Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση?

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 03 Jul 2013 17:47 #19

maller wrote:
Δηλαδή μας έβαλαν στο τριπάκι να πάρουμε web banking για να ελαχιστοποιήσουν το κόστος [κοινώς, έδιωξαν και κάποιο κόσμο] και τώρα μας χρεώνουν και απο πάνω..
Εγω είδα στην Alpha οτι απο 1.2€ στη μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα το πήγαν στα 3 (!!!). Εννοείται οτι τους έστειλα ξε**στήριο και πιστεύω πως έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι.. και χρέωση 30λ σε ΔΕΚΟ...

Ρε παιδιά, έχω την εντύπωση ότι η Alpha έχει πια... πολλαπλές και διαφορετικές χρεώσεις, ανάλογα το λογαριασμό; :blink:
Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας. Σε (χτεσινό) έμβασμα (προς το Winbank Direct μου), έβγαλε χρέωση €1 (αντί του συνήθους €0,30) και φυσικά συμπεριελήφθη στα "δεσμευμένα" ποσά (ποσό εμβάσματος + €1).
Σήμερα που ξεκαθαρίστηκαν οι κινήσεις, είδα ότι το €1 τελικά δεν το χρέωσε καθόλου!

ΚΑΙ, σε ό,τι αφορά τις πληρωμές Δ.Ε.Κ.Ο., πλήρωσα προχτές (κυριολεκτώ) Δ.Ε.Η. συναδέλφου (με πιστωτική) και με χρέωσε προμήθεια για πρώτη φορά. Αλλά όχι €0,30 που βλέπω παραπάνω, αλλά €0,10...

Μήπως είναι πια η ζώνη τού λυκόφωτος;
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 03 Jul 2013 17:50 #20

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
Μάριος Αντωνίου wrote:
maller wrote:
Δηλαδή μας έβαλαν στο τριπάκι να πάρουμε web banking για να ελαχιστοποιήσουν το κόστος [κοινώς, έδιωξαν και κάποιο κόσμο] και τώρα μας χρεώνουν και απο πάνω..
Εγω είδα στην Alpha οτι απο 1.2€ στη μεταφορά χρημάτων σε άλλη τράπεζα το πήγαν στα 3 (!!!). Εννοείται οτι τους έστειλα ξε**στήριο και πιστεύω πως έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι.. και χρέωση 30λ σε ΔΕΚΟ...

Ρε παιδιά, έχω την εντύπωση ότι η Alpha έχει πια... πολλαπλές και διαφορετικές χρεώσεις, ανάλογα το λογαριασμό; :blink:
Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας. Σε (χτεσινό) έμβασμα (προς το Winbank Direct μου), έβγαλε χρέωση €1 (αντί του συνήθους €0,30) και φυσικά συμπεριελήφθη στα "δεσμευμένα" ποσά (ποσό εμβάσματος + €1).
Σήμερα που ξεκαθαρίστηκαν οι κινήσεις, είδα ότι το €1 τελικά δεν το χρέωσε καθόλου!

ΚΑΙ, σε ό,τι αφορά τις πληρωμές Δ.Ε.Κ.Ο., πλήρωσα προχτές (κυριολεκτώ) Δ.Ε.Η. συναδέλφου (με πιστωτική) και με χρέωσε προμήθεια για πρώτη φορά. Αλλά όχι €0,30 που βλέπω παραπάνω, αλλά €0,10...

Μήπως είναι πια η ζώνη τού λυκόφωτος;


1 ευρώ χρεώνει η alpha πλέον για τα εμβάσματα...

Εσένα μπορεί να μη σε χρέωσε γιατί έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας.. Συνήθως οι πελάτες που έχουν τη μισθοδοσία τους στην τράπεζα αντιμετωπίζονται διαφορετικά..

Τη ΔΕΗ με πιστωτική alpha bank πώς την πλήρωσες?
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 03 Jul 2013 17:59 #21

Όταν πας να πληρώσεις κάτι (Δ.Ε.Κ.Ο., εφορεία και ορισμένα άλλα), σου εμφανίζει την επιλογή "Από λογαριασμό" ή "Από πιστωτική".
Και επιλέγεις "Από πιστωτική"! Βέβαια πρέπει πρώτα να την έχεις περάσει στο προφίλ σου.

Παίξε λίγο, θα τη βρεις την άκρη. Δίνει δυνατότητα και δόσεων!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Alexkk

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 04 Jul 2013 22:22 #22

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
H alpha bank είναι απο τις ελάχιστες τράπεζες στην Ελλάδα που σέβεται τον πελάτη της. Και δεν προσπαθεί να τον κατακλέψει σε κάθε ευκαιρία.

Ας πληρώνω μικροπρομύθιες, τουλάχιστον θα με σέβονται.
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 05 Jul 2013 00:14 #23

  • evi28
  • evi28's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 621
  • Thank you received: 94
  • Karma: 1 (3)
Και εμενα μεχρι τωρα μου αρεσε η alpha.
ΑΛλα οταν πληρωνεις πολλους λογαριασμους τοτε τα μικροποσα γινονται μεγαλα.
Και δεν καταλαβαινω η eurobank που δεν χρεωνει , δεν σεβεται τον πελατη της?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 05 Jul 2013 01:48 #24

  • Alexkk
  • Alexkk's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 59
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0 (-1)
Optimus wrote:
H alpha bank είναι απο τις ελάχιστες τράπεζες στην Ελλάδα που σέβεται τον πελάτη της. Και δεν προσπαθεί να κλεψει

Για πες πώς κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα αν θες.. Μερικα παραδειγματα?
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 05 Jul 2013 11:09 #25

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ω ναι... εξαιρετικός σεβασμός στην πελάτη από την Alpha bank. Πρέπει να είναι η μόνη Ελληνική τράπεζα που ορισμένοι υπάλληλοι, ίσως και ολόκληρα υποκαταστήματα δείχνουν αποικιοκρατική συμπεριφορά όμοια κάποιων παραρτημάτων ξένων τραπεζών, βλ HSBC. Η εξυπηρέτηση πελατών το σηκώνουν όταν γουστάρουν (αναμονή πάνω από 30 λεπτά για ερώτηση στο web baning), τα μηχανάκια που παράγουν κωδικούς τα στέλνουν ανά 6μηνο (περιμένουν και καλά νέες παραγγελίες), πιστωτικές κάρτες με όριο τα 1500€ εγκρίνονται αν έχεις 30.000€ εισόδημα (που λέει ο λόγος δλδ αλλά να πάρετε μια ιδέα τι πολιτική έχουν στο θέμα πιστωτικών καρτών), και άλλα πολλά. Αν θέλατε την γνώμη μου, θα σας έλεγα ότι υπάρχουν και άλλες τράπεζες στην Ελλάδα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 05 Jul 2013 13:42 #26

makper wrote:
Ω ναι... εξαιρετικός σεβασμός στην πελάτη από την Alpha bank. Πρέπει να είναι η μόνη Ελληνική τράπεζα που ορισμένοι υπάλληλοι, ίσως και ολόκληρα υποκαταστήματα δείχνουν αποικιοκρατική συμπεριφορά όμοια κάποιων παραρτημάτων ξένων τραπεζών, βλ HSBC. Η εξυπηρέτηση πελατών το σηκώνουν όταν γουστάρουν (αναμονή πάνω από 30 λεπτά για ερώτηση στο web baning), τα μηχανάκια που παράγουν κωδικούς τα στέλνουν ανά 6μηνο (περιμένουν και καλά νέες παραγγελίες), πιστωτικές κάρτες με όριο τα 1500€ εγκρίνονται αν έχεις 30.000€ εισόδημα (που λέει ο λόγος δλδ αλλά να πάρετε μια ιδέα τι πολιτική έχουν στο θέμα πιστωτικών καρτών), και άλλα πολλά. Αν θέλατε την γνώμη μου, θα σας έλεγα ότι υπάρχουν και άλλες τράπεζες στην Ελλάδα.

σε προθεσμιακη εκανα ενα καλο ντιλ, παντως, 4.10% εξαμηνο, εναρξη απο απρ. 2013

η αλφα ειναι η καλυτερη ελληνικη τραπεζα, απο μηχανογραφηση , και οργανωση, βεβαια κ εγω σπαστηκα
που χρεωνουν την πληρωμη ΔΕΚΟ και μπορεί να την κανω με ελαφρα πηδηματακια
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Optimus (optimus)

Aρχισε να χρεωνει η Alpha bank οταν πληρωνεις λογαριασμο ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ απο web banking. Yπαρχει εναλλακτικό χωρις χρέωση? 06 Jul 2013 15:46 #27

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
Alexkk wrote:
Optimus wrote:
H alpha bank είναι απο τις ελάχιστες τράπεζες στην Ελλάδα που σέβεται τον πελάτη της. Και δεν προσπαθεί να κλεψει

Για πες πώς κατεληξες στο παραπανω συμπερασμα αν θες.. Μερικα παραδειγματα?

Tα παραδείγματα πολλά. Ενα είναι το χρηματηστήριο.

Δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε, ο καθένας έχει διάφορετικές εμπειρίες και ζυγίζει αναλόγως. Π.χ. ότι και να πω στον makper δεν πρόκειται να με πιστέψει.

Η μόνη τράπεζα που δίχνει ένα ψιλοσοβαρό προφίλ είναι αυτή h alpha bank. Ολες οι άλλες δεν με πήθουν.

@waverunner να φύγεις μόνο για αυτό το θεωρώ πολύ υπερβολικό, για χρεώσεις 0.10 0.20. Οι άλλοι όταν μασάνε τα μασάνε χοντρά.
Last Edit: 06 Jul 2013 15:51 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.106 seconds