Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ 23 Sep 2012 23:31 #37

  • Dr Eng
  • Dr Eng's Avatar
Ανώνυμος wrote:
Σε όσες τράπεζες πέρασα την Παρασκευή, ρώτησα και μου είπαν όλες ότι τα επιτόκια θα κυμανθούν πτωτικά το επόμενο διάστημα, οπότε για όσο μεγαλύτερο διάστημα δευσμεύσω τα χρήματά μου με το τρέχον επιτόκιο θα είναι καλύτερα, προφανώς εν όψει ανακεφαλαιοποίησης
Ανώνυμε θα σου απαντήσω καλοπροαίρετα κι όχι καχύποπτα θεωρώντας ότι είσαι όντως πελάτης κι όχι στέλεχος - υπάλληλος- μέτοχος μεγάλης τράπεζας (γιατί υπάρχουν και από αυτούς πλέον σε αυτό το φόρουμ) που θέλει να κατευθύνει πιθανώς τους πελάτες.
Η δική μου οπτική γωνία για το τι πραγματικά παίζεται είναι η εξής (την έχω γράψει και σε άλλο θέμα απλά την ξαναγράφω για λόγους συνέχειας στο παρόν θέμα...).
Οι μεγάλες τράπεζες αφού εξασφάλισαν να ρεφάρουν τη χασούρα του PSI φορτώνοντας το δημόσιο χρέος χωρίς να κρατικοποιηθούν, ετοιμάζονται για τεχνητή μείωση των επιτοκίων. Επειδή όμως θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τη το σκύλο χορτάτο θα την πατήσουν από το γεγονός ότι έχουν αφήσει έξω από το χορό τις μικρές τράπεζες εκβιάζοντας τες άμεσα να συγχωνευτούν με τις μεγάλες.
Ακριβώς αυτό λοιπόν πρέπει να εκμεταλλευτούμε οι αποταμιευτές, πηγαίνοντας όλοι στις μικρές και μάλιστα όπου δίνουν μεγαλύτερο επιτόκιο , ωστε να αναγκαστούν οι μεγάλες να επανέλθουν σε ψηλά επιτόκια.
Εξάλλου η Alpha (που έβγαλε μάλιστα και ανακοίνωση για επικείμενη αποκλιμάκωση των επιτοκίων) δανείζει χρήμα μέσω των πιστωτικών με 17% οπότε και 6% να δώσει στην προθεσμιακή πάλι κέρδος έχει...
Όσο για την προσπάθεια αποκλιμάκωσης αργεί ακόμα, θα ξεκινήσει κατά πάσα πιθανότητα μετά την ανακεφαλαίωση των μεγάλων με τη δόση των 31δις. Ενδεικτικό ότι αργεί είναι ότι η Πειραιώς δίνει την τρέχουσα περίοδο σε τρεχούμενο 5%(WinBank Direct).

Οι αγορές είμαστε εμείς, ας μην τους αφήσουμε λοιπόν να μας χειραγωγούν...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.051 seconds