Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 25 Dec 2022 18:39 #10

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Vasileios1981 wrote:
Ναι παιδιά μην μαλώνετε τσάμπα για την HSBC γιατί από τον Γενάρη ή Φεβρουάριο το αργότερο δεν θα υπάρχει στην Ελλάδα HSBC . Πήρα και τηλέφωνο , το λέει στο τηλεφωνικό κέντρο αλλά και περίμενα πολύ στην αναμονή και μου το επιβεβαίωσε και η υπάλληλος. Θα τα πάρει όλα η Παγκρητια. Οπότε όσο επιτόκιο και να σου δώσουν τώρα θα είναι το πολύ για 1-2 μήνες, μετά θα σε πάρουν τηλέφωνο από την Παγκρήτια και θα σου πουν ελάτε να ανανεώσουμε την προθεσμιακή σας με τα επιτόκια που δίνει η Παγκρήτια. Όπως έχει γίνει και σε άλλες τράπεζες στο παρελθόν. Σε πληρώνει μέχρι την ημερομηνία της εξαγοράς. Εκτός αν στο μέλλον γίνει κάτι και αλλάξουν γνώμη και πει η Παγκρήτια θα κρατήσω μέχρι την λήξη τελικά τις προθεσμιακές που υπόγραψες με την HSBC. Αλλά νομικά δεν ξέρω πόσο στέκει αυτό. Προφανώς σου δίνει τώρα τεράστιο επιτόκιο ( στα μουλωχτά) για να πας τα λεφτά σου εκεί για να κληρονομήσει μετά μεγαλύτερο πελατολόγιο και η Παγκρήτια.
Εγω πάντως που έβγαλα προθεσμίακη 2 φορες απο αλλη τράπεζα, γιατί εξαγοράστηκε αυτή που είχα κάνει την προθεσμίακη, μια χαρα ίσχυσε και τις 2 φορες το επιτόκιο που ειχα. Τι θα γίνει τωρα δε γνωρίζω, αλλά σε εμένα αυτό έγινε.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 25 Dec 2022 19:14 #11

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Καλά κανείς δεν γνωρίζει τι θα γίνει με σιγουριά. Το κλειδί είναι να διαβάσεις με προσοχή τα μικρά γράμματα που υπογράφεις ώστε να διεκδικήσεις νομικά μετά κάτι αν σε αδικήσουν. Εμένα πάντως από προθεσμιακή σε δολαριακό με πετάξανε στην Εθνική μετά από εξαγορά χωρίς να μετράει το επιτόκιο το παλιό που υπέγραψα.

Το μεγαλύτερο ερωτηματικό είναι τι θα γίνει με την Αττικα. Εύχομαι να μη σκάσει κάτι δυσάρεστο και πρωτοφανές μετά τις εκλογές και γίνει το πρώτο θύμα. Ανέβασα κάτι άρθρα από το ίντερνετ για την Αττικα σε άλλα πόστ αλλά δεν εγκρίθηκαν ακόμη από τον διαχειριστή. Πρέπει να ενημερώσουν τον κόσμο τι πραγματικά συμβαίνει.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 25 Dec 2022 21:25 #12

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Η Atiica Bank ειναι οντως ωρολογιακή βόμβα "φορτωμένη" με τα χρεη του Κοκαλη που πούλησε την Ελάκτωρ -Μυτηλιναίος -Βαρδινογιάννης -Λάτσαινα -Μαρινάκης κλπ.
Ο.μ.ω.ς ΔΕΝ συμφέρει κ.α.ν.έ.ν.α να "σκάσει" ουτε τους ξεβράκωτους "ολιγάρχες" ψωρό -elit που ειναι 100% δανεισμένοι (Μυτηλιναίος) αλλά ουτε και την Κυβέρνηση γιατί θα "χώσει" ολα τα δάνεια της Attica Bank στην Νεα Bad Bank που θα δημιουργηθεί το 2023.
Η ψωρο-elit "ολιγάρχες" της πλάκας τους εχουν βάλει οι Γερμανοί "εις στασιν προσοχής" καμμία "κυρία" να μην κουνιέτε γιατί θα τους πετάξουν εξω απο τα Δημόσια εργα (ολιγάρχες οι καλύτεροι δημοσιουπάλληλοι) γιατί τις προσφορές τους -Ισολογισμούς κλπ τους υποχρεώνουν και καλά κάνουν να τα καταθέτουν στην Αναπτυξιακή Τράπεζα γιατί οι Γερμανοί το ξερουν αν τα κατέθεταν σε Τράπεζα θα "λάδωναν" να παρουν το okay για τα Δημόσια εργα.
Τώρα γιατί την θελουν και εχουν "κολλήσει" στην Attica Bank;
Για να βγάλουν εγγυητικές επιστολές για να δανείζονται Κρατικά χρήματα πριν αναλάβουν δημόσια εργα μολονότι οι περισσότεροι εχουν δικές τους Τράπεζες.
Παράδειγμα ο Βαρδινογιάννης εχει την Optima Bank και ΔΕΝ τον συμφέρει η Τράπεζά του να του βγάλει Εγγυητική γιατί πληρώνει περίπου 2.5% επιτόκιο στην εγγυητική ενω καταθέτοντας τα "χαρτιά" του σε γραφεία που εκδίδουν Εγγυητικές Επιστολές πληρώνουν κάτω απο 1% προμήθεια ανάλογα το υψος της Εγγυητικής και ανάλογα τον χρόνο λήξης της.
Την Attica Bank την θέλουν καθαρά
για Εκδοση Εγγυητικών Επιστολών να μην πληρώνουν επιτόκιο προμήθεια του ποσού εκδοσης γιατί δεν ειναι συστημική Τράπεζα.
Το οτι ειναι ωρολογιακή βόμβα ειναι το σίγουρο αλλά εχουν "παλούκια"στον ποπό τους και η ψωρό-elit "ολιγάρχες" αλλά και οι πολιτικοί.
Ο Κοκκαλης πούλησε την Ελάκτωρ που την ειχε ο Ακτωρ και μολονότι πουλησε την Αττική Οδό ......ο "μουτζούρης" τα χρεη ΔΕΝ εχουν πεί που πήγαν ρε παιδιά γιατί οι Ολλανδοί δεν ειναι και κορόιδα να "φορτώθηκαν" και τα χρέη.
Αμα φανταστείς οτι η ψωρό-elit εφαγαν "κλαρίνο" με τις εξορρύξεις που θα γινουν στην Ελλάδα γιατί εχουν τεράστια tankers μεταφορά ενέργειας και απειλούν και την Κυβέρνηση που και αυτη εφαγε "κλαρίνο" γιατι ΔΕν θελει τις εξορρύξεις και την "αρπαξαν" απο τους Αμερικάνους που θελουν να πάρουν τα λεφτά τους και απο εμάς αλλά και απο την Τουρκία που θα τις δώσουν ενα μικρό κομμάτι Α.Ο.Ζ να εχουν να "λαμβάνειν" οι Αμερικάνοι.
Αυτα που ακούτε για Τουρκία και Αιγαίο ειναι ονειρα θερινής νυκτός γιατί οι Αμερικάνοι θα κανουν το Αιγαίο "γκρί ζώνη" με Pakistanis -Algerians - και τους μετανάστες 3.5 εκατ που εργάστηκαν 15 χρόνια στο Qatar ολο το "σόι" οι μισοί στο Αιγαίο και οι αλλοι Γερμανία.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 25 Dec 2022 21:28 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 26 Dec 2022 13:14 #13

  • tsouk
  • tsouk's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 43
  • Thank you received: 26
  • Karma: -1
Και η ΑΤΤΙΚΗΣ το 2% για 2 χρόνια, δεν το αναφέρει στην ιστοσελίδα της. Μου το επιβεβαίωσαν όμως τηλεφωνικά απο κατάστημα.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 26 Dec 2022 13:27 #14

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Φίλε Παρη για να πάρει η Optima και η κάθε Optima την Attica θα πρέπει να χωριστεί σε ''καλή'' και ''κακιά'' και να πάρει μόνο την ''καλή'' και ο Ελληνικός λαός να πληρώσει την ''κακιά''. Παλιά αυτό μπορούσε να γίνει εύκολα. Τώρα αν μπορούσαν θα το κάνανε σε μία νύχτα αλλά από ότι φαίνεται πλέον δεν είναι στο χέρι του κάθε Στουρνάρα αυτό (δεν δίνουν από έξω το ΟΚ) . Πάντως για να το κάνει μονόδρομο αυτό η Attica και να μη πάμε σε αδιέξοδο τύπου TEKE προσπάθησε να αυξήσει και άλλο τις καταθέσεις και το πελατολόγιο. Τέλος κανείς δεν ξέρει ακόμη πιο είναι τελικά το πραγματικό χρέος της Τράπεζας και αν συμφέρει να γίνει αυτό ή το άλλο. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά στο τέλος αλλά η Ellington φάνηκε ότι ήταν απάτη η οποία είχε δύο σκοπούς, ένα αισχροκερδείας από κάτι που βουλιάζει, δύο παράταση να κρατήσουμε κάτι ζωντανό μέχρι τις εκλογές. Εύχομαι να πάνε στο τέλος όλα καλά. Αλλά η τράπεζα θέλει αυτή την στιγμή ένα κοροΐδο να βρεθεί να πληρώσει το χρέος και να πάρει και το καλό κομμάτι επίσης.

Διάβασε αυτό το άρθρο της bankingnews για τον υποτιθέμενο σωτήρα της Attica:

Το colpo grossο αναξιοπιστίας της Ellington: Πήρε 22 εκατ από την Attica bank, έκανε ΑΜΚ στην RINOA και απέκτησε το 8,08%

Τελικά το μεγάλο αμερικανικό fund Ellington έχει βάλει ένα ευρώ στην Attica bank;
Το bankingnews εδώ και πολύ καιρό έχει αποκαλύψει ότι το Ellignton δεν έχει επενδύσει άμεσα ούτε ένα ευρώ στην Attica bank πρόκειται για ένα colpo grosso αναξιοπιστίας…
Δεν είναι στρατηγικός επενδυτής, είναι ένας επενδυτής που εν γνώσει όλων… τους έχει ξεγελάσει για να μην αναφέρουμε εξαπατήσει…
Θέτουμε το ερώτημα…
Το αμερικανικό fund Ellington γιατί χρειάστηκε να δημιουργήσει την RINOA μια εταιρία χωρίς αντικείμενο στην Κύπρο και γιατί ακολούθως δημιουργήθηκε η Ellignton solutions που επίσης έχουμε αναφέρει ότι δεν έχει καμία νομική σχέση με την αμερικανική Ellignton…
Το ερώτημα είναι το εξής…
Ερωτούμε το αμερικανικό fund Ellington μήπως έκδωσε ομολογιακό δάνειο 22 εκατ πριν την αύξηση κεφαλαίου της Attica bank ύψους 240 εκατ και το οποίο κάλυψε ολοσχερώς και εξολοκλήρου η Attica bank;
Δηλαδή η Attica bank απέκτησε ομόλογο της Ellington…
Εν συνεχεία η Ellington πραγματοποίησε αύξηση κεφαλαίου 22 εκατ στην κυπριακή RINOA με τα κεφάλαια της Attica bank και με αυτά τα 22 εκατ συμμετείχε στην αύξηση κεφαλαίου της Attica bank…
Οπότε η Ellington δεν έβαλε ούτε ένα ευρώ, το 8,08% που κατέχει στην Attica bank η RINOA είναι κεφάλαια της Attica bank…
Αυτό είναι το ερώτημα μας, μπορεί να απαντήσει η σημερινή διοίκηση της Attica bank τι ακριβώς συμβαίνει και μπορεί να απαντήσει η Ellington και RINOA τι ακριβώς ισχύει;
Εάν το ερώτημα που θέτουμε, με το οποίο ευθέως υποστηρίζουμε ότι το Ellington δεν έχει βάλλει ούτε ένα ευρώ, τότε όλο το σκηνικό όπως έχει παρουσιαστεί είναι απάτη.
Πως θα επενδύσει στην νέα αύξηση κεφαλαίου των 473 εκατ το 8,08% το Ellington – RINOA τα 38 εκατ ευρώ;
Θα εκδώσει νέο ομόλογο;
Ερωτούμε την Τράπεζα της Ελλάδος και την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς επιτρέπεται να χρηματοδοτεί η Attica bank την αύξηση κεφαλαίου της;
H άποψη μας ξεκάθαρη δεν υπάρχει στρατηγικός επενδυτής Ellington είναι παραμύθια, είναι όλο μια κατασκευασμένη απάτη… και εμείς εδώ στην Ακτή Ελεφαντοστού συγνώμη στην Ελλάδα θέλαμε να γράψουμε τα αποδεχόμαστε όλα…
Επίσης μπορεί να αποκαλύψει η Attica bank οι πραγματικές ζημιές από την διαδικασία παραπλάνησης που ακολουθήθηκε με τις τιτλοποιήσεις NPEs είναι 635 εκατ ζημία ή τελικά η ζημιά ξεπερνάει μαζί με όλα τα NPEs τα 800 εκατ ευρώ;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: PRS33 (PARIS33)

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 03:31 #15

Η Παγκρητια αγοραζει τις επιχειρηματικες δραστηριοτητες της HSBC στην Ελλαδα, δηλ τις καταθεσεις και τα δανεια. Αγοραζει πακετο και αυτα που την συμφερουν και αυτα που δεν την συμφερουν. Αποκλειεται να μη σεβαστει τις συμβασεις προθεσμιακων καταθεσεων που εχουν συναφτει με την HSBC. Το ιδιο ειχε γινει στο παρελθον με την FBBank που πηγε Εθνικη και με τη CPB που πηγε Πειραιως.

Ειναι σαν να κληρονομεις ενα ακινητο. Γινεται να αποποιηθεις τυχόν βαρη του;

Διαφορετικα, φανταστειτε να εχει καποιος δανειο απο την HSBC με σταθερο επιτοκιο και να ερχεται μετα η Παγκρητια να του αυξησει το επιτοκιο. Εγω που ρωτησα στην HSBC μου ειπαν να κλεισω τα λεφτα για 1 χρονο για να επωφεληθω του καλου επιτοκιου για το μεγιστο διαστημα.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 10:16 #16

Πολύ δύσκολο να μη βρεθεί λύση για Αττικής και συνεταιριστικές. Ναι, έχουν στενέψει τα περιθώρια για να φορτωθεί ο Ελληνικός λαός χρέη τράπεζας, αλλά να μην ξεχνάμε ότι οι προβληματικές τράπεζες ελέγχονται από τον Στουρνάρα, για να το προσωποποιήσουμε.

Αν σκάσει λοιπόν η Αττικής, θα σκάσει στα χέρια του Στουρνάρα, ο οποίος βλέπει ότι τα νέα καταθετικά μαζεύουν κόσμο στην Αττικής, είναι σαν να οδηγεί απλούς καταθέτες λοιπόν στη σφαγή [ασχέτως αν δεν εγκρίνει αυτός την επιτοκιακή πολιτική των τραπεζών - αν δει όμως κάτι επικίνδυνο, μπορεί να επέμβει με άλλους τρόπους]. Και εδώ για άλλη μια φορά μπλέκουμε το νόμιμο και το ηθικό.

'Επειτα, εμπλέκεται και το ταμείο των μηχανικών, θα σκάσουν και οι συντάξεις τους. Το πρόβλημα είναι σύνθετο και η λύση είναι να βρεθεί απαραίτητα λύση. Εκτιμώ ότι όλα τα απόνερα του αμαρτωλού τραπεζικού συστήματος του παρελθόντος θα κλείσουν με κάποια λύση, στη συνέχεια θα αναλαμβάνει ξεκάθαρα την ευθύνη ο αποταμιευτής [το νομικό πλαίσιο υπάρχει ήδη], που τον μετέτρεψαν σε επενδυτή οι πολιτικοί κλπ, λόγω της ανικανότητας τους [ ή της διαφθοράς τους] να ελέγχουν σωστά.

ΥΓ1. Για τον Στουρνάρα, είδατε πώς πέταξε στην απέξω τον Σάλλα και τον υιό από την Παγκρήτια και το νέο σχήμα; Δεν υπήρχε εμπιστοσύνη, δεν προχώρησε.

ΥΓ2. Είναι και το ΤΧΣ.
Last Edit: 27 Dec 2022 11:12 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 12:35 #17

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Μη δίνετε μεγάλη βάση στο banking news. Συνεχώς κινδυνολογει. Ασχέτως αν έχει κάποιο ή μεγάλο δίκιο σε αυτα που γράφει, στο αποτέλεσμα πέφτει συνεχώς έξω. Από τις 100 προβλέψεις που έχει κάνει, ούτε σε 1 δεν έχει πέσει μέσα.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 27 Dec 2022 13:24 #18

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Συμφωνώ με τον sosimple και τον ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna). Αλλά υπάρχει ένα αλλά στην υπόθεση.

Ναι είναι 1% να συμβεί κάτι κακό. Αλλά εγώ ήμουν στην Αττικα και έφυγα. Είπα θα χάσω πόσο 3, 6 , 9 ή 12 μήνες το πολύ τόκους. Θα πάρω 0,30% αντί για 0,65 % που δίνει η Αττικα το τρίμηνο και αυτό για λίγους μήνες. Δεν πειράζει. Το θέμα είναι ψυχολογικό. Δεν πάω τώρα στην Αττικα ή στον κάθε άλλο περίεργο που θέλει 2 ραντεβού κτλ κτλ. κτλ.

Δεν πειράζει.

Δεν θέλω να ποντάρω τα λεφτά μου σε μία ρουλέτα με 99 νούμερα και άμα κάτσει η μπίλια στο μηδέν να επαληθευτούν αυτοί που κινδυνολογοσαν. Θέλω να κοιμάμαι ήσυχος. Δεν θέλω να μου χαλάει το κάθε bankingnews την ψυχολογία.

Αυτός είναι ο λόγος που έφυγε πολύ κόσμος από την Αττικα και την κάθε Αττικα. Την ημέρα που πήγα και πήρα εγώ τα λεφτά μου έκλειναν πόσοι σαν και εμένα λογαριασμούς. Θα πει κάποιος φοβιτσιάρηδες οι ίδιοι που έπαιρναν τα λεφτά τους επί Τσίπρα.
Ναι έχετε δίκιο.

Περιμένουμε.

Ας λύση το πρόβλημα και θα τα ξανά πάμε. Με το να μου δώσει τόκους 200 αντί 400 το τρίμηνο μία τράπεζα δεν θα αλλάξει κάτι στην ζωή μου. Πάλι ο πληθωρισμός τρώει τις καταθέσεις . Και το 2023 σύμφωνα με τον προϋπολογισμό θα τις τρώει ακόμα περισσότερο. Αρα όποιος έχει καταθέσεις χάνει λεφτά τα επόμενα χρόνια ακόμα και 4% και 5% να του δώσουν πάλι χάνεις.
Που καταλήγουμε; προσπαθούμε να μειώσουμε την χασούρα ή πάμε σε άλλου είδους επενδύσεις οι οποίες θα έχουν μεγαλύτερο ρίσκο.

Αλλά κανένας εκεί που κάθεσαι χωρίς ρίσκο δεν πρόκειται να σου χαρίσει λεφτά.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.519 seconds