Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κανόνες συζητήσεων

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 11:15 #46

Batista, ο Paris δεν ανέφερε το όνομά σου.
Ίσως να το υπονόησε, αλλά δεν σε ανέφερε προσωπικά.
Όταν όμως ο Paris, πριν λίγες μέρες σε έλεγε , ονομαστικά,κομματοσκυλο, συριζαιο blogger κλπ, αμέσως διέγραψα αυτές τις εκφράσεις από το μήνυμά του.
Δηλ, του έκανα λογοκρισία.
Από την άλλη, δεν μπορώ να κάνω το ίδιο στην περίπτωση του TEV κ του Γιώργου, αν σε αποκαλούν 45 άρη συνταξιούχο ΔΥ, καθώς αυτή η ιδιότητα δεν είναι επίσημα προσβλητική.
Επίσης, δεν μπορώ να είμαι συνέχεια σε σύνδεση κ να παρακολουθώ κάθε μήνυμα, λέξη προς λέξη, για να εντοπίσω ψήγματα ή αποδείξεις ειρωνείας κ προσβολής.
Αλλιώς θα έπρεπε διαρκώς να σβήνω κ να επεξεργάζομαι μηνύματα κ μάλιστα, να δίνω κ εξηγήσεις για τις ενέργειές μου

Παιδιά, δεν πληρώνομαι απ'αυτό, δέχτηκα την πρόταση του διαχειριστή για να βοηθήσω στην βελτίωση του site.
Θέλω να τηρούμε τους κανόνες.
Δεν είναι δύσκολο.
Πχ, στο capital.gr ρίχνουν BAN για πλάκα κ μάλιστα για έναν μήνα.
Μπείτε στο site να δείτε..
Θέλετε να κάνουμε κ εδώ το ίδιο;
Πείτε τη γνώμη σας..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Sep 2017 11:16 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Μάριος Αντωνίου (epolala)

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 11:52 #47

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Παναγιώτη,

Πρώτα απ' όλα δεν απαίτησα από εσένα συγκεκριμένα (ούτε από κανέναν στην ουσία) να κάνεις κάτι. Υπάρχουν δύο (τουλάχιστον) συντονιστές που θα μπορούσαν να είχαν απαντήσει έστω σε αυτές τις 15 ώρες που μεσολάβησαν. Άρα μην το παίρνεις προσωπικά (ειδικά εσύ που προσφέρθηκες απλά να βοηθήσεις).

Στην ουσία τώρα. Πρώτον δεν έκανα αναφορά για το "45άρης συνταξιούχος" όσο εξόφθαλμα ψευδές και υποτιμητικό και αν είναι. Ο συγκεκριμένος έχει γράψει πολύ χειρότερα (σε προσωπικό επίπεδο) με την δήθεν ... κάλυψη της ... απορίας που έχουν γίνει γαργάρα.

Έκανα αναφορά για την δημοσίευση κάποιου ο οποίος μπαίνει σε ένα νήμα το οποίο περιλαμβάνει ουσιαστικά μια αντιπαράθεση δύο ανθρώπων συν τις απαντήσεις (σε αρχικό στάδιο) του διαχειριστή, όπου ο ένας από τους δύο έχει χαρακτηριστεί "45χρονος συνταξιούχος του δημοσίου" και διάφορα άλλα ... σχετικά και υπάρχουν οι αναφορές σε ...

"...κουφάλες που τους έπιασαν τα ... δημοκρατικά..." (αυτό, για να σε ενημερώσω πάει στις αναφορές μου στον φασίστα Ερντογάν και αν έχει ... ας το διαψεύσει ο ... ποιητής)

"...κομματοσκυλο διαμαρτυρετε γιατι το αλλο κομματοσκυλο παιρνει επιδομα ειτε εχει Μονιμη θεση Εργασιας στο Δημοσιο........ειτε "φυγε εσυ απο το Δημοσιο" να διοριστω "εγω"."

"...κοκκορομυαλοι και κοκκορομυαλες "

και το κερασάκι στην τούρτα ...

"κουφαλες κομματοσκυλα "εδω θα τα λεμε ολα""

Τι θέλουμε παραπάνω δηλαδή;;;;
Φωτογραφίες ... παραληπτών ή θεωρούμε ότι αυτά τα αναφέρει για τον καυγά που είχε με κάποιον τύπο στο ... σούπερ μάρκετ της ... Μπανγκογκ;;;;;; :woohoo:

Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά δεν απαίτησα καμιά ενέργεια. Έκανα μια αναφορά (για τελευταία φορά) μήπως επιτέλους σταματήσει η αλητεία και οι προσωπικές ύβρεις (με μοναδικό ... προκάλυμμα ότι λείπουν οι ... φωτογραφίες αυτών στους οποίους απευθύνονται).
Αν θέλουμε να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας για το ποιον αφορούν, σε συγκεκριμένα νήματα με συγκεκριμένες αναφορές, οι ύβρεις, κανένα πρόβλημα. Θα το κάνουμε ... ροντέο (όχι του Περρή) αλλά τότε μην κλαίμε πάνω από το ... πτώμα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Sep 2017 12:04 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 16:24 #48

Εντάξει batista, κατανοητό.

Ας αλλάξουμε λοιπόν τροπάριο.

Όποιος παραβαίνει τους κανόνες θα σβήνονται τα μηνύματά του.

Κ όποιος το κάνει συστηματικά, παρ'ολες θα τις υποδείξεις, θα μπανάρεται.

Διαφωνεί κάποιος;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Sep 2017 16:25 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 17:05 #49

Ναι, διαφωνώ. Κ επειδή είναι εύκολα αντιληπτό ότι ο μπατίστα έχει σπάσει τα @@ κ του συντονιστή με τις συνεχείς αναφορές, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε κ δεδομένου ότι είμαστε σε οικονομικό φόρουμ (ήταν τουλάχιστον κάποτε πριν το καταστρέψει το όποιο οννεδοτσιπράκι) προτείνω να βρείτε με τον tsig ένα σύστημα να χρεώνετε με την αναφορά.

Όποιος θέλει να φωνάζει τη μαμά του για ψύλλου πήδημα να χρεώνεται.
Last Edit: 07 Sep 2017 20:01 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 17:16 #50

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εντάξει batista, κατανοητό.

Ας αλλάξουμε λοιπόν τροπάριο.

Όποιος παραβαίνει τους κανόνες θα σβήνονται τα μηνύματά του.

Κ όποιος το κάνει συστηματικά, παρ'ολες θα τις υποδείξεις, θα μπανάρεται.

Διαφωνεί κάποιος;

Παναγιώτη δεν κάνουν τέτοιες ερωτήσεις.......

Μα καλά τόσο εύθικτοι είστε ορισμένοι που κάνετε ολόκληρο θέμα επειδή βρέθηκε κάποιος ανώνυμος να σας δώσει έναν (δίκαιο ή άδικο μικρή σημασία έχει) χαρακτηρισμό σε ένα φόρουμ; Για να ανταλλάξουμε απόψεις είμαστε εδώ ή για να αποδείξουμε ποιοι (δεν) είμαστε και ποιοι είναι οι συνομιλητές μας;
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 17:44 #51

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Παιδιά, δεν πληρώνομαι απ'αυτό, δέχτηκα την πρόταση του διαχειριστή για να βοηθήσω στην βελτίωση του site.
Θέλω να τηρούμε τους κανόνες.
Δεν είναι δύσκολο.
Πχ, στο capital.gr ρίχνουν BAN για πλάκα κ μάλιστα για έναν μήνα.
Μπείτε στο site να δείτε..
Θέλετε να κάνουμε κ εδώ το ίδιο;
Πείτε τη γνώμη σας..
ΝΑΙ!

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εντάξει batista, κατανοητό.

Ας αλλάξουμε λοιπόν τροπάριο.

Όποιος παραβαίνει τους κανόνες θα σβήνονται τα μηνύματά του.

Κ όποιος το κάνει συστηματικά, παρ'ολες θα τις υποδείξεις, θα μπανάρεται.

Διαφωνεί κάποιος;
Εγώ είμαι υπέρ, ελπίζω όμως αυτές τις αλλαγές να τις έχεις συζητήσει και με τον tsig <.< Εγώ θα το πήγαινα και ένα βήμα παραπέρα. Να αφαιρούνται και τα σχόλιά που δεν έχουνε σχέση με το θέμα (ειδικά αν είναι πολιτικού ή θρησκευτικού περιεχομενου, εκτός αν αυτό είναι το θέμα της συζήτησις). Ακόμα και εδώ βρήκανε να χώσουνε σχόλια πολιτικού περιεχομενου. Κάτι πρέπει να γίνει για αυτό γιατί θα φύγουνε και τα λιγοστά σοβαρά άτομα που έχουνε απομείνει.
Last Edit: 07 Sep 2017 17:45 by Reactor.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 18:10 #52

Reactor wrote:
Εγώ είμαι υπέρ, ελπίζω όμως αυτές τις αλλαγές να τις έχεις συζητήσει και με τον tsig <.< Εγώ θα το πήγαινα και ένα βήμα παραπέρα. Να αφαιρούνται και τα σχόλιά που δεν έχουνε σχέση με το θέμα (ειδικά αν είναι πολιτικού ή θρησκευτικού περιεχομενου, εκτός αν αυτό είναι το θέμα της συζήτησις). Ακόμα και εδώ βρήκανε να χώσουνε σχόλια πολιτικού περιεχομενου. Κάτι πρέπει να γίνει για αυτό γιατί θα φύγουνε και τα λιγοστά σοβαρά άτομα που έχουνε απομείνει.
Φίλε Reactor, τις έχουμε συζητήσει με τον Παναγιώτη τις αλλαγές και με βρίσκουν σύμφωνω, όπως το να κάνουμε BAN μικρής διάρκειας π.χ. μιας βδομάδας σε όποιον παραβιάζει τους κανόνες, ειδικά όταν δεν σεβόμαστε τον συνομιλητή και ελλείψη επιχειρημάτων, αρχίζουμε προσωπικά σχόλια και επιθέσεις.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 18:58 #53

George (geo821) wrote:
Παναγιώτη δεν κάνουν τέτοιες ερωτήσεις.......

Μα καλά τόσο εύθικτοι είστε ορισμένοι που κάνετε ολόκληρο θέμα επειδή βρέθηκε κάποιος ανώνυμος να σας δώσει έναν (δίκαιο ή άδικο μικρή σημασία έχει) χαρακτηρισμό σε ένα φόρουμ; Για να ανταλλάξουμε απόψεις είμαστε εδώ ή για να αποδείξουμε ποιοι (δεν) είμαστε και ποιοι είναι οι συνομιλητές μας;

Αν θυμάσαι, πολλές φορές έχουμε διαφωνήσει κ εξακολουθούμε να έχουμε διάσταση απόψεων σε πολλά θέματα.
Με έχεις ειρωνευτεί στο παρελθόν, με έχεις πει άσχετο κ εγώ σου έχω ανταποδώσει τους χαρακτηρισμούς.

Όμως, ποτέ δεν ρίξαμε το επίπεδο κάνοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Είναι στον χαρακτήρα μου να είμαι ψύχραιμος κ να κάνω διάλογο έχοντας επιχειρήματα.
Πως να χαρακτηρίσω κάποιον που δεν τον ξέρω;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 07 Sep 2017 20:17 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 19:03 #54

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Κατ' αρχάς απαξιώ να ασχοληθώ με τα γραφικά σχόλια σε σχέση με την "Αναφορά στον συντονιστή". Αν κάποιος θέλει να αποδείξει ότι κάποια δική μου αναφορά ήταν καταχρηστική ή χωρίς βάση, ας το κάνει (και σιγά μην το κάνει). Αν επίσης θέλει να κατηγορήσει τον συντονιστή (που το έχει κάνει ήδη με αστείες κατηγορίες) ότι δεν θα έπρεπε για κάποιον λόγο να υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογή, ας το κάνει και αυτό. Αλλιώς απλά εκθέτει περισσότερο τον εαυτό του.

Όσο για την πρόταση του Παναγιώτη συμφωνώ απόλυτα, αλλά νομίζω ότι πρέπει να αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα, αυτό ουσιαστικά που αναφέρει και ο T$ig.
Δηλαδή την επίθεση, όχι στην άποψη (ακόμα και την ειρωνική), αλλά στο πρόσωπο που την εκφράζει με αισχρούς χαρακτηρισμούς, απόδοση ... ιδιοτήτων (στο πρόσωπο) από το πουθενά και αισχρά υπονοούμενα (για ... αχλαδιές και άλλα αισχρά). :sick:
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Sep 2017 19:09 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds