Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;;

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 08 Nov 2013 06:21 #19

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
apom wrote:
Υπάρχουν άλλες τράπεζες με δυνατότητα on line account?

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια και όχι τα επιτόκια και έχεις να καταθέσεις ένα ποσό που να αντιστοιχεί σε τουλάχιστον 25.000 GBP τότε πρέπει να ρίξεις μια ματιά στον παρακάτω σύνδεσμο:

www.expat.hsbc.com/1/2/
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 08 Nov 2013 07:56 #20

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
@kostaslgl
Άκυρον. Δοκίμασα απ' ευθείας με Αγγλία και τα επέστρεψαν πίσω λέγοντας ότι θα πρέπει να γίνει μέσω τοπικών υποκαταστημάτων στην Ελλάδα, αφού μείνω για 6 μήνες με το γνωστό ποσόν κατατεθειμένο (80.000 Ευρώ).
Φυσικά τους έκραξα λέγοντας ότι θα γλυτώναμε χρόνο και χρήμα και οι 2 πλευρές εάν είχαν φροντίσει να αναφέρουν στο site τους προηγουμένως. Φίλος αποδέχθηκε την παραπάνω υποχρέωση για 6 μήνες - εγώ όχι.

Φιλικά
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 08 Nov 2013 18:07 #21

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
crt μάλλον έγινε μια παρεξήγηση.

Εσύ γράφεις για άνοιγμα λογαριασμού στο UK και από ότι γνωρίζω άμα δεν είσαι κάτοικος UK ακόμα και Βρετανός να είσαι δεν σου ανοίγουν λογαριασμό ή τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο.

Το link που έβαλα είναι της HSBC Bank International (θυγατρικής της HSBC Bank) που ανοίγει λογαρισαμούς (και online) στο Jersey (περιοχή εκτός UK και εκτός ΕΕ). Εκεί ανοίγουν λογαριασμό οι Βρετανοί που κατοικούν εκτός UK, αλλά δέχεται και καταθέσεις κατοίκων άλλων χωρών, μη Βρετανών.

en.wikipedia.org/wiki/HSBC_Bank_International
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 08 Nov 2013 20:13 #22

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Αγαπητέ @kostasgl,
Αναφέρομαι σε expat λογαριασμό της ΗSBC που ανοίγεται στο Jersey.
Αυτά έγιναν τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου (1 μήνας πριν).
Μου είπε μία κυρία τηλεφωνικά ότι έχουν αυτήν την πολιτική για Έλληνες (φορολογικούς κατοίκους)
και παραδέχθηκε (φυσικά) ότι θα έπρεπε να είχαν βάλει αυτήν την λεπτομέρεια στο site τους.
Εννοείται ότι η επικοινωνία μας ήταν κόσμια και ήπια.

Τα ίδια έλεγαν βέβαια και στο υποκατάστημα της HSBC στην Ελλάδα μία εβδομάδα πριν το Κυπριακό κούρεμα.

Φιλικά

ΥΓ Τα ίδια και για offshore account από Barclays παρεπιπτόντως. Την δουλειά μου την έκανα με άλλες τράπεζες...
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 08 Nov 2013 21:23 #23

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Δηλαδή φίλε crt,

έκανες αίτηση online, έγινε δεκτή και όταν έστειλες τα χρήματα τα γύρισαν πίσω; Γιατί αν είχε γίνει η αίτηση online θα μπορούσαν να απαντήσουν όπως περιγράφεις (να μην την κάνουν, δηλαδή, αποδεκτή την αίτηση), χωρίς να χρειαστεί να μπεις στον κόπο και τα έξοδα να στείλεις χρήματα.

Όταν γράφεις "δοκίμασα απ'ευθείας με Αγγλία" τι εννοείς;

Όσο αφορά την Barclays, εντύπωση μου προκαλεί αυτό που έγραψες, γιατί κάποιοι γνωστοί μου άνοιξαν λογαριασμό εκεί (με online διαδικασία) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 09 Nov 2013 09:00 #24

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Αγαπητέ @kostasgl,

Ως προς την HSBC έκανα αίτηση, έστειλα και με courier τα σχετικά, και μου είπαν τηλ. ότι για Έλληνες πολίτες πρέπει να έχω premier λογαριασμό σε υποκατάστημά τους για 6 μήνες, κλπ. Δεν ασχολήθηκα άλλο μαζί τους φυσικά.

Ως προς την Barclays, αίτηση, δικαιολογητικά και η απάντηση:
"...We are emailing to advise you that we will not be proceeding with your application for a Barclays International account. Barclays are reducing the complexity in our business and will not be opening new accounts for clients in a number of countries. This will allow us to focus on delivering the best of Barclays in the markets where we have the best knowledge and expertise.
As a result we will not be continuing your application to open an account."

Όταν δε τους έγραψα ότι δεν θα είχα πρόβλημα αρκεί να το έγραφαν στο site τους πριν κάνω αίτηση, η απάντηση ήταν:
"...
Thank you for your email.
This decision was taken recently by the bank and after your application had been submitted.
Barclays are attempting to inform all effected clients as quickly as possible so as to limit further disruption. "

Επειδή δεν την θεωρούσα ποτέ την πλέον εξυπηρετική (παλιά τους είχα πιέσει και είχα πάρει και μία μικρή αποζημίωση), αλλά μεγάλη, σαν την Εθνική πχ (ή την Eurobank παλιά) που τις αποφεύγω, είπα να δοκιμάσω. Ευτυχώς όμως που ήλθαν έτσι τα πράγματα και στο μεταξύ κανόνισα με 2 άλλες ξένες για να κάνω την δουλειά μου.

Φιλικά
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 10 Nov 2013 02:26 #25

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Μάλλον η Barclays σου αρνήθηκε το λογαριασμό λόγω της παλιάς διένεξης που είχες μαζί τους. Αυτά που γράφουν τα θεωρώ δικαιολογίες για να μην δεχθούν την αίτηση.

Σου έστειλα p.m. Ρίξε μια ματιά.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 10 Nov 2013 06:46 #26

  • thrylosveria
  • thrylosveria's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 197
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-2)
crt wrote:
Αγαπητέ @kostasgl,

Ως προς την HSBC έκανα αίτηση, έστειλα και με courier τα σχετικά, και μου είπαν τηλ. ότι για Έλληνες πολίτες πρέπει να έχω premier λογαριασμό σε υποκατάστημά τους για 6 μήνες, κλπ. Δεν ασχολήθηκα άλλο μαζί τους φυσικά.

Ως προς την Barclays, αίτηση, δικαιολογητικά και η απάντηση:
"...We are emailing to advise you that we will not be proceeding with your application for a Barclays International account. Barclays are reducing the complexity in our business and will not be opening new accounts for clients in a number of countries. This will allow us to focus on delivering the best of Barclays in the markets where we have the best knowledge and expertise.
As a result we will not be continuing your application to open an account."

Όταν δε τους έγραψα ότι δεν θα είχα πρόβλημα αρκεί να το έγραφαν στο site τους πριν κάνω αίτηση, η απάντηση ήταν:
"...
Thank you for your email.
This decision was taken recently by the bank and after your application had been submitted.
Barclays are attempting to inform all effected clients as quickly as possible so as to limit further disruption. "

Επειδή δεν την θεωρούσα ποτέ την πλέον εξυπηρετική (παλιά τους είχα πιέσει και είχα πάρει και μία μικρή αποζημίωση), αλλά μεγάλη, σαν την Εθνική πχ (ή την Eurobank παλιά) που τις αποφεύγω, είπα να δοκιμάσω. Ευτυχώς όμως που ήλθαν έτσι τα πράγματα και στο μεταξύ κανόνισα με ά2 λλες ξένες για να κάνω την δουλειά μου.

Φιλικά

με ποιες 2 ???
The administrator has disabled public write access.

Λογαριασμος στην ING Luxemburg online;;; 20 May 2014 20:48 #27

Φίλε τα ίδια έπαθα και εγω με HSBC και Barclays. ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΣΕ ΕΛΛΗΝΕΣ Ή ΚΥΠΡΙΟΥΣ!
Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική λύση?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.060 seconds