Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

TOPIC: Κανόνες συζητήσεων

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 19:07 #55

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Αν θυμάσαι, πολλές φορές έχουμε διαφωνήσει κ εξακολουθούμε να έχουμε διάσταση απόψεων σε πολλά θέματα.
Με έχεις ειρωνευτεί στο παρελθόν, με έχεις πει άσχετο κ εγώ σου έχω ανταποδώσει τους χαρακτηρισμούς.

Όμως, ποτέ δεν ρίξαμε το επίπεδο κάνοντας προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Είναι στον χαρακτήρα μου να είμαι ψύχραιμος κ να κάνω διάλογο έχοντας επιχειρήματα.
Οως να χαρακτηρίσω κάποιον που δεν τον ξέρω;

Παναγιώτη και τον να πεις κάποιον άσχετο είναι στα πλαίσια της απαράδεκτης προσωπικής επίθεσης. Μπορείς να σχολιάσεις (ακόμα και ειρωνικά) την θέση, όχι όμως το πρόσωπο που την εκφράζει. Αυτό είναι το φυτίλι που ευτελίζει οποιαδήποτε προσπάθεια διαλόγου.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 19:31 #56

batista wrote:
Κατ' αρχάς απαξιώ να ασχοληθώ με τα γραφικά σχόλια σε σχέση με την "Αναφορά στον συντονιστή". Αν κάποιος θέλει να αποδείξει ότι κάποια δική μου αναφορά ήταν καταχρηστική ή χωρίς βάση, ας το κάνει (και σιγά μην το κάνει). Αν επίσης θέλει να κατηγορήσει τον συντονιστή (που το έχει κάνει ήδη με αστείες κατηγορίες) ότι δεν θα έπρεπε για κάποιον λόγο να υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογή, ας το κάνει και αυτό. Αλλιώς απλά εκθέτει περισσότερο τον εαυτό του.

Όσο για την πρόταση του Παναγιώτη συμφωνώ απόλυτα, αλλά νομίζω ότι πρέπει να αφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο πράγμα, αυτό ουσιαστικά που αναφέρει και ο T$ig.
Δηλαδή την επίθεση, όχι στην άποψη (ακόμα και την ειρωνική), αλλά στο πρόσωπο που την εκφράζει με αισχρούς χαρακτηρισμούς, απόδοση ... ιδιοτήτων (στο πρόσωπο) από το πουθενά και αισχρά υπονοούμενα (για ... αχλαδιές και άλλα αισχρά). :sick:

Η αναφορά σε συντονιστή, ορθώς υπάρχει, γιατί παντού υπάρχουν κανόνες κ κάποιοι είναι υπεύθυνοι για την εφαρμογή τους.
Δεν είναι μαγκιά, κάποιος να αρχίσει να βρίζει κάποιον άγνωστό του μέσα απο ένα πληκτρολόγιο.
Δεν βγαίνει έτσι άκρη.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 19:40 #57

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Η αναφορά σε συντονιστή, ορθώς υπάρχει, γιατί παντού υπάρχουν κανόνες κ κάποιοι είναι υπεύθυνοι για την εφαρμογή τους.
Δεν είναι μαγκιά, κάποιος να αρχίσει να βρίζει κάποιον άγνωστό του μέσα απο ένα πληκτρολόγιο.
Δεν βγαίνει έτσι άκρη.

Όπως όμως βλέπεις Παναγιώτη, κάποιοι δεν θέλουν να ... απωλέσουν αυτήν την ... δυνατότητα. Το αισθάνονται προφανώς ως "επίθεση" στις "ελευθερίες" τους....
Εύχομαι να μην τους περάσει και αυτό προφανώς όχι γιατί έχω προσωπικά κάτι να κερδίσω.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 20:13 #58

Γιώργος (ANTI) wrote:
Ναι, διαφωνώ. Κ επειδή είναι εύκολα αντιληπτό ότι ο μπατίστα έχει σπάσει τα @@ κ του συντονιστή με τις συνεχείς αναφορές, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε κ δεδομένου ότι είμαστε σε οικονομικό φόρουμ (ήταν τουλάχιστον κάποτε πριν το καταστρέψει το όποιο οννεδοτσιπράκι) προτείνω να βρείτε με τον tsig ένα σύστημα να χρεώνετε με την αναφορά.

Όποιος θέλει να φωνάζει τη μαμά του για ψύλλου πήδημα να χρεώνεται.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα..

Ξεκινάει ο Paris να αναπτύσσει ένα θέμα, με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο.
Περνάει από το ένα θέμα στο άλλο με ταχύτητα κ στο ενδιάμεσο αποκαλεί τον batista έμμισθο troll, συριζαιο blogger κ άλλα πολλά.
Τι πρέπει να κάνω;

Μετά, ο batista του απαντά σε ανάλογο ύφος κ τον αποκαλεί φασίστα, μουρλό κλπ..

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαστε του κατηχητικού ούτε κομπλεξικοί ή στριμμενοι

Κ από το θέμα θα ξεφύγουμε κ τη μαλακία μας θα την πούμε κ θα κάνουμε χαβαλέ.
Αλλά, το να δίνουμε χαρακτηρισμούς σε κάποιους που δεν τους ξέρουμε...είναι φάουλ για μένα..fault που θα έλεγε κ o Paris..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 20:45 #59

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Να σου δώσω ένα παράδειγμα..

Ξεκινάει ο Paris να αναπτύσσει ένα θέμα, με τον δικό του ιδιαίτερο τρόπο.
Περνάει από το ένα θέμα στο άλλο με ταχύτητα κ στο ενδιάμεσο αποκαλεί τον batista έμμισθο troll, συριζαιο blogger κ άλλα πολλά.
Τι πρέπει να κάνω;

Μετά, ο batista του απαντά σε ανάλογο ύφος κ τον αποκαλεί φασίστα, μουρλό κλπ..

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαστε του κατηχητικού ούτε κομπλεξικοί ή στριμμενοι

Κ από το θέμα θα ξεφύγουμε κ τη μαλακία μας θα την πούμε κ θα κάνουμε χαβαλέ.
Αλλά, το να δίνουμε χαρακτηρισμούς σε κάποιους που δεν τους ξέρουμε...είναι φάουλ για μένα..fault που θα έλεγε κ o Paris..

1) Αν έχω σπάσει τα $$$$ του συντονιστή, με τις ελάχιστες (μπροστά στον όγκο των προσωπικών επιθέσεων) αναφορές, παρακαλώ να ενημερωθώ ... σχετικά. Πλάκα κάνω, είναι και αυτό ένα χαρακτηριστικό δείγμα ... ανακρίβειας (για να μην γράψω κάτι βαρύ).

2) Απαραίτητη διόρθωση (προς εσένα και μόνο Παναγιώτη). Δεν τον έχω αποκαλέσει ποτέ φασίστα. Τον έχω αποκαλέσει άπειρες φορές (και αυτό μετά τα εντελώς απρόκλητα ... μπινελίκια) φαν και υμνητή του φασίστα. Υπάρχει μια τεράστια και ουσιαστική ποιοτική διαφορά. Το ένα θα ήταν προσωπική ύβρης, το άλλο είναι απλά κάτι που οι ίδιος σε κάθε ευκαιρία διαφημίζει.
Ούτε μουρλό (και πάλι μετά τις αήθεις επιθέσεις) τον έχω αποκαλέσει. Ανισόρροπο και παλαβό έχω αποκαλέσει τον πλανητάρχη που επίσης (κατά απόλυτο δικαίωμά του) θαυμάζει.
Από την άλλη τον έχω αποκαλέσει ψεκασμένο ΓΕΝΟΠίτη, αλλά αυτό μετά από ΠΟΛΥ απρόκλητο μπινελίκι ρε αδερφέ.. :laugh:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 20:46 #60

Ποιος κάνει την αναφορά? (Ρητορικό το ερώτημα).

Επί της ουσίας. O Paris αποδίδει αληθείς χαρακτηρισμούς. Το έγραψα κ παλιότερα στον tsig. Αυτός θα σου διαλύσει το φόρουμ, (ότι έχει μείνει) και εσύ ασχολείσαι με το political correct του ζητήματος. Ο Paris και ο κάθε Paris είναι το δέντρο, εν προκειμένω, που σου δείχνει το δάσος και κοιτάτε να κόψετε το δέντρο, όχι ότι καίγεται το δάσος και να απομακρύνετε τον εμπρηστή?

Επειδή δεν θέλει να καταλάβει, θα θεσπίσετε από δω κ στο εξής: Αναφορά μπούρδας για ψίλλου πήδημα, ένα άλφα ποσό "παράβολο" για να εξεταστεί. Εάν εξεταστεί και αποφανθείτε ότι έχει δίκιο, όχι μόνο επί του συγκεκριμένου, δλδ μαμααααααα με είπε κάποιος μακ@κα αλλά ο λόγος που σε είπε, επιστρέφεται το "παράβολο". Εάν έχει άδικο, ταμείο tsig, όταν μαζευτεί κάνα πενηντάρικο να βγούμε να πιούμε ένα ποτηράκι στην υγειά του μακ@κα :)
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 07 Sep 2017 21:04 #61

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Όπως βλέπεις Παναγιώτη (όπως και κάθε καλοπροαίρετος) δεν υπάρχει σωτηρία :sick: .
Αυτός ο τύπος έχει οριστικά ... αποφανθεί, χωρίς μάλιστα να έχει εκφράσει ούτε μισή, επί οποιασδήποτε ουσίας, άποψη ή θέση που να δικαιολογεί αυτά που γράφει, παρά μόνο τζάμπα χαρακτηρισμούς επειδή απλά δεν γουστάρει τις απόψεις μου, ότι οι επιθέσεις που έχω δεχθεί είναι απόλυτα δικαιολογημένες :woohoo:, μπορεί και ... επιεικείς και ζητάει και το ... παράβολο πίσω :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Υποθέτω ότι και την ... πεισματική άρνηση του διαχειριστή να ενστερνιστεί τις "απόψεις" του επι του θέματος και να ξεφορτωθεί τον .. εμπρηστή, θα βρει κάποιον τρόπο να την χαρακτηρίσει (το έχει άλλωστε κάνει και στο παρελθόν).
Respect :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:

YΓ: Παρεμπιπτόντως, θα πρέπει να ενημερωθεί ότι αυτό το ... ποτηράκι, ακόμα και στην γλαφυρή ... ιστοριούλα του, δεν πρόκειται να το πιει ποτέ, καθώς πρώτα και πάνω απ' όλα, ψάχνει σε λάθος (ως συνήθως) μέρος τους ... μακ@κες.....
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Sep 2017 21:24 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Κανόνες συζητήσεων 08 Sep 2017 09:23 #62

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Για το μήνυμά μου που διεγράφη (χωρίς να περιέχει ύβρεις κλπ), δεν το κάνω θέμα γιατί το διέγραψε ο Παναγιώτης (τον οποίο εκτιμώ).

Αλλά από εδώ και πέρα, θα πρέπει (για τον ίδιο λόγο που διεγράφη το δικό μου), να διαγράφονται και αντίστοιχα μηνύματα.
Σε όλα τα θέματα.

Καλημέρα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Κανόνες συζητήσεων 08 Sep 2017 10:17 #63

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Παναγιώτη, λάθος κατά την άποψή μου το να σβήνεται μια δημοσίευση μόνο και μόνο επειδή θεωρείται εκτός θέματος. Θα πρέπει λογικά να μεταφέρεται σε κάποιο σχετικό νήμα ή σε κάποιο νέο νήμα.
Σαφώς βέβαια θα πρέπει να προσπαθούμε (όλοι μας) να γράφουμε αυτό που θέλουμε σε σχετικά με αυτό νήματα ώστε να διευκολύνουμε την δουλειά των διαχειριστών.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds