Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Mar 2024 17:20 #505

εγγραφες για ΕΓΕΔ γινονται μονο με φυσικη παρουσια ή μπορουμε και μεσω e banking ?
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Mar 2024 17:51 #506

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
Φίλε μου δεν έχει καμία σχέση το e-banking , το e-banking αφορά τραπεζικά προϊόντα όχι επενδυτικά. δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις είναι σαν να ρωτάς αν μπορείς να αγοράσεις μετοχές από το e-banking. Όχι μπορεί την επενδυτική εντολή να την υπογράφεις στην τράπεζα την πρώτη φορά με φυσική παρουσία αλλά οι περισσότερες τράπεζες και επενδυτικές μπορούν μετά να στην ανανέωση από το τηλέφωνο αν θες και να σου στείλουν μετά στο email την απόδειξη συναλλαγής με τα πινακιδια
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Mar 2024 17:58 #507

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Καλωσορίζω και ευχαριστώ τον φίλο Berniko για το περιεκτικότατο post. Όσον αφορά τον πίνακα με τα έξοδα και προμήθειες που έχει κάθε ΑΕΠΕΥ, θα μπορούσαμε να το κάνουμε συλλογικά κάτι σαν τις ανεπίσημες προθεσμιακές, όπου ο καθένας που βρίσκει μια εταιρία με χαμηλά έξοδα, να το γράφει στο φόρουμ. Μόλις μαζευτούν 5-10 γραμμές δημιουργούμε τον πίνακα.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά εγώ το πρότεινα και ως συνεργασία και με την σελίδα σου. Δηλαδή εσύ μπορείς να πάρεις τηλέφωνο πολλές ΑΕΠΕΥ και τράπεζες και μπορείς σαν δημοσιογράφος να σε ενημερώνει για ενημερώσεις το κοινό επίσης μπορείς να πάρεις και διαφήμιση από αυτούς αν θέλουν από την στιγμή που έχεις επενδυτικό κοινό. Εμένα για παράδειγμα μου είπαν στην euroxx αν θέλω στην επόμενη ανανέωση να κάνω όσα λεφτά θέλω σε αυτούς ΕΓΕΔ με τιμές πρωτογενή αγοράς αλλά ένα μικρό κομμάτι να πάρω κάποιο άλλο επενδυτικό προϊόν ώστε να πάρουν από εκεί προμήθεια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Mar 2024 22:15 #508

  • john (moody)
  • john (moody)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 18
  • Karma: 1
Giannis (spinalgr1990) wrote:
εγγραφες για ΕΓΕΔ γινονται μονο με φυσικη παρουσια ή μπορουμε και μεσω e banking ?

Μπορεί να γίνει στην Πειραιώς με την προυπόθεση να υπάρχει ένα επίπεδο συνεργασίας καθώς υπάρχει η δυνατότητα ψηφιακής υπογραφής( remote signing).Το έχω κάνει σε 3 εκδόσεις ΕΓΕΔ απο την πρωτογενή φέτος.Τηλεφωνείτε στο τριήμερο Τρ-Τε-Πε (όταν υπάρχει δημοπρασία) στον υπάλληλο που σας εξυπηρετεί δίνετε όνομα και ΑΦΜ και δηλωνετε ότι επιθυμείτε να αγορασετε ΕΓΕΔ ονομ.αξίας π.χ. € 15000.Μετά απο λίγο σας έρχεται μήνυμα στο email σας ότι εκκρεμεί υπογραφή σας σε έγγραφο το οποίο είναι η αίτηση αγοράς ΕΓΕΔ απο την πρωτογενή.Μπαίνετε λοιπόν με τους κωδικούς σας στο winbank web banking βρίσκετε το έγγραφο το διαβάζετε και εφόσον συμφωνείτε κλικάρετε στο πεδίο υπογραφή η οποία ολοκληρώνεται μέσω κωδικού υπογραφής που λαμβάνετε στο viber μέσω Byte .Στη συνέχεια ακολουθεί νέο email της τράπεζας ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία εγγράφου εντολής αγοράς χρεωγράφων.Το ποσό των € 15000 (που υποτίθεται ότι προυπάρχει σττον λογαριασμό) έχει ήδη δεσμευτεί .Την επόμενη Δευτέρα απόγευμα ο λογαριασμός θα έχει χρεωθεί μόνο με το καθαρό ποσό αγοράς και το ΕΓΕΔ θα εμφανίζεται πλέον στον λογαριασμό σας χρεωγράφων της κατηγορίας Επενδύσεις.
Last Edit: 10 Mar 2024 11:35 by john (moody). Reason: Συμπλήρωση
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Mar 2024 08:32 #509

Bernikos wrote:
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά εγώ το πρότεινα και ως συνεργασία και με την σελίδα σου. Δηλαδή εσύ μπορείς να πάρεις τηλέφωνο πολλές ΑΕΠΕΥ και τράπεζες και μπορείς σαν δημοσιογράφος να σε ενημερώνει για ενημερώσεις το κοινό επίσης μπορείς να πάρεις και διαφήμιση από αυτούς αν θέλουν από την στιγμή που έχεις επενδυτικό κοινό. Εμένα για παράδειγμα μου είπαν στην euroxx αν θέλω στην επόμενη ανανέωση να κάνω όσα λεφτά θέλω σε αυτούς ΕΓΕΔ με τιμές πρωτογενή αγοράς αλλά ένα μικρό κομμάτι να πάρω κάποιο άλλο επενδυτικό προϊόν ώστε να πάρουν από εκεί προμήθεια.
Καταλαβαίνω το πνεύμα της πρότασής σου και ευχαριστώ για αυτήν. Δυστυχώς στην πράξη τα πράγματα περιπλέκονται. Ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε μια μέρα τηλέφωνο και μας δίνουν τα στοιχεία που ζητάμε και φτιάχνουμε ένα επίσημο πίνακα. Το να κρατηθεί ο πίνακας ενήμερος (ώστε να έχει αξία) δεν είναι εύκολη υπόθεση. Εδώ παιδευόμαστε με τα στοιχεία που υπάρχουν γραπτώς στις σελίδες των τραπεζών (δεν ενημερώνουν πάντα καθημερινά, μπορεί να υπάρχουν διαφορετικά στοιχεία σε διαφορετικές σελίδες για το ίδιο προϊόν κ.α.). Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βασιστούμε σε μια προφορική ενημέρωση που μας είπε ένα υπάλληλος, υπάρχουν πολλά περιθώρια για λάθος πληροφόρηση.
Αντίθετα αν κάποιος φίλος του φόρουμ βρει μια εταιρία και του δώσει καλή τιμή και έχει κάνει αγορά, είναι μια πιο αξιόπιστη πληροφορία, που πάντα δίνεται με επιφύλαξη, καθώς μπορεί να ισχύει μόνο για τον συγκεκριμένο πελάτη.
Φυσικά, το όλο εγχείρημα βασίζεται στο αν υπάρχει έμπρακτο ενδιαφέρον από ικανό αριθμό μελών και πρακτική αξία στα στοιχεία που συλλέγουμε.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Mar 2024 13:45 #510

  • john (moody)
  • john (moody)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 18
  • Karma: 1
Bernikos wrote:
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά εγώ το πρότεινα και ως συνεργασία και με την σελίδα σου. Δηλαδή εσύ μπορείς να πάρεις τηλέφωνο πολλές ΑΕΠΕΥ και τράπεζες και μπορείς σαν δημοσιογράφος να σε ενημερώνει για ενημερώσεις το κοινό επίσης μπορείς να πάρεις και διαφήμιση από αυτούς αν θέλουν από την στιγμή που έχεις επενδυτικό κοινό. Εμένα για παράδειγμα μου είπαν στην euroxx αν θέλω στην επόμενη ανανέωση να κάνω όσα λεφτά θέλω σε αυτούς ΕΓΕΔ με τιμές πρωτογενή αγοράς αλλά ένα μικρό κομμάτι να πάρω κάποιο άλλο επενδυτικό προϊόν ώστε να πάρουν από εκεί προμήθεια.

Χαιρετώ.
Θέλω κι εγώ να ευχαριστήσω τον χρήστη Bernikos που μοιράστηκε μαζί μας τις γνώσεις του στο θέμα εντόκων/ομολόγων που γνωρίζει σε βάθος σε ένα πλήρες και αναλυτικό post που μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να χρησιμοποιήσει σαν οδηγό.
Θα ήθελα μια διευκρίνηση στο άρθρο 8 . Σε περίπτωση που καποιος προβεί σε προεξόφληση ΕΓΕΔ υπόκειται σε φορολόγηση 15% επι της κτηθείσης υπεραξίας, όπως συμβαίνει στα ομόλογα;; Η άποψη μου είναι ότι τα ΕΓΕΔ είναι πλήρως αφορολόγητα είτε διακρατηθούν μέχρι την λήξη είτε εξοφληθούν πριν τη λήξη τους καθώς δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό περί του αντιθέτου .Αν έχετε την καλωσύνη να απαντήσετε καθώς στο αμέσως προηγούμενο ποστ απο το αρχικό σας απαντά χρήστης σε σχετική ερώτηση ότι:
"3) Αν τα διακρατήσεις ως τη λήξη όχι. Αν τα σπάσεις 15% φόρος."
Ευχαριστώ απο πριν για ενδεχόμενη απάντηση σας.
Με εκτίμηση
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Bernikos

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Mar 2024 15:07 #511

  • Bernikos
  • Bernikos's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 31
  • Thank you received: 42
  • Karma: 2
Ναι κοιτάξτε δεν είμαι ειδικός στα ομόλογα και δεν έχω εμπειρία μεγάλη και δεν έχω πουλήσει ποτέ πρόωρα ποτέ. Έχω ρωτήσει επί του θέματος στο τμήμα ομολόγων και μου είπαν ότι τα ελληνικά τα κρατικά ΕΓΕΔ μόνο είναι αφορολογητα πλήρως όπως σωστά το λέτε. Δεν μου ανάφεραν σε σχετική ερώτηση α ξέρεις αν τα σπάσεις πρόωρα τότε έχεις 15% σαν τα υπόλοιπα. Μπορεί να το ξέχασαν μπορεί και όχι. Αλλά αυτό μπορούμε να το μάθουμε με τηλέφωνο στο τμήμα ομολόγων. Να ξέρετε ότι τα ομόλογα είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο από μετοχές, ΕΤFs, ΑΚ, crypto κτλ και απαιτεί γνώσεις . Δεν πας έτσι και αγοράζεις διάφορα ομόλογα χωρίς να ξέρεις τι κανεις. Τα ΕΓΕΔ είναι μία εξαίρεση στον χώρο τα υπόλοιπα θέλουν να γνωρίζεις την αγορά.

Καλό είναι να σπας τα ΕΓΕΔ σε κάποια 6μηνα κάποια ετήσια σε διαφορετικά διαστήματα δημοπρασίας κτλ. Ώστε να μην χρειαστεί να τα πουλήσεις ποτέ πρόωρα. Μην τα βάζεις όλα σε μία δημοπρασία δηλαδή
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Mar 2024 16:13 #512

  • john (moody)
  • john (moody)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 18
  • Karma: 1
Bernikos wrote:
Ναι κοιτάξτε δεν είμαι ειδικός στα ομόλογα και δεν έχω εμπειρία μεγάλη και δεν έχω πουλήσει ποτέ πρόωρα ποτέ. Έχω ρωτήσει επί του θέματος στο τμήμα ομολόγων και μου είπαν ότι τα ελληνικά τα κρατικά ΕΓΕΔ μόνο είναι αφορολογητα πλήρως όπως σωστά το λέτε. Δεν μου ανάφεραν σε σχετική ερώτηση α ξέρεις αν τα σπάσεις πρόωρα τότε έχεις 15% σαν τα υπόλοιπα. Μπορεί να το ξέχασαν μπορεί και όχι. Αλλά αυτό μπορούμε να το μάθουμε με τηλέφωνο στο τμήμα ομολόγων. Να ξέρετε ότι τα ομόλογα είναι κάτι πολύ πιο σύνθετο από μετοχές, ΕΤFs, ΑΚ, crypto κτλ και απαιτεί γνώσεις . Δεν πας έτσι και αγοράζεις διάφορα ομόλογα χωρίς να ξέρεις τι κανεις. Τα ΕΓΕΔ είναι μία εξαίρεση στον χώρο τα υπόλοιπα θέλουν να γνωρίζεις την αγορά.

Καλό είναι να σπας τα ΕΓΕΔ σε κάποια 6μηνα κάποια ετήσια σε διαφορετικά διαστήματα δημοπρασίας κτλ. Ώστε να μην χρειαστεί να τα πουλήσεις ποτέ πρόωρα. Μην τα βάζεις όλα σε μία δημοπρασία δηλαδή

Ευχαριστώ για την άμεση απαντηση.
Συμφωνώ με όσα γράψατε.Έχω κάποια εμπειρία σε εταιρικά ομόλογα και Α/Κ καθώς κατέχω , έχω αγοράσει και πουλήσει στη λήξη αλλά και πριν.Σε τυχόν επικοινωνία σας με το τμήμα ομολόγων αν πάρετε κάποια σαφή απάντηση ειδικά για τα ΕΓΕΔ και την τυχόν φορολόγηση 15% της υπεραξίας σε ενδεχόμενη προεξόφληση μπείτε στον κόπο να ενημερώσετε.
Εγω όταν ρώτησα ,αν θυμάμαι καλά, πήρα την απάντηση κλισέ του τύπου "Δεν ξέρω ρωτήστε τον λογιστή σας"
Btw κάνω μόνος την φορολογική μου δήλωση.
Ευχαριστίες
Καλή συνέχεια.
The administrator has disabled public write access.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Mar 2024 16:59 #513

Bernikos wrote:
Φίλε μου δεν έχει καμία σχέση το e-banking , το e-banking αφορά τραπεζικά προϊόντα όχι επενδυτικά. δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις είναι σαν να ρωτάς αν μπορείς να αγοράσεις μετοχές από το e-banking.

Καλησπέρα.
Πλέον γίνεται μέσω e-banking & αγοραπωλησία επενδυτικών προϊόντων.
Για του λόγου το αληθές παραθέτω σχετικό screenshot από το χαρτοφυλάκιο του e-banking της Eurobank
(το οποίο λειτουργεί ανεξάρτητα από το χαρτοφυλάκιο της πλατφόρμας 'Eurobank Trader' της Eurobank Equities ΑΕΠΕΥ).

Screenshot2024-03-10150616.jpg
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.087 seconds