΟΣ (στη Γερμανια πολλες τραπεζες μονο τετοιους λογ/μος ανοιγουν σε αλλοδαπους) φυσικα και δεν υπαρχει λογος δηλωσης του μια και δεν "γενναει" τοκους,ετσι δεν ειναι?
The administrator has disabled public write access.

δηλωση στη φορολογικη δηλωση των καταθεσεων εξωτερικου. 19 Apr 2011 12:38 #45

  • ΝΤΕΜΙΝΙΟ
  • ΝΤΕΜΙΝΙΟ's Avatar
Τα πράγματα είναι τόσο απλά και δεν ξέρω γιατί τα μπερδεύτε τόσο πολύ. Αν οι συνδικαιούχοι κάνουν κοινή φορολογική δήλωση Ε1 και το σύνολο των τόκων αναγράφεται στον υπόχρεο τότε ο υπόχρεος κάνει μία δήλωση για απόδοση φόρου επί του συνόλου των τόκων.Αν η σύζυγος απαιτήσει για δικούς της λόγους επιμερισμό των τόκων στο Ε1, τότε γίνονται δύο δηλώσεις, απόδοσης φόρου με επιμερισμό τόσο των τόκων όσο και της απόδοσης του φόρου.Στην περίπτωση που δεν γίνεται κοινή φορολογική δήλωση τότε υποχρεωτικά γίνονται επιμερισμοί και στους τόκους και στο φόρο,με τον ανάλογο αριθμό δηλώσεων. Αν δεν γινόταν επιμερισμός τότε όλοι οι συνδικαιούχοι θα επικαλούντο ανάλωση όλου του κεφαλαίου που προέρχεται από του τόκους.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.057 seconds