Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ?

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 03 Jan 2014 08:04 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Cross wrote:
Σε καταλαβαίνω, έχεις δίκιο, αλλά έλα στη θέση του: μένει σε μικρό δυάρι, ενώ μπορεί να αγοράσει με μετρητά μεζονέτα με πισίνες και γήπεδο τένις στη Σαντορίνη, για αυτόν, τη γυναίκα και τα παιδιά του.
Οδηγεί μικρό οικογενειακό αυτοκίνητο, ενώ μπορεί να αγοράσει με μετρητά τα πιο ακριβά μοντέλα BMW και Mercedes.
Στέλνει τα παιδιά του σε παγωμένες αίθουσες παρακμιακών δημόσιων σχολείων, ενώ μπορεί να τα εγγράψει στα καλύτερα κι ακριβότερα ιδιωτικά Κολέγια.
Κάνει ουρές στα ιατρεία του ΙΚΑ, ενώ μπορεί να αγοράσει τα καλύτερα οικογενειακά πακέτα ιδιωτικής ασφάλισης, πλήρους κάλυψης.
Είναι σωστό βασανιστήριο να έχεις λεφτά, και να μη σε αφήνουν να τα ξοδέψεις τα λαγωνικά του Στουρνάρα

Με συγχωρείς.
Εγώ κατάλαβα λάθος.
Νόμισα ότι ζει στο εξωτερικό.

Αλλά όλα αυτά που λες, που λογικά είναι σημαντικά γι' αυτόν, αν αρχίσει και τα πραγματοποιεί, θα σημάνουν πληρωμή φόρων βάσει τεκμηρίων.
Πως να το κάνουμε, αυτό δεν το γλυτώνει κανένας, αν θέλει να ξοδεύει επισήμως λεφτά σε αυτή εδώ τη χώρα.
Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να αγοράσει σπίτι. Θα τη νοικιάσει τη μαιζονέττα. Κοψοχρονιά μάλιστα, τώρα πια.
Κατά δεύτερον, το καλοκαίρι στη Σαντορίνη θα πάει σε ξενοδοχείο. Τρεις μήνες? Τρεις μήνες! Αυτό ακόμα δεν έχουν σκεφτεί να το φορολογήσουν βάσει τεκμηρίων.
Τα σχολεία, ναι, είναι ένα πρόβλημα. Αλλά θα πάνε στα τεκμήρια του. Πόσο είναι το τεκμήριο με βάση το σχολείο? Δεν νομίζω να είναι τραγικό. Στο κολλέγιο Αθηνών (αυτό που τέλειωσε ο Σαμαράς - είναι νομίζω το πιο ακριβό ιδιωτικό) πόσα είναι τα δίδακτρα? Τόσο θα είναι και το τεκμήριο, ή κλάσμα τους.
Ασφάλιση: Θα βρει μια ξένη εταιρεία (με υποκατάστημα εδώ), και θα τους πει: Θέλω να κάνω μια οικογενειακή ζωής/υγείας, αλλά στη ΜΗΤΡΙΚΗ σας στο εξωτερικό, και με καλύψεις από σας εδώ. Σα να ήταν ξένος, που ήρθε εδώ όντας ασφαλισμένος έξω, και κάτι του έτυχε. Έχουν κάλυψη αυτοί.
Και γενικώς, θα φέρει εδώ μερικά λεφτά που ΔΕΝ θα τα βάλει στην τράπεζα, και θα τα ξοδεύει cash. Το πως θα τα φέρει, δεν μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο (έστω και ανώνυμο) forum.
Αυτοκίνητο. Και αυτό είναι πρόβλημα, γιατί είναι (και ήταν πάντα - με διαλείμματα) στόχος του κράτους. Και για είσπραξη εσόδων, και τώρα τελευταία για απόδειξη πλούτου και φορολογία. Αν έχει το βίτσιο (εγώ το είχα παλιά, τώρα μου έχει περάσει), ίσως μπορεί να κάνει μια συμφωνία με μια εταιρεία ενοικιάσεως (ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΩΣ, όχι leasing) να είναι δικό της και να της πληρώνει νοίκι.

Κάτι θα πληρώσει ο φίλος σου, αλλά όχι τα τραγικά που θα πλήρωνε αν φορολογούντο όλα τα κέρδη του από το bitcoin.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 03 Jan 2014 08:18 #11

Cross wrote:
Σε καταλαβαίνω, έχεις δίκιο, αλλά έλα στη θέση του: μένει σε μικρό δυάρι, ενώ μπορεί να αγοράσει με μετρητά μεζονέτα με πισίνες και γήπεδο τένις στη Σαντορίνη, για αυτόν, τη γυναίκα και τα παιδιά του.

Οδηγεί μικρό οικογενειακό αυτοκίνητο, ενώ μπορεί να αγοράσει με μετρητά τα πιο ακριβά μοντέλα BMW και Mercedes.

Στέλνει τα παιδιά του σε παγωμένες αίθουσες παρακμιακών δημόσιων σχολείων, ενώ μπορεί να τα εγγράψει στα καλύτερα κι ακριβότερα ιδιωτικά Κολέγια.

Κάνει ουρές στα ιατρεία του ΙΚΑ, ενώ μπορεί να αγοράσει τα καλύτερα οικογενειακά πακέτα ιδιωτικής ασφάλισης, πλήρους κάλυψης.


Και ολα αυτα τα απεκτησε με το μπιτκοιν? :lol: :lol:

Επρεπε να γραφτει στο iForex, θα αποκτουσε τα διπλασια απ αυτα!


Φανταζομαι να τον ρωταει η εφορια για ποθεν εσχες, πως απεκτησε τη βιλα τη μερτσεντες κλπ και να απανταει "μα με μπιτκοιν"... :lol:
Last Edit: 03 Jan 2014 08:22 by flox (Aγνωστου πατρος).
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 07 Jan 2014 19:02 #12

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13157
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
soto51 wrote:
Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να αγοράσει σπίτι. Θα τη νοικιάσει τη μαιζονέττα. Κοψοχρονιά μάλιστα, τώρα πια.
Κατά δεύτερον, το καλοκαίρι στη Σαντορίνη θα πάει σε ξενοδοχείο. Τρεις μήνες? Τρεις μήνες! Αυτό ακόμα δεν έχουν σκεφτεί να το φορολογήσουν βάσει τεκμηρίων.

Τα σχολεία, ναι, είναι ένα πρόβλημα. Αλλά θα πάνε στα τεκμήρια του. Πόσο είναι το τεκμήριο με βάση το σχολείο? Δεν νομίζω να είναι τραγικό. Στο κολλέγιο Αθηνών (αυτό που τέλειωσε ο Σαμαράς - είναι νομίζω το πιο ακριβό ιδιωτικό) πόσα είναι τα δίδακτρα? Τόσο θα είναι και το τεκμήριο, ή κλάσμα τους.

Ασφάλιση: Θα βρει μια ξένη εταιρεία (με υποκατάστημα εδώ), και θα τους πει: Θέλω να κάνω μια οικογενειακή ζωής/υγείας, αλλά στη ΜΗΤΡΙΚΗ σας στο εξωτερικό, και με καλύψεις από σας εδώ. Σα να ήταν ξένος, που ήρθε εδώ όντας ασφαλισμένος έξω, και κάτι του έτυχε. Έχουν κάλυψη αυτοί.

Και γενικώς, θα φέρει εδώ μερικά λεφτά που ΔΕΝ θα τα βάλει στην τράπεζα, και θα τα ξοδεύει cash. Το πως θα τα φέρει, δεν μπορεί να γραφτεί σε δημόσιο (έστω και ανώνυμο) forum.

Αυτοκίνητο, μπορεί να κάνει μια συμφωνία με μια εταιρεία ενοικιάσεως (ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΩΣ, όχι leasing) να είναι δικό της και να της πληρώνει νοίκι.

Κάτι θα πληρώσει ο φίλος σου, αλλά όχι τα τραγικά που θα πλήρωνε αν φορολογούντο όλα τα κέρδη του από το bitcoin.


Σε ευχαριστώ πολύ, θα του τα μεταφέρω.

Του χρόνου, που προβλέπει να δεκαπλασιάσει το Κεφάλαιο του σε bitcoins, ελπίζω να εξακολουθήσει να τηρεί κατά γράμμα τις συμβουλές σου και να μην παρασυρθεί, κάνοντας απερίσκεπτες σπατάλες που θα τον καρφώσουν.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 10 Jan 2014 15:41 #13

Cross wrote:
Του χρόνου, που προβλέπει να δεκαπλασιάσει το Κεφάλαιο του σε bitcoins, ελπίζω να εξακολουθήσει να τηρεί κατά γράμμα τις συμβουλές σου και να μην παρασυρθεί, κάνοντας απερίσκεπτες σπατάλες που θα τον καρφώσουν.

Eγω παντως φιλε μου θα πειστω να ασχοληθω με το μπιτκοιν οταν 20πλασιασει το κεφαλαιο του. Περιμενουμε την ενημερωση για να γινουμε κι εμεις κροισοι!
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 10 Jan 2014 20:00 #14

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
flox wrote:
Cross wrote:
Του χρόνου, που προβλέπει να δεκαπλασιάσει το Κεφάλαιο του σε bitcoins, ελπίζω να εξακολουθήσει να τηρεί κατά γράμμα τις συμβουλές σου και να μην παρασυρθεί, κάνοντας απερίσκεπτες σπατάλες που θα τον καρφώσουν.

Eγω παντως φιλε μου θα πειστω να ασχοληθω με το μπιτκοιν οταν 20πλασιασει το κεφαλαιο του. Περιμενουμε την ενημερωση για να γινουμε κι εμεις κροισοι!

με τέτοια προιόντα καλό είναι κάποιος να έχει μια clean/solid επενδυτική πολιτική σαν αυτή του δασκαλάκου.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 25 Feb 2014 19:34 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Cross wrote:

Του χρόνου, που προβλέπει να δεκαπλασιάσει το Κεφάλαιο του σε bitcoins, ελπίζω να εξακολουθήσει να τηρεί κατά γράμμα τις συμβουλές σου και να μην παρασυρθεί, κάνοντας απερίσκεπτες σπατάλες που θα τον καρφώσουν.

Cross,

Τι γίνεται?
Μάλλον οι επενδύσεις του φίλου σου δεν πάνε πολύ καλά.....
www.capital.gr/news.asp?id=1964908

Τι έγινε, πρόλαβε να "τραβήξει" έξω μερικά λεφτά και να τα μετατρέψει σε κανένα από αυτά τα "παλιομοδίτικα" νομίσματα (€, $, CHF, κλπ) πριν αρχίσει η κατρακύλα ή εγκλωβίστηκε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 26 Feb 2014 22:29 #16

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13157
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Ο φίλος μου είχε προλάβει να μετατρέψει τα μισά του bitcoins σε NXT κι ευρώ.

Για τα υπόλοιπα πίκρα μεγάλη, είναι πολύ στενοχωρημένος.

Πάλι έχει 20 φορές παραπάνω χρήματα από εμένα, πάντως...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Ποια ειναι η γνωμη σας για το bitcoin ? 01 Mar 2014 10:01 #17

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Πιέσεις αναμένονται στην τιμή του εικονικού νομίσματος bitcoin, καθώς ένα από τα μεγαλύτερα ανταλλακτήριά του, το Mt Gox, υπέβαλε σήμερα Παρασκευή αίτημα χρεοκοπίας.

www.tovima.gr/finance/article/?aid=572415
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 01 Mar 2014 10:02 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.087 seconds