Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online

TOPIC: Capital control στην Nemea Bank

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Apr 2016 17:14 #37

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
Μήμπως τους παρέσυρε κανα τσακάλι απο το φόρουμ , οπως παλια ένας τύπος που έλεγε οτι η Βουλγαρία ειναι Ελβετία ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
The administrator has disabled public write access.

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Apr 2016 18:04 #38

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
gus326 wrote:
Ανδρέας (ani12345678) wrote:
gus326 wrote:
Είχα ανοίξει λογαριασμό πριν δυο χρονισ και έχω βάλει 10€. Λέτε να έχω πρόβλημα;
Προς τι η ειρωνεία? Υπάρχει κάποιος λόγος? Δεν σέβεσαι πως κάποιοι ίσως κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα? Λίγο ντροπή..

Ντροπή στο μυαλό τους που πάνε και βαζουνε τα λεφτά τους στο πουθενά. Η εντροπία του χρηματος όμως έτσι ειναι. Το χρημα πρέπει να κινείται.

Υπάρχουν και χειρότερα στο Ελλαδιστάν .. Εαν είσαι Αθηναίος , πηγαινε μια μέρα στην Ομόνοια να δεις πόσοι παίζουν τον παππά .
The administrator has disabled public write access.

Re:Capital control στην Nemea Bank 30 Apr 2016 21:58 #39

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
george123 wrote:
Υπάρχουν και χειρότερα στο Ελλαδιστάν .. Εαν είσαι Αθηναίος , πηγαινε μια μέρα στην Ομόνοια να δεις πόσοι παίζουν τον παππά.

Μόνο στην Ομόνοια?

Στην Ηρώδου Αττικού να δεις τι γίνεται:




ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Capital control στην Nemea Bank 01 May 2016 21:49 #40

  • Newbie
  • Newbie's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 8
  • Karma: -4
Μετέφερα και εγώ σήμερα τα 250€ μου, αλλά δεν με αφήνει να προγραμματίσω μεταφορά άλλων 250€ για αύριο (μου βγάζει μήνυμα πως έχω υπερβεί το όριο μου - αν και δεν θα έπρεπε).
Σκέφτομαι να κάνω login κάθε μέρα και να στέλνω 250...έχει κανείς κάποια καλύτερη ιδέα για μεγαλύτερα ποσά;

Μήπως ξέρει κανείς:
- Εάν προγραμματίσω μεταφορά 1000€ θα την απορρίψει ή θα τη μοιρσει σε 4 μικρότερες μεταφορές;
- Υπήρχε καμία πληροφορία στο Ίντερνετ για προειδοποιήσεις από την ECB ή ήταν τελείως ξαφνικό;Να πω την αλήθεια τη θεωρούσα σιγουράκι...καλά να πάθω.
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;
The administrator has disabled public write access.

Capital control στην Nemea Bank 01 May 2016 22:30 #41

  • opensource
  • opensource's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 254
  • Thank you received: 55
  • Karma: -11
Newbie wrote:
Μετέφερα και εγώ σήμερα τα 250€ μου, αλλά δεν με αφήνει να προγραμματίσω μεταφορά άλλων 250€ για αύριο (μου βγάζει μήνυμα πως έχω υπερβεί το όριο μου - αν και δεν θα έπρεπε).
Σκέφτομαι να κάνω login κάθε μέρα και να στέλνω 250...έχει κανείς κάποια καλύτερη ιδέα για μεγαλύτερα ποσά;

Μήπως ξέρει κανείς:
- Εάν προγραμματίσω μεταφορά 1000€ θα την απορρίψει ή θα τη μοιρσει σε 4 μικρότερες μεταφορές;
- Υπήρχε καμία πληροφορία στο Ίντερνετ για προειδοποιήσεις από την ECB ή ήταν τελείως ξαφνικό;Να πω την αλήθεια τη θεωρούσα σιγουράκι...καλά να πάθω.
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;
χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτά που σου λέω πιστεύω ότι πρέπει να τα κάνεις 250 250
επίσης πιστεύω ότι επειδή πρόκειται για μία μόνο τράπεζα και όχι γενικευμένη κρίση ότι τα ποσά ή θα καλυφθούν ή θα μεταφερθούν σε άλλη τράπεζα και όλα αυτά εφόσον σταματήσει η λειτουργία της εν λόγω τράπεζας κάτι που δεν έχει γίνει ακόμα
The administrator has disabled public write access.

Capital control στην Nemea Bank 02 May 2016 05:15 #42

  • Panos (Vpanos)
  • Panos (Vpanos)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
www.mijnkapitaal.be/obligaties-spaarverz...en-betrouwbare-bank/
ασφάλιση των τραπεζικών καταθέσεων στη Μάλτα
Νεμέα Τράπεζα υπάγεται στην Μάλτας εγγύησης των καταθέσεων και ως εκ τούτου εγγυάται 100.000 ευρώ για την εξοικονόμηση και τη διάρκεια λογαριασμών ανά πελάτη. Αλλά ποια είναι η Μάλτα εγγύησης των καταθέσεων αξίζει τώρα;

ισοδύναμο της Μάλτας του ταμείου προστασίας μας ονομάζεται το «Σχέδιο καταθετών Αποζημίωσης" (DCS). DCS χτίζει ένα ταμείο με το οποίο ο πελάτης μπορεί να καταβληθεί σε περίπτωση πτώχευσης μιας τράπεζας. Οι εισφορές στο ταμείο αυτό προέρχονται από τις συμμετέχουσες τράπεζες της Μάλτας. Υπάρχουν περίπου 25.

Το αμοιβαίο κεφάλαιο έχει ως στόχο να κρατήσει κεφάλαιο ύψους 1% του ανεξόφλητου υπολοίπου των καταθέσεων των τραπεζών που συμμετέχουν. Το τέλος του 2013 είχε καταβληθεί μόνο € 18.400.000, ενώ οι τράπεζες της Μάλτας είναι 70 εκατομμύρια "υπόσχεση". Αυτό συγκρίνεται με 40 δις ευρώ καταθέσεις σε τράπεζες της Μάλτας.


οργανισμός αξιολόγησης πιστοληπτικής ικανότητας Fitch θεωρεί πολύ πιθανό ότι το κράτος της Μάλτας θα παρέμβει για να σώσει τις μη βασικές τράπεζες ή καταθέσεις εγγύηση. Σύμφωνα με τη Fitch θα θα φέρει η Μάλτα είναι σε θέση να το κάνει αυτό μόνο για τις λεγόμενες ". Τράπεζες Πυρήνας» ή «συστημικές τράπεζες», οι οποίες είναι οι τράπεζες που απειλούν το σύνολο του χρηματοπιστωτικού συστήματος σε πτώχευση. Νεμέα Τράπεζα δεν είναι σαφώς σε αυτή την κατηγορία.
Last Edit: 02 May 2016 05:16 by Panos (Vpanos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: opensource

Capital control στην Nemea Bank 02 May 2016 05:36 #43

Newbie wrote:
- 50k που έχω να τα κλαίω ή θα τα σώσω έστω και αργά; Υπάρχει περίπτωση το ΤΕΚΕ Μάλτας να την αφήσει να βουλιάξει γιατί είναι λίγοι οι καταθέτες και δεν θα επηρεαστούν πολλοί;

Αν δεν τα έχεις σε προθεσμιακή, πιστεύω θα τα σώσεις, καθώς η τράπεζα θεωρώ ότι έχει λεφτά, μιας και δεν είναι λίγοι όσοι τα έκλεισαν για 4-5 χρόνια.
Κι εγώ έχω εκεί χρήματα, όμως πρόσφατα τα μετέφερα και ευτυχώς άφησα περίπου 15k. Κάθε μέρα από 250 και βλέπουμε
Last Edit: 02 May 2016 05:37 by Μπάμπης (peg).
The administrator has disabled public write access.

Capital control στην Nemea Bank 02 May 2016 12:59 #44

The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: opensource

Capital control στην Nemea Bank 02 May 2016 15:01 #45

  • opensource
  • opensource's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 254
  • Thank you received: 55
  • Karma: -11
Νίκος (nikos73) wrote:
πολύ καλή ενέργεια, αλλά δείχνει ότι ίσως είναι χοντρό το πρόβλημα.

η περίπτωση αυτή θα είναι ένα καλό crash test για πολλά πράγματα!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds