Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 02 Jul 2014 22:55 #1

Καταρχήν καλησπέρα στην παρέα του tsig.gr!!

Είμαι 18 ετών φοιτητής (προστατευόμενο μέλος από φορολογικής πλευράς) και ενδιαφέρομαι να δημιουργήσω δυο διαδικτυακές επιχειρήσεις. Όταν λέω διαδικτυακές, εννοώ ότι η διαδικασία της πληρωμής θα γίνεται μέσω κάρτας ή paypal, οπότε θα πρέπει να αποστέλλω πίσω την αντίστοιχη απόδειξη αγοράς για την φορολογική μου χρέωση. Έχω εργαστεί στο παρελθόν στον παραπάνω τομέα (μαυρα φυσικά) και θα ήμουν διατεθειμένος να "επενδυσω" ενα μερος του μισθού μου. Έχω καταλάβει γενικά ότι υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες, ακόμη και εν έτη 2014, αρκεί φυσικά κάποιος να έχει "ψαχτεί" κατάλληλα...

Οπότε για να κάνω την ερώτησή μου σύντομη, μπορώ να δημιουργήσω έδρα για την επιχείρησή μου, ώστε να είμαι καλλυμένος από φορολογικής πλευράς, ακόμη και ως προστατευόμενο μέλος? Διαφορετικά, νομίζω τα πράγματα ειναι αρκέτα δύσκολα (ασφαλεια, ταμεια κτλ κτλ)...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :)
The administrator has disabled public write access.

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 03 Jul 2014 02:09 #2

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
Τί εννοείς αν μπορείς να δημιουργήσεις έδρα;
Αν κάνεις έναρξη επιχείρησης στην Εφορία, εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δηλώσεις έδρα για την εταιρία σου.
Φυσικά με το που κάνεις έναρξη, θέλει και ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και θα σου πιουν το αίμα...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 03 Jul 2014 02:41 #3

Zis wrote:
Τί εννοείς αν μπορείς να δημιουργήσεις έδρα;
Αν κάνεις έναρξη επιχείρησης στην Εφορία, εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δηλώσεις έδρα για την εταιρία σου.
Φυσικά με το που κάνεις έναρξη, θέλει και ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και θα σου πιουν το αίμα...

Αυτό εννοώ...

με δύο λόγια, την πάτησα??
The administrator has disabled public write access.

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 03 Jul 2014 05:32 #4

  • Zis (teris3)
  • Zis (teris3)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 130
  • Thank you received: 20
  • Karma: 1 (1)
Kανε ενα κόπο και διάβασε αυτό το post, εχει την ίδια απορία με σένα και το καλύπτει πλήρως

www.tsig.gr/lang-el/forum/11-Διαδικαστικ...ίας-2014-με-συμφέρει
The administrator has disabled public write access.

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 03 Jul 2014 20:34 #5

  • Theophilos
  • Theophilos's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 1
Να προσθέσω ότι, ανάλογα με το αντικείμενό σου, θα μπορούσες να δηλώσεις ως έδρα το σπίτι σου (ακόμα και εάν μένεις στο πατρικό σου)... Έτσι, γλυτώνεις κάποια πάγια έξοδα (ενοίκια κ.λπ.), ενώ το 1/3 των λογαριασμών στο όνομά σου (φως, νερό, τηλέφωνο, κοινόχρηστα) θα θεωρούνται έξοδα.

Όσο για τον ΟΑΕΕ, εάν είσαι φοιτητής (έστω τυπικά) θα μπορούσες να ασφαλιστείς στο Α(Τ)ΕΙ σου και να ζητήσεις απαλλαγή από τον κλάδο υγείας του ΟΑΕΕ (μείον 58€ τον μήνα). Μεταξύ μας, αν σου περισσεύουν τα 58€, είναι καλύτερα να κάνεις το παραπάνω και να τα δώσεις σε ένα ιδιωτικό νοσοκομειακό πρόγραμμα για το κάτι παραπάνω...

Καταλαβαίνω την αισιοδοξία σου και την πρόθεσή σου για ανεξαρτησία και μπράβο σου! Πιστεύω όμως ότι στα παραπάνω θα πρέπει να συνυπολογίσεις και την απώλεια της προστασίας της οικογένειάς σου (μιλώ καθαρά φορολογικά), κάποιες ελαφρύνσεις που μπορεί να έχουν...
The administrator has disabled public write access.

Δημιουργία έδρας διαδικτυακής επιχείρησης 03 Jul 2014 21:57 #6

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13113
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Μην τυχόν κάνεις τη βλακεία και δηλώσεις έδρα στην Ελλάδα και σε τσακίσουν στα χαράτσια!

Μπορείς να δοκιμάσεις στη Βουλγαρία του 10% ή στο Γιβραλτάρ του 0%.

Δες εδώ:


www.unionbalkansbusiness.com/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.058 seconds