Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

TOPIC: Χορήγηση αδείας

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 00:23 #28

maria (mb361) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
maria (mb361) wrote:

Γεια σου Παναγιωτη. Ελπιζω να περνας καλα στις διακοπες σου.

Θελω να κανω τρια σχολια-ερωτησεις στα οσα γραφεις παραπανω :

Τι γινεται οταν λογω παιδιων μεγαλη πλειοψηφια του Τμηματος θελει να παρει αδεια τον Αυγουστο και οχι τον Σεπτεμβριο που αρχιζουν τα σχολεια ?

Οταν λειπεις, υποτιθεται οτι καποιος αλλος - ισως απο αλλο Τμημα - σε αναπληρωνει στην θεση την δικη σου και φυσικα τρεχει και τις υποχρεωσεις του δικου του Τμηματος.
Το ιδιο κανεις και εσυ, οταν ελθει η σειρα του να παρει αδεια.

Ο περιφημος Νομος που ανεφερα στην αρχη, δεν ρυθμιζει αναλυτικα τα θεματα αναπληρωσης κατα την αδεια :

Επιστρεφεις και βρισκεις μια στοιβα χαρτιων. Και η απαντηση του υποτιθεμενου αντικαταστατη σου ειναι : Ειχα και δικη μου δουλεια. Δεν προλαβαινα να τα διεκπεραιωσω.

Τι θα εκανες σε τετοια κατασταση ?

Τελικα, μηπως η αδεια - οπως πρακτικα εφαρμοζεται - ειναι ''δωρο-αδωρο'' ?

Τι να την κανεις εαν μετα απο 20 μερες αδειας και ''ξεκουρασης'', ζησεις ενα τουλαχιστο 10 ημερο εργασιακης φρικης απο στοιβαγμενες υποχρεωσεις ?

Και τελος :

Ποια ειναι η σωστη σταση απο πλευρας αξιοκρατιας και ''ηθικης'' του Προισταμενου Ιδιωτικης Επιχειρησης σε τετοια περιπτωση ?

Ευχαριστώ Μαρία για τις ευχές..
Δεν μπορώ να αποκαλύψω τι δουλειά κανω, αλλα, πολύ επιγραμματικά...

Όντως, όποιος απο το τμήμα μου παίρνει άδεια, κάποιος άλλος δουλεύει περισσότερο, αλλα όχι ακριβώς για δυο άτομα..
Η δουλειά τον Αύγουστο είναι κατα τι πεσμένη, αλλα υπάρχει κ ένα "φιλτράρισμα", ωστε κάποιες εργασίες να γίνουν απο την 1η Σεπτέμβρη..

Στις άδειες υπάρχει αυστηρότητα.
Άλλοι θα φύγουν 15-30 Ιούλη, άλλοι 1-15 Αυγούστου κ άλλοι 15-30 Αυγούστου.
Δικαιολογίες του στυλ, έχω παιδιά, σχολεία κλπ, δεν χωράνε.
Για παράδειγμα, φέτος πήρα Αύγουστο, του χρόνου όμως, υποχρεωτικά, θα πάρω Ιούλιο.
Δικαιοσύνη..

Επίσης, δεν χωράνε δικαιολογίες του στυλ, βρήκα πολύ δουλειά τον Αύγουστο, ήμουν μόνος μου κ δεν πρόλαβα...κλπ..
Κόβουμε το λαιμό μας κ τα προλαβαίνουμε όλα..

Tις λιστες τις προετοιμαζει το Λογιστηριο 'η το Human Resources ?

Μεταξύ μας υπάρχει συννενόηση..
Προβληματάκια, σίγουρα υπάρχουν, αλλα δεν μας συμφέρει να τα μάθει άλλος..
Αλλιώς, το Γραφείο Προσωπικού θα μας έβγαζε τυχαία τις αδειες κ θα το κάναμε τουμπεκί...

Το λογιστήριο...όχι, δεν έχει καμμιά δουλειά με αυτά...ευτυχώς!!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 00:33 #29

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
maria (mb361) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
maria (mb361) wrote:

Γεια σου Παναγιωτη. Ελπιζω να περνας καλα στις διακοπες σου.

Θελω να κανω τρια σχολια-ερωτησεις στα οσα γραφεις παραπανω :

Τι γινεται οταν λογω παιδιων μεγαλη πλειοψηφια του Τμηματος θελει να παρει αδεια τον Αυγουστο και οχι τον Σεπτεμβριο που αρχιζουν τα σχολεια ?

Οταν λειπεις, υποτιθεται οτι καποιος αλλος - ισως απο αλλο Τμημα - σε αναπληρωνει στην θεση την δικη σου και φυσικα τρεχει και τις υποχρεωσεις του δικου του Τμηματος.
Το ιδιο κανεις και εσυ, οταν ελθει η σειρα του να παρει αδεια.

Ο περιφημος Νομος που ανεφερα στην αρχη, δεν ρυθμιζει αναλυτικα τα θεματα αναπληρωσης κατα την αδεια :

Επιστρεφεις και βρισκεις μια στοιβα χαρτιων. Και η απαντηση του υποτιθεμενου αντικαταστατη σου ειναι : Ειχα και δικη μου δουλεια. Δεν προλαβαινα να τα διεκπεραιωσω.

Τι θα εκανες σε τετοια κατασταση ?

Τελικα, μηπως η αδεια - οπως πρακτικα εφαρμοζεται - ειναι ''δωρο-αδωρο'' ?

Τι να την κανεις εαν μετα απο 20 μερες αδειας και ''ξεκουρασης'', ζησεις ενα τουλαχιστο 10 ημερο εργασιακης φρικης απο στοιβαγμενες υποχρεωσεις ?

Και τελος :

Ποια ειναι η σωστη σταση απο πλευρας αξιοκρατιας και ''ηθικης'' του Προισταμενου Ιδιωτικης Επιχειρησης σε τετοια περιπτωση ?

Ευχαριστώ Μαρία για τις ευχές..
Δεν μπορώ να αποκαλύψω τι δουλειά κανω, αλλα, πολύ επιγραμματικά...

Όντως, όποιος απο το τμήμα μου παίρνει άδεια, κάποιος άλλος δουλεύει περισσότερο, αλλα όχι ακριβώς για δυο άτομα..
Η δουλειά τον Αύγουστο είναι κατα τι πεσμένη, αλλα υπάρχει κ ένα "φιλτράρισμα", ωστε κάποιες εργασίες να γίνουν απο την 1η Σεπτέμβρη..

Στις άδειες υπάρχει αυστηρότητα.
Άλλοι θα φύγουν 15-30 Ιούλη, άλλοι 1-15 Αυγούστου κ άλλοι 15-30 Αυγούστου.
Δικαιολογίες του στυλ, έχω παιδιά, σχολεία κλπ, δεν χωράνε.
Για παράδειγμα, φέτος πήρα Αύγουστο, του χρόνου όμως, υποχρεωτικά, θα πάρω Ιούλιο.
Δικαιοσύνη..

Επίσης, δεν χωράνε δικαιολογίες του στυλ, βρήκα πολύ δουλειά τον Αύγουστο, ήμουν μόνος μου κ δεν πρόλαβα...κλπ..
Κόβουμε το λαιμό μας κ τα προλαβαίνουμε όλα..

Tις λιστες τις προετοιμαζει το Λογιστηριο 'η το Human Resources ?

Μεταξύ μας υπάρχει συννενόηση..
Προβληματάκια, σίγουρα υπάρχουν, αλλα δεν μας συμφέρει να τα μάθει άλλος..
Αλλιώς, το Γραφείο Προσωπικού θα μας έβγαζε τυχαία τις αδειες κ θα το κάναμε τουμπεκί...

Το λογιστήριο...όχι, δεν έχει καμμιά δουλειά με αυτά...ευτυχώς!!

Τουλαχιστον εισαι ειλικρινης και το εκτιμω γιατι συνεισφερεις στην συζητηση. :laugh: :laugh: :laugh:

Καλο βραδυ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 04:13 #30

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Αυτά που αναφέρει ο Νόμος, σήμερα (2016) δεν εφαρμόζονται σχεδόν πουθενά.

Για περίπου 15-16 χρόνια, έπαιρνα άδεια (σχεδόν όλο) τον Σεπτέμβριο.
Αυτή ήταν η συμφωνία που είχα κάνει.
Με μια προϋπόθεση (που είχε τεθεί από πλευράς επιχείρησης και την οποία είχα αποδεχθεί):
Να δουλεύω όλο τον Ιούλιο και όλο τον Αύγουστο (όταν θα έλειπαν -σχεδόν όλοι- οι υπόλοιποι).
Κι όταν λέω δυο μήνες, εννοώ 62 μέρες σερί. Και τον 15Αύγουστο.
Αλλά τον Σεπτέμβριο, δε με έβρισκαν ακόμη κι αν έστελναν τον 007 να με ψάξει.

Αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια (λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων) και ο συνήθης μήνας χορήγησης της άδειάς μου ήταν ο Αύγουστος.

Σαφώς η πρώτη περίπτωση (άδεια τον Σεπτέμβριο) ήταν προτιμότερη (αποφυγή συνωστισμού όπου κι αν πήγαινες, ηρεμία, τιμές έως και -50%, αίσθηση ότι την κοπανάς όταν επιστρέφουν οι άλλοι κλπ.).
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 04:39 #31

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Δε μπορεί ο εργοδότης να τρώει όλο το άγχος και την κούραση και ο εργαζόμενος να αράζει 20-25 μέρες.

Γκας,

Σ' αυτήν εδώ την πρόταση κάνεις σειρά (και σωρεία) λαθών.

1) (Συγχωρείται όμως αυτό - στο λέω προκαταβολικά - γιατί έτσι έχει "επικρατήσει" να χρησιμοποιούνται οι λέξεις. Κάτι σαν την "επικρατούσα" θρησκεία του συντάγματος, ένα πράμα - δε φταις εσύ λοιπόν που το είπες έτσι. Αλλά για σκεφτείτε το).
Ξεχωρίζεις τον εργοδότη από τον "εργαζόμενο".
Για πες μου κάτι: Το αφεντικό (όπως αλλιώς λέγεται ο εργοδότης) δεν εργάζεται? Τι κάνει όλη μέρα, κάθεται?
Επομένως γιατί δεν είναι κι αυτός "εργαζόμενος"?

2) Αν δεν θέλει να τρώει το άγχος, ας μη γινόταν εργοδότης. Ας καθόταν μια ζωή υπάλληλος. Δεν τον έσπρωξε κανένας με το ζόρι.

Τα υπόλοιπα είναι επουσιωδέστερα, δεν τα γράφω καν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Kakabouras

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 04:49 #32

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
TEV wrote:
Για περίπου 15-16 χρόνια, έπαιρνα άδεια (σχεδόν όλο) τον Σεπτέμβριο.


Αυτό άλλαξε τα τελευταία χρόνια (λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων) και ο συνήθης μήνας χορήγησης της άδειάς μου ήταν ο Αύγουστος.

Σαφώς η πρώτη περίπτωση (άδεια τον Σεπτέμβριο) ήταν προτιμότερη

Δεν ξέρω τις υποχρεώσεις σου, αλλά trust me, ο ΙούΛιος είναι ο καλύτερος μήνας για να την κοπανήσεις...

Και φέτος (που το ξανάκανα) το επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 11:12 #33

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
Δε μπορεί ο εργοδότης να τρώει όλο το άγχος και την κούραση και ο εργαζόμενος να αράζει 20-25 μέρες.

Γκας,

Σ' αυτήν εδώ την πρόταση κάνεις σειρά (και σωρεία) λαθών.

1) (Συγχωρείται όμως αυτό - στο λέω προκαταβολικά - γιατί έτσι έχει "επικρατήσει" να χρησιμοποιούνται οι λέξεις. Κάτι σαν την "επικρατούσα" θρησκεία του συντάγματος, ένα πράμα - δε φταις εσύ λοιπόν που το είπες έτσι. Αλλά για σκεφτείτε το).
Ξεχωρίζεις τον εργοδότη από τον "εργαζόμενο".
Για πες μου κάτι: Το αφεντικό (όπως αλλιώς λέγεται ο εργοδότης) δεν εργάζεται? Τι κάνει όλη μέρα, κάθεται?
Επομένως γιατί δεν είναι κι αυτός "εργαζόμενος"?

2) Αν δεν θέλει να τρώει το άγχος, ας μη γινόταν εργοδότης. Ας καθόταν μια ζωή υπάλληλος. Δεν τον έσπρωξε κανένας με το ζόρι.

Τα υπόλοιπα είναι επουσιωδέστερα, δεν τα γράφω καν.

Θα τα γράψω εγώ: Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες ; Μήπως στο τέλος της χρονιάς μοιράζονται τα κέρδη ;
Δυστυχώς η τρέχουσα κατάσταση επιτρέπει τέτοιες νοοτροπίες και δεν μπορεί να υπάρξει και καμία αντίδραση. Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού.
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 15:33 #34

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Filoxrimatos wrote:
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
Δε μπορεί ο εργοδότης να τρώει όλο το άγχος και την κούραση και ο εργαζόμενος να αράζει 20-25 μέρες.

Γκας,

Σ' αυτήν εδώ την πρόταση κάνεις σειρά (και σωρεία) λαθών.

1) (Συγχωρείται όμως αυτό - στο λέω προκαταβολικά - γιατί έτσι έχει "επικρατήσει" να χρησιμοποιούνται οι λέξεις. Κάτι σαν την "επικρατούσα" θρησκεία του συντάγματος, ένα πράμα - δε φταις εσύ λοιπόν που το είπες έτσι. Αλλά για σκεφτείτε το).
Ξεχωρίζεις τον εργοδότη από τον "εργαζόμενο".
Για πες μου κάτι: Το αφεντικό (όπως αλλιώς λέγεται ο εργοδότης) δεν εργάζεται? Τι κάνει όλη μέρα, κάθεται?
Επομένως γιατί δεν είναι κι αυτός "εργαζόμενος"?

2) Αν δεν θέλει να τρώει το άγχος, ας μη γινόταν εργοδότης. Ας καθόταν μια ζωή υπάλληλος. Δεν τον έσπρωξε κανένας με το ζόρι.

Τα υπόλοιπα είναι επουσιωδέστερα, δεν τα γράφω καν.

Θα τα γράψω εγώ: Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες ; Μήπως στο τέλος της χρονιάς μοιράζονται τα κέρδη ;
Δυστυχώς η τρέχουσα κατάσταση επιτρέπει τέτοιες νοοτροπίες και δεν μπορεί να υπάρξει και καμία αντίδραση. Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού.


"Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες" ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

"Αν όμως αλλάξουν λίγο τα πράγματα ο εργαζόμενος (κι όλη η τεχνογνωσία που έχει αποκτήσει) θα την κάνει για αλλού" ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ. Ουδεις αναντικατάστατος, γλυτώνεις αποζημιώσεις και παίρνεις και φθηνότερο.
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 15:56 #35

maria (mb361) wrote:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
δεν γίνεται καμιά διάκριση σε παλιούς κ νέους κ στην άδεια σου δεν σε ενοχλεί κανείς.

Γεια σου Παναγιωτη. Ελπιζω να περνας καλα στις διακοπες σου.

Θελω να κανω τρια σχολια-ερωτησεις στα οσα γραφεις παραπανω :

Τι γινεται οταν λογω παιδιων μεγαλη πλειοψηφια του Τμηματος θελει να παρει αδεια τον Αυγουστο και οχι τον Σεπτεμβριο που αρχιζουν τα σχολεια ?

Ανακοινώνεις τον αριθμό των ατόμων που χρειάζεται η εταιρία κάθε περίοδο αδείας και τους αφήνεις να τα ρυθμίσουν μεταξύ τους. Αν έχουν την ωριμότητα φτιάχνουν το πρόγραμμα μόνοι τους. Αν όχι, το φτιάχνεις εσύ φροντίζοντας αυτοί που θά "χώσεις" φέτος να αντικατασταθούν από άλλους την επόμενη περίοδο αργίας. Σύστημα ρολόι όπως στο βόλευ.
maria (mb361) wrote:
Οταν λειπεις, υποτιθεται οτι καποιος αλλος - ισως απο αλλο Τμημα - σε αναπληρωνει στην θεση την δικη σου και φυσικα τρεχει και τις υποχρεωσεις του δικου του Τμηματος.
Το ιδιο κανεις και εσυ, οταν ελθει η σειρα του να παρει αδεια.

Ο περιφημος Νομος που ανεφερα στην αρχη, δεν ρυθμιζει αναλυτικα τα θεματα αναπληρωσης κατα την αδεια :

Επιστρεφεις και βρισκεις μια στοιβα χαρτιων. Και η απαντηση του υποτιθεμενου αντικαταστατη σου ειναι : Ειχα και δικη μου δουλεια. Δεν προλαβαινα να τα διεκπεραιωσω.

Τι θα εκανες σε τετοια κατασταση ?

Προφανώς η απουσία δημιουργεί κενά. Τον Αύγουστο συνήθως δεν είναι σημαντικά. Ο οκνός υπάλληλος που δεν καλύπτει τον συνάδελφό του κατα την απουσία αντιμετωπίζει την ίδια συμπεριφορά όταν έρχεται η σειρά του για άδεια. Συνήθως το σύστημα αυτορυθμίζεται.
Αν πάλι υπάρχει συναγωνισμός στην λούφα, η κατάληξη είναι να παίρνουν και οι δύο τον πούλο γιατί η εταιρία δεν μπορεί να ασχολείται με τις σαχλαμαροδιαφωνίες τους.


maria (mb361) wrote:
Τελικα, μηπως η αδεια - οπως πρακτικα εφαρμοζεται - ειναι ''δωρο-αδωρο'' ?
Οποιον τον χαλάει η άδεια ας μην την πάρει. Δεν έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα οικοιοθελή παραχώρηση αυτού του δικαιώματος.
maria (mb361) wrote:
Τι να την κανεις εαν μετα απο 20 μερες αδειας και ''ξεκουρασης'', ζησεις ενα τουλαχιστο 10 ημερο εργασιακης φρικης απο στοιβαγμενες υποχρεωσεις ?

Ε, λίγο - πολύ, όλοι το έχουμε ζήσει αυτό. Βλέπε προηγούμενη απάντηση.
maria (mb361) wrote:
Και τελος :

Ποια ειναι η σωστη σταση απο πλευρας αξιοκρατιας και ''ηθικης'' του Προισταμενου Ιδιωτικης Επιχειρησης σε τετοια περιπτωση ?
Αν λειτουργείς με άισθημα δικαίου, χωρίς εμπάθειες και προκαταλήψεις, πάντα βρίσκεις άκρη.
Οι άδειες μάλιστα είναι από τα θέματα που δεν προβληματίζουν πολύ.
Τι να λέμε τότε για απολύσεις, αμοιβές, προαγωγές κλπ;
Last Edit: 08 Aug 2016 16:09 by Απόστολος (politis).
The administrator has disabled public write access.

Χορήγηση αδείας 08 Aug 2016 18:56 #36

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1401
  • Thank you received: 330
  • Karma: 41
Filoxrimatos wrote:
Μήπως οι απολαβές τους (εργοδότη και εργαζόμενου) είναι οι ίδιες ; Μήπως στο τέλος της χρονιάς μοιράζονται τα κέρδη ;

Γιατί προεξοφλείς ότι μια επιχείρηση θα έχει κέρδη στο τέλος του χρόνου;
Κανένας εργοδότης δεν έχει υπογράψει κάποιο "συμβόλαιο" με την επιτυχία.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.120 seconds