Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία

Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 15 Apr 2012 14:22 #1

  • Βίκυ
  • Βίκυ's Avatar
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είναι να ταξιδέψω Κωνσταντινούπολη και έχω από Τράπεζα Κύπρου χρεωστική κάρτα του λογαριασμού μου που είναι και Visa. Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές για αγορές μέσω Ιντερνετ και στην περίπτωση που πληρώνω σε λίρες ή δολλάρια δεν έχω δει επιπλέον χρέωση. Σκεφτόμουν αν με συμφέρει να τη χρησιμοποιήσω για να κάνω ανάληψη σε τούρκικες λίρες φτάνοντας στην Κωνσταντινούπολη για να έχω κάποια μετρητά μαζί μου, ώστε να μην πάω σε ανταλλακτήριο ή τράπεζα στην Ελλάδα που χρεώνουν το συνάλλαγμα. Εννοείται ότι όσες αγορές και πληρωμές μπορώ να κάνω, θα τις κάνω με πιστωτική, απλά θα ήθελα να έχω και κάποια μετρητά μαζί μου. Τι πιστεύετε ότι με συμφέρει περισσότερο; Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 15 Apr 2012 18:47 #2

  • miou
  • miou's Avatar
Το εχω κανει και εγω και το θεωρω πολυ σωστη κινηση να κρατας χρεωστικη με καταλληλο υπολοιπο. Καλο ομως ειναι να εχεις και καποια μετρητα. Προμηθεια υπαρχει και σε αυτες αλλα ειναι μικροτερη. Το σημαντικοτερο ειναι οτι ουσιαστικα ετσι μπορεις να μπεις στην Τουρκια παραβιαζοντας νομιμα το οριο των 5000 δολαριων για δηλωση αφου μεσω της καρτας μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 17 Apr 2012 01:52 #3

  • ΓΕΡΟΝΤΑΣ
  • ΓΕΡΟΝΤΑΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 106
  • Thank you received: 15
  • Karma: 2 (-28)
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ
ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΤΕ ΕΔΩ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ,ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΥΣ
ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ:
EPIDH ΕΧΩ ΠΑΗ ΠΛΥ ΠΑΛΗΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΒΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΗΣ ΕΥΡΩ ΤΣΑΚΙΣΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ.
ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ
ΓΕΡΟΝΤΑΣ
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 17 Apr 2012 02:08 #4

  • noway
  • noway's Avatar
ο κάθε έλληνας πρέπει κάποια στιγμή να επισκεφτεί την κωνσταντινούπολη δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι για χιλιάδες χρονια ήταν η πρωτεύουσα του ελληνισμού και εάν δεν υπήρχαν οι προδότες που ακόμα και σήμερα όχι απλά υπάρχουν αλλα κυβερνούν αυτή τι χωρα η κωσταντινούπολη θα ήταν ελληνική ...
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 18 Apr 2012 05:39 #5

Στην Τουρκία δέχονται ευχαρίστως ευρώ. Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τούρκικες λίρες. Με τόσους Έλληνες που επισκέπτονται την Τουρκία θα πάρεις και ρέστα σε ευρώ οπότε μην σκας.Ακόμη και χρέωση πιστωτικής για αγορές σε καταστήματα θα χρεωθείς προμήθεια. Με ευρώ μπορείς να κάνεις καλύτερα παζάρια που άλλωστε είναι απαραίτητα στην γείτονα χώρα. Καλά να περάσεις, ελπίζω να βοήθησα.........
The administrator has disabled public write access.

Απ: Ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Τουρκία 18 Apr 2012 11:35 #6

  • tham
  • tham's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 21
  • Thank you received: 6
  • Karma: 0 (1)
ΓΕΡΟΝΤΑΣ wrote:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΤΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ
ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΤΕ ΕΔΩ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ,ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΥΣ
ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ:
EPIDH ΕΧΩ ΠΑΗ ΠΛΥ ΠΑΛΗΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΒΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΩΣΗΣ ΕΥΡΩ ΤΣΑΚΙΣΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΠΡΟΣΦΑΤΑ.
ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ
ΓΕΡΟΝΤΑΣ

με κατι τετοια μας παραμυθιαζαν για δεκαετιες για να δικαιολογουν αγορες ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δραχμων και ευρω ΑΧΡΗΣΤΩΝ εξοπλιστικων συστηματων για να παιρνουν τις μιζες τους καποιοι και να τις πληρωνουμε τωρα οι υπολοιποι.
τα ιδια ακριβως ελεγαν και οι τουρκοι πολιτικοι και στρατιωτικοι για να δικαιολογησουν τις δικες τους μιζες.
Υ.Γ. δυστυχως θα συνεχισουν να το κανουν... και εμεις να πληρωνουμε....
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.054 seconds