Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 08 Aug 2015 00:20 #19

  • y (t8)
  • y (t8)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 244
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4
Για Γερμανία υπάρχει και η comdirect bank AG (www.comdirect.de/)
Νομίζω ότι ανοίγει από απόσταση. Αλλά γερμανικά δεν ξέρω, ότι κατάλαβα από αυτόματη μετάφραση ;)
Όποιος ξέρει γερμανικά και τον ενδιαφέρει, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους :)
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 24 Sep 2015 03:38 #20

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
y (t8) wrote:
Για Γερμανία υπάρχει και η comdirect bank AG (www.comdirect.de/)
Νομίζω ότι ανοίγει από απόσταση. Αλλά γερμανικά δεν ξέρω, ότι κατάλαβα από αυτόματη μετάφραση ;)
Όποιος ξέρει γερμανικά και τον ενδιαφέρει, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους :)

Για τους non residents, πρέπει να κατεβάσεις τις αιτήσεις σε pdf (στα γερμανικά δυστυχώς) να τις συμπληρώσεις χειρόγραφα, να τις πιστοποιήσεις και να τις στείλεις με ταχυδρομείο. Ολο αυτό + το ότι το σέρβις τους υποστηρίζεται μόνο στα γερμανικά, το ίδιο και το ebanking τα καθιστούν αποτρεπτικά. Σκέψου να έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιο έμβασμα που δεν πιστώθηκε και να πρέπει να συνενοηθείς στο τηλέφωνο ....
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 24 Sep 2015 03:41 #21

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Τελικά ξέρουμε αν η DB ανοίγει λογαριασμούς από απόσταση και χωρίς απαίτηση για ελάχιστο κεφάλαιο;
Όσον αφορά την απόσταση, απ' ότι καταλαβαίνω γίνεται (ίσως μέσω ενός τοπικού τους καταστήματος-γραφείου-συνεργαζόμενης τράπεζας) αλλά έχω διαβάσει πως υπάρχει απαίτηση για 100,000 ευρώ αρχικό κεφάλαιο. Αυτό ισχύει;
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 26 Sep 2015 01:06 #22

George (geo821) wrote:
y (t8) wrote:
Για Γερμανία υπάρχει και η comdirect bank AG (www.comdirect.de/)
Νομίζω ότι ανοίγει από απόσταση. Αλλά γερμανικά δεν ξέρω, ότι κατάλαβα από αυτόματη μετάφραση ;)
Όποιος ξέρει γερμανικά και τον ενδιαφέρει, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους :)

Για τους non residents, πρέπει να κατεβάσεις τις αιτήσεις σε pdf (στα γερμανικά δυστυχώς) να τις συμπληρώσεις χειρόγραφα, να τις πιστοποιήσεις και να τις στείλεις με ταχυδρομείο. Ολο αυτό + το ότι το σέρβις τους υποστηρίζεται μόνο στα γερμανικά, το ίδιο και το ebanking τα καθιστούν αποτρεπτικά. Σκέψου να έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιο έμβασμα που δεν πιστώθηκε και να πρέπει να συνενοηθείς στο τηλέφωνο ....

Καλησπέρα! Η πιστοποίηση πώς γίνεται; Μήπως με κάτι κουπόνια που έχει το αρχείο pdf με την αίτηση; Αν όχι, καλοδεχούμενη η όποια βοήθεια σου :)
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 26 Sep 2015 01:38 #23

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Angelos (sangelos) wrote:
George (geo821) wrote:
y (t8) wrote:
Για Γερμανία υπάρχει και η comdirect bank AG (www.comdirect.de/)
Νομίζω ότι ανοίγει από απόσταση. Αλλά γερμανικά δεν ξέρω, ότι κατάλαβα από αυτόματη μετάφραση ;)
Όποιος ξέρει γερμανικά και τον ενδιαφέρει, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους :)

Για τους non residents, πρέπει να κατεβάσεις τις αιτήσεις σε pdf (στα γερμανικά δυστυχώς) να τις συμπληρώσεις χειρόγραφα, να τις πιστοποιήσεις και να τις στείλεις με ταχυδρομείο. Ολο αυτό + το ότι το σέρβις τους υποστηρίζεται μόνο στα γερμανικά, το ίδιο και το ebanking τα καθιστούν αποτρεπτικά. Σκέψου να έχεις κάποιο πρόβλημα με κάποιο έμβασμα που δεν πιστώθηκε και να πρέπει να συνενοηθείς στο τηλέφωνο ....

Καλησπέρα! Η πιστοποίηση πώς γίνεται; Μήπως με κάτι κουπόνια που έχει το αρχείο pdf με την αίτηση; Αν όχι, καλοδεχούμενη η όποια βοήθεια σου :)

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει διότι θέλει πολύ κόπο να καθίσω να μεταφράσω τις αιτήσεις λέξη-λέξη. Θα προτιμούσα ηλεκτρονική αίτηση με αυτόματη μετάφραση.....Παρ' όλα αυτά νομιζω πως αυτό που λες έχει να κάνει με την πιστοποίηση από το γερμανικό ταχυδρομείο. Εκτός γερμανίας απλά πρέπει να υπογράψει/ σφραγίσει κάποια ανεξάρτητη αρχή σαν notorisation/ apostille. Απ'΄ότι θυμάμαι είχε ειδικές θέσεις για τέτοιες σφραγίδες.
Για διευκρινήσεις, μπορείς είτε να τους γράψεις ένα μήνυμα στα γερμανικά -με αυτόματη μετάφραση- ή να τους καλέσεις και να ζητήσεις να μιλήσεις με κάποιον στα αγγλικά -αν δεν ξέρει ο τηλεφωνητής που θα απαντήσει. Παρ' όλα αυτά νομίζω πως είναι θέμα χρόνου να υποστηρίξει και ηλεκτρονικό άνοιγμα + πιστοποίηση μέσω videoconference.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 13 Nov 2015 19:59 #24

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
Τελικά ξέρουμε αν η DB ανοίγει λογαριασμούς από απόσταση και χωρίς απαίτηση για ελάχιστο κεφάλαιο;
Όσον αφορά την απόσταση, απ' ότι καταλαβαίνω γίνεται (ίσως μέσω ενός τοπικού τους καταστήματος-γραφείου-συνεργαζόμενης τράπεζας) αλλά έχω διαβάσει πως υπάρχει απαίτηση για 100,000 ευρώ αρχικό κεφάλαιο. Αυτό ισχύει;
Όχι, απαιτείται η φυσική σου παρουσία στο κατάστημα, όπως κι στις περισσότερες γερμανικές Τράπεζες, κι ναι, δεν χρειάζεται κάποιο ελάχιστο εισόδημα.

Τόκους μην περιμένεις, κι απεναντίας θα πληρώνεις κι 5€/μήνα σαν έξοδα διατήρησης λογαριασμού, εκτός κι αν μηνιαίως μπαίνουν στον λογαριασμό 1,200€ (κομμάτι δύσκολο αν είσαι Ελλάδα, μόνο αν εργάζεσαι Γερμανία).
Last Edit: 13 Nov 2015 19:59 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 13 Nov 2015 20:03 #25

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Nozomi wrote:
George (geo821) wrote:
Τελικά ξέρουμε αν η DB ανοίγει λογαριασμούς από απόσταση και χωρίς απαίτηση για ελάχιστο κεφάλαιο;
Όσον αφορά την απόσταση, απ' ότι καταλαβαίνω γίνεται (ίσως μέσω ενός τοπικού τους καταστήματος-γραφείου-συνεργαζόμενης τράπεζας) αλλά έχω διαβάσει πως υπάρχει απαίτηση για 100,000 ευρώ αρχικό κεφάλαιο. Αυτό ισχύει;
Όχι, απαιτείται η φυσική σου παρουσία στο κατάστημα, όπως κι στις περισσότερες γερμανικές Τράπεζες, κι ναι, δεν χρειάζεται κάποιο ελάχιστο εισόδημα.

Τόκους μην περιμένεις, κι απεναντίας θα πληρώνεις κι 5€/μήνα σαν έξοδα διατήρησης λογαριασμού, εκτός κι αν μηνιαίως μπαίνουν στον λογαριασμό 1,200€ (κομμάτι δύσκολο αν είσαι Ελλάδα, μόνο αν εργάζεσαι Γερμανία).

Έχω ακούσει πως ανοίγεις και μέσω ταχυδρομείου, αρκεί να τα επικυρώσεις μέσω του ελληνικού τους γραφείου. Δεν ισχύει;
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 13 Nov 2015 20:27 #26

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
Έχω ακούσει πως ανοίγεις και μέσω ταχυδρομείου, αρκεί να τα επικυρώσεις μέσω του ελληνικού τους γραφείου. Δεν ισχύει;
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο της DB να μάθεις ;

Να ξέρεις ότι έχουν δυσκολέψει τα πράγματα, κι ειδικά εμας τους Έλληνες πολίτες μας ελέγχουν ζητώντας εκκαθαριστικό, κτλ.οπότε το θεωρώ πολύ δύσκολο να ανοίγουν λογαριασμό εξ΄αποστάσεως.

Ακόμα κι γνωστός μου επιχειρηματίας είχε δυσκολία να ανοίξει λογαριασμό (όχι στην DB, σε άλλη γερμανική Τράπεζα) στην Γερμανία, που πήγε με λογιστή κτλ κι απέφυγε να μου πει τελικά πως τα κατάφερε.
Last Edit: 13 Nov 2015 20:27 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα λογαριασμού στη Γερμανία 14 Nov 2015 00:44 #27

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Εμένα παντως με εξυπηρετούν μια χαρά. Και πιστωτικές για εμένα και τη γυναίκα μου μου έστειλαν και για ότι ζητάω έχω άμεσα απάντηση. Επιπλέον έχω και Έλληνα με τον οποίο μιλάω η γνώση βέβαια γερμανικών με βοηθά αρκετά.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds