Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ

Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 13 Nov 2011 02:46 #46

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Πρόσφατα άκουσα σε τράπεζα υπάλληλο-παπαγάλο να τρομοκρατεί κύριο που ήθελε να στείλει έμβασμα Γερμανία. Τον άρχισε σε γκεσταμπίτικες ερωτήσεις "για ποιο λόγο θέλει να στείλει τα λεφτά του έξω" και άλλα τέτοια κομψά και στο τέλος έπεσε και η inside πληροφορία: Μόλις μας πετάξουν έξω από το €, θα δεσμεύσουν όλες τις καταθέσεις Ελλήνων και θα τα χάσουν όλα.
Δεν άντεξα και έδωσα κι εγώ τη συμβουλή μου στον πελάτη:
Μόλις μας πετάξουν έξω από το €, θα γυρίσουμε στη δραχμή που θα γίνει κομφετί, η Γερμανία θα γυρίσει στο μάρκο που θα γίνει CHF^2 και η περιουσία του θα πολλαπλασιαστεί. Οπότε τον συμβούλεψα να βγάλει όλα του τα λεφτά έξω και ειδικά στη Γερμανία.
Όταν ήρθε η σειρά μου στον γκισέ ο υπάλληλος κόντευε να πάθει έμφραγμα. Του λέω πάντως να μην ανησυχεί γιατί λίγο μετά την πτώχευση θα τα φέρω πίσω, αλλά για να αγοράσω τζάμπα αυτά που θα ξεπουλάνε οι Ελληνικές τράπεζες για να σωθούν. Οπότε μπορεί να με βλέπει σαν τον καλύτερο του πελάτη, μιας και από μένα θα εξαρτάται το μέλλον του. Νομίζω πως την επόμενη φορά θα πάω με φυλακτά για βουντού στην τράπεζα :evil: :whistle:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 13 Nov 2011 02:48 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 14 Jan 2012 02:09 #47

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Σε καταθεση σε τραπεζα στο εξωτερικο, στους ορους που εστειλαν σε φιλο υπαρχει κ ο εξης ορος. Διαβαστε τον και πειτε μου αν ειναι επικινδυνος. Μηπως τον βαζουν σε περιπτωση που σκασει η Ελλαδα να παρουν λεφτα απο την καταθεση?

In addition to any rights of set-off Deposit Taker may have as a matter of law or otherwise, upon the occurrence of the repayment or termination of the Deposit, Deposit Taker will have the right (but will not be obliged) without prior notice to Deposit Maker or any other person, to set off any obligation of Deposit Maker owing to Deposit Taker (whether or not arising under this Deposit, whether or not matured, whether or not contingent and regardless of the currency, place of payment or booking office of the obligation) against any obligation of Deposit Taker owing to Deposit Maker (whether or not arising under this Deposit, whether or not matured, whether or not contingent and regardless of the currency, place of payment or booking office of the obligation) including, without limitation, any reimbursement obligations arising from drawings pursuant to a letter of credit. For the purpose of cross-currency set-off, Deposit Taker may convert any obligation to another currency at a market rate determined by Deposit Taker. If an obligation is unascertained or contingent, Deposit Taker may in good faith estimate that obligation and set off in respect of the estimate, subject to the relevant party accounting to the other when the obligation is ascertained. Nothing in this provision will be deemed to create a charge or other Security interest.
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 14 Jan 2012 04:07 #48

  • ΚΥΡΙΑΚΟΣ
  • ΚΥΡΙΑΚΟΣ's Avatar
Σε ποια χωρα και ποια τραπεζα????????
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 14 Jan 2012 04:36 #49

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Ο ορος σαν ορος ειναι καλος? ή υποπτος?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 17 Jan 2012 07:54 #50

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
evi28 wrote:
Σε καταθεση σε τραπεζα στο εξωτερικο, στους ορους που εστειλαν σε φιλο υπαρχει κ ο εξης ορος. Διαβαστε τον και πειτε μου αν ειναι επικινδυνος. Μηπως τον βαζουν σε περιπτωση που σκασει η Ελλαδα να παρουν λεφτα απο την καταθεση?

Καμία σχέση με κρατικές χρεωκοπίες. Αυτό που λέει είναι ότι αν χρωστάς στην τράπεζα (λχ. δάνειο, πιστωτική κλπ), έχουν το δικαίωμα να πάρουν λεφτά από λογαριασμούς καταθέσεων που τυχόν έχεις στην ίδια τράπεζα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 17 Jan 2012 15:24 #51

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Λεει αν διαβασετε προσεκτικα to set off any obligation of Deposit Maker owing to Deposit Taker (whether or not arising under this Deposit¨

Που σημαινει απο οπουδηποτε και αν ερχετε αυτο το obligation. To οπουδηποτε μηπως ειναι κ το κρατικο σκασιμο?
Λεω μηπως
Και γιατι εχουν λυσσαξει για υπογραφη τωρα, απο την στιγμη που η προθεσμιακη κλειστηκε 2 χρονια πριν?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 17 Jan 2012 15:52 #52

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
evi28 wrote:
Λεει αν διαβασετε προσεκτικα to set off any obligation of Deposit Maker owing to Deposit Taker (whether or not arising under this Deposit¨

Που σημαινει απο οπουδηποτε και αν ερχετε αυτο το obligation. To οπουδηποτε μηπως ειναι κ το κρατικο σκασιμο?
Λεω μηπως
Και γιατι εχουν λυσσαξει για υπογραφη τωρα, απο την στιγμη που η προθεσμιακη κλειστηκε 2 χρονια πριν?

Μερικά συμπεράσματα με τη μορφή ερωτήσεων για το παραπάνω:

1. Πώς ακριβώς η κρατική χρεοκοπία της Ελλάδος θα δημιουργήσει obligation του Deposit Maker προς τον Deposit Taker? Κάνεις ένα τεράστιο λογικό άλμα, εντελώς αδικαιολόγητο.

2. Deposit Taker, Deposit Maker ... τι ορολογία είναι αυτή που χρησιμοποιείται? Φέρνει περισσότερο προς Χώρα/Τράπεζα του πρώην ανατολικού block ή κάτι παρόμοιο. Δεν είναι δόκιμοι όροι στα αγγλικά, που θα βρεις σε νομικά κείμενα τραπεζών δυτικής προέλευσης.

3. Πώς έχεις κάνει λεφτά ώστε να διατηρείς προθεσμιακές καταθέσεις στο εξωτερικό, όταν επιδεικνύεις τόσο μεγάλη έλλειψη γνώσεων και σοβαρής λογικής σκέψης? Ελλαδιστάν Αγάπη μου !!!

ΜΦΧ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 17 Jan 2012 16:22 #53

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Εχεις δικιο οτι ειναι τεραστιο λογικο αλμα
Αλλα οταν η τραπεζα χασει τα λεφτα της απο Ελληνικα ομολογα, τοτε ειναι ευκολο να χασει κ την ορθη λογικη της.
Αυτο το obligation wherever it comes from, δεν μου αρεσει καθολου.
Και ισως αυτοι κατι ξερουν, πριν απο μας για μας
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Re: Απ: ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ 17 Jan 2012 17:25 #54

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
evi28 wrote:
Εχεις δικιο οτι ειναι τεραστιο λογικο αλμα
Αλλα οταν η τραπεζα χασει τα λεφτα της απο Ελληνικα ομολογα, τοτε ειναι ευκολο να χασει κ την ορθη λογικη της.
Αυτο το obligation wherever it comes from, δεν μου αρεσει καθολου.
Και ισως αυτοι κατι ξερουν, πριν απο μας για μας

Αγαπητέ\ή Evi28,

Ο λόγος που σου ζητούν αλλαγή των όρων της προθεσμιακής είναι γιατί θέλουν να εξασφαλίσουν ότι θα μπορούν να πάρουν πίσω τα λεφτά τους, σε περίπτωση που εσύ πάρεις κάποιο δάνειο (για οποιοδήποτε λόγο) από την τράπεζα αυτή στο μέλλον. Μου κάνει εντύπωση που ο συγκεκριμένος όρος δεν ήταν εξ' αρχής στη σύμβαση, όχι για την προθεσμιακή αλλά ακόμη και για ένα απλό λογαριασμό όψεως ή ταμιευτηρίου με την εν λόγω τράπεζα. Σου λέω ξανά ότι αυτά είναι στάνταρ για τον δυτικό κόσμο εδώ και δεκαετίες. Δυστυχώς, δεν αναφέρεις χώρα/τράπεζα, ώστε να εκφράσουμε καλύτερη άποψη.

Συνήθως όταν γίνονται τέτοιες αλλαγές, έχουν προέλθει μετά από δικαστική ή μη διένεξη με πελάτη την οποία και έχουν χάσει και γίνεται για να καλύψουν τον ποπό τους στο μέλλον από παρόμοιες περιπτώσεις.

Είμαι 100% σίγουρος ότι έχεις ελάχιστη ή πολύ μικρή εμπειρία από ζωή στο εξωτερικό (μιλώ πάντα για τον δυτικό κόσμο και όχι για το πρώην ανατολικό μπλοκ) και δυστυχώς είσαι αναγκασμένος/η να κρίνεις από το πως γίνονται τα πράγματα εδώ. Εξ' ου και η απάντησή σου. Καμία λογική δεν χάνεται στο εξωτερικό. Τα πράγματα διέπονται από κανόνες και συνήθως αυτός που παραβιάζει τους κανόνες, πληρώνει (και μάλιστα αδρά) στα δικαστήρια.

Για να έλθουμε πίσω στο θέμα μας:

Έστω ότι σκάει η Ελλάδα (πράγμα απίθανο, αλλά λέμε τώρα).

Η τράπεζα που έχεις την προθεσμιακή έχει χασούρα (μη εθελοντική - διότι αν είναι εθελοντική τότε νομίζω ότι κατανοείς πως δεν θα έχεις θέμα).

Πες μου πως θα βεβαιώσει η τράπεζα ότι μέρος της ζημιάς της, αποτελεί υποχρέωση του πελάτη Evi28 με Αριθμό Διαβατηρίου ΤΑΔΕ, ώστε να δικαιολογείται να εφαρμόσει τον παραπάνω όρο και να σου πάρει τα λεφτά? Ο μόνος τρόπος που θα υπήρχε θεωρητικά, θα ήταν να είσαι ήδη βεβαιωμένος οφειλέτης του Ελληνικού Δημοσίου και, το δημόσιο να έχει παραχωρήσει τα δικαιώματα της εν λόγω οφειλής σου (σαν αποπληρωμή για τα ομόλογα) προς την τράπεζα στην οποία διατηρείς εσύ την προθεσμιακή. Κάτι τέτοιο αποτελεί σενάριο επιστημονικής φαντασίας και είναι δυνατό μόνο μετά την εφαρμογή του βρετανικού δικαίου στα ομόλογα του Ελληνικού δημοσίου (και πάλι με μικρή πιθανότητα εφαρμογής, αφού κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι τα πράγματα έχουν φτάσει εντελώς στα άκρα. Επίσης, αν ποτέ εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο από μια τράπεζα του εξωτερικού προς τους έλληνες καταθέτες, τότε τι θα πάθαινε αυτή η τράπεζα από τη μαζική ανάληψη καταθέσεων από Πορτογάλους, Ιταλούς και λοιπούς καταθέτες που θα φοβούνταν παρόμοια μεταχείριση στο μέλλον?)

Από την άλλη, αν τυχόν, έκαναν κάτι τέτοιο, βάσει στην πραγματικά παπαρια (wherever it comes from), αυθαιρετώντας - όπως υποστηρίζεις, τότε θα έπρεπε να είσαι χαρούμενος/η, γιατί δυνητικά θα τους έπαιρνες τα σώβρακα στα δικαστήρια και θα έβγαινες με μεγάλο κέρδος.

Αυτά βέβαια στα σοβαρά κράτη του δυτικού κόσμου, τώρα αν έχεις πάει στη μαφία ή σε χώρα που έχει δικαιοσύνη όπως της Ελλάδας τότε κατά τη γνώμη μου έχεις κάνει ήδη πολύ κακή επιλογή.

ΜΦΧ
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds