Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια;

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 19 Jan 2014 05:27 #37

flox wrote:
waverunner wrote:
τα επιτοκια θα αναιβουν μονο εαν επιστρεψουμε στην ΔΡΧ
εαν μεινουμε κατω απο την γερμαντικη μποτα, τα επιτοκια των προθεσμιακων θα ειναι απο 1,50 εως 2,
συνεπως λόγω και του πληθωρισμου που θα εχουμε κ σιγουρα θα αναιβει , η αξια των χρηματων σε ευρω, θα μειωνεται

Mπλακ χιουμορ, φιλε μου? Αν γυρισουμε στη δραχμη το μονο που θα ανεβει ειναι η φτωχεια και η δυστυχια μας.
Ολες οι καταθεσεις θα χασουν αυτοματα το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους, οποτε το τελευταιο που θα μας απασχολει θα ειναι τα επιτοκια.

εισαι φιλος με τον πρετεντερη στο faceBook?
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 19 Jan 2014 07:52 #38

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
waverunner wrote:
εισαι φιλος με τον πρετεντερη στο faceBook?

Όχι, έχει γίνει φίλος με τη Μαρία και την Αφροδίτη εδώ μέσα!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 19 Jan 2014 17:50 #39

flox wrote:
waverunner wrote:
τα επιτοκια θα αναιβουν μονο εαν επιστρεψουμε στην ΔΡΧ
εαν μεινουμε κατω απο την γερμαντικη μποτα, τα επιτοκια των προθεσμιακων θα ειναι απο 1,50 εως 2,
συνεπως λόγω και του πληθωρισμου που θα εχουμε κ σιγουρα θα αναιβει , η αξια των χρηματων σε ευρω, θα μειωνεται

Mπλακ χιουμορ, φιλε μου? Αν γυρισουμε στη δραχμη το μονο που θα ανεβει ειναι η φτωχεια και η δυστυχια μας.
Ολες οι καταθεσεις θα χασουν αυτοματα το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους, οποτε το τελευταιο που θα μας απασχολει θα ειναι τα επιτοκια.


Καλά για ποιες καταθεσεις μας μιλας τωρα? Τα 5-10 χιλιαρικα που εχει ο κοσμακης για μην του τυχει ενα νοσοκομειο?
Δεν εχεις δει οτι το 90% των ιδιωτικων καταθεσεων αφορα λογ/μους με κατθεσεις κατω των 10 χιλ. ευρω?
Αυτους δεν νομιζω οτι τους απασχολει το νομισμα.
Τωρα για ποσα μεγαλα, νομιζω οτι μονο βλακες τα εχουν στην Ελλαδα. Ανηκεις σε αυτους?
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 19 Jan 2014 22:10 #40

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Πιστεύω πως αρκετά περισσότερος κόσμος θα είχε στείλει τα χρήματα του στο εξωτερικό αν δεν υπήρχαν κάποιες θεωρητικές έως πρακτικές επιφυλάξεις ή φόβοι, όπως για παράδειγμα η επιβολή πιθανού φορο-χαρατσιού σε καταθέτες που νόμιμα και καθαρά (άρα και καταγεγραμμένα από το κράτος) στείλανε ή θέλουν να στείλουν τα χρήματα του έξω. Νομίζω πως η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε καν (για να μην πω πως θα ικανοποιούταν κι από πάνω).
Παρά το γεγονός ότι ζούμε σε ένα κράτος παράνοιας που μπορεί να αποφασίσει ό,τι του κατέβει, ήθελα τη γνώμη των όποιων πιο έμπειρων εδώ μέσα σχετικά με το πόσο νόμιμη ή νομότυπη (με βάση ελληνικούς ή και διεθνείς κανονισμούς) θα μπορούσε να είναι μια τέτοια απειλή σαν αυτή που αναφέρω πιο πάνω ή γενικότερα πως το βλέπετε.
Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 20 Jan 2014 02:04 #41

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Voukes wrote:
Πιστεύω πως αρκετά περισσότερος κόσμος θα είχε στείλει τα χρήματα του στο εξωτερικό αν δεν υπήρχαν κάποιες θεωρητικές έως πρακτικές επιφυλάξεις ή φόβοι, όπως για παράδειγμα η επιβολή πιθανού φορο-χαρατσιού σε καταθέτες που νόμιμα και καθαρά (άρα και καταγεγραμμένα από το κράτος) στείλανε ή θέλουν να στείλουν τα χρήματα του έξω. Νομίζω πως η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε καν (για να μην πω πως θα ικανοποιούταν κι από πάνω).
Παρά το γεγονός ότι ζούμε σε ένα κράτος παράνοιας που μπορεί να αποφασίσει ό,τι του κατέβει, ήθελα τη γνώμη των όποιων πιο έμπειρων εδώ μέσα σχετικά με το πόσο νόμιμη ή νομότυπη (με βάση ελληνικούς ή και διεθνείς κανονισμούς) θα μπορούσε να είναι μια τέτοια απειλή σαν αυτή που αναφέρω πιο πάνω ή γενικότερα πως το βλέπετε.
Ευχαριστώ.

Τα έχουμε ξαναγράψει ρε Βουκες, αυτά που ρωτάς. Ψάξε λίγο το φόρουμ.

Εν πάσει περιπτώσει:
1) Έχεις δίκιο στο "η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε". Έχει καλλιεργηθεί η άποψη-πεποίθηση-θεωρία για "τα λαμόγια που έβγαλαν τα λεφτά τους έξω".
2) Η πλειψηφία των καταθετών δεν έχει εξοικειωθεί, δε ξέρει, δεν αισθάνεται ασφάλεια, για καταθέσεις στο εξωτερικό. Αυτοί είναι που διατηρούν τα 150-160 δις στις τράπεζες.
3) Αυτοί οι ίδιοι όμως, αν αισθανθούν κάποια απειλή, θα σπεύσουν να τα σηκώσουν για να τα βάλουν στο στρώμα.
4) Και επειδή αυτό (το σήκωμα) δεν μπορεί να γίνει (διότι το ρευστό σε χαρτονόμισμα δεν υπάρχει πίσω από τα γκισέ), θα εφευρεθούν και θα "ψηφιστούν" κανονισμοί που με κάποιο τρόπο θα το φρενάρουν.
5) Είναι γνωστοί οι κανονισμοί που διέπουν μη ελεύθερες συναλλαγματικά χώρες, άλλωστε πριν 20-30 χρόνια ίσχυαν και εδώ. Έ, θα ξαναγυρίσουμε σε τέτοιους.
6) Μη με ρωτήσεις "πότε?". Μπορεί και ποτέ. Πάντως αν τα πράματα στραβώσουν κι άλλο, αυτή θα είναι η συνέχεια. Αλλά γενικώς να ξέρεις ότι τέτοιες μεταβολές γίνονται νύχτα σαββατοκύριακο, ακριβώς για να προλάβουν φαινόμενα ντόμινο στις αντιδράσεις. ΔΕΝ θα μας ενημερώσει κανείς ότι (π.χ.) από Δευτέρα μπαίνει πλαφόν στις εβδομαδιαίες αναλήψεις. Θα μας έρθει ξαφνικό.
7) Δεν υπάρχει θέμα "νόμιμου" ή "νομότυπου". Ότι κι αν γίνει, θα κατοχυρωθεί νομοθετικά. Δεν πρόκειται δηλαδή "παράνομα" να σου κουρέψουν κάτι, ή να σου βάλουν πλαφόν στις αναλήψεις σου. Θα το κάνουν, και θα είναι στο ΦΕΚ ότι νομίμως το κάνουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Voukes, maria (mb361)

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 20 Jan 2014 03:57 #42

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
soto51 wrote:
Voukes wrote:
Πιστεύω πως αρκετά περισσότερος κόσμος θα είχε στείλει τα χρήματα του στο εξωτερικό αν δεν υπήρχαν κάποιες θεωρητικές έως πρακτικές επιφυλάξεις ή φόβοι, όπως για παράδειγμα η επιβολή πιθανού φορο-χαρατσιού σε καταθέτες που νόμιμα και καθαρά (άρα και καταγεγραμμένα από το κράτος) στείλανε ή θέλουν να στείλουν τα χρήματα του έξω. Νομίζω πως η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε καν (για να μην πω πως θα ικανοποιούταν κι από πάνω).
Παρά το γεγονός ότι ζούμε σε ένα κράτος παράνοιας που μπορεί να αποφασίσει ό,τι του κατέβει, ήθελα τη γνώμη των όποιων πιο έμπειρων εδώ μέσα σχετικά με το πόσο νόμιμη ή νομότυπη (με βάση ελληνικούς ή και διεθνείς κανονισμούς) θα μπορούσε να είναι μια τέτοια απειλή σαν αυτή που αναφέρω πιο πάνω ή γενικότερα πως το βλέπετε.
Ευχαριστώ.

Τα έχουμε ξαναγράψει ρε Βουκες, αυτά που ρωτάς. Ψάξε λίγο το φόρουμ.

Εν πάσει περιπτώσει:
1) Έχεις δίκιο στο "η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε". Έχει καλλιεργηθεί η άποψη-πεποίθηση-θεωρία για "τα λαμόγια που έβγαλαν τα λεφτά τους έξω".
2) Η πλειψηφία των καταθετών δεν έχει εξοικειωθεί, δε ξέρει, δεν αισθάνεται ασφάλεια, για καταθέσεις στο εξωτερικό. Αυτοί είναι που διατηρούν τα 150-160 δις στις τράπεζες.
3) Αυτοί οι ίδιοι όμως, αν αισθανθούν κάποια απειλή, θα σπεύσουν να τα σηκώσουν για να τα βάλουν στο στρώμα.
4) Και επειδή αυτό (το σήκωμα) δεν μπορεί να γίνει (διότι το ρευστό σε χαρτονόμισμα δεν υπάρχει πίσω από τα γκισέ), θα εφευρεθούν και θα "ψηφιστούν" κανονισμοί που με κάποιο τρόπο θα το φρενάρουν.
5) Είναι γνωστοί οι κανονισμοί που διέπουν μη ελεύθερες συναλλαγματικά χώρες, άλλωστε πριν 20-30 χρόνια ίσχυαν και εδώ. Έ, θα ξαναγυρίσουμε σε τέτοιους.
6) Μη με ρωτήσεις "πότε?". Μπορεί και ποτέ. Πάντως αν τα πράματα στραβώσουν κι άλλο, αυτή θα είναι η συνέχεια. Αλλά γενικώς να ξέρεις ότι τέτοιες μεταβολές γίνονται νύχτα σαββατοκύριακο, ακριβώς για να προλάβουν φαινόμενα ντόμινο στις αντιδράσεις. ΔΕΝ θα μας ενημερώσει κανείς ότι (π.χ.) από Δευτέρα μπαίνει πλαφόν στις εβδομαδιαίες αναλήψεις. Θα μας έρθει ξαφνικό.
7) Δεν υπάρχει θέμα "νόμιμου" ή "νομότυπου". Ότι κι αν γίνει, θα κατοχυρωθεί νομοθετικά. Δεν πρόκειται δηλαδή "παράνομα" να σου κουρέψουν κάτι, ή να σου βάλουν πλαφόν στις αναλήψεις σου. Θα το κάνουν, και θα είναι στο ΦΕΚ ότι νομίμως το κάνουν.
Τα έχουμε ξαναγράψει και ίσως θα τα ξαναγράφουμε αναλόγως με τα όποια δεδομένα αλλάζουν και θα αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι σε αυτό το τρελοκομείο. Γι αυτό απεύθυνα τον προβληματισμό μήπως μου/μας ξέφυγε κάτι.
Η ουσία του ερωτήματος που έθεσα soto51 δεν είναι τι θα υποστούν και πως, οι εδώ καταθέτες. Είναι το τι μπορεί να υποστούν οι "καθαροί" καταθέτες που στείλανε ή θέλουν να στείλουν τα χρήματα τους στο εξωτερικό. Μέχρι που μπορούν (κι αν μπορούν) να το φθάσουν οι όποιοι κυβερνώντες το θέμα για να κουρέψουν ή φορολογήσουν νόμιμες καταθέσεις των ελλήνων σε ξένες τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 20 Jan 2014 04:02 #43

Kratistos wrote:
flox wrote:
waverunner wrote:
τα επιτοκια θα αναιβουν μονο εαν επιστρεψουμε στην ΔΡΧ
εαν μεινουμε κατω απο την γερμαντικη μποτα, τα επιτοκια των προθεσμιακων θα ειναι απο 1,50 εως 2,
συνεπως λόγω και του πληθωρισμου που θα εχουμε κ σιγουρα θα αναιβει , η αξια των χρηματων σε ευρω, θα μειωνεται

Mπλακ χιουμορ, φιλε μου? Αν γυρισουμε στη δραχμη το μονο που θα ανεβει ειναι η φτωχεια και η δυστυχια μας.
Ολες οι καταθεσεις θα χασουν αυτοματα το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους, οποτε το τελευταιο που θα μας απασχολει θα ειναι τα επιτοκια.


Καλά για ποιες καταθεσεις μας μιλας τωρα? Τα 5-10 χιλιαρικα που εχει ο κοσμακης για μην του τυχει ενα νοσοκομειο?
Δεν εχεις δει οτι το 90% των ιδιωτικων καταθεσεων αφορα λογ/μους με κατθεσεις κατω των 10 χιλ. ευρω?
Αυτους δεν νομιζω οτι τους απασχολει το νομισμα.
Τωρα για ποσα μεγαλα, νομιζω οτι μονο βλακες τα εχουν στην Ελλαδα. Ανηκεις σε αυτους?

Κρατιστε τα χουμε ξαναγραψει αυτα ...εγω τα εχω κ ελλαδα κ εξωτερικο κ εχω βοηθησει κ πολλους να τα βγαλουν εξω κ να κοιμουνται ησυχοι τα βραδυα.
Και εχει ξαναγινει η συζητηση δρχ η ευρω.
Εγω προσωπικα δεν εχω καταληξει τι ειναι καλυτερα . Επενδυτης ειμαι κ κοιταω πως θα αυξησω την περιουσια μου ειτε με δραχμες ειτε με ευρω ειτε με NOK .
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 20 Jan 2014 07:42 #44

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Voukes wrote:
Τα έχουμε ξαναγράψει και ίσως θα τα ξαναγράφουμε αναλόγως με τα όποια δεδομένα αλλάζουν και θα αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι σε αυτό το τρελοκομείο. Γι αυτό απεύθυνα τον προβληματισμό μήπως μου/μας ξέφυγε κάτι.
Η ουσία του ερωτήματος που έθεσα soto51 δεν είναι τι θα υποστούν και πως, οι εδώ καταθέτες. Είναι το τι μπορεί να υποστούν οι "καθαροί" καταθέτες που στείλανε ή θέλουν να στείλουν τα χρήματα τους στο εξωτερικό. Μέχρι που μπορούν (κι αν μπορούν) να το φθάσουν οι όποιοι κυβερνώντες το θέμα για να κουρέψουν ή φορολογήσουν νόμιμες καταθέσεις των ελλήνων σε ξένες τράπεζες.

Μόνος σου το είπες, "η πλειοψηφία του μέσου πολίτη δε θα αντιδρούσε". Με άλλα λόγια είπες αυτό που αλλιώς λέγεται "πολιτικό κόστος" και το οποίο συνεκτιμάται, πριν αποφασιστεί κάθε ενέργεια.
Μέχρι που μπορούν να φτάσουν:
Κατ' αρχήν υπάρχει τεχνικό θέμα, δηλαδή δεν μπορούν να αλλάξουν τη νομοθεσία ξενων χωρών και να επιβάλλουν φορολόγηση εκεί.
Αλλά εκτός απ' αυτό, όλα τα άλλα μπορούν. Μπορούν π.χ. να φορολογήσουν ΕΔΩ τους καταθέτες του έξω (ήδη το έχουν κάνει με τις 21.000 επιστολές που λέγανε "που τα βρήκες και τα στειλες").
Και γενικώς, ως πρεζόνια με τρομερή ανάγκη για χρήμα (και δεν κάνω διάκριση: Είτε νδ-πασοκ κυβερνάει είτε συριζα, η ανάγκη θα παραμείνει), δεν φείδονται προ ουδενός.
Και μπορούν, γιατί έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι, δηλαδή τη νομοθεσία την οποία τη φτιάνουν όπως τους βολεύει.

Επομένως, μπορούν.
Και χάραξε την πορεία σου με βάση αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ποτε θα ανεβουν τα επιτοκια; 20 Jan 2014 16:27 #45

George wrote:
Kratistos wrote:
flox wrote:
waverunner wrote:
τα επιτοκια θα αναιβουν μονο εαν επιστρεψουμε στην ΔΡΧ
εαν μεινουμε κατω απο την γερμαντικη μποτα, τα επιτοκια των προθεσμιακων θα ειναι απο 1,50 εως 2,
συνεπως λόγω και του πληθωρισμου που θα εχουμε κ σιγουρα θα αναιβει , η αξια των χρηματων σε ευρω, θα μειωνεται

Mπλακ χιουμορ, φιλε μου? Αν γυρισουμε στη δραχμη το μονο που θα ανεβει ειναι η φτωχεια και η δυστυχια μας.
Ολες οι καταθεσεις θα χασουν αυτοματα το μεγαλυτερο μερος της αξιας τους, οποτε το τελευταιο που θα μας απασχολει θα ειναι τα επιτοκια.


Καλά για ποιες καταθεσεις μας μιλας τωρα? Τα 5-10 χιλιαρικα που εχει ο κοσμακης για μην του τυχει ενα νοσοκομειο?
Δεν εχεις δει οτι το 90% των ιδιωτικων καταθεσεων αφορα λογ/μους με κατθεσεις κατω των 10 χιλ. ευρω?
Αυτους δεν νομιζω οτι τους απασχολει το νομισμα.
Τωρα για ποσα μεγαλα, νομιζω οτι μονο βλακες τα εχουν στην Ελλαδα. Ανηκεις σε αυτους?

Kratiste, αυτό που λες είναι να γυρίσουμε στη Δραχμή για να ανέβουν τα επιτόκια, επειδή οι μη βλάκες τα έχουν έξω και ότι αυτό δεν ενοχλεί τους έχοντες τα λίγα στο εσωτερικό !
Αυτό σε απασχολεί δηλαδή ?

Εγω δεν λεω αυτο. Απλως σου επισημαινω οτι η πλειοψηφια του λαου δεν εχει καταθεσεις σημαντικες για να τους απασχολουν τα επιτοκια.
Μια μικρη μειοψηφια που εχουν καποια λεφτα (ενδεχομενως σε αυτους ενηκεις και εσυ) ανησυχουν για τα επιτοκια και το νομισμα.Εγω προσωπικα καποια λεφτα που εχω τα εβγαλα στο εξωτερικο και αντηλαξα την ασφαλεια τους με μηδενικο επιτοκιο.Εχοντας χασει και λεφτα απο το κουρεμα των ΟΕΔ, προσωπικα με συμφερει η επανοδος ειτε σε διπλο νομισμα ειτε και στην δραχμη, ωστε να παρω εστω και πληθωριμενα ενα ποσο των χρηματων που εχασα.
Last Edit: 20 Jan 2014 16:36 by Kratistos (Ekratistos).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds