Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ

Re: Απ: Re: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 20 Jun 2012 16:10 #10

Οταν επενδυαμε το 07 , και οταν δεν εχω ζησει κατι αντιστοιχο, πως μπορω να φανταστω οτι η ΤΡ ΚΥΠΡΟΥ θα δηλωνε αδυναμια πληρωμης τοκων. ? Σιγουρα εχω μεγαλο μεριδιο ευθυνης . Μηπως ξερει κανεις τον δικηγορο ειχε κερδισει το δικαστηριο για τα προιοντα της Lehman στην Ελλαδα?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 20 Jun 2012 22:25 #11

  • kristen
  • kristen's Avatar
Βλέποντας τη συζήτησή σας θα ήθελα και εγώ να εκθέσω την προσωπική μου εμπειρία. Η οικογένεια μου, επενδύσαμε ένα σημαντικό για εμάς ποσό στο προιον ΜΑΕΚ(μετατρέψιμα αξιόγραφα ενισχυμένου κεφαλαίνου) τησ τράπεζασ Κύπρου, που τελικά αποδείχθηκε εντελώς διαφορετικό απο ότι παρουσιάστηκε στους γονείς μου, αβέβαιο σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό!!! Και σαν να μην έφθανε αυτό, σήμερα μόλις μάθαμε ότι δεν θα καταβληθούν οι τόκοι τους οποίους περιμέναμε όλο αυτό το εξάμηνο κάτι που μας δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα με δεδομένη και όλη την κρίση που αντιμετωπίζουμε σήμερα...Αν και κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα σχετικά με αυτό το προιόν παρακαλώ ας εκθέσει την άποψή του, ενδιαφερόμαστε ακόμα και για προσωπική επικοινωνία.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 21 Jun 2012 15:48 #12

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Για την ιστορία, θα πρέπει να αναφέρω ότι η Τρ. Κύπρου ενημέρωνε τουλάχιστον αναφορικά με τα ΜΑΕΚ4 (όταν συγκέντρωνε υποψήφιους πελάτες) ότι μοναδική περίπτωση προβλήματος αποπληρωμής θα αποτελούσε το ενδεχόμενο να έχει η τράπεζα ζημίες μεγαλύτερες των 800 εκ., κάτι που μοιάζει να μην συνέβη μιας και χρειάζονται ακόμη 200 εκ. για την κάλυψη των κεφαλαιακών στόχων της ΕΒΑ.

Το δεύτερο σημείο είναι ότι τελικά με την απόφαση αυτή της τράπεζας να μην πληρώσει τους τόκους του 6μήνου εξοικονόμησε 17 εκ. για την τράπεζα. Αλήθεια δεν μπόρεσε η τράπεζα να καλύψει ένα τέτοιο ποσό ή έστω να μεταθέσει την πληρωμή των τόκων αντί να τους εξαφανίσει; Αναρωτιέμαι είναι το ποσό αυτό τέτοιου μεγέθους που βάζει σε κίνδυνο την αξιοπιστία της τράπεζας και φυσικά διώχνει ΚΑΛΟΥΣ πελάτες που επένδυσαν σε ΑΣΦΑΛΗ κατά τα άλλα ομόλογα σε μια εποχή που γενικά πάσχει η ρευστότητα. Τα σχόλια δικά σας!
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 21 Jun 2012 16:48 #13

  • Κατερινα Δερμον
  • Κατερινα Δερμον's Avatar
Καλη μερα σε ολους .
Αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα με τα ομολογα της τραπεζης Κυπρου και θα ηθελα ολοι να το εξετασουμε νομικα το ζητημα .
Γνωριζω ενα δικηγορικο γραφειο που εχει ηδη ασχοληθει με επιτυχια με ομολογα εδω στην Ελλαδα και εχει κερδισει υποθεσεις !
Δεν ξερω πως μπορω να σας βρω .
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 21 Jun 2012 16:49 #14

  • Κατερινα Δερμον
  • Κατερινα Δερμον's Avatar
Αν θελει καποιος απο τους ομοιοπαθουντες ας με καλεσει στο 6944374140
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 21 Jun 2012 17:25 #15

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
Κατερινα Δερμον wrote:
Αν θελει καποιος απο τους ομοιοπαθουντες ας με καλεσει στο 6944374140

βρε κατερινα οχι το τηλ δημοσίως θα βρεις κανένα διάολο φιλικά στο λέω :)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 21 Jun 2012 17:31 #16

  • eu
  • eu's Avatar
Χωρίς να έχω διαβάσει τους ότους της έκδοσης γιατί δε με απασχόλησαν ποτέ ως πενδυτικά προιόντα υποψιάζομαι ότι θα περιλαμβάνεται όρος όμοιος μ αυτών των ομολόγων tier1 στα οποία επιτρέπεται στον εκδότη να μην πληρώσει κουπόνι αν δεν καταβάλλει μέρισμα σε κανένα άλλο κατώτερο πιστωτή ή αν τα ίδια κεφάλαια βρίσκονται κάτω από κάποιο όριο. Η μη πληρωμή αυτή μπορεί να είναι είτε μη σωρευτική, είτε σωρευτική.
Δείτε τους όρους της έκδοσης προσεκτικά. Θα υπάρχει κάποια πρόβλεψη που επιτρέπει τη μη πληρωμή του κουπονιού χωρίς αυτό να θεωρείται default.
The administrator has disabled public write access.

Re: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 22 Jun 2012 01:03 #17

  • ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
  • ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ's Avatar
Καλησπέρα Στέφανε,
Στείλε μου e-mail στο This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ,
απ' ότι φαίνεται έχουμε μαζευτεί πολλοί και κινούμαστε δικαστικά.
1η κίνηση στον τραπεζικό διαμεσολαβητή, 2η, καταγγελία στην Τράπεζα της Ελλάδος
για τους καταχρηστικούς όρους. Μόνο οργανωμένοι μπορούμε να κινηθούμε.
Ότι δεν παίρνουμε τόκους το ξέρετε φαντάζομαι!!!
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: ΜΑΕΚ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ 22 Jun 2012 01:17 #18

  • Anonymous
  • Anonymous's Avatar
6946092286. Πάρτε με σε αυτό τον αριθμό,
έχω ανακαλύψει πολύ περισσότερα πράγματα για τα ΜΑΕΚ και πρεπει να
κινηθούμε οργανωμένα, για να μην αφήσουμε τα χρήματά μας να τα καταχραστεί
η τράπεζα. Υπάρχει λύση φτάνει να συνεννοηθούμε.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds