Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: Λογαριασμος στην Ελβετια

Λογαριασμος στην Ελβετια 25 Mar 2016 18:14 #10

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Ιωαννης (googohn) wrote:
Ειμαι κατοικος Ελβετιας και προ ημερων επισκεφθηκα το καταστημα της UBS οπου διατηρω λογαριασμο. Μου ειπαν οτι αν δεν εχω μονιμη διευθυνση κατοικιας στην Ελβετια μπορω να κρατησω ανοιχτο το λογαριασμο μου με εξοδα 10 ευρω ανα μηνα. Που ειναι πολλα πιστευω. Οσο για την Credit Suisse ισχυει οτι θελει καταθεσεις 1Μ και ανω για να μην χρειαζεται διευθυνση μονιμης κατοικιας στην Ελβετια. (p.s. το 1Μ για την Ελβετια ειναι σχεδον τοσο ευκολο να το εχεις οσο τα 100Κ στην Ελλαδα)

Για UBS δεν τα βρίσκω πολλά τα 10 ευρώ το μήνα. Υπάρχουν πολύ "χειρότερες" τράπεζες που ζητούν περισσότερα.
Επομένως αν κάποιος έχει πολλά περισσότερα από 100,000 ευρώ, ισως να αξίζει να πληρώσει τα 120 ευρώ το χρόνο.
Μέχρι 100,000 ευρώ σε ένα καλό ΤΕΚΕ (Ελβετία, Γερμανία, Βέλγιο, Λουξεμβουργο κλπ) είσαι εξασφαλισμένος ακόμα και με μικρομεσαια τράπεζα...
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 25 Mar 2016 18:48 #11

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Χώρες εκτός Σενγκεν θα μου φαίνονταν πιο ασφαλείς αυτή την περίοδο... Η Ελβετία (όπως και το Βέλγιο) είναι εντός και με ισχυρή μουσουλμανικη κοινότητα!!
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 25 Mar 2016 21:22 #12

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Σίγουρα είναι εντός?
Νόμιζα ότι για την Ελβετία δεν εφαρμόζεται η ελeυθερη διακίνηση κεφαλαίων, το βασικό χαραχτηριστικό των χωρών που ανήκουν στον χώρο Σένγκεν
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Last Edit: 25 Mar 2016 21:23 by miou (ΜΑΝΘΟΣ).
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 25 Mar 2016 23:04 #13

  • JeT
  • JeT's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 56
  • Thank you received: 8
  • Karma: 1
Η Ελβετία είναι μέλος της ζώνης Σένγκεν, δεν είναι μέλος της ΕΕ.
Βασικό χαρακτηριστικό της Σένγκεν είναι η ελεύθερη κίνηση προσώπων εξού και το ότι δεν χρειάζεται διαβατήριοο για να πας στις χώρες αυτές. Η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων ισχύει για τις χώρες-μέλη της ΕΕ και όχι της Σένγκεν.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λογαριασμος στην Ελβετια 26 Mar 2016 04:55 #14

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Την πρεμούρα καποιων με την Ελβετία αδυνατώ να την κατάλαβω (εκτός το πρεστίζ κι του πουλ μουρ "έχω τα λεφτά μου στην Ελβετία" :laugh: ).
Αν μιλάμε για ΛΕΥΚΑ χρήματα και ΑΣΦΑΛΕΙΑ, σε τι διαφέρει π.χ από άλλες υγιείς δημοσιονομικά χώρες όπως π,χ Γερμανία-Ολλανδία-Λουξεμβούργο ;

Παλαιότερα είχε νόημα αν ήθελες να κρύψεις μαύρο χρήμα, αλλά τώρα είναι υποχρεωμένοι κι αυτοί να συνεργαστούν (αν ζητηθεί η συνδρομή τους).

Όλες αυτές οι χώρες έχουν κοινά: επιτόκια άξιο λόγου ΔΕΝ δίνουν (0,5 με το ζόρι 1% οι γερμανικές τράπεζες) κι όλες έχουν κάποια έξοδα διαχείρισης λογαριασμού.

Btw, 10€/μήνα ζητάει κι η Commerzbank στην Γερμανία αν δεν κατατίθονται κάθε μήνα στον λογαριασμό... 1,200€ !
Last Edit: 26 Mar 2016 04:56 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 26 Mar 2016 08:46 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Nozomi wrote:
είναι υποχρεωμένοι κι αυτοί να συνεργαστούν (αν ζητηθεί η συνδρομή τους)
Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες.
"Πρεμούρα" δεν υπάρχει πια.
Εκτός κι αν μιλάμε για ποσά οκταψήφια και άνω, οπότε η διαχείριση που τους γίνεται δεν έχει σχέση με αυτά που συζητάμε εμείς εδώ.

Και πρεμούρας μη υπαρχούσης όμως, υπάρχει αδράνεια.
Μπορώ να σου δείξω (αν γνωριζόμασταν) χαρτιά από δοσοληψίες με ελβετικές τράπεζες από τη δεκαετία του '60 (όχι προσωπικά δικά μου).

Ήταν η εποχή που η "άνω μέση αστική τάξη" της Ελλάδας (και όχι μόνο της Ελλάδας) είχε δικαίωμα να πάρει μαζί της $250 για κάθε ταξείδι.
Αν πριν από την αναχώρηση για πίσω περίσευαν $100 ή $50, πήγαινε και τα άφηνε στην τράπεζα εκεί, δεν τα έφερνε πίσω. Και στο ελβετικό γκισέ του χαμογελούσαν (που τα άφηνε). Δεν τον έφτυναν. Και του έδιναν και τόκο.
Παράλληλα, όλο το εξωτερικό εμπόριο της Ελλάδας (ή σχεδόν όλο) επιβαρυνόταν με 1-5% καπάκι στις τιμές του, το οποίο έμενε έξω. Οι ξένοι οίκοι που συνεργαζόντουσαν με Έλληνες εμπόρους του το κατέθεταν εκεί.
Αυτά έχουν σταματήσει τώρα (τα περισσότερα) αλλά η συνήθεια αργεί να φύγει. Είναι αυτό που λένε "πρώτα βγαίνει η ψυχή, και μετά το χούϊ".

Έχω την αίσθηση ότι η Ελβετία θα ζημιωθεί σημαντικά από τις αλλαγές που (αναγκάστηκε να) κάνει στο τραπεζικό της σύστημα. Αυτό όμως θα φανεί μετά από αρκετά χρόνια, και είναι νωρίς να το συζητάμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 26 Mar 2016 08:47 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 26 Mar 2016 14:35 #16

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
Nozomi wrote:
είναι υποχρεωμένοι κι αυτοί να συνεργαστούν (αν ζητηθεί η συνδρομή τους)
Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες.
"Πρεμούρα" δεν υπάρχει πια.
Εκτός κι αν μιλάμε για ποσά οκταψήφια και άνω, οπότε η διαχείριση που τους γίνεται δεν έχει σχέση με αυτά που συζητάμε εμείς εδώ.

Και πρεμούρας μη υπαρχούσης όμως, υπάρχει αδράνεια.
Μπορώ να σου δείξω (αν γνωριζόμασταν) χαρτιά από δοσοληψίες με ελβετικές τράπεζες από τη δεκαετία του '60 (όχι προσωπικά δικά μου).

Ήταν η εποχή που η "άνω μέση αστική τάξη" της Ελλάδας (και όχι μόνο της Ελλάδας) είχε δικαίωμα να πάρει μαζί της $250 για κάθε ταξείδι.
Αν πριν από την αναχώρηση για πίσω περίσευαν $100 ή $50, πήγαινε και τα άφηνε στην τράπεζα εκεί, δεν τα έφερνε πίσω. Και στο ελβετικό γκισέ του χαμογελούσαν (που τα άφηνε). Δεν τον έφτυναν. Και του έδιναν και τόκο.
Παράλληλα, όλο το εξωτερικό εμπόριο της Ελλάδας (ή σχεδόν όλο) επιβαρυνόταν με 1-5% καπάκι στις τιμές του, το οποίο έμενε έξω. Οι ξένοι οίκοι που συνεργαζόντουσαν με Έλληνες εμπόρους του το κατέθεταν εκεί.
Αυτά έχουν σταματήσει τώρα (τα περισσότερα) αλλά η συνήθεια αργεί να φύγει. Είναι αυτό που λένε "πρώτα βγαίνει η ψυχή, και μετά το χούϊ".

Έχω την αίσθηση ότι η Ελβετία θα ζημιωθεί σημαντικά από τις αλλαγές που (αναγκάστηκε να) κάνει στο τραπεζικό της σύστημα. Αυτό όμως θα φανεί μετά από αρκετά χρόνια, και είναι νωρίς να το συζητάμε.

Ετσι είναι. Θυμάμαι κι εγώ όταν είμασταν στη Γερμανία τη δεκαετία του 70 οι γονεις μου κατέθεταν σε λογαριασμούς ελλήνων το κομπόδεμα και αυτοί μας βάζαν το αντίστοιχο στην Ελληνική Τράπεζα + κάποιο ρεγάλο. Ετσι κάναν όλοι λίγο πολύ στη Γερμανία και βγάζαν και το όποιο κέρδος τους και οι άνω τάξη βρέθηκε με αρκετά ως πολλά λεφτά στο εξωτερικό.
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην Ελβετια 26 Mar 2016 15:52 #17

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Ετσι είναι. Θυμάμαι κι εγώ όταν είμασταν στη Γερμανία τη δεκαετία του 70 οι γονεις μου κατέθεταν σε λογαριασμούς ελλήνων το κομπόδεμα και αυτοί μας βάζαν το αντίστοιχο στην Ελληνική Τράπεζα + κάποιο ρεγάλο. Ετσι κάναν όλοι λίγο πολύ στη Γερμανία και βγάζαν και το όποιο κέρδος τους και οι άνω τάξη βρέθηκε με αρκετά ως πολλά λεφτά στο εξωτερικό.

Ναι.
Δεν έγραψα ΟΛΕΣ τις μεθόδους και δυνατότητες που υπήρχαν για να γίνεται "εξαγωγή συναλλάγματος" πέρα από τα γελοία $250 που ήταν το "τουριστικο" συνάλλαγμα.
Εκτός απ' τις εμπορικές πράξεις, τις "τράμπες" που λες εσύ, το ναυτιλιακό συνάλλαγμα και την ατόφια λαθραία εξαγωγή (κρυμμένα σε βαλίτσες, ρούχα και άλλα διάφορα μέρη), υπήρχαν και πολλές άλλες....

Αυτά άρχισαν να "ξεθωριάζουν" όταν πρωτοεμφανίστηκαν οι πιστωτικές κάρτες, όταν "συνδεθήκαμε" με την ΕΟΚ (και το τουριστικό συνάλλαγμα έγινε $450 για χώρες ΕΟΚ), και μετά βέβαια που απελευθερώθηκε.

Απ' ότι φαίνεται πάντως, έχουμε βάλει πλώρη για πίσω. Στα ίδια τα παλιά πάμε να ξαναγυρίσουμε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Λογαριασμος στην Ελβετια 26 Mar 2016 17:59 #18

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Nozomi wrote:
Την πρεμούρα καποιων με την Ελβετία αδυνατώ να την κατάλαβω (εκτός το πρεστίζ κι του πουλ μουρ "έχω τα λεφτά μου στην Ελβετία" :laugh: ).
Αν μιλάμε για ΛΕΥΚΑ χρήματα και ΑΣΦΑΛΕΙΑ, σε τι διαφέρει π.χ από άλλες υγιείς δημοσιονομικά χώρες όπως π,χ Γερμανία-Ολλανδία-Λουξεμβούργο ;

Παλαιότερα είχε νόημα αν ήθελες να κρύψεις μαύρο χρήμα, αλλά τώρα είναι υποχρεωμένοι κι αυτοί να συνεργαστούν (αν ζητηθεί η συνδρομή τους).

Όλες αυτές οι χώρες έχουν κοινά: επιτόκια άξιο λόγου ΔΕΝ δίνουν (0,5 με το ζόρι 1% οι γερμανικές τράπεζες) κι όλες έχουν κάποια έξοδα διαχείρισης λογαριασμού.

Btw, 10€/μήνα ζητάει κι η Commerzbank στην Γερμανία αν δεν κατατίθονται κάθε μήνα στον λογαριασμό... 1,200€ !

Μην ξεχνάς πως εκτός όλων των άλλων η Ελβετία δεν είναι μέλος του ευρώ, κάτι που κατά τη γνώμη μου της δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια - καθώς προσωπικά δεν είμαι καθόλου βεβαιος για τη βιωσιμότα του ενιαίου νομίσματος. Παρ' όλα αυτά όντως για την ώρα δεν φαίνεται να έχει σημαντικές διαφορές από τις λοιπές μεγάλες όπως η Γερμανία και το Λουξεμβούργο.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds