Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 22 Jan 2017 12:54 #1

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
Καλημερα,

Για τραπεζικες επιταγες (μεταφορα με επιταγη απο τραπεζα σε τραπεζα) ξερουμε εαν "χτυπανε καμπανακια" καπου στο τραπεζικο συστημα ή ΤτΕ ? και μετα απο ποιο ποσο ?
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 22 Jan 2017 13:57 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
lkast wrote:
Καλημερα,

Για τραπεζικες επιταγες (μεταφορα με επιταγη απο τραπεζα σε τραπεζα) ξερουμε εαν "χτυπανε καμπανακια" καπου στο τραπεζικο συστημα ή ΤτΕ ? και μετα απο ποιο ποσο ?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει νόημα σε ... καμπανάκια για μεταφορές μέσω τραπεζικής επιταγής. Όταν τροφοδοτείται ο λογαριασμός από πηγή που δεν μπορεί να ελεγχθεί υπάρχει νόημα για καμπανάκια.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 22 Jan 2017 14:24 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
lkast wrote:
μεταφορα με επιταγη απο τραπεζα σε τραπεζα

μετα απο ποιο ποσο ?

Το όριο του ποσού είναι 10 ή 15k. Για λιγότερα απ' αυτό, ΑΚΟΜΑ, δεν έχει δύναμη το τράβηγμα του σχοινιού να χτυπήσει την καμπάνα.

Το θέμα όμως δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι:
Παίρνεις μια επιταγή από την Α τράπεζα, και πας και την καταθέτεις στο λογαριασμό σου στην Β τράπεζα. Η κατάθεση είναι που μετράει. Δηλαδή η καμπάνα (έστω ότι ήταν 100k η επιταγή) που θα χτυπήσει, θα ρωτήσει:
"Που τα βρήκες τα 100k και τα κατέθεσες στο λογαριασμό σου?"
Αν φαίνεται ότι τα πήρες από την Α που ήταν επίσης σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό, δεν υπάρχει φορολογικό θέμα.
Αν όμως ήταν σε δικό μου (π.χ.) λογαριασμό, τότε τίθεται το ερώτημα (και ΘΑ ΤΕΘΕΙ, από την εφορία, αν το πράμα φτάσει μέχρι εκεί):
"Για έλα δω κύριε Ikast, εδώ φαίνεται ότι ο soto σου έδωσε 100k. Τι ήταν αυτά? Γιατί τα πήρες? Ήταν εισόδημα? Ήταν πώληση? Ήταν δωρεά? Ήταν δάνειο? Πες μας τι ήταν, για να σου καταλογίσουμε τον αντίστοιχο ΦΟΡΟ."
Και επειδή εσύ θα πεις βέβαια (δεν είσαι βλάκας) αυτό που επισύρει το λιγότερο φόρο, θα αρχίσει το βιολί "Φέρτε μας κι αυτό, φέρτε μας κι εκείνο, φέρτε μας και τ' άλλο, για να μας αποδείξετε ότι ήταν (π.χ.) δάνειο, ή επιστροφή δανείου".

Άκρη δε θα βγεί, φίλε Ikast. Στο τέλος θα τους τα σκάσεις.
Γι' αυτό, διάβασε τι λέει κάτω, στην μόνιμη υπογραφή μου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 22 Jan 2017 17:08 #4

  • lkast
  • lkast's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 206
  • Thank you received: 36
  • Karma: 4
soto51 wrote:
Το όριο του ποσού είναι 10 ή 15k. Για λιγότερα απ' αυτό, ΑΚΟΜΑ, δεν έχει δύναμη το τράβηγμα του σχοινιού να χτυπήσει την καμπάνα.

Το θέμα όμως δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι:
Παίρνεις μια επιταγή από την Α τράπεζα, και πας και την καταθέτεις στο λογαριασμό σου στην Β τράπεζα. Η κατάθεση είναι που μετράει. Δηλαδή η καμπάνα (έστω ότι ήταν 100k η επιταγή) που θα χτυπήσει, θα ρωτήσει:
"Που τα βρήκες τα 100k και τα κατέθεσες στο λογαριασμό σου?"
Αν φαίνεται ότι τα πήρες από την Α που ήταν επίσης σε ΔΙΚΟ ΣΟΥ λογαριασμό, δεν υπάρχει φορολογικό θέμα.
Αν όμως ήταν σε δικό μου (π.χ.) λογαριασμό, τότε τίθεται το ερώτημα (και ΘΑ ΤΕΘΕΙ, από την εφορία, αν το πράμα φτάσει μέχρι εκεί):
"Για έλα δω κύριε Ikast, εδώ φαίνεται ότι ο soto σου έδωσε 100k. Τι ήταν αυτά? Γιατί τα πήρες? Ήταν εισόδημα? Ήταν πώληση? Ήταν δωρεά? Ήταν δάνειο? Πες μας τι ήταν, για να σου καταλογίσουμε τον αντίστοιχο ΦΟΡΟ."
Και επειδή εσύ θα πεις βέβαια (δεν είσαι βλάκας) αυτό που επισύρει το λιγότερο φόρο, θα αρχίσει το βιολί "Φέρτε μας κι αυτό, φέρτε μας κι εκείνο, φέρτε μας και τ' άλλο, για να μας αποδείξετε ότι ήταν (π.χ.) δάνειο, ή επιστροφή δανείου".

Άκρη δε θα βγεί, φίλε Ikast. Στο τέλος θα τους τα σκάσεις.
Γι' αυτό, διάβασε τι λέει κάτω, στην μόνιμη υπογραφή μου.


Εχετε απολυτο δικιο. Οι μεταφορες εχουν να κανουν με το οτι λογω CC προσπαθεις να κανεις καποιες προσπαθειες να "βελτιωσεις/βολεψεις " την κατασταση . Αυτο μπορεις για παραδειγμα να το κανεις, οπου μπορεις, να εκδωσεις πιστωτικες/προπληρωμενες καρτες οπου εχεις τραπεζικο λογαριασμο. Γιατι εαν περιμενεις μονο με τα 840 καθε 15 ημερες φεξε μου και γλυστρησα...
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 22 Jan 2017 20:08 #5

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Αν γινει το αντιστροφο αν ο φιλος που εφτιαξε το θεμα αντι για τραπεζικη επιταγη τα ειχε σε μετρητα και πηγαινε να τα καταθεση τι θα γινοταν σε αυτη την περιπτωση? γιατι ειμαι περιεργος να ακουσω την αντιμετωπιση της τραπεζες σε τετοιες περιπτωσεις...
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορά με επιταγή από τράπεζα σε τράπεζα 23 Jan 2017 00:39 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
lkast wrote:
Οι μεταφορες εχουν να κανουν με το οτι λογω CC προσπαθεις να κανεις καποιες προσπαθειες να "βελτιωσεις/βολεψεις " την κατασταση . Αυτο μπορεις για παραδειγμα να το κανεις, οπου μπορεις, να εκδωσεις πιστωτικες/προπληρωμενες καρτες οπου εχεις τραπεζικο λογαριασμο. Γιατι εαν περιμενεις μονο με τα 840 καθε 15 ημερες φεξε μου και γλυστρησα...

Έτσι που το λες, πρόκειται για μεταφορά από δικό σου σε δικό σου λογαριασμό. Σ' αυτή την περίπτωση δεν έχεις (φορολογικό) πρόβλημα, ό,τι κι αν μεταφέρεις.

Θα διαφωνήσω όμως με το "εαν περιμενεις μονο με τα 840 καθε 15 ημερες φεξε μου και γλυστρησα" που λες. Και πρόσεξε γιατί:

Τα CC επιβλήθηκαν ας πούμε 1/8/2015.
Από 1/8/ 2015 μέχρι ΣΗΜΕΡΑ (22/1/2017) είναι 540 μέρες.
840-840 κάθε 14 είναι (αυτό παραμένει απ' την αρχή) €60/ημέρα.
60χ540= 32.400.
Για δυο κάρτες, 64.800
Για 16 κάρτες (τετραμελής οικογένεια από μια κάρτα σε κάθε συστημική) = €518.400. Και δε σου βάζω την Αττικής ή καμιά συνεταιριστική μέσα. Δεν υπάρχουν 16 κάρτες, αλλά μόνο 8? Τότε δεν είναι 518.000, αλλά μόνο 259.000.
Μισό εκατομμύριο θα μπορούσε να έχει βγάλει από το τραπεζικό σύστημα μια τετραμελής οικογένεια cash, αν είχε πάρει το θέμα ζεστά, και δεν έχανε χρόνο από την αρχή.
Αν μιλάς για παραπάνω ποσό, τι να σου πω... Δεν μπορώ να σου φέξω επ' αυτού.
Προφανώς, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν σκέφτονται σαν κι εμένα.
Με νούμερα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 23 Jan 2017 00:40 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: lkast
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds