Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: μετατροπη νομισματος

μετατροπη νομισματος 15 Jan 2016 22:53 #28

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
Ρε παιδιά δουλεύω σε μια εταιρεία , δε λέω κλάδο , και τα μισά χρήματα κατατίθενται σε τραπεζικό λογαριασμό της Ελλάδας κ για τα αλλά μισά , μου έχουν ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό , μου έχουν δώσει κάρτα αναλήψεων κ μου τα βάζουν εξωτερικό . Εαν κάνω ανάληψη , χρεώνομαι 5 ευρω !!!
Στην εφορια δηλώνω τα μισά , διότι τα μισά στέλνει στο ταξις ο εργοδότης μου ..
Εαν μου γίνει έλεγχος , εγώ θα μπλέξω η μόνο η εταιρεία;;
Θέλω να ειμαι νόμιμος , οσο γίνεται .. Τι να κάνω ;
Δε θέλω να γίνω ρουφιάνος . Τρώω ψωμί απο αυτούς


Sent from my iPhone using Tapatalk
Last Edit: 15 Jan 2016 22:55 by george123.
The administrator has disabled public write access.

μετατροπη νομισματος 16 Jan 2016 02:05 #29

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
george123 wrote:
Εαν μου γίνει έλεγχος , εγώ θα μπλέξω η μόνο η εταιρεία;;

Και οι δυο θα μπλεξετε...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

μετατροπη νομισματος 16 Jan 2016 07:05 #30

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
george123 wrote:
τα μισά χρήματα κατατίθενται σε τραπεζικό λογαριασμό της Ελλάδας κ για τα αλλά μισά , μου έχουν ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό , μου έχουν δώσει κάρτα αναλήψεων κ μου τα βάζουν εξωτερικό .

Στην εφορια δηλώνω τα μισά , διότι τα μισά στέλνει στο ταξις ο εργοδότης μου ..
Εαν μου γίνει έλεγχος , εγώ θα μπλέξω η μόνο η εταιρεία;;
Θέλω να ειμαι νόμιμος , οσο γίνεται ..

Προφανώς, η εταιρεία σου έχει δουλειές στο εξωτερικό, και έσοδα στο εξωτερικό.
Και (υποψιάζομαι ότι) τα έσοδα αυτά δεν περνάνε στα ελληνικά φορολογικά της βιβλία.

Ε, απ' αυτά σου δίνει και σένα.
Θα έχεις πρόβλημα, αν κάποτε η εδώ εφορία σου ανακαλύψει ότι έπαιρνες λεφτά στο εξωτερικό και δεν τους τα δήλωνες. Αλλά πως θα το ανακαλύψει?
Η μια περίπτωση είναι να βρουν τα λογιστικά βιβλία του εξωτερικού της εταιρείας, και εκεί θα φαίνεται ότι πληρώνεσαι.
Η άλλη είναι να σε δώσει η τράπεζα που στα βάζουν, αν είναι σε χώρα που έχει υπογράψει τις συνθήκες περί ανταλλαγής πληροφοριών και όλα αυτά που συζητάμε σε άλλα νήματα εδώ.
Η τρίτη είναι να πας να τους τα πεις (της εφορίας) μόνος σου.

Για την πρώτη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι, είναι δουλειά των ανθρώπων της εταιρείας να προσέχουν.
Για τη δεύτερη, τα έχουμε συζητήσει εκτενώς, εδώ σε άλλα νήματα, και είναι πρόβλημα. Αλλά επειδή υποψιάζομαι προς τα που είναι η τράπεζα που σου βάζουν τα λεφτά, μάλλον αυτή η περιοχή δεν θα έχει (ακόμα, σύντομα) πρόβλημα. Ψάξ'το πάντως, γιατί εγώ μόνο εικασίες κάνω.
Για την τρίτη, τι να σου πω... Αυτή είναι η προσδοκία του τρύφωνα. Να πάνε διάφοροι μόνοι τους να "αποκαλύψουν" λεφτά που έχουν βγάλει και δεν έχουν φορολογηθεί, για να πάρει κι αυτός το μερτικό του. Θα δούμε (στο τέλος) ποια θα είναι η εξέλιξη. Το κυνηγάνε (με διάφορους τρόπους, μεταξύ των οποίων και η τρομοκράτηση των "φοροφυγάδων"), αλλά θα δείξει το πράμα...

Το "να είσαι νόμιμος" μια κουβέντα είναι. Δηλαδή?
Έστω ότι παίρνεις 2.500 (καθαρά και μετά τους φόρους) το μήνα εδώ, δηλωμένα που φορολογούνται κανονικά, και 2.500 έξω, όπως το λες.
Επομένως εσύ στην εταιρεία στοιχίζεις:
Περίπου 5.500 το μήνα για τα εδώ. Γιατί για να πάρεις εσύ τα 2.500 η εταιρία πληρώνει επί πλέον:
-Τις εισφορές σου (περίπου 40% επί του μικτού μισθού)
-Την εφορία σου (παρακρατείται στην πηγή).
Και σου μένουν εσένα τα 2.500.
-Και τα 2.500 που σου δίνει έξω (καθαρά κι αφορολόγητα).
Σύνολο 8.000 της στοιχίζεις (και στην τσέπη σου μπαίνουν 5 χιλιάρικα).

Για να "είσαι νόμιμος" θα πρέπει να δηλώνεις τόσα (βάσει της μισθοδοσίας σου), που να πληρώνονται πάλι οι εισφορές, οι φόροι σου, η ειδική εισφορά αλληλεγγύης, και ότι άλλο κέρατο υπάρχει ή πρόκειται να εφευρεθεί στο μέλλον, και να σου μένουν πάλι στην τσέπη (για ξόδεμα) 5 χιλιάρικα.
Ξέρεις πόσο θα είναι το κόστος σου στην εταιρεία, αν δηλώνεται όλος σου ο μισθός σε αυτή την περίπτωση? Πάνω από 13.000.
Θα τα διαθέσουν "για να είσαι νόμιμος"?

Αν το πας αλλιώς, δηλαδή αν τους πεις (στην εταιρεία): "Παιδιά, ότι μου δίνετε τώρα, να μου τα δίνετε όλα δηλωμένα, στην Ελλάδα, κανονικά", και αυξηθεί κατά 2.500 το (Ελληνικό) κόστος σου στην εταιρεία, ξέρεις τι θα μείνει καθαρό στην τσέπη σου αντί του καθαρού δυομισαριού που παίρνεις τώρα έξω? Κάτω από χιλιάρικο.
Έτσι τα καταλαβαίνω εγώ.

Αλλά εσύ αποφασίζεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re:μετατροπη νομισματος 16 Jan 2016 18:58 #31

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
Καλα τα λες .. Ολοι απο την εταιρεία έχουμε συμφωνήσει να μη δηλώσει κανένας το λογαριασμό του εξωτερικού στο περιουσιολόγιο ...



Sent from my iPhone using Tapatalk
The administrator has disabled public write access.

Re:μετατροπη νομισματος 16 Jan 2016 19:12 #32

Καλά, εσύ, σε σχέση με κάποιον γνωστό μου, είσαι εντιμότατος..
Διάβασε τι έχει κάνει αυτός..

Παιδί μεταναστών, ήρθε απο Γερμανία στην Ελλάδα πριν 8 χρόνια.
Οι γονείς του εξακολουθούν να εργάζονται κ φυσικά,να διαμένουν στη Γερμανία.
Αυτός, παντρεύτηκε εδώ, αγόρασε σπίτι κ τώρα έχει δυο παιδιά.
Δουλεύει σε μια πολυεθνική εταιρία, Γερμανικών συμφερόντων, που έχει παραρτήματα εδώ.

Έχει κάνει το απίστευτο...

Έχει δηλώσει ως μόνιμη κατοικία μια πόλη της Γερμανίας κ φυσικά, φορολογείται εκεί.
Ο μισθός του προέρχεται κατα το ήμισυ απο Γερμανία, οπου μπαίνει σε τοπική τράπεζα κ τα υπόλοιπα τα παίρνει απο τον Έλληνα αντιπρόσωπο, στο χέρι, μαύρα!!
Για το Ελληνικό κράτος ο τύπος είναι κάτι σαν φιλοξενούμενος εδώ παρόλο που η οικογένειά του μένει εδώ όλο τον χρόνο..
Μέχρι κ το αμάξι του είναι δηλωμένο στη Γερμανία κ κυκλοφορεί εδώ, με γερμανικές πινακίδες!!
Επομένως ,george, μην έχεις τύψεις...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Re:μετατροπη νομισματος 16 Jan 2016 19:17 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Επομένως ,george, μην έχεις τύψεις...
Αυτό του έλλειπε!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

μετατροπη νομισματος 19 Jan 2016 12:15 #34

george123 wrote:
Ρε παιδιά δουλεύω σε μια εταιρεία , δε λέω κλάδο , και τα μισά χρήματα κατατίθενται σε τραπεζικό λογαριασμό της Ελλάδας κ για τα αλλά μισά , μου έχουν ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό , μου έχουν δώσει κάρτα αναλήψεων κ μου τα βάζουν εξωτερικό . Εαν κάνω ανάληψη , χρεώνομαι 5 ευρω !!!
Στην εφορια δηλώνω τα μισά , διότι τα μισά στέλνει στο ταξις ο εργοδότης μου ..
Εαν μου γίνει έλεγχος , εγώ θα μπλέξω η μόνο η εταιρεία;;
Θέλω να ειμαι νόμιμος , οσο γίνεται .. Τι να κάνω ;
Δε θέλω να γίνω ρουφιάνος . Τρώω ψωμί απο αυτούς

Αλλάζουμε;
The administrator has disabled public write access.

Re:μετατροπη νομισματος 21 Jan 2016 01:16 #35

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
Τι να αλλάξουμε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
The administrator has disabled public write access.

μετατροπη νομισματος 22 Jan 2016 18:13 #36

Οι συναλλαγές με κάρτες λογαριασμών σε ευρώ εντός ευρωζώνης δεν έχουν καθόλου προμήθεια, οπότε εαν πραγματοποιείς τις συναλλάγες σου με την κάρτα απευθείας και δεν κάνεις αναληψη δεν χρεώνεσαι.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.114 seconds