Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 16:02 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Voukes wrote:
Δε σχολιάζω για ελβετικό φράγκο διότι το 1,20 που έχουν ως πλαφόν μετατροπής οι Ελβετοί το καθιστά μη συμφέρον....

Voukes,

Δυο πράματα:

1) Αν ζητάς ΠΡΟΒΛΕΨΗ για τις τάσεις σχέσεων μεταξύ των διαφόρων νομισμάτων, καταλαβαίνεις ότι ζητάς το μυστικό που όποιος το ξέρει, έχει εξασφαλίσει άκρατο πολουτισμό για το υπόλοιπο της ζωής του.
Αν κάποιος ξέρει τι θα κάνει την επόμενη βδομάδα (ή και μόνο αύριο) το ευρώ vs USD, ή η λίρα αγγλίας vs USD, ή το γιέν vs Canadian dollar, ή έστω και το ουκρανικό Hryvna vs Ρωσικό ρούβλι, πάει και το παίζει, και αύριο κονομάει τα άντερα του. Αυτό που ζητάς δεν είναι πρόβλεψη ή γνώση, είναι συμβουλή για τζόγο, είναι δηλαδή σα να ρωτάς τα νούμερα για το επόμενο τζακποτ του λόττο.
ΕΚΤΟΣ (επαναλαμβάνω), αν κάποιος τα ξέρει, τότε είναι πληροφορία, δεν είναι τζόγος.

2) Δε θα συμφωνήσω μαζί σου για αυτό που λες για το ελβετικό φράγκο (CHF).
Αν θυμάσαι, σε κάποια φάση της (παγκόσμιας) κρίσης - νομίζω προ 10 μηνών περίπου, το CHF είχε φτάσει το ΙΣΤΟΡΙΚΑ υψηλό του σημείο απέναντι στο ευρώ, το οποίο ήταν 1,026, πρακτικά δηλαδή 1:1.
Ο λόγος γι' αυτό ήταν ότι λόγω της παγκόσμιας (και κυρίως της ευρωπαϊκής) αστάθειας, πάρα πολλά κεφάλαια έφευγαν απ' τις χώρες τους και κατέληγαν στην Ελβετία, για να "κοιμηθούν" εκεί.
Αυτό δημιουργούσε μια τεράστια ζήτηση για CHF (όποιος πάει λεφτά στην Ελβετία το κάνει λόγω της εκεί νομισματικής, τραπεζικής, και πολιτικής σταθερότητας, δεν το κάνει επειδή έχει ωραίες γκόμενες στις τράπεζες), γιατί βέβαια οι (περισσότερες) καταθέσεις αλλοδαπών στην Ελβετία είναι σε CHF.
Επόμενο αποτέλεσμα ήταν όμως, τα ελβετικά προϊόντα (γάλατα, τυριά, ρολόγια, μηχανήματα, φάρμακα και ένα σωρό άλλα που υπάρχουν, παράγονται εκεί και εξάγονται - καθώς και ο τουρισμός τους) να πάψουν να είναι ανταγωνιστικά.
Αν αυτή η κατάσταση συνεχιζόταν (και όλα έδειχναν ότι θα συνεχιζόταν), η ελβετική οικονομία θα μαράζωνε (από πλευράς παραγωγής) με όλα τα επακόλουθα της "χρηστής" οικονομικής διοίκησης στη χώρα (κλείσιμο επιχειρήσεων, ανεργία, κλπ).
Επειδή λοιπόν η Ελβετική κυβέρνηση είναι πράγματι κυβέρνηση (και όχι καραγκιόζηδες όπως κάτι άλλοι) αποφάσισε ότι έπρεπε να κάνει κάτι γι' αυτό. Το ανακοίνωσε μάλιστα.
Είπε δηλαδή το εξής:
"Θέλετε να έρχεστε εδώ να φέρνετε τα ευρά σας και να μας ζητάτε φράγκα? Πολύ ωραία, δε σας διώχνουμε. Αλλά επειδή έτσι που το πάτε θα μας τινάξετε την οικονομία στον αέρα, σας δηλώνω ότι όσα φράγκα και να μας ζητάτε, εγώ ΘΑ ΤΥΠΩΝΩ για να έχω να σας δίνω. Θα τυπώνω τόσα, ώστε η σχέση EUR:CHF να παραμένει στο (περίπου) 1:1,20".

Αυτή ήταν η ανακοίνωση, και πράγματι, αυτό κάνουν οι Ελβετοί. Τυπώνουν νόμισμα. Γι' αυτό η σχέση 1:1,20 παραμένει σταθερή εδώ και 10 μήνες. Τεχνητά δηλαδή υποβιβάζουν την αξία του δικού τους νομίσματος, ώστε να μην ψοφήσει η πρωτογενής οικονομία τους.
(Σκέψου: αν και εμείς μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο, θα βοηθούσαμε την πρωτογενή μας οικονομία. Δεν μπορούμε όμως, γιατί εμείς δεν μπορούμε να τυπώσουμε - αν δε πάρουμε πρώτα το σύμφωνο από άλλους 16, προεξαρχόντων των Γερμανών).

Όμως, κάθε "τεχνητή" επέμβαση στην οικονομία, κάποτε σκάει.
Εγώ πιστεύω ότι κάποια στιγμή το Ελβετικό φράγκο θα απελευθερωθεί από το δεσμό του με το EUR. Πιθανό να συμβεί αυτό είναι όταν διαλυθεί (αν διαλυθεί) το EUR. Πιθανό νωρίτερα. Δεν ξέρω, μπαίνουμε στη σφαίρα γνώσεων προφήτου εδώ, και δε θέλω να κάνω τέτοιου είδους προβλέψεις.

Το ΔΕΔΟΜΕΝΟ πάντως είναι ότι:
Τυπώνονται δισεκατομμύρια ελβετικών φράγκων, και αυτά μπαίνουν και κάθονται στα θησαυροφυλάκια των ελβετικών τραπεζών, γιατί είναι λεφτά που όλοι οι άλλοι στέλνουν εκεί, και τα θέλουν σε CHF.
Παράλληλα, στα ίδια θησαυροφυλάκια κάθονται και τα ευρώ που αυτοί (οι καταθέτες) έχουν στείλει στην Ελβετία.
Είναι δηλαδή η περίπτωση "έχω και το πεπόνι, έχω και το μαχαίρι" που συμβαίνει στην Ελβετία, γιατί έχοντας στο χέρι όλα αυτά (προσφέροντας μόνο την "πίστη" τους στους καταθέτες τους), έχουν το πάνω χέρι.

Με δεδομένο αυτό, το "κλείδωμα" CHF-EUR δε θα πρεπε να σε απασχολεί.
Εδώ ισχύει ο στίχος του Έλληνα ποιητή (άλλο αν εφαρμόζεται για τις ελβετικές καταθέσεις):

"Πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Voukes

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 16:47 #11

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Αφού η μετατροπή θα γίνει μέσω νόμου όπως λες, και μια που δεν υπάρχει ευρωπαϊκό οικονομικό δίκαιο (θέτω σαν δεδομένο αυτό που λες γιατι δεν ξέρω) τότε οι λογαριασμοί σε συνάλλαγμα θα γίνουν υπερπολύτιμοι γιατί

αν και λίγα σε έκταση θα είναι χρήματα χωρίς μετατροπή που μπορεί η χώρα να κάνει εισαγωγές με καθαρό συνάλλαγμα. Οπότε ή θα στα δεσμεύσουν για κανα 2 χρόνια ή θα στα μετατρέψουν και αυτά κατάσχοντας τα.
Last Edit: 16 Jun 2012 16:52 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 17:07 #12

  • κουτορνιθι
  • κουτορνιθι's Avatar
πολυ καλη η αναλυση σου soto51 !
πως γινετε ομως να τους μενουν και ολα τα εισερχομενα ευρω και τα νεοτυπωμενα chf και να διατηρειται και η ισοτιμια περιπου στο 1,20? μηπως εννοεις οτι τους μενει η διαφορα απο τα εισερχομενα ευρω με βαση την ισοτιμια 1.20?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 21:54 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
κουτορνιθι wrote:
πολυ καλη η αναλυση σου soto51 !
πως γινετε ομως να τους μενουν και ολα τα εισερχομενα ευρω και τα νεοτυπωμενα chf και να διατηρειται και η ισοτιμια περιπου στο 1,20? μηπως εννοεις οτι τους μενει η διαφορα απο τα εισερχομενα ευρω με βαση την ισοτιμια 1.20?

Είναι απλό να το καταλάβεις, ελπίζω ότι δε θα επιβεβαιώσεις το username σου:

Πάρε το πιο απλό παράδειγμα, που είναι το εξής:

Παίρνεις δυο τούβλα 500ρικα από εδώ (= 1 εκ), μπαίνεις στο αεροπλάνο και πας στη Γενεύη.

Μπαίνεις στην τράπεζα και λες:
"Καλημέρα, θέλω να ανοίξω ένα λογαριασμό".
"Μάλιστα, σε τι νόμισμα?"
"Σε CHF".
"Μάλιστα, για τι ποσό?"
"Ένα εκατομμύριο διακόσιες χιλιάδες CHF".
"Μάλιστα, πως θα μας τα καταθέσετε?"
"Μετρητά σε ευρώ".
"Μάλιστα, δώστε τα στο ταμείο".
Τα δίνεις, και αφού τα μετρήσουν, αυτά ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ και ΜΕΝΟΥΝ στην κάσα της τράπεζας.
Η τράπεζα ενημερώνει το ελβετικό κράτος:
"Εισέπραξα 1 εκ ευρώ και τα κρατάω. Ο πελάτης τα θέλει σε CHF".
Το ελβετικό κράτος τυπώνει 1,2 εκ CHF και τα δίνει στην τράπεζα που τα βάζει και αυτά στην κάσα της.
Εσύ παίρνεις ένα βιβλιάριο (ή μια απόδειξη κατάθεσης) που γράφει ότι έχεις 1,2 εκ CHF και φεύγεις.

Ανά όποια στιγμή κι αν πας και πεις: "Τα θέλω πίσω, δωστε τα μου", η τράπεζα έχει να στα δώσει σε CHF, γιατί είναι στην κάσα της.
Αν πεις "Τα θέλω, αλλά σε ευρώ παρακαλώ", πάλι έχει να στα δώσει, γιατί και τα ευρώ σου τα έχει κρατήσει.

Τι δεν καταλαβαίνεις?

Αντίθετα, ΕΓΩ ΔΕΝ καταλαβαίνω τι θες να πεις με το:
"τους μενει η διαφορα απο τα εισερχομενα ευρω με βαση την ισοτιμια 1.20"

Σπάσ' το και ξαναρίχτο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 21:59 #14

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus wrote:
θα είναι χρήματα χωρίς μετατροπή

Από που προκύπτει αυτό?

Εννοώ: Που ξέρεις ότι ό νόμος δε θα λέει:

"Οι κάτοχοι λογαριασμών συναλλάγματος, αν είναι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος ή Πακιστανοί ως προς την ιθαγένεια, υποχρεούνται στην μετατροπή των λογαριασμών τους στο εθνικό νόμισμα. Αν είναι Αλβανοί ή Ρουμάνοι ως προς την ιθαγένεια, δεν υποχρεούνται. Αν είναι Σομαλοί, τους τα κατάσχουμε τελείως".

Που ξέρεις τι ΘΑ λέει ο νόμος?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 22:34 #15

  • κουτορνιθι
  • κουτορνιθι's Avatar
Η ισοτιμια ευρω-CHF (οπως και ολες οι ισοτιμιες νομισματων) επηρεαζονται απο διαφορους παραγοντες αλλα νομιζω ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι το τυπωμα νεων χαρτονομισματων. Αν νομιζω σωστα, τοτε τυπωνωντας ετσι αφειδως CHF θα επεφτε πολυ κατω (θα σωζωντουσαν και οι δανειοληπτες).
Στηριζομενος στην παραπανω λογικη, οτι δηλαδη το τυπωμα ριχνει την αξια του φρεσκο-εκτυπωμενου νομισματος, γιαυτο ειπα οτι εχωντας οριο το 1,20 τυπωνουν τοσο ωστε να πεσει η ισοτιμια στο 1,20 με αποτελεσμα να τους μενει η διαφορα. Δεν μπορουν δηλαδη να τυπωσουν ολοκληρο το ποσο που μπαινει στην ελβετια σε chf-αλλα σιγουρα εχουν μεγαλο κερδος.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 16 Jun 2012 23:04 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
κουτορνιθι wrote:
Η ισοτιμια ευρω-CHF (οπως και ολες οι ισοτιμιες νομισματων) επηρεαζονται απο διαφορους παραγοντες αλλα νομιζω ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι το τυπωμα νεων χαρτονομισματων. Αν νομιζω σωστα, τοτε τυπωνωντας ετσι αφειδως CHF θα επεφτε πολυ κατω (θα σωζωντουσαν και οι δανειοληπτες).
Στηριζομενος στην παραπανω λογικη, οτι δηλαδη το τυπωμα ριχνει την αξια του φρεσκο-εκτυπωμενου νομισματος, γιαυτο ειπα οτι εχωντας οριο το 1,20 τυπωνουν τοσο ωστε να πεσει η ισοτιμια στο 1,20 με αποτελεσμα να τους μενει η διαφορα. Δεν μπορουν δηλαδη να τυπωσουν ολοκληρο το ποσο που μπαινει στην ελβετια σε chf-αλλα σιγουρα εχουν μεγαλο κερδος.

Το τύπωμα φέρνει πληθωρισμό, αν το φρεσκοτυπωμένο χρήμα μπαίνει σε κυκλοφορία, πάει δηλαδή στα μπακάλικα για να αγοράσει πράματα.
Αν τυπώνεται και κάθεται στις κάσες, δεν κάνει καμία διαφορά.

Τυπώνουν τόσο, ώστε να εξισοροπούν την τάση που σου είπα (αλλά δεν την πρόσεξες): Το γεγονός ότι ένα σωρό κόσμος λέει: "Θέλω να αγοράσω CHF, δίνω EUR", ή "Θέλω να αγοράσω CHF, δίνω USD", ή "Θέλω να αγοράσω CHF, δίνω JPY". ή "Θέλω να αγοράσω CHF, δίνω pound sterling", και η οποία (τάση) κάνει το αντίθετο αποτέλεσμα (σαν παράγοντας) από το τύπωμα.

Στην ελβετική περίπτωση, το τύπωμα δε βγαίνει στην αγορά. Δεν παίρνουν δηλαδή αυξήσεις οι ΔΕΚΟ τους από τα (ξένα) λεφτά που μπαίνουν στις τράπεζες τους.
Αντίθετα με κάποιες "άλλες χώρες" που ό,τι πακέτα εμπαιναν επί χρόνια μέσα, τα μοίραζαν για να γίνουν ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ τζιπ, πισίνες, Dolge & Gabana και άλλες τέτοιες "παραγωγικές" επενδύσεις.

Φαίνεται όμως ότι πάντα πρέπει να βάζεις κάτι ακαταλαβίστικο στη σκέψη σου, γιατί τώρα δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με το "με αποτελεσμα να τους μενει η διαφορα" και "Δεν μπορουν να τυπωσουν ολοκληρο το ποσο που μπαινει στην ελβετια".

Αλλά δεν περάζει, δε χρειάζεται να τα καταλαβαίνει όλα κανείς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 17 Jun 2012 03:03 #17

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
soto51 wrote:
Optimus wrote:
θα είναι χρήματα χωρίς μετατροπή

Από που προκύπτει αυτό?

Εννοώ: Που ξέρεις ότι ό νόμος δε θα λέει:

"Οι κάτοχοι λογαριασμών συναλλάγματος, αν είναι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος ή Πακιστανοί ως προς την ιθαγένεια, υποχρεούνται στην μετατροπή των λογαριασμών τους στο εθνικό νόμισμα. Αν είναι Αλβανοί ή Ρουμάνοι ως προς την ιθαγένεια, δεν υποχρεούνται. Αν είναι Σομαλοί, τους τα κατάσχουμε τελείως".

Που ξέρεις τι ΘΑ λέει ο νόμος?

Τι σχέση έχει η ιθαγένεια; Τι θα γίνει με τους Ελληνικούς λογαριασμούς με νοιάζει κυρίως. Μην ξεχνάς οτι έχουν και τα ΑΦΜ μας, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Είπα εγώ οτι ξέρω; Υπόθεση κάνω. Διαφωνείς οτι ο νόμος θα είναι υπερ αυτού που νομοθετεί, και με το δεδομένο οτι θα υπάρχει ένα κατεστραμμένο νόμισμα αδύνατο να μετατραπεί σε συνάλλαγμα; Γιατί λοιπόν να μην μαζέψουν το συνάλλαγμα και να το χρησιμοποιήσουν;

Βασικά με όσα είπαμε έπαψε να με νοιάζει ποια. Ένα 20% δίνω και πολύ είναι να επιβιώσουν αυτά τα λεφτά ΑΝ υπάρξει το ενδεχόμενο που συζητάμε.
Last Edit: 17 Jun 2012 03:11 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΥΡΩ ΣΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑ 17 Jun 2012 07:28 #18

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Optimus wrote:
Τι σχέση έχει η ιθαγένεια; Τι θα γίνει με τους Ελληνικούς λογαριασμούς με νοιάζει κυρίως. Μην ξεχνάς οτι έχουν και τα ΑΦΜ μας, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Είπα εγώ οτι ξέρω; Υπόθεση κάνω. Διαφωνείς οτι ο νόμος θα είναι υπερ αυτού που νομοθετεί, και με το δεδομένο οτι θα υπάρχει ένα κατεστραμμένο νόμισμα αδύνατο να μετατραπεί σε συνάλλαγμα; Γιατί λοιπόν να μην μαζέψουν το συνάλλαγμα και να το χρησιμοποιήσουν;

Βασικά με όσα είπαμε έπαψε να με νοιάζει ποια. Ένα 20% δίνω και πολύ είναι να επιβιώσουν αυτά τα λεφτά ΑΝ υπάρξει το ενδεχόμενο που συζητάμε.

"Τι σχέση έχει η ιθαγένεια;"
Γιατί, έχει καμιά σχέση η κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος με φόρο κατοχής ακίνητης περιουσίας? Και όμως, βάσει νόμου, τυπωμένα στο ίδιο χαρτί σου στέλνουν το τι πρέπει να πληρώσεις.

Τι θα γίνει με τους Ελληνικούς λογαριασμούς με νοιάζει κυρίως.
Προφανώς, αν για κάποιο λόγο νόμισες ότι υπαινύχθηκα ότι είσαι αλλοδαπός, δεν το εννοούσα, παρεξήγηση.

Μην ξεχνάς οτι έχουν και τα ΑΦΜ μας, αν παίζει κάποιο ρόλο.
Εγώ δεν ξεχνάω τίποτα, αγαπητέ μου. Το θέμα είναι να κάνεις τους άλλους (εννοώ αυτούς που πρόκειται να εφαρμόσουν τους δυσμενείς νόμους που θα βγουν) να ξεχάσουν τα πάντα για σένα.

Διαφωνείς οτι ο νόμος θα είναι υπερ αυτού που νομοθετεί
Όχι, δε διαφώνησα σε αυτό, αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω κι όλας.
Αυτό για το οποίο έχω βάσιμες υποψίες ότι θα συμβεί (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω κι όλας) είναι ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΗ.

δεδομένο είναι οτι θα υπάρχει ένα κατεστραμμένο νόμισμα, αδύνατο να μετατραπεί σε συνάλλαγμα
Δεν καταλαβαίνω σε ποιό νόμισμα αναφέρεσαι. Στη (νέα) δραχμή? Στο ευρώ? Σε κάτι άλλο?
Και διαφωνώ στο ότι υπάρχει ΚΑΠΟΙΟ (οποιοδήποτε) νόμισμα που "είναι αδύνατο να μετατραπεί σε συνάλλαγμα". Για ΟΛΑ τα νομίσματα του πλανήτη υπάρχει μια ισοτιμία. Αν αμφιβάλλεις, μπες εδώ www.xe.com , ψάξ' το λίγο, και θα δεις ότι για ΤΑ ΠΑΝΤΑ υπάρχει ισοτιμία.

Σου δίνω μάλιστα εδώ λίστα νομισμάτων, μαζί με τη συντομογραφία (3 χαρακτήρων) που διεθνώς συμβολίζει κάθε νόμισμα.
Είναι 168 νομίσματα (όταν όλες οι χώρες-μέλη του ΟΗΕ είναι περίπου 200).
Για ΟΛΑ αυτά τα 168 υπάρχει μια ισοτιμία, και αυτό το site σου τη δίνει.

1 - AFN - Afghan Afghani
2 - ALL - Albanian Lek
3 - DZD - Algerian Dinar
4 - AOA - Angolan Kwanza
5 - ARS - Argentine Peso
6 - AMD - Armenian Dram
7 - AWG - Aruban or Dutch Guilder
8 - AUD - Australian Dollar
9 - AZN - Azerbaijani New Manat
10 - BSD - Bahamian Dollar
11 - BHD - Bahraini Dinar
12 - BDT - Bangladeshi Taka
13 - BBD - Barbadian or Bajan Dollar
14 - LSL - Basotho Loti
15 - BYR - Belarusian Ruble
16 - BZD - Belizean Dollar
17 - BMD - Bermudian Dollar
18 - BTN - Bhutanese Ngultrum
19 - BOB - Bolivian Boliviano
20 - BAM - Bosnian Convertible Marka
21 - BWP - Botswana Pula
22 - BRL - Brazilian Real
23 - GBP - British Pound
24 - BND - Bruneian Dollar
25 - BGN - Bulgarian Lev
26 - MMK - Burmese Kyat
27 - BIF - Burundian Franc
28 - KHR - Cambodian Riel
29 - CAD - Canadian Dollar
30 - CVE - Cape Verdean Escudo
31 - KYD - Caymanian Dollar
32 - XAF - Central African Franc
33 - XOF - CFA Franc
34 - XPF - CFP Franc
35 - CLP - Chilean Peso
36 - CNY - Chinese Yuan Renminbi
37 - COP - Colombian Peso
38 - KMF - Comoran Franc
39 - CDF - Congolese Franc
40 - CRC - Costa Rican Colon
41 - HRK - Croatian Kuna
42 - CUC - Cuban Convertible Peso
43 - CUP - Cuban Peso
44 - CZK - Czech Koruna
45 - DKK - Danish Krone
46 - DJF - Djiboutian Franc
47 - DOP - Dominican Peso
48 - ANG - Dutch Guilder
49 - XCD - East Caribbean Dollar
50 - EGP - Egyptian Pound
51 - AED - Emirati Dirham
52 - ERN - Eritrean Nakfa
53 - ETB - Ethiopian Birr
54 - EUR - Euro
55 - FKP - Falkland Island Pound
56 - FJD - Fijian Dollar
57 - GMD - Gambian Dalasi
58 - GEL - Georgian Lari
59 - GHS - Ghanaian Cedi
60 - GIP - Gibraltar Pound
61 - XAU - Gold Ounce
62 - GTQ - Guatemalan Quetzal
63 - GGP - Guernsey Pound
64 - GNF - Guinean Franc
65 - GYD - Guyanese Dollar
66 - HTG - Haitian Gourde
67 - HNL - Honduran Lempira
68 - HKD - Hong Kong Dollar
69 - HUF - Hungarian Forint
70 - ISK - Icelandic Krona
71 - XDR - IMF Special Drawing Rights
72 - INR - Indian Rupee
73 - IDR - Indonesian Rupiah
74 - IRR - Iranian Rial
75 - IQD - Iraqi Dinar
76 - IMP - Isle of Man Pound
77 - ILS - Israeli Shekel
78 - JMD - Jamaican Dollar
79 - JPY - Japanese Yen
80 - JEP - Jersey Pound
81 - JOD - Jordanian Dinar
82 - KZT - Kazakhstani Tenge
83 - KES - Kenyan Shilling
84 - KWD - Kuwaiti Dinar
85 - KGS - Kyrgyzstani Som
86 - LAK - Lao or Laotian Kip
87 - LVL - Latvian Lat
88 - LBP - Lebanese Pound
89 - LRD - Liberian Dollar
90 - LYD - Libyan Dinar
91 - LTL - Lithuanian Litas
92 - MOP - Macau Pataca
93 - MKD - Macedonian Denar
94 - MGA - Malagasy Ariary
95 - MWK - Malawian Kwacha
96 - MYR - Malaysian Ringgit
97 - MVR - Maldivian Rufiyaa
98 - MRO - Mauritanian Ouguiya
99 - MUR - Mauritian Rupee
100 - MXN - Mexican Peso
101 - MDL - Moldovan Leu
102 - MNT - Mongolian Tughrik
103 - MAD - Moroccan Dirham
104 - MZN - Mozambican Metical
105 - NAD - Namibian Dollar
106 - NPR - Nepalese Rupee
107 - NZD - New Zealand Dollar
108 - NIO - Nicaraguan Cordoba
109 - NGN - Nigerian Naira
110 - VUV - Ni-Vanuatu Vatu
111 - KPW - North Korean Won
112 - NOK - Norwegian Krone
113 - OMR - Omani Rial
114 - PKR - Pakistani Rupee
115 - XPD - Palladium Ounce
116 - PAB - Panamanian Balboa
117 - PGK - Papua New Guinean Kina
118 - PYG - Paraguayan Guarani
119 - PEN - Peruvian Nuevo Sol
120 - PHP - Philippine Peso
121 - XPT - Platinum Ounce
122 - PLN - Polish Zloty
123 - QAR - Qatari Riyal
124 - RON - Romanian New Leu
125 - RUB - Russian Ruble
126 - RWF - Rwandan Franc
127 - SHP - Saint Helenian Pound
128 - SVC - Salvadoran Colon
129 - WST - Samoan Tala
130 - STD - Sao Tomean Dobra
131 - SAR - Saudi Arabian Riyal
132 - SPL - Seborgan Luigino
133 - RSD - Serbian Dinar
134 - SCR - Seychellois Rupee
135 - SLL - Sierra Leonean Leone
136 - XAG - Silver Ounce
137 - SGD - Singapore Dollar
138 - SBD - Solomon Islander Dollar
139 - SOS - Somali Shilling
140 - ZAR - South African Rand
141 - KRW - South Korean Won
142 - LKR - Sri Lankan Rupee
143 - SDG - Sudanese Pound
144 - SRD - Surinamese Dollar
145 - SZL - Swazi Lilangeni
146 - SEK - Swedish Krona
147 - CHF - Swiss Franc
148 - SYP - Syrian Pound
149 - TWD - Taiwan New Dollar
150 - TJS - Tajikistani Somoni
151 - TZS - Tanzanian Shilling
152 - THB - Thai Baht
153 - TOP - Tongan Pa'anga
154 - TTD - Trinidadian Dollar
155 - TND - Tunisian Dinar
156 - TRY - Turkish Lira
157 - TMT - Turkmenistani Manat
158 - TVD - Tuvaluan Dollar
159 - UGX - Ugandan Shilling
160 - UAH - Ukrainian Hryvna
161 - UYU - Uruguayan Peso
162 - USD - US Dollar
163 - UZS - Uzbekistani Som
164 - VEF - Venezuelan Bolivar Fuerte
165 - VND - Vietnamese Dong
166 - YER - Yemeni Rial
167 - ZMK - Zambian Kwacha
168 - ZWD - Zimbabwean Dollar

"Γιατί λοιπόν να μην μαζέψουν το συνάλλαγμα και να το χρησιμοποιήσουν;"
Κάθε μέτρο που λαμβάνεται έχει συνέπειες. Και καλές, και κακές. Τρία παραδείγματα:
1) Βγήκε το μέτρο του χαρατσιού ακινήτων μέσω ΔΕΗ. Συνέπειες: Α) Μάζεψαν κάποια λεφτά. Β) Η ΔΕΗ σταμάτησε να εισπράττει για το ρεύμα. Γ) Πασοκ 13%.
2) Ανακοινώθηκε η πιθανότητα (Στρατούλης? Λαφαζάνης? Κάποιος απ' αυτούς) περί φορολόγησης καταθέσεων (0,5%) για λογαριασμούς άνω των 20.000 (συγκεκριμένα η φράση ήταν "Αν πάρουμε 100 ευρώ από όποιον έχει πάνω από 20.000 δε χάλασε κι ο κόσμος". Αυτή η πιθανότητα σε συνδυασμό να βγει σήμερα αυτή η παράταξη να κυβερνήσει (δεύτερη αίρεση πιθανότητας), και αφού ξεπεραστουν τα εμπόδια από την ΕΕ - κανείς δε μπορεί να κάνει του κεφαλιού του ανεξέλεγκτα πια, τουλάχιστον όσο "είμαστε" μέσα στην ΕΕ). Συνέπεια: 10 δις "έκαναν φτερά" από τις τράπεζες μέσα σε μια βδομάδα.
3) Αυξήθηκε ο ΦΠΑ από 21% σε 23%. Συνέπειες: Α) Αυξήθηκε (λίγο) το έσοδο από τον ΦΠΑ. Β) Κόβονται λιγότερες αποδείξεις, άρα εκτός από το ότι διαφεύγει ΦΠΑ, διαφεύγει και εισόδημα (τζίρος).
Τίποτα δεν αποκλείεται αγαπητέ. Και το συνάλλαγμα να μαζέψουν (πιό συνάλλαγμα? υπάρχει τίποτα στις κάσες?), και τα "buy gold" μαγαζάκια να κρατικοποιήσουν, και τη γυναίκα και την κόρη να σου πάρουν για να τις κάνουν εθελόντριες νοσοκόμες στο σύστημα υγείας.
Το θέμα είναι πόσο πιθανό είναι να εφαρμοστεί κάθε τέτοιο μέτρο στο (εγγύς) μέλλον (που μας ενδιαφέρει - in our lifetime που λένε). Ο καθένας μας εδώ κάνει τις προβλέψεις του και τις εκτιμήσεις του, ανάλογα με τις γνώσεις του και την εμπειρία του, και πράττει ανάλογα για τον εαυτό του.

Και για να το τελειώσω (το παρατράβηξα):

"Βασικά με όσα είπαμε έπαψε να με νοιάζει πια"
Και μένα, φίλε.
Εδώ και 2 χρόνια.

Καλή ψήφο σε όλους.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.081 seconds