Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 20 Aug 2015 11:59 #28

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Όπως λες τα έχουμε ξαναπεί. Κι εγώ μόνο αυτό θα σου ... ξαναπώ. Αν όλοι αυτοί, την περίοδο των "παχιών αγελάδων" με την χαμηλή φορολόγηση ήταν συνεπείς στις φορολογικές τους υποχρεώσεις και απλά τώρα στην εποχή της στυγνής υπερφορολόγησης (όλων αυτών που δεν μπορούν ακόμη και αν θέλουν να φοροδιαφύγουν) έκρυβαν, όπως λες, μερικά, ίσως (ίσως επαναλαμβάνω) να το συζητούσαμε σε διαφορετική βάση. Ξέρεις όμως πολύ καλά ότι αυτό δεν ισχύει. Φοροφυγάδες του αίσχιστου είδους (μη απόδοση ΦΠΑ που έχει εισπραχθεί από τον πελάτη) ήταν πάντα.
Δεν ξέρω τι γίνεται στα νησιά.
Ο συγκεκριμένος πάντως, ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ. Και λίγα κρύβει (6,5%).
Γιατί του χρειάζεται να έχει μαύρα έσοδα, όπως de facto έχει μαύρα έξοδα:
-Για την "προστασία" (που μπορεί να την παίρνει και το ΑΤ της περιοχής).
-Για τα πιστοποιητικά του υγειονομικού.
-Για τα πιστοποιητικά της πυροσβεστικής.
-Για τα θέματα δήμου (ενοικίαση πεζοδρομίου κλπ)
-Για τις υπερωρίες (τυχόν) των σερβιτόρων.
Θες κι άλλα?

Όσο για τον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων στη Θάσο του φίλου μας, προφανώς αυτός έχει πελάτες από τη γεώτρηση που ζητάνε αποδείξεις (γιατί τα αυτοκινητα τους τα πληρώνει ο Πρίνος), οπότε έχει μάθει να τις κόβει όλες, και έχει προσαρμοστεί (οικονομικά) σ' αυτό.

Ή, η φάτσα του Παναγιώτη δείχνει για σδοετζης.

Η απάντηση προφανώς δεν απαντάει (ούτε κατά διάνοια) στο σχόλιο μου. Ίσως και να μην ήταν καν αυτός ο σκοπός αλλά τι να κάνω, την είδα κάτω από το σχόλιό μου. Είναι και αυτή στα πλαίσια της "επιχειρηματολογίας" για την προσπάθεια δημιουργίας "νομιμοποιητικής" βάσης της πιο αντικοινωνικής πράξης που ονομάζεται φοροδιαφυγή.
Αλήθεια ακόμα κι αν τσιμπήσει κάποιος με αυτή την "επιχειρηματολογία", θα ήθελα να ρωτήσω, π.χ. ο υδραυλικός είχε και έχει κι αυτός μαύρα έξοδα;;

Όσο για τον Παναγιώτη, ωρε Παναγιώτη μοιάζει η φάτσα σου για σδοετζή;;;;;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 20 Aug 2015 12:07 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Η απάντηση προφανώς δεν απαντάει (ούτε κατά διάνοια) στο σχόλιο μου. Ίσως και να μην ήταν καν αυτός ο σκοπός αλλά τι να κάνω, την είδα κάτω από το σχόλιό μου. Είναι και αυτή στα πλαίσια της "επιχειρηματολογίας" για την προσπάθεια δημιουργίας "νομιμοποιητικής" βάσης της πιο αντικοινωνικής πράξης που ονομάζεται φοροδιαφυγή.
Αλήθεια ακόμα κι αν τσιμπήσει κάποιος με αυτή την "επιχειρηματολογία", θα ήθελα να ρωτήσω, π.χ. ο υδραυλικός είχε και έχει κι αυτός μαύρα έξοδα;
Δεν θα το συνεχίσω.
Τις απόψεις μου τις ξέρεις.
Και συνοψίζονται στο κείμενο της υπογραφής μου.
Που (τελικά) αποδεικνύεται από τις πιο διαχρονικές αλήθειες που έχω γράψει, και τόσο καιρό τώρα δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη να το αλλάξω.
Επειδή όμως φαίνεται πως κανείς (εκτός από ελάχιστους) δεν είναι διατεθειμένος να εφαρμόσει αυτό που λέει η υπογραφή, ο πόλεμος συνεχίζεται:
Απ' τη μια, αυτοί που προσπαθούν να μαζέψουν το 50 (και πλέον) τοις εκατό του ΑΕΠ για να το ξοδεύουν όπως αυτοί νομίζουν.
Και απ΄την άλλη, αυτοί που λένε "Όχι ρε πούστηδες, δε θα σας το δίνουμε".

Να δούμε ποιος θα κερδίσει τον πόλεμο στο τέλος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 20 Aug 2015 12:19 #30

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Η απάντηση προφανώς δεν απαντάει (ούτε κατά διάνοια) στο σχόλιο μου. Ίσως και να μην ήταν καν αυτός ο σκοπός αλλά τι να κάνω, την είδα κάτω από το σχόλιό μου. Είναι και αυτή στα πλαίσια της "επιχειρηματολογίας" για την προσπάθεια δημιουργίας "νομιμοποιητικής" βάσης της πιο αντικοινωνικής πράξης που ονομάζεται φοροδιαφυγή.
Αλήθεια ακόμα κι αν τσιμπήσει κάποιος με αυτή την "επιχειρηματολογία", θα ήθελα να ρωτήσω, π.χ. ο υδραυλικός είχε και έχει κι αυτός μαύρα έξοδα;
Δεν θα το συνεχίσω.
Τις απόψεις μου τις ξέρεις.
Και συνοψίζονται στο κείμενο της υπογραφής μου.
Που (τελικά) αποδεικνύεται από τις πιο διαχρονικές αλήθειες που έχω γράψει, και τόσο καιρό τώρα δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη να το αλλάξω.
Επειδή όμως φαίνεται πως κανείς (εκτός από ελάχιστους) δεν είναι διατεθειμένος να εφαρμόσει αυτό που λέει η υπογραφή, ο πόλεμος συνεχίζεται:
Απ' τη μια, αυτοί που προσπαθούν να μαζέψουν το 50 (και πλέον) τοις εκατό του ΑΕΠ για να το ξοδεύουν όπως αυτοί νομίζουν.
Και απ΄την άλλη, αυτοί που λένε "Όχι ρε πούστηδες, δε θα σας το δίνουμε".

Να δούμε ποιος θα κερδίσει τον πόλεμο στο τέλος.

Ναι γνωρίζω τις απόψεις σου. Απλά πολύ βολικά αφήνεις πάντα στην άκρη το ότι αυτός ο "πόλεμος" στον οποίο αναφέρθηκες έχει και κάποια θύματα-κορόιδα-υποζύγια τα οποία προφανώς θεωρείς ως "αποδεκτό ποσοστό παράπλευρων απωλειών" και όπως σου έγραψα και πριν, ακόμα και να γίνει αυτό που λέει η υπογραφή σου, οι φανατικοί υποστηρικτές της άποψης που εκφράζεις (δεν ξέρω για εσένα προσωπικά) είναι 101% σίγουρο ότι θα βρουν κάποιον άλλο "νομιμοποιητικό" στόχο προκειμένου να δικαιολογήσουν την "αγανάκτησή" τους και την "επανάστασή" τους.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 20 Aug 2015 14:29 #31

soto51 wrote:

Όσο για τον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων στη Θάσο του φίλου μας, προφανώς αυτός έχει πελάτες από τη γεώτρηση που ζητάνε αποδείξεις (γιατί τα αυτοκινητα τους τα πληρώνει ο Πρίνος), οπότε έχει μάθει να τις κόβει όλες, και έχει προσαρμοστεί (οικονομικά) σ' αυτό.

Ή, η φάτσα του Παναγιώτη δείχνει για σδοετζης.

Ένα παλιό, αλλα καλό κόλπο που κάνουν οι εστιάτορες, είναι να σου χρεώνουν πράγματα που δεν παρήγγειλες..

Χθες βράδυ, σε κυριλέ εστιατόριο μας χρέωσαν ψωμί κ 3 επιπλέον μπύρες που δεν πήραμε.
Τους το ειπα κ αμέσως αφαίρεσαν το επιπλέον ποσό..

ΜΕΤΑ, έκοψαν την απόδειξη...

Σκεφτονται, "αν το καταλάβει, θα ζητήσουμε συγνώμη.Αν όχι, θα κερδίσουμε κάτι παραπάνω"...
Για τον ηλεκτρολόγο τώρα...




Δεν νομίζω να μοιάζω με Σδοετζής..
Άλλωστε , την μηχανή την είχε σε ετοιμότητα κ σε λειτουργία!!!

Δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει!!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 20 Aug 2015 14:31 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 21 Aug 2015 06:18 #32

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Ναι γνωρίζω τις απόψεις σου. Απλά πολύ βολικά αφήνεις πάντα στην άκρη το ότι αυτός ο "πόλεμος" στον οποίο αναφέρθηκες έχει και κάποια θύματα-κορόιδα-υποζύγια τα οποία προφανώς θεωρείς ως "αποδεκτό ποσοστό παράπλευρων απωλειών" και όπως σου έγραψα και πριν, ακόμα και να γίνει αυτό που λέει η υπογραφή σου, οι φανατικοί υποστηρικτές της άποψης που εκφράζεις (δεν ξέρω για εσένα προσωπικά) είναι 101% σίγουρο ότι θα βρουν κάποιον άλλο "νομιμοποιητικό" στόχο προκειμένου να δικαιολογήσουν την "αγανάκτησή" τους και την "επανάστασή" τους.

batista,

Άκου αυτό το απόσπασμα, ένα λεπτό είναι:

File Attachment:

File Name: KoinonikoProvlima.mp3
File Size: 125 KB

Λέει μέσα ο τύπος:
«Χρειάζεται η δημιουργία του μεγαλύτερου κοινωνικού μετώπου εναντίον της φοροδιαφυγής».
Ξέρεις ποιος είναι ο τύπος?
Ο Τρύφων Αλεξιάδης, υφυπ. Οικονομικών (μέχρι χθες). Στο παρελθόν, συνδικαλιστής των εφοριακών, έχω γράψει αλλού για κάτι τέτοιους.


Θα μπορούσα εύκολα να σου κάνω θεωρητικές αναλύσεις, αλλά δεν θα το πάω έτσι.
Θα σου πω μόνο ότι σε κάθε πόλεμο ένα κομμάτι των ενεργειών που απαιτούνται να γίνουν για να κερδηθεί αυτός το αναλαμβάνει η λεγόμενη προπαγάνδα.
Αν η προπαγάνδα δρα μέσα στο χώρο του αντιπάλου, λέγεται «πέμπτη φάλαγγα».

Ο τύπος αυτός δεν είναι πεμπτοφαλαγγίτης, είναι ο καθαρός αντίπαλος. Είναι αυτός που θέλει να παίρνει το 50% της σοδειάς και να το διαχειρίζεται όπως αυτός (και οι όμοιοί του) νομίζουν.
Το ότι αγωνίζεται να βρεθεί στο αξίωμα που είναι (και το πέτυχε), λέγοντας ότι «για το καλό του λαού θέλει να αναλάβει αυτές τις ευθύνες, για την κοινωνική δικαιοσύνη αγωνίζεται» και τέτοια, ξέρεις που τα έχω γραμμένα, και ελπίζω να ξέρεις πόσο αλήθεια είναι. Αν εσύ τον πιστεύεις, πάω πάσο. Πάντως τα ίδια λέτε - για τη φοροδιαφυγή.

Δυστυχώς όμως τον ρόλο του πεμπτοφαλαγγίτη εδώ εν προκειμένω τον παίζεις εσύ. Άθελα σου ελπίζω. Έχεις παρασυρθεί?

Ο ρόλος της 5ης φάλαγγας εδώ είναι να πετύχει αυτό ακριβώς που λέει αυτός: Να φτιάξει «κοινωνικό μέτωπο ενάντια σε αυτούς» που δεν υποτάσσονται στην καταβολή των (υπερβολικών) φόρων.
Αυτός, το προσπαθεί με κάθε τρόπο, και μαζί του έχει πάρει και τον άλλο το μαλάκα, που κάνει το δημοσιογράφο και τον ρωτάει για να απαντήσει ακριβώς αυτά (και να συμφωνήσει μαζί του στο τέλος).
Εσύ όμως γιατί? Δικός τους είσαι?

Έχω κι άλλα αποσπάσματα από τα διάφορα που λέγονται, που επιβεβαιώνουν τη θεωρία μου. Έχω και επιχειρήματα που βγαίνουν από τα γεγονότα.
Δε θα σε κουράσω.
Αλλά δεν θα δεχτώ και την απαισιοδοξία σου.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AD%CE%BC...B1%CE%B3%CE%B3%CE%B1
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 21 Aug 2015 09:38 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Διόρθωση συνδέσμου εικόνας
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 21 Aug 2015 06:27 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
ο "πόλεμος" στον οποίο αναφέρθηκες έχει και κάποια θύματα-κορόιδα-υποζύγια τα οποία προφανώς θεωρείς ως "αποδεκτό ποσοστό παράπλευρων απωλειών"
Κάθε πόλεμος έχει απώλειες.
Εσύ τι προτείνεις?
Να παραδοθούμε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 21 Aug 2015 12:22 #34

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
ο "πόλεμος" στον οποίο αναφέρθηκες έχει και κάποια θύματα-κορόιδα-υποζύγια τα οποία προφανώς θεωρείς ως "αποδεκτό ποσοστό παράπλευρων απωλειών"
Κάθε πόλεμος έχει απώλειες.
Εσύ τι προτείνεις?
Να παραδοθούμε?

Κατ' αρχάς αν ξαναδιαβάσεις έβαλα την λέξη πόλεμος σε εισαγωγικά. Ως πόλεμο θέλεις να το βλέπεις εσύ προκειμένου να ωραιοποιείς και να νομιμοποιείς στο μυαλό σου την επιδίωξη, με κάθε μέσο, του προσωπικού συμφέροντος εις βάρος κάποιων άλλων. Άρα το να ρωτάς ένα ήδη θύμα του "πολέμου" σου για το αν θέλει να παραδοθεί μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να ακουσθεί.

Δεν περιμένεις βέβαια να απαντήσω στα περι "προπαγάνδας" και "πέμπτης φάλαγγας" γατί τα θεωρώ επίσης ανέκδοτα. Είναι όλα αυτά τα βολικά σύνδρομα που κάποιοι θέλουν ακόμη να κουβαλάνε από την Τουρκοκρατία και τους "κλέφτες και τους αρματολούς".

Όσο για τον Αλεξιάδη, χεσμένο τον έχω, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί με αυτά που λέει μέχρι τώρα τον βλέπω να κινείται ουσιαστικά στην πεπατημένη των προηγούμενων, οπότε στην θέση σου δεν θα τον έβλεπα ως απειλή. Μακάρι να πέσω έξω.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 21 Aug 2015 12:42 #35

Ένα, μάλλον αποτελεσματικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής είναι να υποχρεώσει τις επιχειρήσεις να δέχονται καρτες.

Ακόμη κ οι υδραυλικοί..
Ακούγεται αστείο κ ανέφικτο, αλλα δεν είναι..
Θυμηθείτε τη διαφήμιση της viva wallet...

Μηχανάκια με μπαταρία που δέχονται πιστωτικές...

Το κακό είναι πως θα'πρεπε να θεσπιστεί απο το κρατος, ένας "μπούσουλας" με τις τιμές πχ των υδραυλικών κ των ηλεκτρολόγων..

Δηλ, πόσο έχει η εργατοώρα τους, πόσο κοστίζει η τάδε εργασια, πόσο η αλλη κλπ..

Πάντως, στη Θάσο, δεν πολυσυμπαθούν τις κάρτες, γιαυτό κ δεν έχουν...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 21 Aug 2015 13:31 #36

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ένα, μάλλον αποτελεσματικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής είναι να υποχρεώσει τις επιχειρήσεις να δέχονται καρτες.

Ακόμη κ οι υδραυλικοί..
Ακούγεται αστείο κ ανέφικτο, αλλα δεν είναι..
Θυμηθείτε τη διαφήμιση της viva wallet...

Μηχανάκια με μπαταρία που δέχονται πιστωτικές...

Το κακό είναι πως θα'πρεπε να θεσπιστεί απο το κρατος, ένας "μπούσουλας" με τις τιμές πχ των υδραυλικών κ των ηλεκτρολόγων..

Δηλ, πόσο έχει η εργατοώρα τους, πόσο κοστίζει η τάδε εργασια, πόσο η αλλη κλπ..

Πάντως, στη Θάσο, δεν πολυσυμπαθούν τις κάρτες, γιαυτό κ δεν έχουν...

Παναγιώτη, όσο υπάρχουν τα μετρητά και η απουσία στοιχειώδους ελέγχου και κυρίως παραδειγματικής τιμωρίας, το να υποχρεώσεις αυτές τις κατηγορίες να δέχονται κάρτες είναι μια τρύπα στο νερό και αναρωτιέμαι γιατί του δίνουμε τόση βαρύτητα.

Αν πας εσύ για να σου κάνει ο υδραυλικός μια δουλειά και δεν μπεις στην λογική της διαπραγμάτευσης και την μείωσης της τιμής λόγω της μη έκδοσης της απόδειξης και ζητήσεις την απόδειξη, ο συγκεκριμένος επαγγελματίας θα κόψει τον λαιμό του και θα σου δώσει την απόδειξη (της ταμειακής ή του μπλοκακίου) γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Η απόδειξη της πιστωτικής δεν έχει σε αυτή την περίπτωση καμία επιπλέον σημασία.

Αν από την άλλη μπεις στην διαδικασία που προανέφερα προκειμένου να κερδίσεις κάποιο ποσό μικρό ή μεγάλο, θα του τα δώσεις μετρητά κάτω από το τραπέζι και το μηχάνημα τόσο της έκδοσης της απόδειξης όσο και αυτό της χρέωσης της πιστωτικής θα μείνει αραχνιασμένο.
Άρα ποια διαφορά δημιουργεί η "υποχρεωτική" χρήση του μηχανήματος των πιστωτικών καρτών όταν θέλεις να μπεις σε τέτοιου είδους συνδιαλλαγή;;;; ΚΑΜΙΑ!!!

Το μόνο συμπληρωματικό μέτρο που ίσως θα μπορούσε να δώσει κάποια ουσία στο συγκεκριμένο μέτρο, θα ήταν η θέσπιση (με κάποιο τρόπο) συγκεκριμένων κινήτρων, με σημαντικότερο π.χ. τις πολλές άτοκες δόσεις.
Αυτό βέβαια θα είχε νόημα για σημαντικά ποσά τα οποία μην έχοντας ο καταναλωτής την δυνατότητα να τα πληρώσει εφάπαξ (έστω και με το κίνητρο της μειωμένης τιμής λόγω μη έκδοσης απόδειξης) θα τα έβαζε αναγκαστικά στην κάρτα προκειμένου να μπορεί να κάνει την δουλειά του. Και σε αυτή την περίπτωση όμως υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που θα έπρεπε να ληφθούν υπόψη, όπως π.χ. το ποιος θα αναλάμβανε το έξτρα κόστος των άτοκων δόσεων. Θα μπορούσε να το αναλάβει το κράτος προσδοκώντας πολύ μεγαλύτερο όφελος από την ταυτόχρονη πάταξη της φοροδιαφυγής.

Συμπέρασμα (δικό μου). Ο μόνος σοβαρός τρόπος να πατάξεις την φοροδιαφυγή είναι:

1) Σοβαρός εποπτικός έλεγχος (δεν εννοώ έναν εφοριακό πάνω από κάθε φορολογούμενο), σε συνδυασμό με,

2) Αυστηρές, (και προς παραδειγματισμό), ποινές, σε συνδυασμό με

3) Ταχεία δικαστική εκκαθάριση των φορολογικών υποθέσεων προκειμένου οι ποινές να εφαρμόζονται και να μην λιμνάζουν στα δικαστήρια για δεκαετίες, σε συνδυασμό με

4) Συνεχείς διασταυρώσεις δηλωθέντων με τον τρόπο ζωής και την πραγματική περιουσία του φορολογούμενου προκειμένου να πιάνεται ότι ξεφεύγει από τα προηγούμενα (πάντα χωρίς υπερβολές).

Για να γίνουν όλα τα παραπάνω, βασική προυπόθεση είναι η ύπαρξη ενός σοβαρού κρατικού μηχανισμού σε συνδυασμό με σοβαρή λειτουργία των λοιπών εμπλεκόμενων θεσμών (δικαιοσύνη). Αν δεν υπάρξουν αυτά (κυρίως επειδή κάποιοι δεν το επιθυμούν), το μόνο που θα δούμε είναι τα γνωστά μέχρι τώρα άδικα ημίμετρα, τα ευχολόγια κ.λπ. που στο μόνο το οποίο οδηγούν είναι η αύξηση της φορολογικής επιβάρυνσης των γνωστών κορόιδων.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.096 seconds