Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 27 Jul 2015 21:17 #10

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Δεν μας σώζει τίποτα.
Τείνω να πιστέψω πως αυτη είναι η αλήθεια.
Αν μου ζήταγες να στοιχηματίσω, σ' αυτό θα στοιχηματιζα.
Σε ορίζοντα διετίας (το πολύ), ίσως και νωρίτερα.
Δυστυχώς.

Εύχομαι (όπως κι εσύ πιστεύω, έστω με αρκετά διαφορετική προσέγγιση σε πολλά σοβαρά θέματα που ίσως θα το κρίνουν) να μην πας ... ταμείο, αλλά κι εγώ προσωπικά, μόνο αισιόδοξος δεν μπορώ να είμαι.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 27 Jul 2015 21:20 #11

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Πάντως εγώ φέτος στη Ρόδο εοαθα πλάκα. Από ομπρέλες μέχρι μπαρ από το πιο κοσμικό μέχρι το πιο απομονωμένο σημείο έκοβαν απόδειξη μόνοι τους έστω και για 0.50€. Αντίθετα στη μη τουριστική επαρχία η απόδειξη είναι εξαίρεση. Μπράβο τους!!
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 00:37 #12

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Η φορολογία έχει σχεδιαστεί να προσφέρει ανταποδοτικές υπηρεσίες στους πολίτες.
Μονάχα τότε έχουν υποχρέωση να πληρώνουν τους φόρους τους.

Όταν κάποιος κλέβει τα έσοδα για να κάνει ρουσφετολογικούς διορισμούς στο δημόσιο, με μίζα 12%, ενώ παράλληλα πεθαίνουν παιδάκια με καρκίνο στα δημόσια νοσοκομεία λόγω ελλείψεων, είναι φανερό πως δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα.


www.protothema.gr/greece/article/496080/...to-aglaia-kuriakou-/

Το Σύνταγμα της Ελλάδος επιτρέπει και παροτρύνει τους πολίτες να λάβουν μέτρα όταν καταληστεύονται τα δημόσια Ταμεία, όταν υπάρχει παρασιτική οικογενειοκρατία παντού, όταν καταλύεται η δημοκρατία, όταν απειλείται η επιβίωση των ασθενών, όταν υπάρχει έξωθεν εισβολή, όταν υπάρχει έσωθεν προδοσία, κτλ.

Κρίνετε μόνοι σας και δράστε ανάλογα.





Υ.Γ. Για νομικούς λόγους, δε σας λέω τι να κάνετε.

παρα πολυ σωστη τοποθετηση το πολιτικο μας συστημα ειναι διεφθαρμενο και αρρωστο το να πληρωνης φορους
ειναι πεταμενα λεφτα .Αυτοι που κυβερνανε δεν τους νοιαζει για την πατριδα αν τους ενοιαζε δεν θα την ξεπουλουσαν
κομματι κομματι με 50% μειωση στο τερας που λεγετε δημοσιο ειχαμε λυση το προβλημα
αντιθετως για να κρατησουν την καρεκλα κανουν τα παντα κλεινουν τραπεζες διαλυουν τον ιδιοτικο τομεα ξεπουλανε οσο οσο
κτλ κτλ ... Η λυση ειναι μια δεν ψηφιζουμε κανενα γουρουνη πλεον και δεν ξαναπληρωνουμε τιποτα ...
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 01:12 #13

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Οι καλοκαιρινές μας διακοπές πλησιάζουν κ όλοι είματε πιο χαλαροί κ με καλύτερη διάθεση.
Μαζί με μας, ομως, χαλαρώνουν κ οι καταστηματάρχες, οι οποίοι δεν κόβουν τις προβλεπόμενες αποδειξεις.
Έτσι, μας χρεώνουν μεν το ΦΠΑ, το τσεπώνουν κ δεν το αποδίδουν στο κράτος.
Επιπλέον, κρύβουν έσοδα, αφού τα λεφτά που παίρνουν απο εμάς φαίνονται ως "μαύρα".

Πηγαίνεις στο εξωτερικό και δεν έχεις να ασχολείσαι με τις ελληνικές γραφικότητες.
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 02:15 #14

Filoxrimatos wrote:

Πηγαίνεις στο εξωτερικό και δεν έχεις να ασχολείσαι με τις ελληνικές γραφικότητες.

Εντάξει ρε Fil, να πάμε εξωτερικό..
Απο την άλλη, γιατί τα λαμόγια να μας παίρνουν το ΦΠΑ, να μην φορολογούνται κ εμάς να μας σκίζει το κράτος στους φόρους;

Πρέπει να ξαταλάβουμε οτι ζούμε σε μια χώρα-φιλέτο.
Οι Κινέζοι κ οι Ιάπωνες, πχ, έχουν όνειρο ζωής να ταξιδέψουν Αθήνα κ να πάνε στην Ακρόπολη.

Εγώ, προσωπικά, έχω πάει μια φορά στην Ακρόπολη, με το σχολείο, στην έκτη δημοτικού..
Όλοι θαυμάζουν την ιστορία κ τον πολιτισμό μας κ εμείς, έχουμε γίνει διεθνώς ρεζίλι τα τελευταία χρόνια, με τις κυβερνήσεις που βγάζουμε..
Δουλειά απο όλους μας χρειάζεται κ αγάπη για τον τόπο μας πάνω απ'όλα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 03:18 #15

rebel wrote:

παρα πολυ σωστη τοποθετηση το πολιτικο μας συστημα ειναι διεφθαρμενο και αρρωστο το να πληρωνης φορους
ειναι πεταμενα λεφτα .Αυτοι που κυβερνανε δεν τους νοιαζει για την πατριδα αν τους ενοιαζε δεν θα την ξεπουλουσαν
κομματι κομματι με 50% μειωση στο τερας που λεγετε δημοσιο ειχαμε λυση το προβλημα
αντιθετως για να κρατησουν την καρεκλα κανουν τα παντα κλεινουν τραπεζες διαλυουν τον ιδιοτικο τομεα ξεπουλανε οσο οσο
κτλ κτλ ... Η λυση ειναι μια δεν ψηφιζουμε κανενα γουρουνη πλεον και δεν ξαναπληρωνουμε τιποτα ...

Πέστα!!
Οι φόροι για τα καύσιμα, που πληρώνουμε, που πάνε;
Τα ΕΝΦΙΑ, τα χαράτσια, οι φόροι κινητής τηλεφωνίας;
Τα τέλη για τους δήμους;
Οι φόροι, για τσιγσρα, ποτά, ξενύχτια,ντέλη κυκλοφορίας, πολυτελούς διαβίωσης, τέλη ταξινόμησης...
Και χιλιάδες άλλοι φόροι που δίνουμε, ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΑΝΕ;.
Σε βαρέλι δίχως πάτο;
Ξέρει κανείς;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 11:48 #16

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω τους ΜΗ παρασιτικούς Ευρωπαιστές συντρόφους αλλά ο Φιλοχρήματος, κατά την ταπεινή μου άποψη, έχει απόλυτο δίκιο. Όχι γιατί σκέψεις σαν αυτές του rebel ...

π.χ. "...Η λυση ειναι μια δεν ψηφιζουμε κανενα γουρουνι πλεον και δεν ξαναπληρωνουμε τιποτα..."

δεν έχουν περάσει από το μυαλό οποιουδήποτε ΜΗ παρασιτικού ανθρώπου σε αυτή τη χώρα, που τον έχουν ταράξει στην φορολογία, αλλά γιατί αυτές μόνο ως σκέψεις του θυμού του δευτερολέπτου μπορούν να ισχύσουν.

Και για να γίνω και λίγο πιο αυστηρός, δεν μου ακούγονται πολύ διαφορετικές (ως προς το αποτέλεσμα και όχι την πραγματική προδιάθεση αυτών που τις εκφράζουν) με αυτές που εκφράζουν οι παρασιτικοί (κατά κύριο λόγο) δραχμολάγνοι συμπολίτες μας.
Η εφαρμογή και των δύο στο ίδιο χάος καταλήγει και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, από το χάος μόνο οι κατσαρίδες, τα λαμόγια και τα παράσιτα έχουν να κερδίσουν κάτι, όχι εσείς/εμείς φίλοι μου.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 28 Jul 2015 11:49 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 12:08 #17

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Filoxrimatos wrote:

Πηγαίνεις στο εξωτερικό και δεν έχεις να ασχολείσαι με τις ελληνικές γραφικότητες.

Εντάξει ρε Fil, να πάμε εξωτερικό..
Απο την άλλη, γιατί τα λαμόγια να μας παίρνουν το ΦΠΑ, να μην φορολογούνται κ εμάς να μας σκίζει το κράτος στους φόρους;

Πρέπει να ξαταλάβουμε οτι ζούμε σε μια χώρα-φιλέτο.
Οι Κινέζοι κ οι Ιάπωνες, πχ, έχουν όνειρο ζωής να ταξιδέψουν Αθήνα κ να πάνε στην Ακρόπολη.

Εγώ, προσωπικά, έχω πάει μια φορά στην Ακρόπολη, με το σχολείο, στην έκτη δημοτικού..
Όλοι θαυμάζουν την ιστορία κ τον πολιτισμό μας κ εμείς, έχουμε γίνει διεθνώς ρεζίλι τα τελευταία χρόνια, με τις κυβερνήσεις που βγάζουμε..
Δουλειά απο όλους μας χρειάζεται κ αγάπη για τον τόπο μας πάνω απ'όλα..

Κοίτα να δείς, όλοι θέλουν να επισκεφτούν μέρη που δεν έχουν ξαναδεί, τόσο οι ξένοι (που επιλέγουν Ελλάδα, Ισπανία, κτλ) όσο και οι Έλληνες (όσο ακόμη αντέχουν οικονομικά). Στην Ακρόπολη μπορείς να πας όποτε θες, δεν σε εμποδίζει κανείς, απλά βαριέσαι γιατί ξέρεις ότι την έχεις δίπλα σου κι όποτε θες πετάγεσαι. Και τελικά δεν πας ποτέ. Παράλογο, αλλά ισχύει.
Σε κάθε περίπτωση πολλές φορές οι διακοπές στο εξωτερικό είναι φθηνότερες από τους κλασσικούς Ελληνικούς προορισμούς.
Μιλάω και για εισιτήρια και για διαμονή. Τα ακτοπλοϊκά π.χ. μπορεί να αντιστοιχούν σε αεροπορικά για μεγάλη Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Η διαμονή σε μια τρώγλη στην ελληνική επαρχία μπορεί να αντιστοιχεί σε 5άστερο ξενοδοχείο σε Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα.
Last Edit: 28 Jul 2015 12:11 by Filoxrimatos.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Εκδόσεις Αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών σε Τουριστικούς Προορισμούς 28 Jul 2015 12:53 #18

Filoxrimatos wrote:

Κοίτα να δείς, όλοι θέλουν να επισκεφτούν μέρη που δεν έχουν ξαναδεί, τόσο οι ξένοι (που επιλέγουν Ελλάδα, Ισπανία, κτλ) όσο και οι Έλληνες (όσο ακόμη αντέχουν οικονομικά). Στην Ακρόπολη μπορείς να πας όποτε θες, δεν σε εμποδίζει κανείς, απλά βαριέσαι γιατί ξέρεις ότι την έχεις δίπλα σου κι όποτε θες πετάγεσαι. Και τελικά δεν πας ποτέ. Παράλογο, αλλά ισχύει.
Σε κάθε περίπτωση πολλές φορές οι διακοπές στο εξωτερικό είναι φθηνότερες από τους κλασσικούς Ελληνικούς προορισμούς.
Μιλάω και για εισιτήρια και για διαμονή. Τα ακτοπλοϊκά π.χ. μπορεί να αντιστοιχούν σε αεροπορικά για μεγάλη Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Η διαμονή σε μια τρώγλη στην ελληνική επαρχία μπορεί να αντιστοιχεί σε 5άστερο ξενοδοχείο σε Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα.

Είμαι απαράδεκτος που δεν έχω πάει Ακρόπολη.
Το χειρότερό μου ήταν πριν λίγα χρόνια στη Μονεμβασιά.
Για να μην ταλαιπωρούμαι με το παρκσρισμα, αλλα κ με πιθανές κλήσεις, πάρκαρα στη Νέα Μονεμβασιά κ πήγα στο κάστρο με τα πόδια.
Πριν το κάνω όμως, πήρα νερά απο ένα ψιλικατζίδικο.
Λέω στον περιπτερά, " τυχερός είσαι, βλέπεις αυτή τη θέα απέναντί σου κ πετάγεσαι όποτε θες στο κάστρο, 500 μέτρα μακριά είσαι...".
Αυτός με κοιτάει βαριεστημένα κ μου λέει "ουου, ποιός τρέχει εκεί, 20 χρόνια έχω να πάω μέσα"!!

Όντως, τα ταξίδια στο εξωτερικό είναι πιο φτηνά απο τα αντίστοιχα στην Ελλάδα..
Δεν είναι λίγο περίεργο;
Το έχεις σκεφτεί ποτέ;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.079 seconds