Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Sep 2022 12:11 #19

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
vassilis (Vassilis) wrote:
ΠΕΙΡΑΙΩΣ
επίσης, δεν καταλαβαίνω σε ποιά σημεία ζητάς μεγαλύτερη ακρίβεια.
Λες ότι έκανες την διαδικασία.
Πόσο επιτόκιο σου έδωσαν ?
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Sep 2022 13:06 #20

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
vassilis (Vassilis) wrote:
τα 15.000 ανά φυσικό πρόσωπο ξεχάστε το - τα φυσικά πρόσωπα αγοράζουν πλέον ΜΟΝΟ στην δευτερογενή, όπως μου είπανε
αρα το τελικό επιτόκιο είναι χαμηλότερο, αφού πρέπει και η τράπεζα να βγάλει κάτι
ξεχάστε επίσης και το x2
εγώ πήρα, αλλα για λίγα χρήματα
επίσης από ότι είδα, έχουν φόρο, δεν είμαι απολύτως βέβαιος για αυτό όμως
Οταν λες "τα 15000 ξεχάστε το" τι ακριβώς εννοείς, οτι μπορεί να πάρεις και για παραπάνω χρήματα ή οτι δε σου δίνουν ούτε καν για 15.000. Προσωπικά θέλω να βαλω για 200.000+. Αν είναι για 15.000 δεν ασχολούμαι καν, σιγα τον τοκο που θα παρω..
Επισης τι επιτοκιο καθαρό πήρες τελικά (για να δούμε την προμήθεια της τράπεζας). Επίσης διαβαζω ότι πχ η τράπεζα Πειραιώς το κάνει. Οταν λες δευτερογενη εννοείς μόνο μεσω χρηματιστήριου?
Ετσι και αλλιως θα παω να ρωτήσω. Στο τέλος των επόμενων 2 μήνων λυγουν και τα δικά μου. Αν μάθω τίποτα χρήσιμο θα το γράψω εδω.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Sep 2022 14:03 #21

  • ps
  • ps's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0
πειραιως κατι ειπαν για 50Κ μιν
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Sep 2022 14:35 #22

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Μερικά χρήσιμα στοιχεία που βρήκα στο ίντερνετ

www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/Ependyseis...a-Ellinikou-Dimosiou



www.bankofgreece.gr/statistika/xrhmatopi...022&order=asc&page=1
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 08 Sep 2022 17:30 #23

Ασχολήθηκα , αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα γιατί οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και η μεταφορά μου δε θα γινόταν έγκαιρα.

Αυτά στην Πειραιώς είναι εξυπνάδες ... ο διευθυντής ήθελε να πουλήσει δευτερογενή και να βγάλει προμήθεια η τράπεζα. Πέρασα και εγώ από Πειραιώς και ο διευθυντής τα εμφάνιζε δύσκολα, ότι τα έχουν για τους πελάτες τους και ότι χρειάζεται ραντεβού κλπ κλπ , λες και έχουμε να συμφωνήσουμε γάμο. Μαθήματα για καλάθι , με στόχο 5-7 χρόνια με αμοιβαία κλπ κλπ, ξέρετε τα γνωστά. Τέσπα από τις ερωτήσεις που του έκανα και τις απαντήσεις που πήρα: αν έχουμε και αν μπορούμε να δώσουμε και όσα βάλεις τόσα θα πάρεις και αυτά μασημένα, κατάλαβα ότι μου μίλαγε για δευτερογενή.

Στη συγκεκριμένη συγκυρία, αν μέχρι την 11:00 σήμερα είχε γίνει η αίτηση και αύριο είχαν δοθεί τα λεφτά θα απολάμβανε ο καταθέτης 1.97 επιτόκιο - 15% με τα λεφτά δεσμευμένα για ένα χρόνο.

Το ποσό είναι απεριόριστο , αλλά >50.000 , πάντα για φυσικά πρόσωπα.

Πιθανότατα λόγω της απορρόφησης 2.11 να γινόταν αυτό που αναφέρθηκε, να δέχονταν τα μισά, αν και ο υπάλληλος [ATTICA] μου είπε ότι συνήθως γίνεται δεκτό όλο το ποσό [ ??? αυτό θέλει έρευνα, γιατί δεν είναι λογικό].

www.minfin.gr/documents/20182/17945201/8...ce-8eeb-83cfc644c76d
Last Edit: 08 Sep 2022 17:42 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Sep 2022 08:10 #24

η δική μου πληροφόριση/ε,μπειρία είναι τελείως διαφορετική από την Πειραιώς
σίγουρα μπορεί ένα φυσικό πρόσωπο να βάλει και λιγότερα από 50.000 Ευρώ (έβαλα πολύ λιγότερα) και το 1.97 δεν το παίρνουμε με τίποτε, τα έβαλα μέχρι τις 11 το πρωί την συγκεκριμένη μέρα (πρέπει να βγάλει και η τράπεζα, αν είναι να μας δώσει όλο το 1.97 γιατί να το κάνει? αυτό κατάλαβα)
οποιαδήποτε άλλη πληροφόριση αολι την Πειραιώς ευπρόσδεκτη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) wrote:
Ασχολήθηκα , αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα γιατί οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες και η μεταφορά μου δε θα γινόταν έγκαιρα.

Αυτά στην Πειραιώς είναι εξυπνάδες ... ο διευθυντής ήθελε να πουλήσει δευτερογενή και να βγάλει προμήθεια η τράπεζα. Πέρασα και εγώ από Πειραιώς και ο διευθυντής τα εμφάνιζε δύσκολα, ότι τα έχουν για τους πελάτες τους και ότι χρειάζεται ραντεβού κλπ κλπ , λες και έχουμε να συμφωνήσουμε γάμο. Μαθήματα για καλάθι , με στόχο 5-7 χρόνια με αμοιβαία κλπ κλπ, ξέρετε τα γνωστά. Τέσπα από τις ερωτήσεις που του έκανα και τις απαντήσεις που πήρα: αν έχουμε και αν μπορούμε να δώσουμε και όσα βάλεις τόσα θα πάρεις και αυτά μασημένα, κατάλαβα ότι μου μίλαγε για δευτερογενή.

Στη συγκεκριμένη συγκυρία, αν μέχρι την 11:00 σήμερα είχε γίνει η αίτηση και αύριο είχαν δοθεί τα λεφτά θα απολάμβανε ο καταθέτης 1.97 επιτόκιο - 15% με τα λεφτά δεσμευμένα για ένα χρόνο.

Το ποσό είναι απεριόριστο , αλλά >50.000 , πάντα για φυσικά πρόσωπα.

Πιθανότατα λόγω της απορρόφησης 2.11 να γινόταν αυτό που αναφέρθηκε, να δέχονταν τα μισά, αν και ο υπάλληλος [ATTICA] μου είπε ότι συνήθως γίνεται δεκτό όλο το ποσό [ ??? αυτό θέλει έρευνα, γιατί δεν είναι λογικό].

www.minfin.gr/documents/20182/17945201/8...ce-8eeb-83cfc644c76d
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Sep 2022 13:01 #25

@vassilis (Vassilis)

Στη δευτερογενή αγορά μπορείς να αγοράσεις και ποσό <50000, αλλά οπωσδήποτε πολλαπλάσιο του 1000 και πληρώνεις προμήθεια, στην πρωτογενή είναι τα πράγματα όπως τα έχω περιγράψει. Έπρεπε να είχες ενημερωθεί για τις δύο περιπτώσεις. Αν το ποσό που υπήρχε διαθέσιμο ήταν <50000 καλώς έγινε έτσι.

Επίσης, η Πειραιώς μπορεί να μην ασχολείται με πρωτογενή και να θέλει μόνο δευτερογένη να προσφέρει...

Σαν πελάτες λιανικής πάντως και επειδή υπογράφουμε MiFID II πρέπει να έχουμε πλήρη και λεπτομερή ενημέρωση για τους κινδύνους και όλες τις δυνατότητες.

www.hba.gr/info/MiFID%20II-MiFIR
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Sep 2022 13:10 #26

το διαθέσιμο ποσό ήταν < 50000 οπότε αυτό θα γινόταν.
Δηλαδή, αν κάποιος έχει > 50000 μπορεί να μπεί στην Πειραιώς στην πρωτογενή και να πάρει το 1,97 % (ή όσο θα είναι στην επόμενη έκδοση;)
καταλαβα καλά?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna) wrote:
@vassilis (Vassilis)

Στη δευτερογενή αγορά μπορείς να αγοράσεις και ποσό <50000, αλλά οπωσδήποτε πολλαπλάσιο του 1000 και πληρώνεις προμήθεια, στην πρωτογενή είναι τα πράγματα όπως τα έχω περιγράψει. Έπρεπε να είχες ενημερωθεί για τις δύο περιπτώσεις. Αν το ποσό που υπήρχε διαθέσιμο ήταν <50000 καλώς έγινε έτσι.

Επίσης, η Πειραιώς μπορεί να μην ασχολείται με πρωτογενή και να θέλει μόνο δευτερογένη να προσφέρει...

Σαν πελάτες λιανικής πάντως και επειδή υπογράφουμε MiFID II πρέπει να έχουμε πλήρη και λεπτομερή ενημέρωση για τους κινδύνους και όλες τις δυνατότητες.

www.hba.gr/info/MiFID%20II-MiFIR
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Sep 2022 13:12 #27

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Μάλλον η Πειραιώς δεν ασχολείται.
Μόνο στην εθνική.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.419 seconds