Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 27 Jun 2012 12:37 #19

  • Piou
  • Piou's Avatar
Soto51 agori mou, argises kanena hrono, alla den peirazei...

Kala ola auta pou les, h eforia omws ta leei alloiws, ama den parahwrhseis to aneisprahto enoikio sto dhmosio, plhrwneis, eite eisepraxes eite ohi.

Ta leme se kanena hrono pali
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 27 Jun 2012 14:35 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Piou wrote:
Soto51 agori mou, argises kanena hrono, alla den peirazei...

Kala ola auta pou les, h eforia omws ta leei alloiws, ama den parahwrhseis to aneisprahto enoikio sto dhmosio, plhrwneis, eite eisepraxes eite ohi.

Ta leme se kanena hrono pali

1) Δεν καταλαβαίνω γιατί άργησα. Αλήθεια σου λέω. Τι έγινε πριν ένα χρόνο (και το έχασα ίσως)?

2) Η εφορία δε λέει τίποτα, χωρίς να είναι γραμμένο σε κάποιο νόμο, ΠΟΛ, εγκύκλιο ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Αν κάνω λάθος (πιθανόν) σε αυτά που λέω, πες μου βάσει ποιας διάταξης κάνω λάθος.

3) Τη δήλωση ΕΓΩ την υποβάλλω, και γράφω μέσα ό,τι θέλω. Δεν μπορεί κανένας να με υποχρεώσει να δηλώσω κάτι που δεν θέλω να δηλώσω.

4) Αν ψευδώς δηλώσω κάτι μέσα στη δήλωση, ή αν αποκρύψω εισοδήματα που είχα, τότε έχουν το δικαίωμα (βάσει του νόμου) να με κυνηγήσουν γιατί δήλωσα ψευδώς (ή απέκρυψα εισοδήματα). Υπάρχει άλλος λόγος να με κυνηγήσουν? Αν ναι, πες τον, να τον μάθω (δεν κάνω πλάκα - το εννοώ αυτό).

5) Και δεν καταλαβαίνω τι θα αλλάξει "σε κανένα χρόνο πάλι" και βάζεις αυτό το όριο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 29 Jun 2012 14:10 #21

  • eytyxios
  • eytyxios's Avatar
φιλε ακου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αν εχεις συμβολαιο θεοριμενο απο την εφορια,προσκομισε το σε συτην και πες τους οτι παρετισε απο τα ενοικια!!!!δεν φορολογισε απο την ημερομινια αυτην!!!!!!!και η εφορια ψαχνει αυτον!!!!!το εχω κανει εγωωωωωωωωωωωωωω
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 29 Jun 2012 22:02 #22

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 13 Jul 2012 11:36 #23

  • mmmmm
  • mmmmm's Avatar
αν του εχεις συβολαιο θεοριμενο,το πας στην εφορια,και απαλασεσε εσυ απο φορους!!τα ενοικια ομως θα τα αποδιδει αυτος στην εφορια!!!!καλο´;;;
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 13 Jul 2012 22:08 #24

  • thomaskr
  • thomaskr's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 8
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0 (1)
soto51 wrote:
Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα:

Εγώ θεωρώ ότι ενοίκια που δεν πληρώθηκαν ΔΕΝ πρέπει να δηλώνονται.
Έδωσες απόδειξη ότι τα πήρες? Όχι. Τα πέρασε στα βιβλία του ότι τα πλήρωσε? Όχι. Επομένως τι να δηλώσεις?

Έστω τώρα ότι το 2011 σου πλήρωσε 8 νοίκια (από τα 12). Θα δηλώσεις τα 8 που εισέπραξες.
Έστω επίσης ότι το 2012 σου πλήρωσε 16 νοίκια (12 του 2012 και 4 του 2011 που σου χρώσταγε από πέρσι).
Στη δήλωση του 2013 θα τα βάλεις όλα, και είσαι εν τάξει. Και με τον ενοικιαστή, και με την εφορία, και με το σωστό, και με τη συνείδησή σου.
Τι κινδυνεύεις να πάθεις στη δήλωση του 2012 που δήλωσες (αληθώς) μόνο 8 νοίκια? Να σου πουν ότι δήλωσες ψέμματα? Να σου πουν ότι απέκρυψες εισόδημα? Αφού τίποτα από αυτά δεν ισχύει.
Γιατί υπάρχει προβληματισμός?

Στην ΑΠΙΘΑΝΗ περίπτωση (αλλά έστω ότι συμβαίνει) που (με βάση το κατατεθειμένο στην εφορία ενοικιαστήριο) σε φωνάζουν και σου πούνε:
"Εδώ μας δηλώσατε ότι νοικιάσατε το κατάστημα σας στον κ. Τσιστσόπουλο, γιατί δε δηλώσατε τα νοίκια που εισπράξατε?"
θα απαντήσεις:
"Γιατί δεν τα εισέπραξα".
Δε νομίζω να υπάρχει δικαστήριο που θα σε κρίνει ένοχο για κάτι τέτοιο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι.Για να δηλώσεις οτι πήρες 8 από τα 12 ενοίκια πρέπει οι άλλοι 4 μήνες να εμφανίζεται κενό το οίκημα.Για να γίνει δεκτό αυτό πρέπει να υπάρχει απόδειξη της ΔΕΗ με μηδενική κατανάλωση,πράγμα αδύνατο αν μένει κάποιος ενοικιαστής.

Μόνη λύση είναι η παραχώρηση στο δημόσιο.Εσύ χάνεις τα ενοίκια,δεν φορολογείσαι για αυτά και το δημόσιο ψάχνει τον ενοικιαστή για να τα εισπράξει.Απαραίτητη προυπόθεση είναι ιδιωτικό συμφωνητικό θεωρημένο στην εφορία.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 13 Jul 2012 22:23 #25

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
thomaskr wrote:
Για να δηλώσεις οτι πήρες 8 από τα 12 ενοίκια πρέπει οι άλλοι 4 μήνες να εμφανίζεται κενό το οίκημα.Για να γίνει δεκτό αυτό πρέπει να υπάρχει απόδειξη της ΔΕΗ με μηδενική κατανάλωση,πράγμα αδύνατο αν μένει κάποιος ενοικιαστής.

Μόνη λύση είναι η παραχώρηση στο δημόσιο.Εσύ χάνεις τα ενοίκια,δεν φορολογείσαι για αυτά και το δημόσιο ψάχνει τον ενοικιαστή για να τα εισπράξει.Απαραίτητη προυπόθεση είναι ιδιωτικό συμφωνητικό θεωρημένο στην εφορία.

Αν είναι κενό, δεν το συζητάω, προφανώς και δε θα τα δηλώσεις.

Ερώτημα προκύπτει (ίσως) αν ο άνθρωπος μένει μέσα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ να σε πληρώσει (πράμα συνηθισμένο την εποχή μας) και δε σου πληρώνει 4 από τα 12 νοίκια.
Δεν του κάνεις έξωση (δείχνεις κατανόηση και ελπίζεις ότι κάποτε θα στα δώσει), αλλά δεν εισπράττεις κι όλας.
Εγώ λέω ότι ΔΕΝ θα τα δηλώσω (τι να δηλώσω? Αφού δεν εισέπραξα).

Του χρόνου (αν μου τα δώσει), θα τα δηλώσω.

Απλά πράματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 13 Jul 2012 22:54 #26

  • apo1979
  • apo1979's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
soto51 wrote:
Αν είναι κενό, δεν το συζητάω, προφανώς και δε θα τα δηλώσεις.

Ερώτημα προκύπτει (ίσως) αν ο άνθρωπος μένει μέσα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ να σε πληρώσει (πράμα συνηθισμένο την εποχή μας) και δε σου πληρώνει 4 από τα 12 νοίκια.
Δεν του κάνεις έξωση (δείχνεις κατανόηση και ελπίζεις ότι κάποτε θα στα δώσει), αλλά δεν εισπράττεις κι όλας.
Εγώ λέω ότι ΔΕΝ θα τα δηλώσω (τι να δηλώσω? Αφού δεν εισέπραξα).

Του χρόνου (αν μου τα δώσει), θα τα δηλώσω.

Απλά πράματα.

απλά είναι αλλά όχι νόμιμα δυστυχώς.
ιδια περίπτωση είναι και οταν πχ είσαι υπάλληλος με μπλοκάκι σε εταιρία και έχεις υπογράψει συμφωνητικό με ένα μηνιαίο πχ ποσό. Ακόμα και αν δεν πληρωθείς κάποιο μήνα εσύ πρέπει να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών και αυτό, οχι μόνο σου αυξάνει το εισόδημα, αλλά πρέπει να πλήρωσεις και το φπα απο την τσέπη σου!
Last Edit: 13 Jul 2012 22:55 by apo1979.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Απλήρωτα ενοίκια σε φορολογική δήλωση 14 Jul 2012 03:33 #27

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
apo1979 wrote:
εσύ πρέπει να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών

Έχω ξαναρωτήσει (για το νοίκι) όπως ρωτάω εσένα τώρα, και απάντηση δεν πήρα. Να δούμε αν θα πάρω από σένα.

Η ερώτησή μου:

Μπορείς να μου δώσεις τον αριθμό του νόμου που λέει αυτό που έγραψες?

Δηλαδή:

Έχεις σύμβαση με μηνιαίο μισθό, ΔΕΝ σε πληρώνουν, αλλά κάποιος νόμος σε υποχρεώνει να κόβεις ΔΠΥ.

ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο νόμος (ΠΟΛ, ΠΔ, ό,τι διάολο είναι)?

Μπορείς να μου τον πεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds