Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΜΑΛΤΑ BANK OF VALLETA

ΜΑΛΤΑ BANK OF VALLETA 04 Aug 2015 04:35 #10

  • Μενέλαος
  • Μενέλαος's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 247
  • Thank you received: 70
  • Karma: 5 (2)
Αναφέρομαι στην επικύρωση φωτοτυπικού αντιγράφου διαβατηρίου που ζητάει (ότι είναι όμοιο με το πρωτότυπο). Νομίζω ότι πλέον οι περισσότερες τράπεζες στην Ελλάδα δεν το κάνουν.

Για τη συστατική επιστολή είναι όπως τα λες. Για την επικοινωνία θα μπορούσαν να τηλεφωνήσουν στον αριθμό τηλεφώνου της τράπεζας που γράφει η συστατική και να ζητήσουν τον υπάλληλο που υπογράφει σ' αυτήν και αναφέρεται το όνομά του ολογράφως.
The administrator has disabled public write access.

ΜΑΛΤΑ BANK OF VALLETA 24 Sep 2015 03:56 #11

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ermakos wrote:
Κάποτε στην Εθνική μου θεωρούσαν γνήσιο υπογραφής σε ότι πήγαινα (γιατί ειχανε υποτίθεται δείγμα υπογραφής), τώρα δε δοκίμασα αν το κάνω. Λογικά αφού ειναι εγγραφο που θα πάει προς τράπεζα θα το κάνουν. Επίσης ζητάνε στοιχεία να μιλήσουν με υπάλληλο τραπεζας, αυτό δε ξερω αν γίνεται. Η συστατιή που πήρα απλά γράφει οτι συνεργάζομαι με τη τάδε τράπεζα τόσα χρόνια χωρίς πρόβλημα (και δε φέρουν ευθύνη για οτιδήποτε άλλο).

Τελικά άνοιξες λογαριασμό στην BoV; Ολα καλά με τα έγγραφα μέσω των ελληνικών τραπεζών;
Είχα στείλει email στη Bank of Valleta εν μέσω CC και είχα φάει άκυρο χωρίς περαιτέρω ανάλυση ή διευκρίνηση. Μου απάντησαν απλά πως δεν μπορουν να προχωρήσουν στο ανοιγμα Non-resident λογαριασμου εκεινη τη χρονική στιγμή. Μέσω email έκανες την πρώτη επαφή;!
The administrator has disabled public write access.

ΜΑΛΤΑ BANK OF VALLETA 24 Sep 2015 12:28 #12

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Δεν άνοιξα τελικά (γιατί βάλανε όριο και στη μεταφορά μετρητών στα σύνορα). Αλλά μου είχανε στείλει όλα τα απαραίτητα έγγραφα μέσω mail. Πάντως βλέπω οτι οι περισσότεροι έχουν ανοίξει Κύπρο και Βουλγαρία, που ειναι πιο εύκολα προσβάσιμες και με λιγότερες γραφειοκρατικές διαδικασίες.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds