Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 29 Jan 2015 16:22 #46

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Εάν θέλω να κάνω μια ανάληψη ενός σημαντικού ποσού σε μετρητά ύπαρχει περίπτωση να μην μου τα δώσουν ;

Επίσης εαν χρειαστεί να τα καταθέσω πίσω σε ελληνική τράπεζα μετά από κάποιο διάστημα,θα έχω πρόβλημα ;
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 29 Jan 2015 16:26 #47

tsarkalakos wrote:
ύπαρχει περίπτωση να μην μου τα δώσουν ;
Μια δοκιμή θα σας πείσει.

Επίσης:
Αν ΠΟΛΛΟΙ σκεφτούν να κάνουν αυτό που σκέφτεσαι εσύ, τότε θα "ληφθεί κάποια μέριμνα", επίσημα πια.
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 29 Jan 2015 16:33 #48

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Aν θες να την κάνεις σε υποκατάστημα συνοικιακό θα πας και θα κάνεις παραγγελία μια ή δύο μέρες πριν . Εάν τα θες γρήγορα θα πας κέντρο σε μεγάλο υποκατάστημα . Ρευστό υπάρχει ακόμα αύθονο απλά μην ξίνεσαι και στην γκλίτσα του τσομπάνη αν το έχεις αποφασίσει κάνε το σύντομα .
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 30 Jan 2015 03:17 #49

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Σωστός ο Σταμάτης.
Οσο αφορά την επανακατάθεση στο μέλλον,καλό θα είναι να κρατάς το αντίγραφο της ανάληψης.
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 11 Feb 2015 16:21 #50

καλησπερα
...για να μην ανοίγω νέο θέμα την βοηθεία σας στο παρακάτω πρόβλημα....
...κάποια ξαδέλφη μου της οποίας η μητέρα απεβιώσε πρόσφτα (ο πατέρας ήδη εχει απεβιώσει) είχε σε τράπεζα βιβλιάριο καταθέσεων μόνο στο όνομα της (η μητέρας της...η γνωστή αντίληψη κρατώ κάποιο ποσό για τα γεραμάτα μου μήπως τα παιδιά δεν με φροντίζουν)...και τώρα που θέλει να κάνει ανάληψη το ποσό που είχε η μητέρα της η τράπεζα της ζητά πολλά δικαιολογητικά....και δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να επιβραδύνουν την όλη διαδικασία.....
εάν απευθυνθεί μέσω δικηγόρου θα επιταχυνθεί η διαδικασία..????
ευχαριστώ εκ των προτέρων
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 11 Feb 2015 16:33 #51

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
καλησπερα
...για να μην ανοίγω νέο θέμα την βοηθεία σας στο παρακάτω πρόβλημα....
...κάποια ξαδέλφη μου της οποίας η μητέρα απεβιώσε πρόσφτα (ο πατέρας ήδη εχει απεβιώσει) είχε σε τράπεζα βιβλιάριο καταθέσεων μόνο στο όνομα της (η μητέρας της...η γνωστή αντίληψη κρατώ κάποιο ποσό για τα γεραμάτα μου μήπως τα παιδιά δεν με φροντίζουν)...και τώρα που θέλει να κάνει ανάληψη το ποσό που είχε η μητέρα της η τράπεζα της ζητά πολλά δικαιολογητικά....και δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να επιβραδύνουν την όλη διαδικασία.....
εάν απευθυνθεί μέσω δικηγόρου θα επιταχυνθεί η διαδικασία..????
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ευχαριστείς, αλλά τι μας λες εδώ?
Αφού η (μοναδική) δικαιούχος του λογαριασμού, πέθανε.
Πως θα κάνει ανάληψη η κόρη, με πλαστοπροσωπεία?
Θα τα πάρει ως κληρονόμος.
(Γράψε 5 χρόνια min).
Άλλος (νόμιμος) τρόπος δεν υπάρχει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 11 Feb 2015 16:43 #52

soto51 wrote:
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
καλησπερα
...για να μην ανοίγω νέο θέμα την βοηθεία σας στο παρακάτω πρόβλημα....
...κάποια ξαδέλφη μου της οποίας η μητέρα απεβιώσε πρόσφτα (ο πατέρας ήδη εχει απεβιώσει) είχε σε τράπεζα βιβλιάριο καταθέσεων μόνο στο όνομα της (η μητέρας της...η γνωστή αντίληψη κρατώ κάποιο ποσό για τα γεραμάτα μου μήπως τα παιδιά δεν με φροντίζουν)...και τώρα που θέλει να κάνει ανάληψη το ποσό που είχε η μητέρα της η τράπεζα της ζητά πολλά δικαιολογητικά....και δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να επιβραδύνουν την όλη διαδικασία.....
εάν απευθυνθεί μέσω δικηγόρου θα επιταχυνθεί η διαδικασία..????
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ευχαριστείς, αλλά τι μας λες εδώ?
Αφού η (μοναδική) δικαιούχος του λογαριασμού, πέθανε.
Πως θα κάνει ανάληψη η κόρη, με πλαστοπροσωπεία?
Θα τα πάρει ως κληρονόμος.
(Γράψε 5 χρόνια min).
Άλλος (νόμιμος) τρόπος δεν υπάρχει.
Σωτο ευχαριστώ για την απάντηση ..εννοείται πάντα νόμιμα.....αλλά τόσο πολύ...5 χρόνια.....????..οπότε δεν θα πρέπει να υπολογίζει σε αυτά σύντομα......
Last Edit: 11 Feb 2015 16:44 by ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer).
The administrator has disabled public write access.

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 11 Feb 2015 17:30 #53

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
τόσο πολύ...5 χρόνια.....????..οπότε δεν θα πρέπει να υπολογίζει σε αυτά σύντομα......

Δεν είμαι σίγουρος για τα 5 χρόνια, ίσως είναι υπερβολή, πρέπει να ρωτήσει δικηγόρο ή συμβολαιογράφο (αποδοχή κληρονομιάς, κλπ).
Ξέρω πάντως από φίλη μου, που ο πατέρας της είχε θυρίδα σε τράπεζα, και ΗΤΑΝ συνδικαιούχος η ίδια, έκανε 7 χρόνια να την ανοίξει. (τα οποία συμπληρώθηκαν το περασμένο καλοκαίρι).
Ίσως με το λογαριασμό να είναι πιο απλά τα πράματα. Τουλάχιστον δεν απαιτείαι παρουσία εφοριακού και εκτιμητή.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)

Πιστοποίηση ταυτότητας σε κατάθεση. 11 Feb 2015 20:13 #54

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer) wrote:
καλησπερα
...για να μην ανοίγω νέο θέμα την βοηθεία σας στο παρακάτω πρόβλημα....
...κάποια ξαδέλφη μου της οποίας η μητέρα απεβιώσε πρόσφτα (ο πατέρας ήδη εχει απεβιώσει) είχε σε τράπεζα βιβλιάριο καταθέσεων μόνο στο όνομα της (η μητέρας της...η γνωστή αντίληψη κρατώ κάποιο ποσό για τα γεραμάτα μου μήπως τα παιδιά δεν με φροντίζουν)...και τώρα που θέλει να κάνει ανάληψη το ποσό που είχε η μητέρα της η τράπεζα της ζητά πολλά δικαιολογητικά....και δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν να επιβραδύνουν την όλη διαδικασία.....
εάν απευθυνθεί μέσω δικηγόρου θα επιταχυνθεί η διαδικασία..????
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ας τους πάει ένα χαρτί εγγυτέρων συγγενών (μαζί με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου) να τους δείξει ότι είναι ο πλησιέστερος εν ζωή συγγενής. Αν δε δεχτούν να της δώσουν τα λεφτά (το πιθανότερο), τότε πρέπει να πάει σε δικηγόρο να πάρει κληρονομητήριο (μισό με ένα χρόνο τουλάχιστον) και με αυτό να πάει στην τράπεζα. Αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει διαθήκη. Άντε, κουράγιο πες της και καλά ξεμπερδέματα...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΚΩΣΤΑΣ (dreamboxer)
Time to create page: 0.073 seconds