Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προταση για προθεσμιακη?

Re:Απ: Προταση για προθεσμιακη? 17 Apr 2015 16:18 #649

larry wrote:
Tελικα εκλεισα στο e-ανοδος της Εθνικης, μαζι με τους ποντους του go4more το επιτοκιο ειναι 2%.
Ο τοκος καταβαλλεται καθε μηνα και η διαρκεια 18μηνη, αλλα οποτε θες διακοπτεις ανεξοδα.
Πιο ασφαλης μου φανηκε η Εθνικη παρα οι online τραπεζουλες του εξωτερικου οπου εισαι ξεκρεμαστος... :)
Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο και να βγεις κερδισμένος για το καλό όλων μας.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 19 Apr 2015 13:28 #650

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Billythekid (biotech13) wrote:
folion2008 wrote:
Billythekid (biotech13) wrote:
Έχω τοποθετήσει ένα μέρος του κεφαλαίου σε Α/Κ με θεματοφύλακα τράπεζα του Λουξεμβούργου και ένα άλλο μέρος στην τράπεζα ADVANZIA (πάλι Λουξεμβούργου)

Αγαπητέ Billythekid,έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα αμοιβαία διαχείρισης εξωτερικού(με θεματοφύλακα τράπεζα εξωτερικού) και αυτό που έχεις και αυτό πού έχω και εγώ και άλλοι δεν είναι ονομαστικά τα μερίδια,με την έννοια ότι το αμοιβαιο έξω έχει πελάτη την eurobank και την alpha ,οι οποίες ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΔΩ έχουν στοιχεία των πελατών.
Θέλω να πώ ότι αυτό που λές, άν στηρίζεται μόνο σε αυτό που σου είπε ο υπάλληλος της Τράπεζας μάλλον δεν ισχύει.Συνήθως ειναι ανεπαρκής η γνώση των τραπεζικών υπαλλή΄λων.
Εγώ ρώτησα απευθείας σε πιό υψηλά κλιμάκια,για να πάρω γραπτή απάντηση για την ονομαστικοποίηση των μεριδίων και απάντηση γιόκ. Το μόνο που κατάλαβα είναι οτι ή όλα μαζί είναι ονομαστικά ή κανένα

Δεν είναι όλα τα αμοιβαία διαχείρισης ίδια αδερφέ.
Το συγκεκριμένο που έχω της Eurobank είναι 1000000% ονομαστικό.


ΑΦΟΥ ΤΟ ΛΕΣ ,ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕ ,ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝ Ο ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΤΡΑΠΕΖΑ.ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ EUROBANK ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΜΕΡΙΔΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ ΞΕΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΤΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 19 Apr 2015 17:30 #651

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
υπάρχουν επιτοκια πανω απο 2% τωρα?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 19 Apr 2015 23:44 #652

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
KEDR 3% ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ...
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 21 Apr 2015 04:25 #653

  • Johny (roto)
  • Johny (roto)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 4
  • Karma: 0
tsarkalakos wrote:
υπάρχουν επιτοκια πανω απο 2% τωρα?


Λοιπόν, πριν 2 ημέρες, λήξη ετήσιας προθεσμιακής με 2,80% στην Ευρωμπανκ .
Πάω να ανανεώσω μου λένε 1,75%...
Ωραία θα τα στείλω εξωτερικό τους λέω. Έχω βρει επιτόκιο 1% καθαρό για μέχρι 22.950€ και 0,40% μεικτό για ό,τι παραπάνω [όλα αυτά στη Γαλλία].
Μετά από 1 ώρα μου τηλεφωνούν και μου προτείνουν 6μηνη προθεσμιακή με 1,90% με μηνιαία απόδοση τόκων.
Το δέχτηκα διότι το θεωρώ ελκυστικό, ιδίως με τη μηνιαία απόδοση, ελπίζοντας ότι δεν θα έχουμε capital controls ή κάτι χειρότερο.
Πάντως εμπιστεύομαι περισσότερο την eurobank από τις υπόλοιπες Ελληνικές συστημικές διότι έχουν στο μετοχολόγιο ξένους ιδιώτες επενδυτές (fairfax). Βέβαια η νεκροψία θα δείξει, αλλά όπως και να έχει το πράγμα σε σχέση με τα επιτόκια εξωτερικού βγαίνω κερδισμένος. Και το 2012 διάλεξα Ελλάδα αντί για τα σχεδόν μηδενικά εξωτερικού και βγήκα κερδισμένος.
Εδώ θα είμαστε πάλι σε 6 μήνες να τα πούμε. :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 21 Apr 2015 22:38 #654

Το 2012 όμως τα επιτόκια ήταν τριπλάσια.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 21 Apr 2015 22:59 #655

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Ίσως είναι νωρίς οι 6 μήνες
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 22 Apr 2015 10:10 #656

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
Η Πειραιως ανεβασε κατα 0,1% το επιτοκιο προθεσμιακης μεσω web banking!
Αυτο θα πει γαλαντομια :woohoo:
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
The administrator has disabled public write access.

Προταση για προθεσμιακη? 22 Apr 2015 15:09 #657

ΕΡΜΗΣ (ΕΡΜΗΣ83) wrote:
Το 2012 όμως τα επιτόκια ήταν τριπλάσια.

Εμ,εδώ είναι το θέμα...μιλάμε για μια σχεδόν χρεωκοπημένη τραπεζικά χώρα,που παρ'όλα αυτά,οι τράπεζές της προσφέρουν επιτόκια επιεικώς αστεία!Όταν έχεις τη δυνατότητα με 1% επιτόκιο να φυλάσσεις π.χ. τα χρήματά σου στο Λουξεμβούργο και με εγγυημένες καταθέσεις μέχρι 100.000 ευρώ και στην Ελλάδα σου λένε "1.60%-1.90%" ουσιαστικά σε ωθούν να τους φτύσεις στα μούτρα και να τα στείλεις ΝΟΜΙΜΑ έξω.

Δώσε ρε μ@λ@κ@ ένα κίνητρο στον Έλληνα να κρατήσει εδώ τα χρήματά σου,έχεις 75 δις εκκροές καταθέσεων μέσα σε 6 μήνες!
Το 2012 εκεί που όλοι είχαν βουήξει για έξοδο πάλι από την ευρωζώνη,σου προσέφεραν από 4%-5% επιτόκια και υπήρχαν και κάτι εξαιρετικές περιπτώσεις με 6.5% (ελληνική τράπεζα-βέβαια μετά κατέρρευσε,αλλά κανείς δεν έχασε τα χρήματά σου,γιατί απορροφήθηκαν τα Εν Ελλάδι καταστήματα από ελληνικές τράπεζες).
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Last Edit: 22 Apr 2015 15:10 by Billythekid (biotech13).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Time to create page: 0.074 seconds