Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 17 Jan 2015 14:09 #1

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Προταση προς Τ$ig :

Ετος απο τις ευχαριστιες (like) στο τελος των μυνηματων προτεινω να εισαχθει και η δυσαρεσκεια (dislike). Ισως καποιοι συμορφωθουν περισσοτερο και το επιπεδο συζητησης αναβαθμιστει προς το καλυτερο.

Ευχαριστω,maria
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Voukes

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 17 Jan 2015 14:43 #2

  • zemperis
  • zemperis's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 182
  • Thank you received: 27
  • Karma: 0 (-2)
TSIG , ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 17 Jan 2015 15:37 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Να πω το εξής:

Το "dislike" δεν είναι το αντίθετο του "Ευχαριστίες".
Αντίθετο του "ευχαριστίες" ("ευχαριστώ") δεν υπάρχει σαν έννοια. Ποια είναι δηλαδή αυτή, το "Δεν ευχαριστώ"? Δεν έχει νόημα, ούτε λέγεται.

Αντίθετο του "dislike" είναι το "like", που σημαίνει "μ' αρέσει", "καλό!", "σ' ωραίος!", τέτοια.
Αν μπει "like", να μπει και "dislike", αλλά (παρ' ότι με τιμάτε με πολλές ευχαριστίες και πολύ καλό κάρμα) σε ένα site ακονίσματος μυαλού και ανταλλαγής πληροφοριών (σαν τέτοιο βλέπω εγώ το tsig.gr) δεν νομίζω πως τέτοιες δυνατότητες προσφέρουν κάτι σημαντικό.
Αν κάποιος γράψει κάτι χρήσιμο, ή έξυπνο, ή ωφέλιμο, μια ευχαριστία αρκεί. Αν ρίχνει το επίπεδο, του βάζεις ένα "-" στο κάρμα του.
Αν σε ευχαριστούν αυτά που γράφει, και τον θεωρείς ωφέλιμο, του βάζεις ένα "+".

Αυτό που θα είχε νόημα και ενδιαφέρον (αλλά δεν ξέρω αν γίνεται τεχνικά) θα ήταν να πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να συμπληρώνεις μια αιτιολογία για τη μεταβολή στο κάρμα κάποιου. Κάτι σαν 100-200 χαρακτήρες δηλαδή (το feedback του ebay επιτρέπει 80).
Βάζω σαν παράδειγμα εμένα, έχω τώρα κάρμα 47, αλλά κανείς δεν ξέρει (ούτε κι εγώ) εξ αφορμής ποιας γραφής με τιμήσατε (ή με θάψατε - έχω και μερικά "-").
Μια τέτοια προδιαγραφή θα αποτελέσει φρένο βέβαια στις μεταβολές του κάρμα, αλλά δεν πειράζει. Καλύτερα να αιτιολογούνται τα πράματα (έστω και με 5-10 λέξεις (100 χαρακτήρες) μόνο), παρά να μένουν βουβά.

"Like" και "dislike" είναι για τα facebook της πιτσιρικαρίας και το Cosmopolitan (κάποιος ανεβάζει φωτογραφία με το νέο του τατουάζ και ορμάνε), όχι για οικονομκά και τραπεζικά θέματα.
Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 17 Jan 2015 15:38 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 17 Jan 2015 15:41 #4

maria wrote:
Προταση προς Τ$ig :

Ετος απο τις ευχαριστιες (like) στο τελος των μυνηματων προτεινω να εισαχθει και η δυσαρεσκεια (dislike). Ισως καποιοι συμορφωθουν περισσοτερο και το επιπεδο συζητησης αναβαθμιστει προς το καλυτερο.

Ευχαριστω,maria

Aν γινει κατι τετοιο εχεις να φας τα dislike της ζωης σου :laugh:

soto51 wrote:
Αν ρίχνει το επίπεδο, του βάζεις ένα "-" στο κάρμα του.
Αν σε ευχαριστούν αυτά που γράφει, και τον θεωρείς ωφέλιμο, του βάζεις ένα "+"...............

Εγω λεω να καταργησεις τα καρμα γιατι δεν δε λενε κατι, ειδικα με το επιπεδο που υπαρχει εδω και τις καταστασεις που εχουν διαμορφωθει(καποια καρμα ειναι πλαστα).
Last Edit: 17 Jan 2015 15:46 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 19 Jan 2015 14:02 #5

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Για το dislike καθώς από την μία υπάρχουν διαφωνίες και από την άλλη χρειάζεται αρκετή δουλειά για να γίνει μάλλον θα το αφήσουμε.
Για την εισαγωγή σχολίων κατά την μεταβολή του κάρμα, διαφωνώ για το υποχρεωτικό καθώς κάποιος μπορεί απλά να θέλει να δηλώσει την δυσαρέσκεια του. Για όσους το κάνουν συστηματικά, δεν νομίζω να τους φρενάρει καθώς μπορούν να κάνουν copy-paste το ίδιο σχόλιο.
Αν είναι δεν είναι τεχνικά δύσκολο, έχει νόημα να βάλουμε προαιρετική εισαγωγή σχολίων κατά την μεταβολή του κάρμα;
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 19 Jan 2015 14:26 #6

Ο Τσιγκούνης wrote:
Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Για το dislike καθώς από την μία υπάρχουν διαφωνίες και από την άλλη χρειάζεται αρκετή δουλειά για να γίνει μάλλον θα το αφήσουμε.
Για την εισαγωγή σχολίων κατά την μεταβολή του κάρμα, διαφωνώ για το υποχρεωτικό καθώς κάποιος μπορεί απλά να θέλει να δηλώσει την δυσαρέσκεια του. Για όσους το κάνουν συστηματικά, δεν νομίζω να τους φρενάρει καθώς μπορούν να κάνουν copy-paste το ίδιο σχόλιο.
Αν είναι δεν είναι τεχνικά δύσκολο, έχει νόημα να βάλουμε προαιρετική εισαγωγή σχολίων κατά την μεταβολή του κάρμα;

Ναι, πιστεύω οτι είναι χρήσιμο να μπορούμε προαιρετικά να αιτιολογήσουμε το θετικό/αρνητικό κάρμα.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 20 Jan 2015 11:58 #7

Eγω προτεινω να υπαρχουν μονο likes. Dislike συνηθως καποιος σου βαζει για ασοβαρο λογο, ειτε απο παρεξηγηση, ειτε απο αντεκδικηση, ειτε απλα γιατι στηριζει αλλο κομμα απ το δικο σου. Γενικα το dislike δεν εχει το νοημα ή το αποτελεσμα που εχει το like.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 20 Jul 2015 11:37 #8

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Αν είναι δεν είναι τεχνικά δύσκολο, έχει νόημα να βάλουμε προαιρετική εισαγωγή σχολίων κατά την μεταβολή του κάρμα;

Λαμβάνοντας υπόψη τα πρόσφατα γεγονότα (δημιουργία λογαριασμών μόνο για την μεταβολή karma χρηστών) προτείνω να έχουν την δυνατότητα like και karma μόνο όσοι χρήστες έχουν πάνω από 20 π.χ. δημοσιεύσεις.
Δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε τα troll να κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους και να επηρεάζουν το forum.
The administrator has disabled public write access.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 20 Jul 2015 17:40 #9

Filoxrimatos wrote:
Λαμβάνοντας υπόψη τα πρόσφατα γεγονότα (δημιουργία λογαριασμών μόνο για την μεταβολή karma χρηστών) προτείνω να έχουν την δυνατότητα like και karma μόνο όσοι χρήστες έχουν πάνω από 20 π.χ. δημοσιεύσεις.
Δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε τα troll να κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους και να επηρεάζουν το forum.
Οπωσδήποτε δεν ενθαρρύνουμε τα troll και τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Μπορούμε να δοκιμάσουμε την ιδέα σου φίλε Φιλοχρήματε, μήπως περιοριστούν αυτά τα φαινόμενα. Στο εξής δηλαδή, για να μπορεί ένα μέλος να αλλάζει το κάρμα άλλου, χρειάζεται να έχει τουλάχιστον 10 δημοσιεύσεις.
Με την ευκαιρία καλώ όλους τους φίλους της σελίδας σε ένα ανώτερο επίπεδο συζήτησης, με σεβασμό και επιχειρήματα, μακριά από μικρότητες και αντεγκλήσεις.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Filoxrimatos
Time to create page: 0.069 seconds