Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 11:28 #19

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Και μετά από το ριφιφί στην Eurobank το 92 (αν θυμάμαι καλά) φρόντισαν να αλλάξουν τις συμβάσεις μίσθωσης, ώστε να μην ασφαλίζεται το περιεχόμενο και να μην υπάρχει ουσιαστικά καμία ευθύνη για την τράπεζα (για αποζημιώσεις). Άρα σκεφτείτε πόσα εγκεφαλικά θα έχουν πάθει οι κάτοχοι των θυρίδων του καταστήματος :sick: . Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 12:05 #20

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Filoxrimatos wrote:
Εμένα μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν πάτησε το κουμπί του συναγερμού.

Εσύ (στη θέση του υπαλλήλου) θα το πάταγες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 12:51 #21

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
batista wrote:
Και μετά από το ριφιφί στην Eurobank το 92 (αν θυμάμαι καλά) φρόντισαν να αλλάξουν τις συμβάσεις μίσθωσης, ώστε να μην ασφαλίζεται το περιεχόμενο και να μην υπάρχει ουσιαστικά καμία ευθύνη για την τράπεζα (για αποζημιώσεις). Άρα σκεφτείτε πόσα εγκεφαλικά θα έχουν πάθει οι κάτοχοι των θυρίδων του καταστήματος :sick: . Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους...

Η Eurobank ασφαλίζει μέχρι 3.000 ή 5.000€ νομίζω. Δεν ξέρω αν καλύπτει ληστείες, αλλά σίγουρα καλύπτει φυσικές καταστροφές (πλημμύρες, πυρκαγιά, κτλ).

soto51 wrote:
Filoxrimatos wrote:
Εμένα μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν πάτησε το κουμπί του συναγερμού.

Εσύ (στη θέση του υπαλλήλου) θα το πάταγες?

Κατ'αρχάς δεν θα γινόμουν ποτέ τραπεζικός υπάλληλος :P
Επίσης υποθέτω ότι το κουμπί είναι σε κρυφό μέρος, δεν φαίνεται και δεν είναι προφανές ποιος το πατάει, ακριβώς για να μην εκτελούν τον υπάλληλο. Επίσης δεν βαράει συναγερμός, αλλά ειδοποιείται κρυφά η αστυνομία.
Οπότε -ανάλογα και με τις περιστάσεις- μπορεί και να το πάταγα.

Εκ των υστέρων κρίνοντας βέβαια καλά έκανε και δεν το πάτησε κανείς.
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 13:20 #22

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Filoxrimatos wrote:
batista wrote:
Και μετά από το ριφιφί στην Eurobank το 92 (αν θυμάμαι καλά) φρόντισαν να αλλάξουν τις συμβάσεις μίσθωσης, ώστε να μην ασφαλίζεται το περιεχόμενο και να μην υπάρχει ουσιαστικά καμία ευθύνη για την τράπεζα (για αποζημιώσεις). Άρα σκεφτείτε πόσα εγκεφαλικά θα έχουν πάθει οι κάτοχοι των θυρίδων του καταστήματος :sick: . Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους...

Η Eurobank ασφαλίζει μέχρι 3.000 ή 5.000€ νομίζω. Δεν ξέρω αν καλύπτει ληστείες, αλλά σίγουρα καλύπτει φυσικές καταστροφές (πλημμύρες, πυρκαγιά, κτλ).

Έχω την εντύπωση (και μόνο) ότι πλέον δεν υπάρχει ούτε καν αυτή η δυνατότητα (μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Σε κάθε περίπτωση η ασφάλιση των 3-5k δεν είναι σίγουρα η εξασφάλιση που θα ζητούσε κάποιος που θέλει να ασφαλίσει κάτι σε θυρίδα. Επίσης, μιας που γίνεται η συζήτηση, τα μέτρα ασφαλείας των τραπεζών σε σχέση με τις θυρίδες (σε συνδυασμό με την αδυναμία ασφάλισης) είναι εντελώς στοιχειώδη και ουσιωδώς ανεπαρκέστατα. Υπάρχουν πάρα πολλές ... τρύπες ακόμα και όταν δεν μιλάμε για ... 3ωρη ληστεία όπως η χθεσινή.
Μετά όμως και από το χθεσινό, δυστυχώς, βλέπω πολύ κόσμο να έχει επιπλέον εφιάλτες.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 13:57 #23

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
batista wrote:

Έχω την εντύπωση (και μόνο) ότι πλέον δεν υπάρχει ούτε καν αυτή η δυνατότητα (μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Σε κάθε περίπτωση η ασφάλιση των 3-5k δεν είναι σίγουρα η εξασφάλιση που θα ζητούσε κάποιος που θέλει να ασφαλίσει κάτι σε θυρίδα. Επίσης, μιας που γίνεται η συζήτηση, τα μέτρα ασφαλείας των τραπεζών σε σχέση με τις θυρίδες (σε συνδυασμό με την αδυναμία ασφάλισης) είναι εντελώς στοιχειώδη και ουσιωδώς ανεπαρκέστατα. Υπάρχουν πάρα πολλές ... τρύπες ακόμα και όταν δεν μιλάμε για ... 3ωρη ληστεία όπως η χθεσινή.
Μετά όμως και από το χθεσινό, δυστυχώς, βλέπω πολύ κόσμο να έχει επιπλέον εφιάλτες.

Εγώ προβλέπω τον δ/ντη της τράπεζας να την κάνει για Βραζιλία (όχι για τους Ολυμπιακούς) μετά από 2-3 χρόνια.
Η δουλειά βρωμάει: Μπήκαν οι ληστές μέσα, έκατσαν 2,5 ώρες, δεν πάτησε κανείς το κουμπί, άνοιξαν και 21 θυρίδες (μάλλον στοχευμένα, αλλιώς γιατί μόνο 21; ή γιατί αυτές τις 21; ) και φύγανε σαν κύριοι, χωρίς να πέσει ούτε σφαίρα.
Και το πιθανότερο είναι η τράπεζα να έρθει σε συμβιβασμό με τους πελάτες που άνοιξαν οι θυρίδες τους γιατί αλλιώς ποιος θα ξανανοικιάσει ;
Last Edit: 10 Aug 2016 13:59 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 14:18 #24

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Filoxrimatos wrote:
batista wrote:

Έχω την εντύπωση (και μόνο) ότι πλέον δεν υπάρχει ούτε καν αυτή η δυνατότητα (μπορεί όμως να κάνω και λάθος). Σε κάθε περίπτωση η ασφάλιση των 3-5k δεν είναι σίγουρα η εξασφάλιση που θα ζητούσε κάποιος που θέλει να ασφαλίσει κάτι σε θυρίδα. Επίσης, μιας που γίνεται η συζήτηση, τα μέτρα ασφαλείας των τραπεζών σε σχέση με τις θυρίδες (σε συνδυασμό με την αδυναμία ασφάλισης) είναι εντελώς στοιχειώδη και ουσιωδώς ανεπαρκέστατα. Υπάρχουν πάρα πολλές ... τρύπες ακόμα και όταν δεν μιλάμε για ... 3ωρη ληστεία όπως η χθεσινή.
Μετά όμως και από το χθεσινό, δυστυχώς, βλέπω πολύ κόσμο να έχει επιπλέον εφιάλτες.

Εγώ προβλέπω τον δ/ντη της τράπεζας να την κάνει για Βραζιλία (όχι για τους Ολυμπιακούς) μετά από 2-3 χρόνια.
Η δουλειά βρωμάει: Μπήκαν οι ληστές μέσα, έκατσαν 2,5 ώρες, δεν πάτησε κανείς το κουμπί, άνοιξαν και 21 θυρίδες (μάλλον στοχευμένα, αλλιώς γιατί μόνο 21; ή γιατί αυτές τις 21; ) και φύγανε σαν κύριοι, χωρίς να πέσει ούτε σφαίρα.
Και το πιθανότερο είναι η τράπεζα να έρθει σε συμβιβασμό με τους πελάτες που άνοιξαν οι θυρίδες τους γιατί αλλιώς ποιος θα ξανανοικιάσει ;

Μακάρι να βρισκόταν ένα τρόπος να αποζημιωθούν (ουσιαστικά) οι άνθρωποι, αλλά το βλέπω πολύ χλωμό. Ο βασικός λόγος;;; Το περιεχόμενο δεν είναι γνωστό στην τράπεζα. Μόνο κατά δήλωση του πελάτη (και εκ των υστέρων πλέον) μπορεί να γίνει γνωστό. Εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποιας μορφής αποζημίωση με συγκεκριμένο χαμηλό πλαφόν (εξου και ο συμβιβασμός).
Για το άλλο που λες (ότι η δουλειά βρωμάει) όλα είναι πιθανά. Σε αυτό το πλαίσιο ήταν και οι ανησυχίες που εξέφρασα πριν για την ασφάλεια των θυρίδων.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 10 Aug 2016 14:19 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 14:26 #25

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Filoxrimatos wrote:
batista wrote:
Και μετά από το ριφιφί στην Eurobank το 92 (αν θυμάμαι καλά) φρόντισαν να αλλάξουν τις συμβάσεις μίσθωσης, ώστε να μην ασφαλίζεται το περιεχόμενο και να μην υπάρχει ουσιαστικά καμία ευθύνη για την τράπεζα (για αποζημιώσεις). Άρα σκεφτείτε πόσα εγκεφαλικά θα έχουν πάθει οι κάτοχοι των θυρίδων του καταστήματος :sick: . Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους...

Η Eurobank ασφαλίζει μέχρι 3.000 ή 5.000€ νομίζω. Δεν ξέρω αν καλύπτει ληστείες, αλλά σίγουρα καλύπτει φυσικές καταστροφές (πλημμύρες, πυρκαγιά, κτλ).

soto51 wrote:
Filoxrimatos wrote:
Εμένα μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν πάτησε το κουμπί του συναγερμού.

Εσύ (στη θέση του υπαλλήλου) θα το πάταγες?

Κατ'αρχάς δεν θα γινόμουν ποτέ τραπεζικός υπάλληλος :P
Επίσης υποθέτω ότι το κουμπί είναι σε κρυφό μέρος, δεν φαίνεται και δεν είναι προφανές ποιος το πατάει, ακριβώς για να μην εκτελούν τον υπάλληλο. Επίσης δεν βαράει συναγερμός, αλλά ειδοποιείται κρυφά η αστυνομία.
Οπότε -ανάλογα και με τις περιστάσεις- μπορεί και να το πάταγα.

Εκ των υστέρων κρίνοντας βέβαια καλά έκανε και δεν το πάτησε κανείς.


Εννοείται ότι ειδοποιείται κρυφά η αστυνομία, εννοείται ότι δε ξέρει ο ληστής ποιος από τους υπαλλήλους πάτησε το κουμπί.
Αλλά όταν φθάσει η αστυνομία, υπάρχει περίπτωση να ρωτήσει ο ληστής ποιος πάτησε το κουμπί ή θα καθαρίσει όποιον είναι πιο κοντά του;
Γι' αυτό κάθεσαι (ο υπάλληλος) με τα χέρια ακίνητα και περιμένεις να τελειώσει η ιστορία.
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 14:34 #26

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
Λοιπον τα εχω παρει κρανιο με την ληστεια. Πρωτον οσοι εχουν γνωσεις συναγερμων θα ξερουν οτι υπαρχει ενα κρυφο τετραψηφιο με το οποιο την ωρα που παει να ανοιξει το vault δινει σημα στην αστυνομια (silent alarm). Αρα η ιστορια ειναι εκ των εσω. Οι τραπεζικοι εχουν ευθυνη γιατι μεσα στα καθηκοντα τους ειναι, εφοσον υπαρχει συναγερμος και πορτα εισοδου/εξοδου με χρονοκαθυστερηση να εχουν ενεργοποιημενη το σκαναρισμα για οπλα. Εαν τελικα τα καλασνικοφ ηταν "αγιοβασιλιατικα" απορω με την ψυχραιμια των ληστων !! Ισως η σιγουρια τους αυτη να μην δηλωνει εμπειρια αλλα στημενη υποθεση. Το οτι πηγαν καθαρα για τις θυριδες σημαινει επισης οτι ειχαν πληροφορια για τα περιεχομεναα.
Αυτα ας τα λαβει υποψιν του ο αρμοδιος υπουργος που θελει να δηλωνονται τα περιεχομενα των θυριδων.
Αντε γιατι η πολυ ατιμωρησια στο πραγματικο εγκλημα ενθαρυνει τις γνωστες "φυλες" που λυμαινονται τη χωρα τα τελευταια 20 χρονια
The administrator has disabled public write access.

Θυρίδα με 24ωρη πρόσβαση 10 Aug 2016 14:58 #27

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
lkast wrote:
Λοιπον τα εχω παρει κρανιο με την ληστεια. Πρωτον οσοι εχουν γνωσεις συναγερμων θα ξερουν οτι υπαρχει ενα κρυφο τετραψηφιο με το οποιο την ωρα που παει να ανοιξει το vault δινει σημα στην αστυνομια (silent alarm). Αρα η ιστορια ειναι εκ των εσω. Οι τραπεζικοι εχουν ευθυνη γιατι μεσα στα καθηκοντα τους ειναι, εφοσον υπαρχει συναγερμος και πορτα εισοδου/εξοδου με χρονοκαθυστερηση να εχουν ενεργοποιημενη το σκαναρισμα για οπλα. Εαν τελικα τα καλασνικοφ ηταν "αγιοβασιλιατικα" απορω με την ψυχραιμια των ληστων !! Ισως η σιγουρια τους αυτη να μην δηλωνει εμπειρια αλλα στημενη υποθεση. Το οτι πηγαν καθαρα για τις θυριδες σημαινει επισης οτι ειχαν πληροφορια για τα περιεχομεναα.
Αυτα ας τα λαβει υποψιν του ο αρμοδιος υπουργος που θελει να δηλωνονται τα περιεχομενα των θυριδων.
Αντε γιατι η πολυ ατιμωρησια στο πραγματικο εγκλημα ενθαρυνει τις γνωστες "φυλες" που λυμαινονται τη χωρα τα τελευταια 20 χρονια


lkast μονο αν εισαι τραπεζικος ή εχεις προυπηρεσια σε τραπεζικο ιδρυμα ή τομεα γενικοτερα μπορεις ξερεις τα κολπα.τα υπολοιπα που λες μπορει να στεκουν ναι αλλα σιγουρα τα κολπα των τραπεζων με κωδικους,κουμπακια,κρυφους συναγερμους,νοηματα με τα ματια και τα σχετικα μονο οι υπαλληλοι των τραπεζων τα γνωριζουν γιατι εκπαιδευονται και σε αυτα.

τωρα οσοι μιλουν για τετοια θεματα καλυτερα να δηλωσουν αγνοια εκτος και αν δουλευουν ή εχουν δουλεψει στο παρελθον σε τραπεζα.
επισης να φανταστω οτι καθε τραπεζα εχει τα δικα της συστηματα προστασιας.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.118 seconds