Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού στη ΠΓΔΜ (FYROM)

Άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού στη ΠΓΔΜ (FYROM) 24 Aug 2015 15:25 #10

Στην alpha bank στη Γευγελή για άνοιγμα λογαριασμού ζήτησαν ταυτότητα και διαβατήριο. Εκδίδεται χρεωστικη μετά από 20 εργάσιμες
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού στη ΠΓΔΜ (FYROM) 26 Aug 2015 02:56 #11

  • Stelios (titan1)
  • Stelios (titan1)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ενημέρωση
Πήγα στα Bitola (Μοναστήρι ) και άνοιξα λογαριασμό μόνο με την ταυτότητα. Συνάντησα κάποιες δυσκολίες. Το προσωπικό ήταν άκρως εξυπηρετικό και ξεπεράσαμε πιστεύω όλες τις δυσκολίες, Όμως,
Η FYROM δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή ένωση και ίσως υπάρχουν περιορισμοί.
Έχουμε και λέμε:
e-Banking. Πήραμε μόνο για να βλέπουμε το υπόλοιπο του λογαριασμού γιατί δεν επιτρέπεται να στέλνουμε με e-banking χρήματα στο εξωτερικό. Μπορείς να κάνεις μόνο συναλλαγές στην FYROM κάτι που δεν το χρειάζομαι.
Βγάλαμε Χρεωστικές (όχι πιστωτικές) Visa και American Express κάρτες που μας είπαν ότι θα τις πάρουμε μετά από ένα μήνα και θα πρέπει να πάμε εκεί να τις παραλάβουμε. Όταν μας είδαν σκεπτικούς κανόνισαν με την Αθήνα (γιατί στην Αθήνα εκδίδονται) να μας την στείλουν σε τράπεζα AlphaBank της Ελλάδας για να την παραλάβουμε.
Ο συνδεδεμένος λογαριασμός της κάρτας δεν θα είναι σε Ευρώ αλλά σε Δηνάρια. Οπότε μας άνοιξαν δύο λογαριασμούς, έναν σε Ευρώ και έναν σε Δηνάρια.
Για να χρησιμοποιούμε την κάρτα (στο εξωτερικό ή για αγορές με το Ιντερνετ) θα μεταφέρουμε χρήματα από το λογαριασμό σε Ευρώ στο λογαριασμό σε Δηνάρια (η μετατροπή έχει κάποιο κόστος όπως σε όλες τις αγοραπωλησίες νομισμάτων) και στη συνέχεια θα ξαναμετατρέπεται στο νόμισμα που αγοράζουμε (Ευρώ, Δολάριο κλπ – επιπλέον κόστος)
Αυτά εν ολίγοις.
Συμπέρασμα: Που καταντήσαμε.
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού στη ΠΓΔΜ (FYROM) 21 Sep 2015 13:50 #12

Πολύ χρησιμα όλα τα παραπάνω.
Δύο τρεις ερωτησούλες μόνο.
Πρέπει οπωσδήποτε να ανοίξεις δύο λογαριασμούς σε διαφορετικά νομίσματα αν θέλεις απλά να στείλεις σε λογαριασμό στο εξωτερικό; Ας πούμε ότι δεν χρειάζεσαι e-banking, αλλά θέλεις να στείλεις € σε λογαριασμό εξωτερικού μέσω τράπεζας απευθείας. Τι συμβαίνει;
Η διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού τελειώνει εντός μιας ημέρας; Δηλαδή αν πάω πρωί θα έχω τελειώσει μέχρι μεσημέρι;
Πόσο περίπου σου κρατάνε για μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό;
Στον λογαριασμό που ανοίγεις πρέπει να αφήσεις κάποιο μεγάλο υπόλοιπο για μέρες, ή μπορείς να βάλεις πχ 1005 ευρώ, να μεταφέρεις τα 1000 και να αφήσεις τον λογαριασμό ανοικτό με 5 ευρώ μέσα;
The administrator has disabled public write access.

Άνοιγμα καταθετικού λογαριασμού στη ΠΓΔΜ (FYROM) 21 Sep 2015 23:55 #13

  • Stelios (titan1)
  • Stelios (titan1)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 11
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Apostolos (Apo78) wrote:
Πολύ χρησιμα όλα τα παραπάνω.
Δύο τρεις ερωτησούλες μόνο.
Πρέπει οπωσδήποτε να ανοίξεις δύο λογαριασμούς σε διαφορετικά νομίσματα αν θέλεις απλά να στείλεις σε λογαριασμό στο εξωτερικό; Ας πούμε ότι δεν χρειάζεσαι e-banking, αλλά θέλεις να στείλεις € σε λογαριασμό εξωτερικού μέσω τράπεζας απευθείας. Τι συμβαίνει;
Η διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού τελειώνει εντός μιας ημέρας; Δηλαδή αν πάω πρωί θα έχω τελειώσει μέχρι μεσημέρι;
Πόσο περίπου σου κρατάνε για μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό;
Στον λογαριασμό που ανοίγεις πρέπει να αφήσεις κάποιο μεγάλο υπόλοιπο για μέρες, ή μπορείς να βάλεις πχ 1005 ευρώ, να μεταφέρεις τα 1000 και να αφήσεις τον λογαριασμό ανοικτό με 5 ευρώ μέσα;

α) Δεν μπορείς να στείλεις λεφτά στο στο εξωτερικό με e-banking πρέπει να το κάνεις μέσω τράπεζας. Με ebanking μπορέις να κάνεις πληρωμές μόνο μέσα στη FYROM.
β) Νομίζω ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο υπόλοιπο.
γ) Εμείς είμασταν τρεις και μας τους άνοιξαν σε λίγες ώρες.
δ) Κάρτα μετά από ένα μήνα. Πα΄ρολο που μου είπαν ότι θα μου τη στείλουν στην alpha bank στην Ελλάδα που συνεργάζομαι τώρα μου είπαν ότι πρεπει να παω εκεί να τις πάρω γιατί η ενεργοποίηση γίνεται μόνο στη χώρα τους.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.049 seconds