Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Υποψίες από Paypal ;

Υποψίες από Paypal ; 18 Jun 2014 08:44 #1

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
Καλησπέρα,
λίγο τα φώτα σας. Εξυπηρετώ εναν καλό φίλο ο οποίος έχει μια επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα και πουλάει προιόντα στο εξωτερικό, η πλειοψηφία των αλλοδαπών πελατών του τον πληρώνουν μέσω Paypal.
Επειδή πρόσφατα έφτασε στο Receiving Limit στο Paypal και του ζήτησαν extra χαρτιά από το Paypal για να του το ανεβάσουν και στο ενδιάμεσο διάστημα κινδύνευε να χάσει παραγγελίες, μου πρότεινε να τον εξυπηρετήσω δεχόμενος τις πληρωμές στο δικό μου Paypal, να κρατάω μια μικρή προμήθεια εγώ και να του τα δίνω.
Και πράγματι αυτό συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Για να πάρω τα λεφτά που στέλνουν στο Paypal, τα κάνω φυσικά Withdraw στον τραπεζικό μου λογαριασμό.Αυτά εκεί φαίνονται ως ηλεκτρονικά εμβάσματα του Paypal και ξαφνικά σκέφτηκα ότι εμφανίζομαι να εισπράτω λεφτά χωρίς κάποια επαγγελματική δραστηριότητα και ανησύχησα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιος έλεγχος από εφορίες κτλ, πόθεν έσχες κτλ και να βρω το μπελά μου που πήγα να κάνω καλό;Τί πιστεύετε;
The administrator has disabled public write access.

Υποψίες από Paypal ; 18 Jun 2014 11:14 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Zis wrote:
Καλησπέρα,
λίγο τα φώτα σας. Εξυπηρετώ εναν καλό φίλο ο οποίος έχει μια επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα και πουλάει προιόντα στο εξωτερικό, η πλειοψηφία των αλλοδαπών πελατών του τον πληρώνουν μέσω Paypal.
Επειδή πρόσφατα έφτασε στο Receiving Limit στο Paypal και του ζήτησαν extra χαρτιά από το Paypal για να του το ανεβάσουν και στο ενδιάμεσο διάστημα κινδύνευε να χάσει παραγγελίες, μου πρότεινε να τον εξυπηρετήσω δεχόμενος τις πληρωμές στο δικό μου Paypal, να κρατάω μια μικρή προμήθεια εγώ και να του τα δίνω.
Και πράγματι αυτό συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Για να πάρω τα λεφτά που στέλνουν στο Paypal, τα κάνω φυσικά Withdraw στον τραπεζικό μου λογαριασμό.Αυτά εκεί φαίνονται ως ηλεκτρονικά εμβάσματα του Paypal και ξαφνικά σκέφτηκα ότι εμφανίζομαι να εισπράτω λεφτά χωρίς κάποια επαγγελματική δραστηριότητα και ανησύχησα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιος έλεγχος από εφορίες κτλ, πόθεν έσχες κτλ και να βρω το μπελά μου που πήγα να κάνω καλό;Τί πιστεύετε;
Εξαρτάται από το ύψος των ποσών.
Άλλωστε μόνος σου λες "στο ενδιάμεσο διάστημα", και "αυτό συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό".
Πόσο είναι αυτό το διάστημα? Και πόσα τα λεφτά που θα "εισπράξεις" εσύ?
Ο φίλος σου δεν πρόκειται κάποια στιγμή να τακτοποιήσει το θέμα του Receiving Limit του και να κάνει κανονικά τη δουλειά του?
Αν μιλάμε για μερικές εκατοντάδες ευρώ και τέλος, δε νομίζω να υπάρχει θέμα.
Αλλά αν το πράμα τρενάρει, και τα ποσά (αθροιστικά πάντα) γίνουν μεγαλύτερα, δεν αποκλείεται τα scanner της... δίωξης της... φοροδιαφυγής να πετάξουν ένα flag από τα σκαναρίσματα που κάνουν και να προκληθούν έλεγχοι και ερωτήσεις.
Γιατί να μπλέξεις?
Όλοι πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως η πληροφορική λύνει τα χέρια των "αρχών" στο να κάνουν ελέγχους.

Εδώ έχουν φτάσει να φορολογούν εισοδήματα 5.000 ευρώ/χρόνο, λες να αφήσουν ανεξέλεγτα εισοδήματα από το Paypal αν περνάνε τις 2, 3, 5.000 ή 10.000 το χρόνο?
Γι' αυτό σου λέω, εξαρτάται από το ύψος των ποσών που θα "διακινήσεις".

Ειδικά το paypal, που είναι μια μέθοδος αμιγώς πληρωμών και μεταφοράς χρημάτων (και όχι αποταμίευσης), θα είναι από τα πρώτα που θα ελεγχθούν, αν αυτό δεν έχει ήδη αρχίσει να γίνεται.

Τώρα για "πόθεν έσχες" δε νομίζω να έχετε φτάσει εσύ κι ο φίλος σου σε σημεία τέτοιων ποσών που να υπάρχει πρόβλημα. Τι διάολο, θα αγοράσετε κανα σπίτι από τα λεφτά που βγάζετε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υποψίες από Paypal ; 18 Jun 2014 17:12 #3

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Zis wrote:
Καλησπέρα,
λίγο τα φώτα σας. Εξυπηρετώ εναν καλό φίλο ο οποίος έχει μια επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα και πουλάει προιόντα στο εξωτερικό, η πλειοψηφία των αλλοδαπών πελατών του τον πληρώνουν μέσω Paypal.
Επειδή πρόσφατα έφτασε στο Receiving Limit στο Paypal και του ζήτησαν extra χαρτιά από το Paypal για να του το ανεβάσουν και στο ενδιάμεσο διάστημα κινδύνευε να χάσει παραγγελίες, μου πρότεινε να τον εξυπηρετήσω δεχόμενος τις πληρωμές στο δικό μου Paypal, να κρατάω μια μικρή προμήθεια εγώ και να του τα δίνω.
Και πράγματι αυτό συμβαίνει εδώ και λίγο καιρό.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Για να πάρω τα λεφτά που στέλνουν στο Paypal, τα κάνω φυσικά Withdraw στον τραπεζικό μου λογαριασμό.Αυτά εκεί φαίνονται ως ηλεκτρονικά εμβάσματα του Paypal και ξαφνικά σκέφτηκα ότι εμφανίζομαι να εισπράτω λεφτά χωρίς κάποια επαγγελματική δραστηριότητα και ανησύχησα. Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιος έλεγχος από εφορίες κτλ, πόθεν έσχες κτλ και να βρω το μπελά μου που πήγα να κάνω καλό;Τί πιστεύετε;

Πρέπει αγαπητέ να συνδέσεις λογαριασμό τραπέζης εξωτερικού με το paypal. Αν το κάνεις με Ελληνική τράπεζα και δουν ποσά να έρχονται δεν ξέρω πόσο θα διαρκέσει μέχρι το κάρφωμα σου στην εφορία. Πόσο όριο έχεις, 2500€;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υποψίες από Paypal ; 18 Jun 2014 23:28 #4

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
Δεν έχω λογαριασμό στο εξωτερικό αλλά και να είχα δεν θα είχε νόημα γιατί πάλι με κάποιο τρόπο τα λεφτα θα έπρεπε να καταλήξουν στον ελληνικό μου λογαριασμό.
Αρα καταλήγουμε ότι από ένα ποσό και πάνω πολύ πιθανό να χτυπησει καμπανάκι στην Εφορία, αρα καιρός να το σταματήσω.
The administrator has disabled public write access.

Υποψίες από Paypal ; 19 Jun 2014 01:10 #5

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
Zis wrote:
Δεν έχω λογαριασμό στο εξωτερικό αλλά και να είχα δεν θα είχε νόημα γιατί πάλι με κάποιο τρόπο τα λεφτα θα έπρεπε να καταλήξουν στον ελληνικό μου λογαριασμό.
Αρα καταλήγουμε ότι από ένα ποσό και πάνω πολύ πιθανό να χτυπησει καμπανάκι στην Εφορία, αρα καιρός να το σταματήσω.

Δεν είναι θέμα ποσού μπορεί να κάνεις ένα έμβασμα από το εξωτερικό ένα εκατομμύριο ευρώ και να μην σε ενόχλησή κανείς
Μπορεί όμως με ένα έμβασμα των 100 ευρώ να αρχίσουν να σε ψάχνουν
Προς το παρών δεν είναι ακόμα πολύ οργανωμένη ρίχνουν ένα δίχτυ και όποιον πιάσουν
Τα λεφτά που μπαίνουν στο λογαριασμό σου και είναι του φίλου σου όπως λες να του τα μεταφέρεις στο λογαριασμό του
ώστε να φαίνεται η συναλλαγή μην τα κάνεις ανάληψη και του τα δώσεις
Αυτό όμως είναι το τελευταίο το πρόβλημα είναι όταν θα μπουν στο λογαριασμό σου,που υπόψιν με ένα κλικ βλέπουν όλες
τις συναλλαγές από το 2000 και μετά .......
The administrator has disabled public write access.

Υποψίες από Paypal ; 22 Jun 2014 22:11 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13115
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Μπορεί να κάνει σύνδεση ο φίλος σου με μια online Ελβετική Τράπεζα, και να γλυτώσει τις προμήθειες που σου δίνει.
Όλα πολιτισμένα και αφορολόγητα!
Υπάρχει σχετικό topic στο tsig.gr
Εσένα μπορεί να σε τσιμπήσει η Εφορία, και να ουρλιάζεις πως δεν είσαι ελέφαντας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Υποψίες από Paypal ; 03 Jul 2014 02:11 #7

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
από την online ελβετική τράπεζα πώς θα τα χρησιμοποιήσει στην Ελλάδα τα λεφτά;
The administrator has disabled public write access.

Υποψίες από Paypal ; 03 Jul 2014 21:50 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13115
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Zis wrote:
από την online ελβετική τράπεζα πώς θα τα χρησιμοποιήσει στην Ελλάδα τα λεφτά;

Ας μαζέψει πρώτα μερικά εκατομμύρια ευρώ, και τα φέρνει λίγα-λίγα, σε μετρητά!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.064 seconds