Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 12:13 #307

  • tempo
  • tempo's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Karma: 0
Γνωρίζει κανείς απο ποιές τράπεζες είναι διαθέσιμα τα Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου;
Η μόνη σίγουρη που έχει αναφερθεί στο forum εδώ είναι η Πειραιώς
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 12:19 #308

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Vasileios1981 wrote:
Ποια αμοιβαία προτείνω ? Που ξέρεις τι αμοιβαία έχω εγώ μπορεί να έχω της μπλακροκ κτλ τι σχέση έχει με το ελληνικό χρέος? Φίλε τι είναι αυτά που γράφεις ? Τα cds θα πάρουν φωτιά θα χεστούμε στα κέρδη από το σορτορισμα έτσι και στα κουρέψει πάλι... όλα θα ανέβουν!!! θα μειωθεί το χρέος της Ελλάδας!!! Το ξέρεις ότι χρωστάς 40.000 ευρώ στο Ελληνικό κράτος? Το ξέρεις ότι τον Σεπτέμβριο θα γίνει eurogroup για πρόωρη αποπληρωμή ελληνικού χρέους ? Το ξέρεις ότι η Ελλάδα πρέπει να εμφανίσει πλεονάσματα από εδώ και πέρα ? Που θα τα βρει ? Θα σου πω εγώ που θα βρει από εσάς που την δανείζετε για να πάρετε 3,5% . Ποιο σεντούκι σου έγραψα εγώ πουθενά για σεντούκι ? Δεν έχουν κουρευτεί ποτέ τα ΕΓΕΔ λέει ? Τα ομόλογα δεν κουρεύτηκαν ? Καλά τα λέμε το φθινόπωρο όταν θα κλαις.

Κανένας δεν θα σας λυπηθεί γιατί είστε άπληστοι . Για να πάρετε 1%-1,3% παραπάνω πήγατε και δανείσατε τα λεφτά σας στο ελληνικό δημόσιο κανένας δεν θα σας λυπηθεί όταν θα σας τα κουρέψουν θα γελάει εδώ μέσα ο κάθε μέσος χαιρέκακος ελληναρας και θα λεει το Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, λέει η φράση του αρχαίου Έλληνα ποιητή, Μένανδρου, που σημαίνει ότι το να κάνεις το ίδιο λάθος δυο φορές, δεν είναι δείγμα σοφού άνδρα..

Κάντα έντοκα δάνεισε τα λεφτά σου σε αυτόν που χρωστάει ο καθε έλληνας 40.000 ευρώ

Είσαι ιδιοφυΐα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Επενδυτάρααααααααααααααααα
Αμα γίνει η καταστροφή που περιγράφεις, τότε τίποτα δε θα είναι σίγουρο. Ουτε τα αμοιβαία (της Ελλάδας,, για εδω συζητάμε αμα εχεις εξώτερικο οκ) , ουτε οι μετοχές, ουτε καν οι καταθέσεις. Αν πιστεύεις αυτα που γράφεις βγαλτα ολα απ τις τράπεζες.
Θεωρίες πάντως οτι κάθε Έλληνας χρωστάει 40χ αρα θα χρεοκοπησουμε, δεν είναι σοβαρες. Και καθε Αμερικανός χρωστάει 30χ. Και? Θα χρεοκοπησουν και αυτοί? Ο Γάλλος που χρωστάει 20χ θα γλύτωσει?
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 12:29 #309

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
sosimple wrote:
Αμα γίνει η καταστροφή που περιγράφεις, τότε τίποτα δε θα είναι σίγουρο. Ουτε τα αμοιβαία (της Ελλάδας,, για εδω συζητάμε αμα εχεις εξώτερικο οκ) , ουτε οι μετοχές, ουτε καν οι καταθέσεις. Αν πιστεύεις αυτα που γράφεις βγαλτα ολα απ τις τράπεζες.
Θεωρίες πάντως οτι κάθε Έλληνας χρωστάει 40χ αρα θα χρεοκοπησουμε, δεν είναι σοβαρες. Και καθε Αμερικανός χρωστάει 30χ. Και? Θα χρεοκοπησουν και αυτοί? Ο Γάλλος που χρωστάει 20χ θα γλύτωσει?

Φίλε είναι η τελευταία φορά που γράφω εδώ μέσα όχι για κανένα σοβαρό λόγο αλλά γιατί δεν αξίζει. Οτι να ναι διαβάζεις εδώ μέσα... χωρίς παρεξήγηση αλλά επίπεδο συζήτησης προποτσίδικου .... Συγκρίνεις την Ελλάδα με τις ΗΠΑ... μάλιστα....

Οι τράπεζες πλέον είναι ιδιωτικές και δεν έχουν καμία σχέση με το ελληνικό χρέος και τα ΕΓΕΔ..... Το φθινόπωρο που θα στα κουρέψει τα ΕΓΕΔ την άλλη μέρα το χρηματιστήριο και όλα θα τρέχουν στο θεό ψηλά με ρυθμούς ανάπτυξης τρελούς.... μιλάμε για πρόωρη αποπληρωμή χρέους και ελληνικό πλεόνασμα... θα τα δεις αυτά... όλοι θα πανηγυρίζουν εκτός από αυτούς που έχουν έχουν ελληνικά ομόλογα και ΕΓΕΔ που θα βγει ο πρωθυπουργός και θα του διαβεβαιώνει και καθησυχάζει ότι θα τα πάρουν όλα στο μέλλον με τόκο να μην ανησυχούν ... Εγώ σας προειδοποίησα πάντως...
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 12:47 #310

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Vasileios1981 wrote:
Φίλε είναι η τελευταία φορά που γράφω εδώ μέσα όχι για κανένα σοβαρό λόγο αλλά γιατί δεν αξίζει. Οτι να ναι διαβάζεις εδώ μέσα... χωρίς παρεξήγηση αλλά επίπεδο συζήτησης προποτσίδικου .... Συγκρίνεις την Ελλάδα με τις ΗΠΑ... μάλιστα....

Οι τράπεζες πλέον είναι ιδιωτικές και δεν έχουν καμία σχέση με το ελληνικό χρέος και τα ΕΓΕΔ..... Το φθινόπωρο που θα στα κουρέψει τα ΕΓΕΔ την άλλη μέρα το χρηματιστήριο και όλα θα τρέχουν στο θεό ψηλά με ρυθμούς ανάπτυξης τρελούς.... μιλάμε για πρόωρη αποπληρωμή χρέους και ελληνικό πλεόνασμα... θα τα δεις αυτά... όλοι θα πανηγυρίζουν εκτός από αυτούς που έχουν έχουν ελληνικά ομόλογα και ΕΓΕΔ που θα βγει ο πρωθυπουργός και θα του διαβεβαιώνει και καθησυχάζει ότι θα τα πάρουν όλα στο μέλλον με τόκο να μην ανησυχούν ... Εγώ σας προειδοποίησα πάντως...
Το, συζήτησεις προποτζιδικου, θα το πουν και για αυτά που γράφεις εσυ πάντως πολλοι.
Έχεις κολλήσει με τα έντοκα οτι θα τα κουρεύουν για να μειωθεί το χρεος κλπ. Όπως είχαν κολλήσει πααρα πολλοί οτι θα κουρεύονταν οι καταθέσεις (σίγουρα και εσυ, αμα πιστεύεις οτι θα κουρεύουν αυτή τη στιγμή τα εντοκα, τότε 200% εισουν απο αυτους που πάνω στη χειρότερη στιγμή, οταν κλείσανε οι τράπεζες, γραφανε οτι θα κουρεύτουν οι καταθέσεις).
Υπάρχουν ενα σωρο μέτρα που μπορούν να παρθούν αμα πρέπει οπωσδήποτε να μαζέψουν λεφτά. Μπορώ να σου κάνω μια λίστα με καλύτερα μέτρα που θα προηγηθούν, πριν πάνε στα εντοκα, αλλά δεν εχει νόημα γιατί φαίνεται να έχεις ενα ιδεολογικο κόλλημα με τα έντοκα. Το γνωρίζω και εγω το σενάριο, εχει γραφτεί. Πάνε τα μεγαλύτερα ποσά στα εντοκα αρα αμα κουρεύτουν θα υπάρξει σημαντικό αποτέλεσμα, χωρίς να θίγουν αυτοί που έχουν ελάχιστα. Επειδή το γράφουν και το ξανα γράφουν δε σημαίνει οτι θα γίνει κιολας. Βασικά αν ηταν να γίνει δε θα το γραφανε. Υπάρχει πάντα ΚΑΙ αυτή η πιθανότητα να γίνει. Ποτέ δεν ξέρεις.
Αν έχεις κάποια πληροφορία απο σημαντικό πρόσωπο που να εχει δύναμη να επηρεάσει κάτι τέτοιο γραφτώ να πάρουν κάποιοι τη γνώμη σου ποιο σοβαρά. Αμα το γράφεις και το ξανα γράφεις επειδή εσυ το πιστεύεις, χωρίς παρεξήγηση δεν εχει καμια ιδιαίτερη βαρύτητα. Εσυ γράφεις λες και έχεις μια γυάλινη σφαίρα και γνωρίζεις τι θα συμβεί. Το φθινόπωρο ελπίζω να είσαι εδώ ακόμα, με το ίδιο όνομα να γράψεις γιατι δεν κουρεύτηκαν. Αν και τότε, εγω στη δική μου γυάλινη σφαίρα, βλέπω οτι θα λες οτι θα γίνει την άνοιξη το κούρεμα, μετα το καλοκαίρι κοκ.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 12:58 #311

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Επίσης αν κουρεύτουν τα έντοκα, το χρηματιστήριο θα καταρρεύσει. Η κυβέρνηση όχι απλα θα χάσει τις εκλογές αλλα θα παει σε ποσοστά πασοκ μονιμα. Έχει ιδέα πόσοι έχουν αγοράσει εντοκα σήμερα, ποσες οικογένειες υπάρχουν από πίσω και πόσοι ψήφοι? Νομίζεις οτι απλά θα κουρεύτουν, θα βγει ο προθυπουργος. να δώσει μια υπόσχεση ότι θα τα πάρουν αργότερα και ολα καλα, θα σφυρίζουν ολοι αδιάφορα? Ενω και το χρέος ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ, δε θα πέσει, αλλά αυτό θέλει ανάλυση 15 σελίδων και βαριέμαι να την κανω.
Δεδομένων όλων αυτών, ποτε δεν ξέρεις, τα πάντα μπορει να συμβούν. Οποίος πιστεύει κατι τετοιο, οχι απλα δεν αγοράζει εντοκα, αλλά βγάζει και τα λεφτά απ τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 13:16 #312

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Εγώ διαβάζω αναλύσεις και γράφω και προειδοποιώ. Λέω ότι δεν έχουν κανένα κίνδυνο καταθέσεις τράπεζες ΑΚ χρηματιστήριο κτλ αλλά αναφέρομαι μόνο σε ελληνικά ομόλογα και ΕΓΕΔ τίποτα άλλο. Δεν είμαι μασόνος κανένα βαθμού ούτε έχω φίλο κανέναν μεγάλο από έξω και μου τα λέει... διαβάζω εκθέσεις risk investment management και διαβαθμίζω επενδυτικούς κίνδυνους και λέω ότι ένας σοφός δεν θα πόνταρε τα λεφτά του στο ελληνικό χρέος. Απλά πράγματα αν δεν τα καταλαβαίνεις δεν φταίω εγώ. Είτε γίνει ή όχι εγώ προειδοποιώ τον Έλληνα !!! μακάρι να μην γίνει τίποτα αλλά προτιμώ να μην γίνει τίποτα και να με βρίζεις παρά να λένε ότι το φορουμ οδήγησε τον Έλληνα επενδυτή σε ΕΓΕΔ χωρίς να επισημάνει τους κινδύνους.

Εσύ τι μιλάς so simple ? Δεν έχεις ΕΓΕΔ γιατί μιλάς χωρίς να έχεις ? Μια χαρά είσαι εσύ άραξε και ποιες τον φραπέ σου.

Χέστηκα και η βάρκα έγυρε.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 15:11 #313

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Vasileios1981 wrote:
Εγώ διαβάζω αναλύσεις και γράφω και προειδοποιώ. Λέω ότι δεν έχουν κανένα κίνδυνο καταθέσεις τράπεζες ΑΚ χρηματιστήριο κτλ αλλά αναφέρομαι μόνο σε ελληνικά ομόλογα και ΕΓΕΔ τίποτα άλλο. Δεν είμαι μασόνος κανένα βαθμού ούτε έχω φίλο κανέναν μεγάλο από έξω και μου τα λέει... διαβάζω εκθέσεις risk investment management και διαβαθμίζω επενδυτικούς κίνδυνους και λέω ότι ένας σοφός δεν θα πόνταρε τα λεφτά του στο ελληνικό χρέος. Απλά πράγματα αν δεν τα καταλαβαίνεις δεν φταίω εγώ. Είτε γίνει ή όχι εγώ προειδοποιώ τον Έλληνα !!! μακάρι να μην γίνει τίποτα αλλά προτιμώ να μην γίνει τίποτα και να με βρίζεις παρά να λένε ότι το φορουμ οδήγησε τον Έλληνα επενδυτή σε ΕΓΕΔ χωρίς να επισημάνει τους κινδύνους.

Εσύ τι μιλάς so simple ? Δεν έχεις ΕΓΕΔ γιατί μιλάς χωρίς να έχεις ? Μια χαρά είσαι εσύ άραξε και ποιες τον φραπέ σου.

Χέστηκα και η βάρκα έγυρε.
Τωρα δεν εχω, σε λίγους μηνες που ληγει η προθεσμιακη θα εχω πιθανότατα. Άλλος είναι ο λόγος που δεν εχω παρει ακόμα, οχι το ρίσκο αλλα το πόθεν έσχες.

Κατ εσένα δεν έχει κίνδυνο το χρηματιστήριο και οι καταθέσεις, αν κουρεύουν τα εντοκα.. Οκ. Κατ εμένα θα έχουν πρόβλημα και τα 2 αν κουρευτουν τα εντοκα. Αυτη τη στιγμη στην Ελλάδα ητε κούρεψεις καταθέσεις ητε εντοκα ειναι περίπου ενα και το αυτό. Οι ίδιοι πελάτες ειναι, και το ίδιο πολιτικού κόστος για την κυβέρνηση που θα το κανει. Με το που θα κουρευτουν τα εντοκα, θα ξεκινήσει φυγη καταθέσεων απ τις τράπεζες, 100% σίγουρο και το καταλαβαίνει και ο πλέον άσχετος. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτό (που δεν το καταλαβαίνεις) δεν έχει νόημα η συζήτηση παραπέρα. Αρα θα έχουν πρόβλημα ολα τότε και οχι μόνο τα εντοκα. Θα χρειαστεί νεα ανακεφαλαιοποιηση τραπεζών, που δεν έχει όρεξη να την ξανα κανει κανενας, ουτε να πάρει το κόστος, οπότε καληνύχτα, ουσιαστικά οποίος το κάνει θα έχει πάρει και απόφαση να φύγει απ την ευρωζωνη. Αν ήταν να γίνει αυτό, θα ειχαν κούρεψει καταθέσεις όταν γίνανε τα καπιταλ. Τωρα δεν έχει απολύτως κανενα νόημα και μόνο απο ατύχημα μπορεί να γίνει, και ποτε βαση σχεδίου. Καλύτερα απλα να αυξήσουν τα χαράτσια στα ακίνητα ή να βάλουν και σε αλλα χαράτσια.
Προσωπικά αν κουρευτουν τα εντοκα, δε θα αφήσω φράκο σε προθεσμιακη. Για βάλτε ενα γκαλοπ εδω, τι θα κάνουν οι υπόλοιποι που έχουν προθεσμιακη. Και αν το 80% δεν κάνει ακριβώς το ίδιο, να μου τρυπήσεις τη μύτη.
Last Edit: 07 Aug 2023 15:23 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 19:29 #314

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
Φίλε tsig πως επιτρέπεις σε κάτι τύπους σαν τον παραπάνω να διαδίδουν μέσω του blog σου θεωρίες συνωμοσίας τέτοιου είδους προσπαθώντας να τρομοκρατήσουν τον κόσμο; Έλεος όχι άλλους ψεκασμένους!!!
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 07 Aug 2023 21:52 #315

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
kostas33334 wrote:
Φίλε tsig πως επιτρέπεις σε κάτι τύπους σαν τον παραπάνω να διαδίδουν μέσω του blog σου θεωρίες συνωμοσίας τέτοιου είδους προσπαθώντας να τρομοκρατήσουν τον κόσμο; Έλεος όχι άλλους ψεκασμένους!!!

Κανόνες
Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι στις δημόσιες συζητήσεις με σκοπό την ενημέρωση, την επίλυση αποριών και την εμβάθυνση στα θέματα που μας απασχολούν.

Προϋπόθεση είναι ο σεβασμός του συνομιλητή.
Δεν γίνονται δεκτά υβριστικά, επιθετικά, ειρωνικά κείμενα και όποια επιχειρούν να μειώσουν τον συνομιλητή.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds